ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

رئيس پژوهش و فناوري مديريت اكتشاف شركت ملي نفت ايران:

پژوهشگاه صنعت نفت و مديريت اكتشاف در اجراي طرح هيدرات گازي در كشور پيشرو هستند

دكتر علیرضا ميقاني‌نژاد، رئيس پژوهش و فناوري مديريت اكتشاف شركت ملي نفت ايران ، در مراسم ارائه نهايي پردازش لرزه‌نگاري (فاز سوم طرح هيدارت گازي 2)، پيشنيه طرح هيدارت گازي را 10 سال دانست و در اين‌باره گفت: ابتدای شروع به کار در این موضوع با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و مديريت اكتشاف شكل گرفته است و مي‌توان ادعا كرد كه كشور ما نيز همگام با شركت‌هاي پيشرو و موسسات تحقيقاتي در دنيا، اهميت اين طرح را به خوبي درك كرده‌ و هم‌اكنون اين طرح در حال اجرايي شدن مي باشد.

وي طرح هيدرات را از نوع هوشمندي فناورانه برشمرد و افزود: خوشبختانه از ابتداي شكل‌گيري موضوع هيدرات در دنيا، اين بحث در كشور ما نيز دنبال شده است و در قالب يك برنامه بلند مدت، فاز اول اين طرح به پايان رسيده است و هم‌اكنون در نيمه راه فاز دوم مي‌باشيم و اميدواريم با حمايت مديران ارشد وزارت نفت بتوانيم فاز‌هاي آتي اين طرح را كه معطوف به بحث‌هاي عملياتي مي‌شود دنبال كنيم.

ايشان تصريح كرد: در سال‌هاي گذشته با رشد فناوري‌هاي انجام شده در دنيا، بسياري از كشور‌ها توانسته‌اند دانش‌هاي فني مرتبط با شيل‌هاي نفتي و گازي را تجاري‌سازي كنند و هم‌اكنون به دليل اهميت گاز در دنيا، بسياري از شركت‌هاي معتبر به دنبال تجاري‌سازي دانش فني هيدرات‌گازي مي‌باشند كه خوشبختانه محققان كشور ما در زمان مناسبي تحقيقات خود را در زمينه هيدرات آغاز كرده‌اند و مي‌توان كشور ايران را يكي از كشور‌هاي پيشرو در زمينه فناوري‌هاي مرتبط با هيدرات دانست.

ميقاني‌نژاد با تاكيد بر اين‌كه اجراي اين پروژه را مي‌توان از نوع همكاري‌هاي دوجانبه و شبكه‌هاي دوهسته‌اي دانست، تصريح كرد: در انجام اين پروژه يك هسته‌ي آن، مديريت اكتشاف است كه كارفرمايي اين طرح را بر عهده دارد و هسته‌ي ديگر آن پژوهشگاه صنعت نفت است كه به عنوان مجري و هاب، توسعه دانش و فناوري آن را بر عهده دارد. علاوه بر اين دو هسته، شبكه‌هاي ديگري نظير مشاوران و شركت‌هاي داخلي و خارجي نيز شكل گرفته‌اند كه توانسته‌اند به روند انجام اين طرح بزرگ به ما كمك نمايند.

ايشان در همين راستا افزود: اين طرح علاوه بر اهميت و مزايايي كه در برداشته است، شامل مجموعه‌اي از الزامات زيرساختي، نرم‌افزاري و سخت افزاري نيز مي‌باشد كه به جرات مي‌‌توان اذعان داشت كه در سطح مديريتي و فنی اين طرح، مديريت اكتشاف و پژوهشگاه صنعت نفت، توانسته‌اند در مدت این ده سال با همكاري يكديگر تمام اين الزامات را اجرايي كنند و در شرايط دشوار تحريم با مراكز دانشي دنيا ارتباطات خوبي را برقرار نمايند.

رئيس اداره پژوهش و فناوري مديريت اكتشاف به شيوه اجراي اين طرح نيز اشاره كرد و گفت: همكاري مديريت اكتشاف و پژوهشگاه صنعت نفت را بايد نوعي همكاري درهم‌تنيده در نظر گرفت؛ كه با وجود آنكه وظايف كارفرما و مجري در اين طرح كاملا مجزا تعريف شده است ولي در اجراي اين طرح، اين دو مجموعه به صورت کار تیمی با يكديگر همكاري بسيار مناسبي داشته‌اند تا در نهايت بتوانند در زمان مقرر، كاري با كيفيت بالا ارائه دهند.

وي در خاتمه تصريح كرد: همانطور كه در گذشته با آينده‌نگري‌هاي مناسب توانسته‌ايم اين طرح را در زمان مناسب تعريف كنيم اميدواريم كشور ما جزو اولين كشور‌هايي باشد كه فناوري‌ هيدرات را با هدف امنيت انرژي تجاري كند و اميد است كه با تجاري‌سازي اين دانش بتوانيم جزو صادر‌كننده‌هاي خدمات فناورانه هيدرات در دنیا محسوب شويم.

گفتني است قرارداد فاز دوم طرح پژوهشي هيدارت گازي ميان مديريت اكتشاف شركت ملي نفت ايران با عنوان كارفرما و پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مجري در آذر ماه 1397 منعقد شده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت