پژوهشگاه صنعت نفت

موافقت نامه رفع آلودگی های زیست محیطی در منطقه ویژه اقتصادی پارس

موافقت نامه رفع آلودگی های زیست محیطی در منطقه ویژه اقتصادی پارس

 

توافق نامه انجام خدمات آزمايشگاهي و تخصصي در حوزه محيط زيست روز پنجشنبه ١٢ ارديبهشت ماه بين پژوهشگاه صنعت نفت و سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس به امضاء رسيد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت اين توافق نامه در زمينه مسايل زيست محيطي بين طرفين امضاء شد. 

دكتر توفيقي ، رييس پژوهشگاه صنعت نفت با تاكيد بر اينكه اين مجموعه پروژه هاي بسيار موثري را در پايش و آلودگي هاي آب ، هوا و خاك در دستور كار خود دارد گفت: پژوهشگاه صنعت نفت استفاده از فناوري هاي مختلف در رفع انواع آلودگي ها و شناسايي آلودگي منطقه ويژه انرژي پارس را در دستور كار خود قرار داده است.

توفيقي ادامه داد : اين توافق نامه علاوه به شناسايي آلودگي ها به توسعه دانش فني براي مواجه با رفع آلودگي ها و تعاملات  آتي خواهد پرداخت.

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ایران

 معرفي شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ایران :

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ایران با هدف هم‌افزایی توانمندی‌های آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های مختلف فناوری‌های پیشرفته و راهبردی، از ابتدای تیرماه سال 1393 تحت  نظارت و مديريت معاونت علمی و فناوری رياست جمهوري ، كار خود را آغاز نموده و هم اكنون اين شبكه با تعداد 502 آزمايشگاه ، 10993 دستگاه و 32808 آزمون ، در سطح كشور فعاليت دارد  و پژوهشگاه صنعت نفت  به عنوان عضو قطعي ، در شبكه فعال است.
دامنه پوشش این شبکه شامل آزمایشگاه‌های خدماتی بوده و علاوه‌بر مراکز آزمایشگاهی زیرمجموعه سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های مختلف، مراکز آزمایشگاهی بخش خصوصی را نیز در بر می‌گیرد. بخش‌های آزمایشگاهی وابسته به انواع مؤسسات تحقیقاتی و آموزش عالی اعم از دانشگاه، پژوهشگاه، مرکز تحقیقاتی و موارد مشابه، می‌توانند در این شبکه عضو شده و فعالیت نمایند.

 

اهداف شبکه :
- بهبود کیفی و افزایش کمی خدمات آزمایشگاهی در حوزه‌های فناوری راهبردی؛
- تسهیل در دسترسی پژوهشگران و صنایع کشور به خدمات آزمایشگاهی؛
- جمع آوری اطلاعات جامع در مورد تعداد و نوع تجهیزات آزمایشگاهی و پراکندگی آن در سطح کشور (با هدف نیازسنجی صحیح برای توسعه توان آزمایشگاهی کشور)؛
- ارتقای دانش فنی کارشناسان آزمایشگاه‌ها از طریق آموزش و به اشتراک‌گذاری تجارب؛
- استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاهی و ارایه خدمات با نتایج قابل اعتماد؛
- کمک به تکمیل توانمندی‌های آزمایشگاهی مراکز عضو در راستای نیازهای کشور.

 

باشگاه مشتریان :

خدمت اعتباری و طرح تخفیف خدمات؛ ثبت نام افراد و شرکت ها 

یکی از اهداف فعالیت شبکه آزمایشگاهی، تسهیل در دسترسی پژوهشگران و صنایع به خدمات آزمایشگاهی است. در همین راستا، شبکه سامانه‌ی ارایه طرح‌های ویژه‌ی تخفیف در خدمات آزمایشگاهی به مشتریان شبکه را از طریق پایگاه اینترنتی خود راه‌اندازی نموده‌است. در این سامانه، طرح‌های حمایتی مختلفی ارایه خواهد شد که متقاضیان پس از ثبت نام، در صورت دارا بودن شرایط، از خدمات طرح انتخاب شده، بهره‌مند می‌گردند.

به متقاضيان محترم خدمات علمي، آزمايشگاهي و مشاوره اي پژوهشگاه  توصيه مي شود براي بهره مندي از امكانات شبكه، در " باشگاه مشتريان " به نشاني: Login.labsnet.ir ثبت نام نمايند. شيوه ثبت درخواست خدمات آزمايشگاهي در سامانه و از طريق باشگاه مشتريان ، متعاقبا اعلام خواهد شد.

مجلات پژوهشگاه صنعت نفت

مجله پژوهش نفت

مجله پژوهش نفت با صاحب امتیازی پژوهشگاه صنعت نفت در کلیه حوزه های صنایع نفت شامل زمین‌شناسی و اکتشافات نفت, تولید و بهره‌برداری, مهندسی نفت و مخازن، پالایش نفت، گاز، پتروشیمی و محیط زیست فعالیت دارد. تجربه 30 سال گذشته این مجله نشان داده‌است که  همکاری و استقبال تمام پژوهشگرانی که در حوزه های مختلف فوق فعالیت می‌کنند به ثمر رسیده و این گویای به هدف رسیدن چشم انداز مجله می‌باشد. فصلنامه پژوهش نفت با تأیید و تصویب وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و تأیید وزارت علوم از سال 1395 به دوماهنامه تغییر یافت.

سامانه پژوهش نفت

 

Journal of Petroleum Science and Technology

The Journal of Petroleum Science and Technology, as a multidisciplinary open access online journal affiliated with Research Institute of Petroleum Industry (RIPI), covers the fields of petroleum and natural gas exploration, production, refining, synthesis and application of catalysts and chemical additives in petroleum and gas industry, application of nanotechnology (nanotubes, nanofibers, and nanoparticles), biotechnology, and polymers in petroleum, energy and environment, and corrosion and publishes papers in the form of research articles, review papers, and research notes. The Journal of Petroleum Science and Technology is accredited by Iran Ministry of Science, Research, and Technology with the accreditation number of 1922557. The journal was accredited on April 17, 2013; however, the accreditation period is from April 2011 to April 2015, which means it applies to all the issues published to date.

Journal of Petroleum Science and Technology website

دانش فني توليد بومي كاتاليست را توسعه داده‌ايم

دانش فني توليد بومي كاتاليست را توسعه داده‌ايم

 

رئيس پرديس پايين‌دستي پژوهشگاه صنعت نفت:

دانش فني توليد بومي كاتاليست را توسعه داده‌ايم

روز دوشنبه 19 آذر ماه نشستي مشترك ميان پژوهشگاه صنعت نفت و شركت اكسير نوين فرآيند با هدف بررسي روند پيشرفت توليد صنعتي كاتاليست‌هاي واحد آروماتيك‌سازي و ريفورمينگ نفتا و توسعه ساير كاتاليست‌ها و جاذب‌ها با حضور رئيس پرديس پايين دستي و رئيس پژوهشكده كاتاليست پژوهشگاه و نمايندگاني از شركت مزبور تشكيل شد.

دكتر اكبر زمانيان، رئيس پرديس پايين‌دستي پژوهشگاه در حاشيه اين نشست با تاكيد بر اين‌كه اين پژوهشگاه وظيفه توسعه فناوري‌هاي مورد نياز صنعت را بر عهده دارد، تصريح كرد: در حوزه صنايع پايين‌دستي فناوري‌هاي مورد نياز صنعت نفت، گاز، پالايش را توسعه و در اختيار آن‌ها قرار مي‌دهيم و عمدتا اين فعاليت‌ها شامل فناوري‌هاي فرآيندي و مواد شيميايي مي‌باشد كه يكي از مهم‌ترين مواد شيميايي كه در اين صنايع مورد استفاده قرار مي‌گيرد كاتاليست‌ها و جاذب‌ها مي‌باشد.

وي در ادامه تصريح كرد: هدف اصلي پژوهشكده كاتاليست پژوهشگاه ، تحقيقات بر روي كاتاليست‌ها با هدف بومي‌سازي، سنتز و تجاري‌سازي كاتاليست‌ها و جاذب‌ها است كه خوشبختانه در چند سال اخير توانسته‌ايم دانش فني چندين جاذب و كاتاليست را توسعه دهيم و به سازندگان و توسعه‌دهندگان داخلي آن‌ها را واگذار كنيم.

رئيس پرديس پايين دستي پژوهشگاه دانش فني كاتاليست‌هاي ريفورمينگ نفتا و آروماتيك‌سازي را متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت دانست و گفت: دانش فني اين كاتاليست‌ها از چندين سال قبل توسعه داده شده و به شركت اكسير نوين فرآيند با هدف ساخت، توليد انبوه و تجاري‌سازي واگذار شده است و خوشبختانه اين شركت با همكاري متخصصان پژوهشگاه اين كاتاليست‌ها را به توليد انبوه رسانده است.

ايشان ادامه داد: اين دو نوع كاتاليست تا قبل از توليد داخل، از شركت‌هاي سازنده خارجي وارد مي‌شدند و كشور در اين حوزه وابستگي به اين شركت‌ها داشت كه خوشبختانه با ساخت اين كاتاليست‌ها وابستگي‌ها نيز قطع گرديد و اولين نمونه صنعتي كاتاليست ريفورمينگ نفتا در سال 96 در پالايشگاه ستاره خليج فارس بارگذاري شده و تا كنون نيز بدون هيچ‌گونه مشكلي در حال فعاليت مي‌باشد.

وي به ديگر كاتاليست توسعه داده شده توسط شركت اكسير نوين فرآيند نيز اشاره كرد و گفت: كاتالیست آروماتيك‌سازي دومين كاتاليست توسعه داده شده است كه از سال 94 به پتروشيمي بندر امام واگذار شد و اين كاتاليست هم در سرويس بوده و همچنان كار مي‌كند.

ايشان در همين راستا تصريح كرد: در جلسه‌اي كه پژوهشگاه با شركت اكسير نوين فرآيند برگزار كرد مقرر شد ساخت و توسعه 3 كاتاليست هيدروكراكينگ، RCD و اتيلن اكسايد كه تحقيقات آن در حال تكميل است براي توليد انبوه به اين شركت واگذار شود.

زمانيان بر فضاي رقابتي توليد اين‌ كاتاليست‌ها نيز تاكيد كرد و افزود: تمامي دانش‌هاي فني توسعه داده شده در زمينه كاتاليست‌ها در پژوهشگاه صنعت نفت در يك فضاي رقابتي بدست آمده است چرا كه دانشگاه‌ها، شركت‌هاي تحقيق و توسعه و بسياري از شركت‌هاي خارجي مي‌توانند در اين زمينه با پژوهشگاه رقابت كنند و همواره پژوهشگاه در انتخاب شركت‌هاي توسعه دهنده نيز رقابتي عمل مي‌كند؛ به عبارتي شركت‌هاي مختلف را از نظر زير‌ساخت، تجربه، زمينه فعاليت و همكاري‌هاي قبلي بررسي كرده و سپس دانش فني را به آن واگذار مي‌كند از اين رو اين مجموعه به صورت انحصاري با هيچ شركت خاصي همكاري نمي‌كند.

رئيس پرديس پايين‌دستي به ديگر كاتاليست‌هاي تجاري‌سازي شده اين مجموعه نيز اشاره كرد و گفت: دانش فني كاتاليست‌هاي آلومينا، تيتانيا و آلوميناي پروموت شده با همكاري شركت ملي گاز ايران تكميل و در يك فرايند رقابتي توسعه آن را به شركت سراميك صنعتي اردكان واگذار كرديم و ابتدا در مقياس نيمه صنعتي و سپس صنعتي اين دانش فني توسعه داده شد.

وي در همين راستا ادامه داد: اولين نمونه كاتاليست تيتانيا در چند ماه گذشته بر اساس دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت به پالايشگاه پنجم عسلويه فروخته شد و شركت توسعه دهنده از توسعه و تجاري‌سازي آن بسيار راضي بوده و علاقه‌مندي خود را براي تجاري‌سازي دو كاتاليست ديگر نيز اعلام كرد.

زمانيان به صرفه اقتصادي ساخت اين كاتاليست‌ها نيز اشاره كرد و گفت: توليد داخلي توسعه و ساخت كاتاليست‌ها داراي اثرات مستقيم و غير مستقيم در كشور مي‌باشد و در چند سال گذشته خوشبخاته توانسته‌ايم با ساخت اين‌ كاتاليست‌ها 250 ميليون دلار صرفه اقتصادي را براي كشور فراهم كنيم همچنين بومي‌سازي، اشتغال داخلي، رفع وابستگي در شرايط تحريم‌ها از ديگر مزاياي ساخت اين‌گونه كاتاليست‌ها محسوب مي‌شود و در نبود اين محصولات، بسياري از واحد‌هاي صنعتي نمي‌توانند به فعاليت خود ادامه دهند و يا مي‌بايست از كاتاليست‌هاي با راندمان كم‌تر و دست دوم و يا سوم استفاده نمايند.

.

مرکز آموزش های تخصصی

  نام دوره تاریخ برگزاری  
       
دوره آموزشی مقدماتی H2S برای صنعت نفت و گاز  22 دی ماه 1395
 

روش های مشخصه سازی خواص نفت خام و گاز طبیعی

 19 تا 23 فروردین ماه 1396
 

آنالیز پیشرفته سنگ مخزن جهت مشخص سازی خواص مخزن

 9تا 13 اردیبهشت ماه 96
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت