ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکتر پاک سرشت:

ارزان‌ترین روش برای تولید انرژی، بهینه‌سازیِ آن است

 دكتر سعید پاک‌سرشت، مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به موضوع اين جلسه اشاره كرد و گفت: امروزه همگان بر اين موضوع واقف هستند که بهینه‌سازی مصرف انرژی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در برنامه‌های کاری قرار گيرد واين مسئله، موضوع تازه‌ای نبوده و سابقه طولانی در کشور ما دارد و چنانچه به سال‌های گذشته بازگرديم شاهد آن هستيم كه قوانین و دستورعمل‌های زیادی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور تدوین شده، اما متأسفانه هنوز به نتایج و عملکرد قابل قبولی دست نيافته‌ايم.

ايشان با تاكيد بر اين‌كه کشور ما از جمله کشورهایي است كه مصرف انرژی در آن بالا است، تصريح كرد: شاخص شدت مصرف انرژی که به‌عنوان معیاری برای کارآمدی انرژی در کشورهای مختلف اندازه‌گیری می‌شود، نشان مي‌دهد كه از لحاظ مصرف انرژی در تولید ناخالص داخلی وضع مطلوبی نداریم. به عبارت دیگر، ما مقدار انرژی زیادی را مصرف می‌کنیم و عملکرد ما از این حیث ناکارآمد است.

پاك‌سرشت در ادامه تصريح كرد: در دنیا این عبارت معروف است؛ ارزان‌ترین روش برای تولید انرژی بهینه‌سازی آن است، از اين رو توجه به این مقوله بیش از هر زمان دیگری ضروري به نظر مي‌رسد و کارشناسان حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی بر چهار عامل مؤثر در این حوزه همواره تاكيد دارند كه مهم‌ترین آن قیمت است.

وي با بيان اين‌كه قیمت، اصلی‌ترین عامل در بهینه‌سازی مصرف انرژی است، بيان كرد: متأسفانه در کشور ما حامل‌های انرژی قیمت بسیار پایینی دارند و به همین دلیل انگیزه‌ای در بهینه‌سازی برای مردم، صنایع و حوزه‌های مختلف صنعت ایجاد نمی‌شود.

پاک‌سرشت با تاكيد بر اينكه در حوزه قیمت‌گذاری عملكرد مناسبي نداشته‌ايم تصريح كرد: سیاست‌هایی که در چند سال اخير در مسیر هدفمندی یارانه‌ها صورت گرفته، در عمل به نتیجه مثبتی نرسیده است. از اين رو یکی از مسائلی که باید بدان توجه شود، قیمت حامل‌های انرژی است و باید آن را بازنگری کرد.

ايشان تصريح كرد: باید سعی کنیم قیمت انرژی را برای افراد برخوردار به سطحی ببریم که آنها با دقت و با ملاحظه بیشتری انرژی مصرف کنند، به‌ویژه بخش غیر مولد خانگی. این موضوعی بسیار مهم است که ما با رفاهی کاذب روبه‌رو هستیم؛ ما اطلاعی از اینکه چه ضربه و ضرری را بر مخازن و منابع انرژی وارد می‌کنیم، نداریم و فکر می‌کنیم این رفاه ادامه‌دار است.

مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران دومين عامل در بهينه‌سازي مصرف انرژي را فناوري دانست و افزود: این مقوله هنگامی در منازل، صنعت و نیروگاه‌ها وارد می‌شود که ما به ارزش انرژی پی برده باشیم و زمانی این مسئله تحقق می‌یابد که ما به‌عنوان تولیدکننده و مصرف‌کننده فناوری در مسیری صحیح و واقعی قرار بگیریم.

مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از قوانین، مقررات و ساختارها به‌عنوان عامل سوم در بهینه‌سازی مصرف انرژی یاد کرد و افزود: اگرچه ما قوانین خوبی در حوزه انرژی داریم، همان‌طور که اشاره شد این قوانین کمتر به مرحله اجرا رسیده است و ساختارها را هم باید اصلاح کرد.

پاک‌سرشت چهارم را فرهنگ‌سازی، نهادسازی و جریان‌سازی دانست و گفت: بر روي این بخش تلاش‌های زیادی شده است، اما فرهنگ‌سازی باید از مدارس آغاز شود به عبارتي بچه‌ها باید یاد بگیرند چگونه انرژی مصرف کنند و صرفه‌جو باشند. تصور بر این است که در جامعه ما منابع زیادی داریم و به‌راحتی می‌توانیم آنها را صرف کنیم. این تصوری است که باید اصلاح شود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت