ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

ارائه خدمات مجازی به تیم‌های فناور حوزه نفت/نحوه پذیرش شرکت های دانش بنیان در مرکز نوآوری پژوهشگاه نفت

رئیس مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت از راه اندازی سرویس ارائه خدمات مجازی برای تیم‌های فناور معرفی شده به این مرکز در حوزه‌های مرتبط خبر داد و گفت: ما برای همکاری با تیم‌های فناور نوپا با 4 شتابدهنده همکاری خود را آغاز کردیم و تقریبا 30 تیم فناور با این شتابدهنده ها همکاری می کند. تا کنون دو سیستم فناور از شتابدهنده آیتک به مرحله تجاری سازی رسیده اند.

دكتر فلور شايق، در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت در هفته پژوهش سال 98 توسط وزیر نفت و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد، افزود: به فاصله یک ماه بعد از این افتتاح شیوع کرونا در کشور را داشتیم که این امر بر فعالیت مراکز نوآوری آسیب‌هایی را وارد کرد.

وی پژوهشگاه صنعت نفت را بزرگترین مجموعه تحقیقاتی در صنعت نفت و حتی منطقه توصیف کرد و یادآور شد: در ذیل مسوولیت‎های اجتماعی تلاش کردیم تا با ایجاد مرکز نوآوری، اقدام به حمایت از کسب و کارهای نوپا در حوزه‌های مرتبط نمائیم و از آنجایی که حضور تیم‌های فناور در مراکز نوآوری به دلیل برگزاری رویدادهای مختلف مهم است، با شیوع این ویروس در کشور این فعالیت‌ها در این مرکز مختل شد و از سوی دیگر شرکت‌هایی که به تازگی اقدام به توسعه کسب و کار خود کردند، به دلیل رکود جهانی، امکان موفقیت شان ضعیف تر می گردد.

شایق ادامه داد: با وجود همه این موانع توانستیم به عنوان اولین مرکز نوآوری نفت و انرژی با 4 شتابدهنده مطرح این حوزه قراردادهای همکاری منعقد کنیم که از آن جمله می توانیم به قرارداد همکاری میان مرکز نوآوری پژوهشگاه با شتابدهنده آیتک که یک شتابدهنده فعال حوزه انرژی بوده و این شتابدهنده در حوزه‌های نرم، تکنولوژی‌های نوین و هوشمند سازی فعال است قرارداد داشته باشیم.

رئیس مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر اینکه چند تیم این شتابدهنده به مرحله سرمایه گذاری رسیده اند. ادامه داد: این شتابدهنده دو تیم فناور خود را که به مرحله سرمایه گذاری رسیدند به این مرکز معرفی کردند.

شایق شتابدهنده حوزه آب و انرژی را از دیگر موارد همکاری این مرکز نوآوری با اکوسیستم نوآوری کشور عنوان کرد و گفت: این شتابدهنده همکاری خود را با این مرکز در قالب قراردادی با ما شروع و در حال حاضر 2 تیم فعال خود را برای توسعه فناوری مشترک به این پژوهشگاه معرفی کرده است که با یکی از تیم‌ها در آستانه انعقاد قرار داد هستیم.

به گفته وی در این همکاری، با این تیم‌ قرار دادی در زمینه "توسعه غشاهای میکرو فیلتراسیون با حفرات متغیر" منعقد خواهد شد. این تیم در پایلوت آب پردیس انرژی و محیط زیست مستقر خواهند شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه سومین همکاری ما با شتابدهنده ایده پردازان که در حوزه توسعه فناوری‌های نفت می باشد، خاطر نشان کرد: این شتابدهنده رویکرد تحقیقاتی خود را به سمت انجام تحقیقات مطالعاتی و استراتژی و اقتصادی برده است و با شتابدهنده چهارم قرار است در زمینه طرح فناورانه آنها در زمینه "استفاده از سیستم های زمین گرمایی" طرح مشترکی داشته باشیم.

شرکت های دانش بنیان در مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت پذیرش می شوند

شایق اضافه کرد: ما علاوه بر همکاری با این 4 شتابدهنده به این نتیجه رسیدیم که توانایی جذب و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نوپا و استقرار آنها در پژوهشگاه داریم.

به گفته وی یکی از شرکت‌های دانش بنیان جذب شده در این مرکز نوآوری فعال در حوزه سیستم‌های غشایی است که قرار داد استقرار 3 ساله با این شرکت منعقد شده است.

وی با تاکید بر اینکه فناوری تولید شده در این شرکت آماده عرضه به بخش‌های صنعتی است، اظهار کرد: فرآیند پذیرش شرکت‌ها و استارت آپ‌ها ادامه دارد و پس از بررسی ایده‌ها، از آنها برای استقرار در این مرکز نوآوری حمایت خواهد شد.

رییس مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به معیارهای پذیرش تیم‌های فناور معرفی شده از سوی شتابدهنده‌ها و شرکت های دانش بنیان توضیح داد: زمانی که شتابدهنده ها تیم‌هایی را برای استقرار در این مرکز معرفی می کند، ما تنها عملکرد و کارنامه فعالیت شتابدهنده ها را مورد ارزیابی قرار می دهیم و پس از دریافت برنامه عملیاتی این شتابدهنده ها در مرکز، آنها را پایش می کنیم و دیگر کاری نداریم که تیم‌های معرفی شده چگونه ارزیابی می‌شوند؛ چرا که شتابدهنده‌ها خودشان بر روی طرح های فناور سرمایه گذاری می کنند و با ارزیابی هایی که بر روی تیم ها انجام می دهند، بهترین تیم ها را به ما معرفی می کند.

شایق، در خصوص شرایط پذیرش شرکت های دانش بنیان، خاطر نشان کرد: ما شرکت ها را از نظر سطح آمادگی فناوری تولید شده، ترکیب اعضا، طرح کسب و کار آنها، FS و مطالعات بازار آنها، درخواست های شرکت‌ها از مرکز نوآوری و میزان موفقیت آنها در بازار مورد بررسی ارزیابی قرار می دهیم.

وی با اشاره به استقرار 3 ساله یکی از شرکت‌های دانش بنیان در این مرکز، گفت: این شرکت در TRL حدود 6 و 7 بوده به این معنا که فناوری این شرکت آماده عرضه به صنعت است و قرار دادهایی نیز منعقد کرده بود و قرار است ما در بازاریابی این شرکت را حمایت کنیم تا بتوانند با کمک پژوهشگاه محصول خودشان را به واحدهای عملیاتی ارائه نمایند.

حمایت های مرکز از شرکت ها

رییس مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت، از برگزاری رویداد مجازی با همکاری ستاد انرژی معاونت علمی در تابستان سال جاری خبر داد و گفت: این رویدادبا موضوع "تاب آوری صنعت نفت" برگزاری خواهد شد.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه با شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان افزود: در این شهرک حدود 100 شرکت دانش بنیان فعال در صنعت نفت مستقر هستند که طبق این تفاهم نامه می توانند از خدمات مجازی مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت بهره مند شوند.

شایق تاکید کرد: با فعال شدن سایت این مرکز امیدواریم که به جای استقرار تیم‌ها در این مرکز، بتوانیم به صورت مجازی خدمات مورد نیاز را به آنها ارائه دهیم.

وی خدمات آزمایشگاهی با نرخ ترجیحی، منتورینگ، بهره مندی شرکت‌ها از آزمایشگاه ها و پایلوت های منحصر به فرد موجود در پژوهشگاه صنعت نفت در قالب همکاری های مشترک را از جمله زمینه های حمایتی این مرکز از شرکت های دانش بنیان نام برد و اظهار کرد: ما در حال طراحی طرحی در زمینه ارائه خدمات مجازی هستیم و بنا داریم طی آن افراد با قرار گرفتن در شبکه این مرکز از خدمات مرکز بهره مند شوند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت