:: www.ripi.ir ::

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکتر توفیقی، در مراسم رونمایی از دستاورد‌هاي شركت‌هاي دانش بنيان؛

از جوانان با استعداد و نوآور كشور تقدير كرد

روز سه‌شنبه 23 شهريور ماه، با همكاري باشگاه سپاهان و پژوهشگاه تربيت بدني و علوم ورزشي مراسم رونمايي از دستگاه توپ انداز تولید شده توسط یکی از شرکت‌های تحت حمایت مرکزی نوآوری این پژوهشگاه به ميزباني پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، دكتر توفيقي، رئيس پژوهشگاه صنعت نفت، در آيين رونمايي از دستگاه توپ‌انداز، با تاكيد بر اين‌كه ميزباني از فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي در راستاي اهداف مسئوليت اجتماعي براي اين مجموعه به شمار مي‌رود، تصريح كرد: خوشبختانه ارتباط مراكز علمي با جامعه، صنعت و دستگاه‌هاي اجرايي را به افزايش است و همواره مراكز علمي كشور پاسخگوي نياز‌ها و تقاضاهاي بخش‌هاي مختلف جامعه هستند كه اين امر را مي‌توان جزو رويداد‌هاي مثبت دانست.

وي ادامه داد: همكاري مراكز علمي با جامعه حكايت از توان مراكز علمي دارد و از سوي ديگر بسيار خرسنديم كه جوانان پيشتاز اين اتفاقات هستند و اكنون مي‌توان اذعان داشت كه ما نتيجه اعتمادمان به جوانان را گرفته‌ايم و اين افراد دستگاهي را ساخته‌اند كه با نمونه‌هاي خارجي رقابت مي‌كند.

دكتر توفيقي جوانان را منشاء اختراعات و نوآوري در كشور دانست و افزود: حضور جوانان با استعداد كه در مراكز نوآوري، شركت‌هاي دانش بنيان، شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها فعاليت‌ مي‌كنند مي‌تواند نويد بخش‌ اقدامات موثر در جهت اهداف كشور باشد و خوشبختانه اين‌گونه فعاليت‌ها در چند سال اخير در كشور رونق گرفته است.

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت، با بيان اين‌كه كشور از توان علمي، فناوري و پژوهشي بالايي برخوردار است، تصريح كرد: بسيار خوشحاليم از اين‌كه پژوهشگاه صنعت نفت بستري را آماده كرده است تا بتواند ميزبان ابتكارات و پيشرفت‌هاي جديد جوانان باشد و اميدواريم اين‌گونه فعاليت‌ها تداوم داشته باشد.

 پيوند دانشگاه، پژوهش و ورزش منجر به توليدات داخلي مي‌شود

در ادامه اين مراسم، محمدرضا ساکت مدیر عامل شرکت فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان هم با اشاره به پیوند خوش یمن دانشگاه، پژوهش و ورزش در این پروژه که منجر به تولد محصول مورد نیاز جامعه ورزشی شده است از خدمات پژوهشگاه صنعت نفت به تیم ملی یاد کرد و گفت: فراموش نمی‌کنیم که این پژوهشگاه برای صعود تیم ملی کشورمان به جام جهانی روسیه و همینطور بازی‌های جام ملت‌های آسیا در امارات، چه خدماتی را ارائه کرد؛ تا جایی که مربی وقت تيم ملي دائم، از کیفیت  شرایط و امکانات  پژوهشگاه قدر داني مي‌كرد.

او با تشکر از زحمات مدیران پژوهشگاه صنعت نفت در کمک به تیم ملی فوتبال کشورمان افزود: مقام معظم رهبری بارها بر تلاش تیم ملی فوتبال ما در جام جهانی روسیه مهر تاکید زدند.

ساکت با اشاره به اهمیت علمی‌سازی ورزش و تجهیزات جدید در توسعه رشته ‎های ورزشی و مهارت ورزشکاران گفت: توجه ویژه به این مقوله جزو نیازهای باشگاه داری و ورزش حرفه‌ای است. حرکت پرشتاب علمی شدن ورزش و توسعه سخت‌افزار و نرم‌افزار در این حوزه رقابت را به میدان‌ علم کشانده است از این رو درک ضرورت این پیوند منجر شد تا ما تلاش کنیم بخش اجرایی ورزش و بازوی علمی دانشگاه به هم نزدیک شوند.

وی افزود: خدا را شاکریم که در تفاهم نامه‌ای که بین باشگاه سپاهان و پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان منعقد شد و این امکان به وجود آمد که تولید را به سمت تکنولوژی‌های نو ببریم و امروز در خدمت شما عزیزان باشیم.

مدیر عامل باشگاه سپاهان با تاکید بر حمایت باشگاه فولاد مبارکه سپاهان از استارتاپ های ورزشی و محصولات فناورانه تولید داخلی ادامه داد: ورود تجهیزات و سخت‌افزارهای نوین باعث ارتقا کار کیفی مربیان می‌شود و منجر به تخصصی‌تر شدن عملکرد مربیان بزرگوار و درنهایت تیم‌های ورزشی شود.

وی با اشاره به تفاهم نامه‌های علمی و پژوهشی و مشارکت باشگاه سپاهان با استارت‌آپ‌های ورزشی را جزو برنامه‌های راهبردی این باشگاه دانست و گفت: در حال حاضر ما با پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه اصفهان، دانشگاه آزاد خراسان و دانشگاه علمی کاربردی در این زمینه تفاهم‌نامه امضاء کرده‌ایم‌ و در همه آنها رویکرد ما توجه به مسائل پژوهشی و توجه به پایان‌نامه‌ها و تبدیل ایده‌ها به عمل و تجاری سازی آنهاست.

دکتر شریف‌نژاد رئیس پژوهشگاه تربيت بدني و علوم ورزش نیز با حضور در این مراسم با تشکر از همکاری‌های دکتر ساکت در پروژه دستگاه توپ انداز خودکار گفت: اگر چه نمی‌شود اندازه و ارزش مالی چنین نوآوری‌هایی را با صنعت نفت و فولاد مقایسه کرد اما در عرصه صنعتی سازی و فن آوری ورزشی این دستگاه نوید روزهای بهتر و راه‌های نو را می‌دهد.

وی ابراز امیدواری کرد که این اتفاق فتح بابی بر کم کردن فاصله بین صنعت و ورزش و حمایت‌های بیشتر باشگاه فولاد مبارکه سپاهان از استارت‌آپ‌های ورزشی و محصولات فن‌آورانه تولید داخلی باشد.

گفتنی است در پایان این جلسه مراسم رونمایی از ماشین دستگاه توپ انداز فوتبال انجام شد و حاضران به صورت عملی عملکرد این دستگاه را در زمین چمن پژوهشگاه صنعت نفت نظاره کردند.

در این مراسم که با حضور رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، مدیرعامل باشگاه سپاهان رئيس، معاون فن‌آوری، معاون پژوهشي پژوهشگاه تربيت بدني و علوم ورزش، و جمعي از مديران پژوهشگاه صنعت نفت و اعضاء تيم سپاهان برگزار شد، از ماشین دستگاه توپ انداز نيز رونمايي شد.