ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دكتر توفيقي:

پژوهشگاه صنعت نفت با تمركز بر حوزه‌هاي نوآوري مزيت رقابتي خلق مي‌كند

دكتر توفيقي: بزرگتر‌ين مزيت رقابتي در حوزه اقتصاد و تكنولوژي موضوع نوآوري است و سازمان‌هايي كه از سياست‌‌ها و راهبرد‌هاي مناسب در اين زمينه استفاده كنند؛ از مزيت رقابتي بالاتري برخوردار خواهند بود.

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت، در گفتگو با واحد روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، به جايگاه سازمان‌هاي پژوهش محور اشاره كرد و گفت: سازمان‌هاي پژوهش و فناوري كه مسئوليت توسعه تكنولوژي و تبديل صنعت به يك صنعت دانش بنيان را بر عهده دارند با ايجاد جريان‌‌هاي نوآور مي‌توانند در جايگاه اصلي خود باقي بمانند و با شركت‌هاي معتبر رقابت نمايند.

ايشان تصریح كرد: در سال‌هاي اخير اين ايده كه چگونه مي‌توان پژوهشگاه را به يك سازمان با نوآوري باز تبديل كرد در اين مجموعه شكل گرفت، و علي رغم آن‌كه اين مجموعه از صد‌ها نيرو‌هاي دانشي خلاق، فعال و با استعداد برخوردار است ولي اين امر به تنهايي كفايت نمي‌كند و بايد به دنبال نوآوري‌هاي جديد در اين سازمان بود.

وي در همين راستا ادامه داد: از آنجا كه پژوهشگاه همواره درصدد بوده است كه در عرصه‌هاي بين‌المللي نقش آفريني كند، از اين رو بايد در حوزه نوآوري به دنبال خلق مزيت رقابتي باشد كه اين امر توسط نيرو‌هاي دانشي اين مجموعه و همچنين تزريق نوآوري‌هاي جديد به داخل سازمان ميسر خواهد شد.

رئيس پژوهشگاه با تاكيد بر اين‌كه براي اجرايي شدن مزيت رقابتي در اين مجموعه تاسيس مركز نوآوري از چند سال گذشته در دستور كار قرار گرفت، تصريح كرد: خوشبختانه تاسيس اين مركز هم‌راستا با سياست‌هاي وزارت نفت است و از آن‌جا كه موضوع نوآوري جزو سياست‌هاي كلان كشور محسوب مي‌شود؛ اين امر در تمام دوره‌ها به خوبي دنبال شده است و مورد تاكيد تمام مديران نيز بوده است.

ايشان به اهداف تاسيس مركز نوآوري در پژوهشگاه اشاره كرد و گفت: هدف اصلي از ايجاد اين مركز آن بود كه مركز نوآوري كانالي براي جذب كارآفرينان، استعداد‌هاي برتر از دانش‌آموخته‌هاي دانشگاه‌ها و دانشجويان شود تا در نهايت بتوانيم جريان نوآوري را به داخل پژوهشگاه تزريق كنيم كه خوشبختانه با همكاري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري كه متولي توسعه اين‌گونه اكوسيستم‌ها در كشور است اين مركز طراحي و در اواخر سال 98 در پژوهشگاه آغاز به كار كرد.

وي ادامه داد: پژوهشگاه صنعت نفت پس از مرحله طراحي و استقرار؛ اين مركز وارد فاز عملياتي شد؛ كه در اين مرحله مذاكره با شتاب‌دهنده‌ها در دستور كار اين مجموعه قرار گرفت و اين شتاب‌دهنده‌ها در شناسايي استارتاپ‌ها و نياز‌هاي صنعت با پژوهشگاه همكاري داشتند و هم‌اكنون در مرحله مذاكره و استقرار استارتاپ‌ها و يا هسته‌هاي فناور در پژوهشگاه با همكاري شتاب‌دهنده‌ها مي‌باشيم.

توفيقي با بيان اين‌كه هم‌اكنون 4 شتاب دهنده در پژوهشگاه مستقر شده است، تصريح كرد: هر يك از اين شتاب‌دهنده‌ها با مذاكراتي كه انجام داده‌اند توانسته‌اند چندين استارتاپ را در مركز نوآوري پژوهشگاه مستقر نمايند كه البته شرايط كرونا باعث كندي روند اين فعاليت‌ها شده است ولي با اين‌وجود تمام تلاشمان را مي‌كنيم كه بهترين‌ها براي اين مركز رقم بخورد.

رئيس پژوهشگاه به برگزاري رويداد‌هاي تقاضا محور در سال گذشته اشاره كرد و گفت: در سال گذشته بسياري از مديران صنعت چالش‌ها و نياز‌هاي فناورانه خود را طي رويداد‌هاي متفاوتي كه در پژوهشگاه برگزار شد مطرح كردند و به دنبال اين امر، كارآفرينان، شتاب‌دهنده‌ها و استارتاپ‌ها درصدد ارايه راه حل مناسب براي چالش‌هاي ارايه شده مي‌باشند تا در نهايت بتوانند ايده‌هاي با كيفيت را به مرحله تجاري‌سازي برسانند.

ايشان در همين زمينه تصريح كرد: در اين همكاري، تمام امكانات پژوهشگاه نظير، نيروي انساني، تجهيزات آزمايشگاهي و پايلوتي در اختيار اين مركز قرار گرفته است. پژوهشگاه صنعت نفت با داشتن 600 نيروي دانشي مي‌تواند مشاوره‌هاي دانشي و فناورانه‌اي را به نيرو‌هاي جوان مستقر در مركز نواوري نيز ارايه كند .

وي با تاكيد بر اين‌كه يكي از ابزار‌هاي مورد نياز استارتاپ‌ها استفاده از امكانات آزمايشگاهي با كيفيت بالا مي‌باشد، گفت: براي تجاري‌سازي ايده‌ها نياز است كه از مسير پايلوت و يا به عبارتي ديگر، مراحل نيمه صنعتي عبور كرد؛ از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت با داشتن پايلوت و ازمايشگاه‌هاي منحصر به فرد مي‌تواند خدمات بسيار مناسبي را به استارتاپ‌ها ارايه كند در صورتي كه بسياري از شركت‌ها و مراكز تحقيقاتي فاقد چنين امكاناتي مي‌باشند و يا با دريافت قيمت‌هاي بسيار بالا تجهيزات خود را در اختيار شركت‌هاي نوپا قرار مي‌دهند.

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت به همكاري مركز نوآوري پژوهشگاه صنعت نفت و همچنين پارك نوآوري و فناوري صنعت نفت اشاره كرد و گفت: با مذاكراتي كه با پارك فناوري صنعت نفت انجام داده‌ايم، اعلام كرده‌ايم كه پژوهشگاه مي‌تواند ميزبان 50 شركت در اين مجموعه باشد كه مورد استقبال مديران اين پارك نيز قرار گرفت و به طور نمونه با توجه به ظرفيت و امكانات موجود در پژوهشگاه در زمينه كاتاليست، از سوي مديران پارك علم و فناوري پيشنهاد شد كه پرديس كاتاليست و مواد شيميايي اين پارك در پژوهشگاه مستقر شود.

وي در خاتمه تصريح كرد: شركت هايي كه در پژوهشگاه صنعت نفت مستقر مي‌شوند مي‌توانند در تمامي زمينه‌ها از خدمات مشاوره‌اي اين مجموعه بهره‌مند شوند؛ به طور نمونه در زمينه عقد قرارداد‌ها، ثبت اختراعات، مالكيت معنوي و مادي مي‌توانند از كمك هاي پژوهشگاه استفاده كنند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت