ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی؛

پژوهشگاه صنعت نفت در مسیر اینترنت اشیاء و دیجیتالی شدن گام بر می‌دارد

واحد مهندسی و خدمات فنی پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان اولين سازمان در حوزه نفت، هوشمند‌سازي و كنترل‌ سيستم‌هاي موجود در اين مجموعه را با هدف کنترل و صرفه‌جويی در مصرف انرژی و يکپارچه‌سازی تجهیزات آغاز كرده است.

دكتر ايمان غياثي، رئيس واحد مهندسي و خدمات فني، در گفتگو با واحد روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، اين مجموعه را با داشتن تجربه‌اي بالغ بر 60 سال كانون تحول و توسعه فناوري‌هاي جديد دانست و افزود: با توجه به جايگاه پژوهشگاه در كشور، این مجموعه مسئوليت‌هاي متعددي را همواره بر عهده داشته است كه از آن جمله مي‌توان به توسعه و به كارگيري سيستم‌هاي اطلاعاتي، توسعه زيرساخت و ارائه خدمات الكترونيك و برطرف ساختن نيازهاي شركت‌هاي مختلف در زمينه‏ فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات متناسب با پيشرفت‌هاي روز اين فن آوري در بخش هاي سخت‏افزار و نرم‏افزار نام برد.

وي با بيان اين‌كه پژوهشگاه صنعت نفت در سال‌هاي اخير توان رقابتي خود را با هدف اجراي برنامه‌هاي استراتژيك و ورود به بازار‌هاي جهاني افزايش داده است، تصريح كرد: يكي از برنامه‌هايي كه در اين زمينه در برنامه‌هاي پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفته توجه به حوزه اینترنت اشیاء می‌باشد و با اين نگاه، جايگاه فناوری اطلاعات در سازمان از يك فراهم كننده داده به يك مولفه مهم استراتژي سازمان ارتقا یافته است .

ايشان در همين زمينه تصريح كرد: اینترنت اشيا به یك شبكه گسترده از اشيا اشاره دارد که در آن تمام اشيا از طریق تجهيزات هوشمندسازی شده با یكدیگر در ارتباط هستند.

همچنین اينترنت اشیا به صنعت نفت و گاز این امکان را می دهد تا فرآيندهاي اتصالات و تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی که در گذشته غیرمتصل بوده اند، از طریق شبکه اینترنت و اینترانت، ديجیتالی سازی، بهینه سازی و اتوماسیون سازی گردید تا در زمان و هزينه ها صرفه جويی شود و ا‌يمنی افزايش يابد.

اينترنت اشیا به شرکتهای نفت و گاز این امکان را می دهد تا تجهیزات مذکور در تمام طول روز برای مديريت مسائل مختلف در دسترس باشند چراکه بدون استفاده از دستگاههای نظارتی متصل، سرعت شناسايی و رسیدگی به يک مشکل بسیار آهسته و کند خواهد بود.

غياثي بر لزوم ایجاد شبكه‌ای از اشيا هوشمند در سازمان تاكيد كرد و گفت: به وجود آوردن یك سيستم اطلاعاتی یكپارچه و انعطاف پذیر از مهم‌ترين اهداف هوشمند‌سازي تجيهزات در پژوهشگاه است که به وسيله آن خدماتی نظير شناسایی، کنترل، ردیابی و دریافت اطلاعات آنلاین از اشيا در دسترس قرار خواهد گرفت. از سوي ديگر فناوری اینترنت اشيا، این امكان را فراهم می‌آورد تا اشيا پيرامون بتوانند به طور مجازی با یكدیگر به تبادل اطلاعات بپردازند.

وي اظهار داشت: در این راستا خوشبختانه واحد مهندسی و خدمات فنی پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان اولین سازمان در حوزه اينترنت اشیا پیشگام بوده و از این فناوریها به منظور کنترل و صرفه جويی در مصرف انرژی و يکپارچه سازی تجهیزات در راستای هوشمند سازی و کنترل سیستم يا همان کنترل هوشمند ساختمان عملیاتی و اجرائی كرده است.

غياثي با بيان اين‌كه اين طرح در دو فاز و در دو بازه زمانی طراحی و اجرایی گرديده است، تصريح كرد: فاز اول اين طرح ساختمان‌های ستادی، رستوران، اکتشاف، گاز، روغن و موتورخانه مرکزی را شامل خواهد شد و در فاز دوم سایر ساختمان‌های پژوهشگاه نيز در قالب اين طرح قرار خواهند گرفت.

رئيس واحد مهندسي و خدمات فني پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: با اجرای این طرح واحد مهندسی و خدمات فنی می تواند تمامي هواسازها و سيستم‌هاي روشنايي ساختمان‌های پژوهشگاه را به گونه ای برنامه‌ریزی،پایش و کنترل نماید که شرایط آسایش با رعایت معیارهای مربوط به بهره وری انرژی و پروتکل های بهداشتی برای کلیه همکاران تامین شود.

ايشان افزود: قابلیت زمان بندی به منظور روشن و خاموش شدن و کنترل سیستم‌های تهویه مطبوع ، سیستم روشنایی، قابلیت ثبت داده‌ها و ذخیره سازی مقادیر سنسورهاي کنترل و مانیتورینگ تجهیزات موتورخانه مرکزی شامل تمامی پمپ ها، چيلرها، بويلرها، سیستم‌های خنک کننده و کنترل سیستم‌های آبیاری فضای سبز از جمله تجهيزاتي مي‌باشد كه به صورت ديجيتالي عمل مي‌كنند و از مدت‌ها پيش در اختيار پژوهشگاه قرار گرفته است.

غياثي به مزاياي ديجيتالي شدن تجهيزات در سازمان اشاره كرد و گفت: بی شک با اجرای این طرح مي‌توان شاهد مقابله با مخاطرات،کسب اطلاعات و آمار مورد نیاز در مديريت بحران، صرفه جويی و بهینه‌سازی در مصرف سوخت و انرژی،کاهش هزينه‌های نگهداری و راهبری، کاهش هزينه و زمانهای اشتغال پرسنل نظارت فیزيکی،افزايش عمر مفید تجهیزات و کاهش نرخ خرابی در مجموعه خواهیم بود.

وي به بكارگيري آسان اين تجهيزات با استفاده از امكانات موجود در پژوهشگاه اشاره كرد و گفت: با توجه به اینکه این طرح بصورت يکپارچه در بستر شبکه اینترانت پژوهشگاه راه اندازی گردیده است ، می‌توان از تمامی مکان‌ها و از طريق وب به اين بستر دسترسی داشت و از سوي ديگر این طرح به گونه‌ای اجراء شده است که در صورت صدور تائیدیه از مراجع امنیتی بتوان کلیه سیستم‌های دوربین‌های مدار بسته (CCTV)، سیستم‌های اعلام و اطفای حريق، سیستم‌های کنترل دسترسی (Access Control ) را بصورت ماژولار در این سامانه هوشمند اضافه کرد.

وي تصريح كرد: در حال حاضر با توجه به این‌که اطلاعات از مهم‌ترين دارايي‌ها و منابع استراتژيك هر سازماني محسوب مي‌شود، از اين‌رو، نحوه مديريت فناوري اطلاعات این طرح يكي از اركان مهم برنامه ريزي سازماني در سال‌هاي اخير به حساب مي‌آيد؛ چرا كه برای هر سازمانی بهره برداري بهينه از منابع و دارايي هاي اطلاعاتي امري ضروري است و سازمان هایی موفق خواهند بود كه به ارزش واقعي اين دارايي ها پي برده و بتوانند در دستيابي به منافع ذينفعان خود، ازآن استفاده كند.

ايشان در خاتمه بيان داشت: واحد مهندسي و خدمات فني پژوهشگاه با هدف حفظ امنیت داده‌ها و اطلاعات سازمانی در حال بهبود و ارتقا سیستم‌هاي خود می باشد و در اين زمينه توانسته است با استفاده از فناوری‌های امنیتی روز، از داده‌ها و اطلاعات سازمان نگهداری و از آن‌ها در راستای مدیریت دارایی های فیزیکی پژوهشگاه بهره برداری كند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت