پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

در پژوهشگاه صنعت نفت صورت گرفت :

آغاز تدوین سند ملی استاندارد سازی افزایه های حفاری

اولين جلسه كميته مهندسي سيالات حفاري جهت تدوين سند ملي افزايه‌هاي حفاري با نظارت معاونت مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت ، شركت‌هاي عملياتي ، شركت هاي مطرح توليد‌كننده اين افزايه ها و به ميزباني پژوهشگاه صنعت نفت درتاريخ99/07/30 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، از آنجا كه با گذشت بيش از صد سال از عمر صنعت حفاري در كشور، تاكنون استاندارد‌هاي ارزيابي افزايه‌هاي حفاري به صورت منسجم و يكپارچه براي شركت‌هاي عملياتي و توليد‌كنندگان اين افزايه تهيه و تدوين نشده است، از اين رو معاونت مهندسي پژوهش و فناوري وزارت نفت با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان متولي، درصدد تدوين سند ملي به منظور استاندارد‌سازي افزايه‌هاي حفاري مي با شند.

بر اساس اين گزارش، در حال حاضر استاندارد هاي متعددي از سوي شركت هاي عملياتي در خصوص آزمون هاي كنترل كيفي افزايه‌هاي حفاري در كشور بكار گرفته مي شود كه در خيلي از موارد، اين استاندارد‌ها به دليل داشتن مشكلات فني باعث بروز مشكلات متعدد براي توليد كنندگان و حتي خود شركت‌هاي عملياتي شده اند، از اين‌رو در نظر است تا در خصوص اين افزايه‌ها ،‌استاندارد‌هاي يكسان و يكپارچه‌اي تدوين شود تا از اين طريق منافع همه ذينفعان تامين گردد.

از اين رو اولين جلسه كميته مهندسي سيالات حفاري در پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان هاب اين موضوع برگزار و در گام نخست، ماده نشاسته حفاري به عنوان اولين افزايه حفاري در دستور كار قرار گرفت.در همين جلسه مقررشد ، پيش نويس استاندارد‌هاي اين ماده شيميايي تهيه و پس از بررسي و تبادل نظر با كليه اعضاء استاندارد اين ماده تدوين و براي اجرا به تمامي شركت ها عملياتي ابلاغ گردد.

همچنين قرار است پس از دست‌يابي به روش‌هاي كنترل‌كننده يكسان در سراسر كشور، استاندارد مورد نظر به سازمان ملي استاندارد ارسال شود تا در نهايت مُهر ملي بر هريك ار از اين افزايه ها دريافت شود.

گفتني است در اين جلسه دكتر علي‌رضا نصيري، مدير گروه پژوهش و فناوري و تكميل چاه پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان دبير كميته مهندسي سيالات حفاري تدوين استاندارد هاي افرايه هاي حفاري از سوي اعضاء انتخاب شد.

در اين جلسه علاوه بر نمايندگان پژوهشگاه صنعت نفت، نمايندگاني از سوي شركت‌هاي عملياتي نظير، ملي حفاري، مناطق نفت خيز جنوب، مديريت اكتشاف، حفاري شمال، متن و همچنين شركت‌هاي توليد‌كننده نظير نشاسته البرز، كيميا فوژان البرز و شهاب شيمي حضور داشتند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت