ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دكتر صابر محمدي:

بهبود توليد ميدان نفتي مشترك آذر در دستور كار پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت

دكتر صابر محمدي، مجري طرح تضمين جريان و بهبود توليد در ميدان نفتي مشترك آذر، ضمن تشريح فعاليت‌هاي پژوهشگاه صنعت نفت در ميدان نفتي آذر از بهينه‌سازي عمليات اسيد‌كاري در اين ميدان خبر داد.

به گفته مجري اين طرح، میدان آذر با بیش از ۴ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا و تولید نفت سبک، یکی از پیچیده‌ترین میدان‌های نفتی در سطح کشور و منطقه است که ساختار زمین‌شناسی ویژه و توالی لایه‌های پرفشار و کم فشار، حفاری در این میدان را به یکی از سخت‌ترین و پرچالش‌ترین حفاری‌ها تبدیل کرده است.

محمدي با تاكيد بر اين‌كه ترکیب سیال میدان آذر حاوی درصد بالایی گاز سولفید هیدروژن و دی‌اکسیدکربن است تصريح كرد: وجود اين گاز‌ها، شرایط به ‌شدت خورنده‌ای را در اين ميدان ايجاد مي‌كند و اين امر استفاده از آلیاژهای خاص مقاوم در برابر خوردگی را در تجهیزات درون‌چاهی، خطوط لوله و تأسیسات سرچاهی و فرآورش اجتناب‌ناپذیر کرده است و از سوي ديگر، بدلیل خورندگی بالای سیال، عملیات اسیدکاری در چاههای این میدان با چالش و مشکلات عدیده­ای همراه است.

ايشان به شرايط تحريم در كشور اشاره كرد و گفت: در اوایل شروع اکتشاف و توسعه این میدان، مقرر شده بود که از تجربه شرکت‌های بین­المللی بزرگ در توسعه این میدان عظیم و پیچیده استفاده شود که به دلیل شرایط تحریمی، این مهم میسر نشد. در این راستا بخش مهمی از فعالیت­ها به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد.

شناخت سيال و تعيين شرايط عملياتي و بحراني تشكيل رسوبات آلي در چاه‌هاي ميدان آذر

وي در همين زمينه تصريح كرد: در راستای طرح بهبود توليد و تضمين جريان در ميدان نفتي مشترك آذر 2 پروژه مجزا ميان شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر و پژوهشگاه صنعت نفت تعریف شد و از طرف ديگر، پروژه سوم نیز مورد تایید اين دو مجموعه قرار گرفته است كه قرار است با نهايي شدن قرارداد آن از اواخر شهريور ماه به مرحله اجرايي برسد.

مجري اين طرح با بيان اين‌كه پروژه اول ميان پژوهشگاه صنعت نفت و شركت سروك آذر بيش از 6 ماه است كه خاتمه يافته است، تصريح كرد: هدف اصلی در انجام اين پروژه، بررسی رفتار ترمودینامیکی سیال پیچیده در گستره میدان، تعیین شرایط تشکیل رسوبات آلی آسفالتین و وکس و انتخاب بازدارنده مناسب رسوبات آسفالتین-وکس مي‌باشد.

وي به دستاورد‌هاي حاصل از اين پروژه بزرگ اشاره كرد و گفت: شناخت سيال و تعيين شرايط عملياتي و بحراني تشكيل رسوبات آلي در چاه‌هاي ميدان از مهم‌ترين دستاورد‌هايي است كه پس از پايان اين پروژه بدست آمده است و از سوي ديگر با اجرايي كردن پروژه اول، بازدارنده‌هاي بهينه رسوبات آسفالتين و واكس در این میدان تعیین شد و مكانيسم‌هاي اصلي تاثير‌گذار ميان رسوبات و بازدارنده­ها نيز شناخته شد و در حال حاضر در چاه­های تولیدی این میدان تزریق پیوسته بازدارنده رسوب آسفالتین در حال انجام است.

بهینه­ سازی پکیج های اسیدکاری در چاه­های مختلف میدان آذر

محمدي آسیب­شناسی عملیات اسیدکاری در چاه‌های میدان آذر و بهینه‌سازی فرمولاسیون پکیج اسید در عملیات اسیدکاری چاه­های آتی را از مهم‌ترين اهداف پروژه دوم ميان اين دو مجموعه برشمرد و اظهار كرد: مطالعه و بررسی پتانسیل آسیب سازندی ناشی از سیال حفاری گلایکولی از بخش­های مهم این پروژه است و در فاز آخر این پروژه ،مطالعه آزمایشگاهی فرآیندهای ازدیاد برداشت پایه آبی با تکیه بر سیالات نوین در این حوزه انجام خواهد شد.

وي ادامه داد: از مهمتر­ین دستاوردهای این پروژه می‌توان به بهینه­سازی پکیج های اسیدکاری در چاه­های مختلف میدان آذر اشاره کرد. برای اولین بار در ایران، پکیج­های اسیدکاری قبل از تزریق و استفاده در میدان، توسط آزمایشگاه انگیزش چاه در پژوهشگاه صنعت نفت بررسی و پس از مطالعه عملکرد آنها در صورت نیاز بهینه­سازی خواهند شد.

بنا به گفته مجري اين طرح در سالهای گذشته، در عملیات اسیدکاری در میادین مختلف، سیالات اسیدکاری بدون بررسی دقیق در میدان استفاده شده که منجر به شکست در عملیات و مشکلات عدیده­ای در فرایند تولید از میدان شده است ، از اين‌رو پروتکل بررسی پکیج های اسیدکاری در مرحله سنتز مواد و ماقبل از استفاده در میدان، برای اولین بار در میدان آذر و با مشارکت موثر پژوهشگاه انجام گرفت که اين امر تولید ایمن به همراه صرفه اقتصادی بالا را به همراه خواهد داشت.

ايشان تصريح كرد: در اين زمينه پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت با استفاده از دستگاه­ها و آزمایشگاه­های منحصر به فرد شرايط لايه‌هاي مورد نظر مخزن از لحاظ دما و فشار را شبيه‌سازي كرده و پارامتر‌هاي موثر در عمليات اسیدکاری را بررسي و تعیین كرد؛ به عنوان مثال در مطالعه چاه 13 ميدان آذر بهينه‌سازي پكيج اسيدي در کمترین زمان ممکن سبب ارتقاء عمليات اسيد‌كاري، حذف لجن‌های آسفالتینی و ورود يكي از زير‌لايه‌هاي مخزني به مدار توليد شده است.

وي به ادامه همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و شركت سروك آذر اشاره كرد و گفت: با توجه به نتایج ارزنده و موثر حاصل از دو پروژه اول، پروژه سوم در راستای بهبود تولید در میدان آذر و با تمرکز بر بهینه­سازی سیالات پیش­تزریق و پس­تزریق و همچنین رویکرد جدید امکان‌ استفاده از اسیدهای هیبریدی به جای سیالات قدیمی و معمول در عملیات اسیدکاری تعریف شده است.

ايشان در همين زمينه تصريح كرد: در بخش مهمی از این پروژه عملکرد مواد شیمیایی مختلفِ مورد استفاده در میدان مانند بازدارنده/دیسپرسنت/حلال رسوب آسفالتین، آنتی فوم، دمولسیفایر و بازدارنده خوردگی قبل از استفاده در میدان بررسی و دوز بهینه و مشکلات احتمالی در تزریق هر ماده نيز تعیین خواهد شد.

وي در خاتمه تصريح كرد: به منظور انجام رسالت پژوهشگاه در راستای ارتباط صنعت و دانشگاه و با توافق شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر تعدادی از فعالیت­های نوین در این پروژه به صورت پایان­نامه­های کارشناسی ارشد و دکترا با همکاری دانشگاه­های معتبر کشور انجام خواهند شد.  

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت