:: www.ripi.ir ::

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

معاون فناوری پژوهشگاه صنعت نفت در نمایشگاه 25 ام نفت و گاز:

با شعار نوآوری در کسب و کار به دنبال اثر گذاری حداکثری در صنعت نفت و گاز هستیم

كتر منصور بزمي، معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت در گفتگو اختصاصي با واحد خبر پژوهشگاه صنعت نفت به تشريح دستاوردهاي اين مجموعه در 25 امين نمايشگاه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي تهران پرداخت و گفت: امسال شعار نوآوري در كسب و كار را براي مجموعه خود برگزيده ايم و به تبع آن، به دنبال اثر‌گذاري بيشتر در صنعت نفت و گاز هستيم، از اين رو، اين سازمان به عنوان يك تامين‌كننده مطمئن دانش فني براي صنعت نفت و گاز كشور مطرح شده است و ارسال گزارش عملکرد پژوهشگاه از سوی وزير محترم نفت به مقام معظم رهبري درخصوص جايگاه و دستاورد‌هاي پژوهشگاه نيز مبين اين امر مي‌باشد.

وي با بيان اين‌كه هم‌اكنون پژوهشگاه بالغ بر 1000 ميليارد تومان پروژه در حال انجام دارد گفت: بخشي از درآمد پژوهشگاه روي دانش‌هاي فني اين مجموعه سرمايه گذاري شده است كه اقدامات پژوهشگاه موجب صد‌ها ميليون دلار ارزش افزوده و جلوگيري از خروج ارز از كشور در سال‌هاي اخير شده است؛ از اين رو پژوهشگاه خود را به عنوان بازيگر فعال در حوزه تامين دانش فني، ليسانس و خدمات فناورانه به صنعت معرفي كرده است.

معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه افتتاح مركز نوآوري را از رويكردهاي جديد اين سازمان برشمرد و گفت: ايجاد مراكز نوآوري و حمايت از شتاب‌دهنده ها و استارت‌آپ‌هاي موجود در صنعت نفت از سال گذشته با افتتاح آن در دستور كار پژوهشگاه قرار گرفت و امسال نيز در غرفه پژوهشگاه در نمايشگاه نفت تهران شتاب‌دهنده‌هاي پژوهشگاه حضوري فعال خواهند داشت.

مطالعه سه ميدان/ پروژه هيدارت گازي/ تجاري‌سازي افزايه‌هاي حفاري

وي در حوزه بالادستي به مطالعه سه پروژه‌ه ميدان محور اشاره كرد و گفت: مطالعات ازدياد برداشت سه ميدان بزرگ و مهم اهواز، بي‌بي حكيمه و رگ سفيد به پژوهشگاه واگذار شده است كه مطالعات بر روي اين ميادين و نتايج حاصل از آن مي‌تواند اثرات بسيار مهمي در توليد نفت اين سه ميدان را به همراه داشته باشد.

بزمي پروژه هيدرات گازي به كارفرمايي مديريت اكتشاف را از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي حوزه بالادست پژوهشگاه دانست و گفت: اين پروژه با هدف شناسايي منابع غيرمتعارف هيدرات در درياي عمان در دستور كار پژوهشگاه قرار گرفته است واز منظر منابع استراتژيك كشور نيز بسيار حايز اهميت مي‌باشد كه در نمايشگاه نيز اين دستاورد ارايه خواهد شد.

ايشان تصريح كرد: تجاري‌سازي افزايه‌هاي حفاري در حوزه بالادستي برداشتن گام مهمي براي اين مجموعه به حساب مي‌آيد كه قرار است قرارداد‌تجاري‌سازيِ 12 قلم از افزايه‌هاي پرمصرف حفاري كه توسط پژوهشگاه بومي‌سازي شده و به صورت موفقيت‌اميزي نيز تست ميداني شده‌اند در ايام نمايشگاه منعقد شود.

وي به ديگر ميدان مورد مطالعه توسط محققان پژوهشگاه اشار كرد و گفت: مطالعه ميدان سروك آذر از ديگر مياديني است كه مطالعات بر روي آن آغاز شده است و توانسته ایم مشكل رسوب اسفالتين در اين ميدان برطرف سازيم.

معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه تصريح كرد: تست نانو افزايه‌هاي حفاري براي اولين بار در كشور به كمك مناطق‌ نفت‌خيز جنوب و با دانش پژوهشگاه انجام شد كه اين عمليات از ديگر اقدامات مهم و حياتي در صنعت نفت در حوزه بالادست محسوب مي‌شود.

توليد كك اسفنجي/پروژه‌هاي DMD و DMC / كاتاليست‌هاي پرمصرف

ايشان در ادامه به فعاليت پژوهشگاه در حوزه پايين‌دست نيز اشاره كرد و گفت: پروژه عظيم طراحي واحد توليد كك اسفنجي در پالايشگاه بندعباس در دستور كار قرار گرفته است كه دراين اقدام بيش از 10 واحد فرايندي تحت ليسانس در اين طراحي توسط پژوهشگاه انجام خواهد شد كه می توان گفت پژوهشگاه جايگزين شركت‌هاي بزرگ لايسنسور كشورهاي اروپايي و امريكايي شده‌ است.

وي در همين راستا تصريح كرد: در اين طرح توليد كك مورد نياز كشور و صنايع آلومينيوم به صورت كامل انجام خواهد شد و كشور از كك اسفنجي كاملا استقلال خواهد يافت و ديگر نيازي به واردات آن نخواهد بود . طرح كك‌ سوزني نيز در پالايشگاه اراك جزو طرح‌هاي بسيار مهم است كه پژوهشگاه با پالايشگاه شازند در حال پيگيري است.

بزمي به پروژه DMC نيز اشاره كرد و گفت: اين پروژه‌ در فاز 2 و 3 پارس جنوبي در دست اقدام است كه تا اواخر امسال نيز به بهره‌برداري اوليه نيز خواهد رسيد، در اين پروژه 80هزار بشكه در روز ميعانات گازي در پارس جنوبي تصفيه خواهد شد و اين ميعانات از كيفيت بهتري نسبت به ميعانات قطر برخوردار است.

وي به ديگر پروژه‌هاي انجام شده در حوزه پايين‌دست اشاره كرد و ادامه داد: دو واحد DMD در پالايشگاه گاز بيد بلند 2 امسال توسط پژوهشگاه راه‌اندازي شده است و اميدواريم واحد‌هاي تحت ليسانس پژوهشگاه در روز‌هاي اينده افتتاح خواهد شد و اين پروژه از پروژه‌هاي ماندگار با لايسنس پژوهشگاه در اين پالايشگاه طراحي و به بهره‌برداري رسيده است.

ايشان ادامه داد: توليد هگزان پليمر گريد در پالايشگاه اراك جزو افتخارات پژوهشگاه به حساب مي‌آيدكه اين پالايشگاه با همكاري پژوهشگاه توليد اين ماده استراتژيك را در دستور كار قرار داد و با انجام اين كار يكي از محصولات بسيار مهم با عنوان هگزان پليمر گريد توليد مي‌شود و به پتروشيمي‌ها نيز عرضه خواهد شد.

معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه به توليد كاتاليست‌هاي پرمصرف از سوي پژوهشگاه نيز اشاره كرد و گفت: امسال قراردادي، با شركت دانش بنيان براي توليد كاتاليست RCD به امضاء رسانده‌ايم كه اين شركت در حال توليد 1500 تن كاتاليست براي پالايشگاه اراك است و اين كاتاليست جزو كاتاليست‌هاي پرمصرف صنايع پالايش بوده كه تاكنون توسط شركت‌هاي خارجي توليد مي‌شده است.

وي ادامه داد: بسياري از كاتاليست‌هاي پرمصرف پالايشگاهي همانند كاتاليست توليد بنزين، كه از كاتاليست‌هاي بسيار مهم و گران قيمت صنعت پالايش است و يا كاتاليست‌هاي هيدروكراكينگ، اتيلن اكسايد از كاتاليست‌هاي مهم پالايشگاهي محسوب مي‌شوند كه پژوهشگاه دانش فني اين كاتاليست‌ها را در اختيار بخش خصوصي قرار داده است.

ميكروCHP/ رفع آلودگي‌هاي زيرزميني/ سنسورهای پرتابل اندازه‌گیری آلاینده‌های زیست محیطی

بزمي به حوزه فعاليت‌هاي محققان پژوهشگاه در زمينه حوزه انرژي نيز اشاره كرد و گفت: بهره‌برداري از اولين ميكرو سي اچ پي كشور درابتداي سال 99 با دانش فني پژوهشگاه، مشاركت شركت دانش بنيان و حمايت شركت ملي نفت و بهينه‌سازي سوخت صورت گرفته است. اين دستگاه براي اولين‌بار ساخته و اميدواريم در سال آينده خط توليد اين دستگاه در مقياس تجاري به بهره‌برداري برسد

وي ادامه داد: در حوزه محيط زيست و رفع آلودگي‌هاي زيرزميني، پژوهشگاه در منطقه عسلويه فعاليت مي‌كند كه پروژه حياتي و بزرگي محسوب مي‌شود و مشكلاتي كه به دليل نشت ميعانات گازي در آب‌هاي زيرزميني عسلويه اتفاق افتاده بود تا حد بسيار زيادي از سوي پژوهشگاه مرتفع شد.

ايشان در خصوص پروژه‌هاي بين‌المللي اين مجموعه گفت: در حوزه محيط زيست دو پروژه مهم با يونپ در حال انجام است كه مرتبط با موضوعاتي نظير مواد شيميايي و جيوه مي‌باشند.

به گفته معاون فناوري و روابط‌ بين‌الملل پژوهشگاه، در زمینه اندازه­گیری آلاینده­های زیست­محیطی در آب، هوا و خاک 17 سنسور پرتابل را پژوهشگاه طراحی کرده است که توسط بخش خصوصی ساخته و تجاری­سازی شده­اند و این سنسورها قادر هستند تمام نیاز صنعت را در بخش سنجش آلودگی­های زیست محیطی را اندازه­گیری نمایند.

ارتقاء اثر‌بخشي پروژه‌هاي پژوهشگاه در صنعت

ايشان با تاكيد بر اين‌كه اثربخشي فعاليت‌هاي پژوهشگاه به شكل كاملا محسوس در صنعت نفت قابل رؤيت است گفت: دستاوردهاي پژوهشگاه در سه حوزه بالادست، پايين‌دست و انرژي و محيط زيست در حال اجرا است و سرمايه‌‌گذاري مناسبي نيز بر روي اين دستاوردها انجام شده است و اين بدان معنا است كه اين سازمان به عنوان يك تامين كننده دانش فني خود را در سطح كشور اثبات كرده است و اين امر باعث شده كه اعتماد صنعت جلب و در زمينه‌هاي متعدد سرمايه‌گذاري كند.

وي ادامه داد: افق بسيار روشني را پيش‌روي پژوهشگاه صنعت نفت مي‌بينم و با نفوذي كه پژوهشگاه در صنعت كرده است و اعتماد‌سازي مناسب و حمايت مسئولين مرتبط با فعاليت‌هاي پژوهشگاه ، اين مركز توانسته است نقش افريني بسيار مهمي در صنعت نفت و گاز كشور كند.

به گفته بزمي مدل كسب و كار پژوهشگاه نيز بازنگري شده و فعاليت‌هاي اين سازمان مي‌بايست در قالب شبكه‌ فناوري انجام و پژوهشگاه به دنبال ايجاد شراكت‌‌هاي استراتژيك با شركت‌هاي بزرگ صنعتي ، E&P و EPC است.

وي به مشكلات و محدوديت‌هاي موجود در زمان تحريم نيز اشاره كرد و گفت: گرچه محدوديت‌ها براي همه صنايع وجود دارد ولي ما توانستيم محدوديت‌ها را براي ارايه دانش‌هاي فني پژوهشگاه به صنعت نفت كشور با كمك امكانات داخلي و به كار‌گيري دانش نخبگان و ديگر شركت‌ها به فرصت تبديل كنيم.

ايشان در خاتمه تصريح كرد: با توجه به بيماري كرونا نمايشگاه امسال قطعا به صورت محدود‌تر و با رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي برگزار خواهد شد ولي مي‌توان اذعان داشت كه نمايشگاه امسال به نوعي اختصاصي‌تر بوده و اين بدان معني است كه متخصصين به صورت برنامه‌ريزي شده و موضوعي در نمايشگاه حضور خواهند داشت.