ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

روز شنبه 9 اسفند‌ماه، اولين جلسه كارگروه تحول ديجيتال در صنعت نفت و گاز با حضور رئیس و معاون فناوری و امور بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، در اين جلسه دکتر توفیقی، رئیس پژوهشگاه با بیان این‌که تحول بزرگی را پیش رو داریم و این امر برای ما یک الزام را به همراه خواهد آورد، گفت: سرعت تحول ديجيتال در انقلاب صنعتي چهارم از سه انقلاب صنعتي قبلی بیشتر است و اين تحولات با سرعتِ نمایی پیش می‌رود.

وی در ادامه تاکید کرد: پژوهشگاه به عنوان سازمانی با ماموریت تحقیق و توسعه باید برای رصد اين‌گونه تحولات و تجهیزِ خود براي آینده وحرکت دادن صنعت نفت اقدام نماید، از این رو تازه‌ترین مباحث در این نوع فناوری‌ها، می‌بایست از سوی پژوهشگاه در کشور اعلام و به گوش همگان برسد و اميدواريم با تلاش‌هاي این کارگروه، پژوهشگاه بتواند در این مسیر حرکت کند و در این تحول پیشگام باشد.

در ادامه این جلسه، دکتر بزمی نیز تصریح کرد: تحول دیجیتال فرصت دیروز، الزام امروز و شرط ِ بقای فردا است و بر همین اساس، تغییر شگرف در عملکرد سازمان با فناوری‌های تحول آفرین اتفاق می‌افتد که هیچ‌گاه این فرایند‌ها تزئینی نمی‌باشند و همواره باید این فرایندها طوری عمل کنند، که مدل کسب و کار را تحت تاثیر قرار دهند.

وی اصلی‌ترین مانع در برابر تحول دیجیتال را مقاومت فرهنگ سازمانی دانست و گفت: در آینده، تحول دیجیتال عامل بقای سازمان‌ها خواهد بود و اهمیت این موضوع تا آن حد می‌باشد که در کشور امارات، وزارت هوش مصنوعی تاسیس شده است.

همچنین دکتر شکری، رييس گروه فناوري و نوآوري به بيان لزوم واهميت تحول ديجيتال براي صنعت نفت و گاز در این جلسه پرداخت و تاکید کرد که مهم‌ترين فناوري‌هاي برافكن مبتني بر نسل چهارم صنعت، شامل تجزيه و تحليل داده‌هاي كلان، پالايش داده‌ها، اينترنت اشياي صنعتي، همزاد ديجيتال، مدل‌هاي داده محور و هوش مصنوعي است و در ادامه، چالش‌هاي آينده شركت‌هاي نفت و گاز در این زمینه را بیان کرد.

ایشان همچنین به همكاري‌هاي مشترك شكل گرفته بين‌المللي بين شركت‌هاي بزرگ نفت و گاز دنيا با شركت‌هايي در حوزه فناوري اطلاعات و شركت‌هاي استارت آپ اشاره کرد و به معرفی نمونه هاي موفق در اين زمینه و نمونه دستاوردهای موفق در حوزه تحول دیجیتال در شرکت های بين المللي نفت و گاز و پژوهشگاه صنعت نفت پرداخت.

دکتر مروست رئیس توسعه کسب و کار پژوهشگاه نیز به سابقه 15 ساله این مجموعه در این حوزه و پروژه های مربوط به آن اشاره کرد و گفت: هزینه‌هایی که در زمینه پژوهش صورت می‌گیرد هیچ‌گاه از بین نخواهد رفت و پژوهشگاه باید به عنوان سازمان پژوهش و فناوری نسل پنجم مبدا تحول ديجيتال در صنعت باشد.

در این جلسه دكتر كاظم زاده رئیس پرديس بالادستي به اهميت این موضوع اشاره و تاکید کرد که هدف اين كارگروه بايد ایجاد نقشه راه در اين زمينه باشد.

در ادامه جلسه سایر اعضاء كارگروه تحول ديجيتال بر اهميت تحول ديجيتال براي صنعت نفت و گاز تاكيد کردند و به بحث و تبادل نظر در اين زمينه نیز پرداختند و تصریح شد که خروجی این کارگروه باید به تدوین نقشه راه و سند راهبردی و پروژه­هاي كاربردي در اين حوزه منجر گردد.

گفتنی است، در این جلسه نمايندگان عضو كارگروه از تحقیق توسعه شرکت ملی نفت ایران، شركت ملي گاز ايران و معاونان و روسای پرديس‌هاي سه‌گانه پژوهشگاه صنعت نفت نیز حضور داشتند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت