ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

در جلسه با معاون فناوري و نوآوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري؛

مزيت‌هاي كسب و كارِ فناورانه پژوهشگاه صنعت نفت تشريح شد

روز سه‌شنبه 16 آذر ماه نشست مشتركي ميان رئيس پژوهشگاه صنعت نفت و معاون فناوري و نوآوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با هدف توسعه همكاري‌هاي طرفين برگزار شد.

دكتر جعفر توفيقي، رئيس پژوهشگاه صنعت نفت، در اين نشست مشترك به جايگاه پژوهشگاه اشاره كرد و گفت: اين مجموعه يك پژوهشگاه وابسته به وزارت نفت است كه مي‌توان آن را در جوار صنعت دانست. بر همين اساس در برنامه‌ريزي‌هاي اوليه به دنبال آن بوديم كه جايگاه پژوهشگاه صنعت نفت را در زنجيره ايده تا بازار مشخص نماييم و نشان دهيم كه اين مجموعه در ميان TRL‌هاي 9‌گانه در چه بخشي جا نمايي مي‌شود.

وي در همين راستا تصريح كرد: به منظور جانمايي پژوهشگاه در زنجيره علم تا بازار مطالعات گسترده‌اي در خصوص فعاليت‌هاي پژوهشگاه‌هاي مشابه در سطح دنيا در اين مجموعه انجام شد و در نهايت مشخص شد كه پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان يك سازمان پژوهش و فناوري در TRL هاي 4 تا 7 جانمايي مي‌شود.

ايشان تغيير در مدل كسب و كار پژوهشگاه را از نتايج جانمايي پژوهشگاه در TRL هاي موجود دانست و افزود: علي‌رغم آن‌كه پژوهشگاهي وابسته به صنعت نفت مي‌باشيم ولي بايد در بازار فناوري نيز رقابت كنيم، از اين‌رو در مدل كسب و كار جديد ، يك شبكه همكاري با دانشكاه‌ها و مراكز پژوهشي براي TRL هاي 1 تا 4 را ايجاد كرديم و همچنين شبكه همكاري ديگري را با شركت‌هاي بخش خصوصي و توسعه‌دهندگان تكنولوژي براي TRL هاي 8 و 9 فراهم ساخته‌ايم.

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت به طرح ملي ميزباني از دانشجويان تحصيلات تكميلي از سوي پژوهشگاه نيز اشاره كرد و گفت: در‌هاي پژوهشگاه را به روي ظرفيت‌هاي علمي دانشگاه‌ها باز كرده‌ايم تا دانشجويان و دانشگاهيان بتوانند در TRL هاي 1 تا 4 در اين مجموعه به فعاليت‌هاي خود ادامه دهند و در اين راستا دانشجويان مي‌توانند از امكانات آزمايشگاهي و پتانسيل موجود در پژوهشگاه استفاده كنند.

ايشان تصريح كرد: در راستاي طرح ميزباني از دانشجويان، صد‌ها موضوع پژوهشي مورد نياز صنعت در اختيار دانشجويان قرار مي‌گيرد و آن‌ها با استفاده از ظرفيت‌هاي موجود در پژوهشگاه مي‌توانتد اين موضوعات را پيگيري كنند و به نتايج مثبتي دست يابند.

پژوهشگاه صنعت نفت شريك‌ راهبردي صنعت

وي به تجاري‌سازي محصولات و دانش‌هاي فني اين مجموعه نيز اشاره كرد و گفت: تكنولوژي‌هاي توسعه يافته در اين مجموعه را به بخش خصوصي و شركت‌هاي اكتشاف و بهره‌برداري با هدف تجاري‌سازي واگذار مي‌كنيم و در مواردي نيز به ازاي دانش فني واگذار شده رويالتي مشخصي به پژوهشگاه اعطاء مي‌شود.

توفيقي در ادامه اظهار داشت: يكي از ويژگي‌هاي جديد مدل كسب و كار پژوهشگاه آن است كه ما شريك راهبردي صنعت هستيم، به عبارتي ديگر در زنجيره‌ي تشخيص و رفع مشكل مي‌توانيم در كنار صنعت قرار گيريم.

وي حضور تيم‌هاي بازياب و يا بازار ساز را از ديگر ويژگي‌هاي مدل كسب و كار برشمرد و گفت: اصولا صنعت درگير مشكلات و چالش‌هاي روز خود مي‌باشد از اين‌رو از نياز‌هاي خود مطلع نيست، بر همين اساس پژوهشگاه قادر است با تحليل فناوري‌ها و مشكلات موجود ، راه‌ حل‌هاي مناسبي را به صنعت ارائه ‌كند و به همين منظور گروه ارتباطات صنعتي در پژوهشگاه شكل گرفته است كه مي‌تواند اقدامات موثري را در زمينه شناسايي معضلات صنعت و حل آن‌ها انجام دهد.

بكارگيري بروكر‌ها با هدف بازار‌يابي مناسب

ايشان افزود: علاوه بر اقداماتي كه از سوي پژوهشگاه انجام مي‌شود، با هدف افزايش ظرفيت‌هاي موجود، ما از بروكر‌هاي فناوري هم استفاده مي‌كنيم به عبارتي براي حل مشكلات صنعت از بازاريابان فناوري براي بازار‌يابي‌‌هاي مناسب نيز بهره‌مند مي‌شويم.

وي كيفيت در ارائه خدمات را از ديگر مولفه‌هاي مدل كسب و كار دانست و در همين راستا تصريح كرد: مشتريان موجود در بازار هم‌اكنون به دنبال فناوري هستند از اين‌رو تعداد مقاله و گزارش فني از اهميت كم‌تري براي آن‌ها برخوردار است، از اين‌رو چشم‌انداز و ماموريت اين مجموعه خلق ارزش فناورانه براي مشتريان است. بر همين اساس تمام قرارداد‌هايي كه پژوهشگاه با صنعت منعقد مي‌كند به نوعي قرارداد‌هاي فناورانه محسوب مي‌شود.

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت رضايت سنجي از مشتريان را از ديگر مولفه‌هاي كسب و كار پژوشگاه دانست و تصريح كرد: در طول انجام پروژه‌ها، مشتريان مي‌توانند بازخورد خود را از نحوه فعاليت اين سازمان ارائه دهند و مشاركتي مستمر با پژوهشگاه داشته باشند و همواره تلاش كرده‌ايم به عنوان يك سازمان پژوهش و فناروي، صنعت نفت را به يك صنعت دانش بنيان تبديل كنيم.

وي ادامه داد: از آن‌ جا كه در يك محيط رقابتي فعاليت مي‌كنيم همواره بايد ارزش‌هاي جديدي را براي صنعت خلق نماييم از اين‌رو در‌هاي پژوهشگاه را بر روي دانشگاه‌ها باز كرده‌ايم تا حضوري فعال داشته باشند و نياز‌هاي صنعت را به ايده‌هاي فناورانه تبديل كنند.

توفيقي با تاكيد بر اين‌كه به دنبال توسعه همكاري‌ها با دانشگاه‌ها هستيم، تصريح كرد: همواره به دنبال رقابت‌هاي سازنده مي‌باشيم و چنانچه ظرفيتي را در دانشگاه تشخيص دهيم، به دنبال ارائه پرپوزال مشترك هستيم تا بتوانيم يكي از مشكلات صنعت را با همكاري يكديگر برطرف سازيم.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت