:: www.ripi.ir ::

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکتر توفیقی در همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت:

در راستای سیاست های کلان مسئولیت اجتماعی و توسعه پایدار در صنعت نفت کشور حرکت می کنیم

پنجمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت به صورت مجازی در روزهای 24 و 25 دی ماه برگزار شد و رئيس پژوهشگاه صنعت نفت در اين كنفرانس به صورت برخط رویکردهای مسئولیت اجتماعی پژوهشگاه صنعت نفت را تبیین کرد.

دکتر توفیقی، در ابتدا با ابراز اطمینان از اینکه برگزاری چنین همایش ارزشمند و حیاتی می­تواند آثار پر برکتی را برای کشور به همراه داشته باشد، گفت: این سازمان، پژوهشگاهی وابسته به صنعت نفت است و ماموریت آن ارزش آفرینی برای بخش­های مختلف صنعت از طریق توسعه فناوری و ارایه خدمات فناورانه است و همچنین پیشگام بودن در توسعه ظرفیت­های فناورانه و دانش و فناوری­های مورد نیاز از چشم اندازهای این مجموعه به حساب می­آید.

ایشان با تاکید بر اینکه، پژوهشگاه صنعت نفت از دو زاویه به موضوع مسئولیت اجتماعی توجه دارد، اظهار داشت: یکی از اقدامات پژوهشگاه در زمینه مسئولیت اجتماعی مبتنی بر وظائف اساس نامه­ای سازمان اینست که تلاش می­کنیم که وظایف و ماموریت های خود را به گونه­ای هدف­گذاری نماییم که مخاطب آن به صورت مستقیم و یا غیر­مستقیم مردم باشند و سعی می­کنیم که در نگاه مردم، یک پژوهشگاه اثر­گذار باشیم بطوری که از یک سو بتوانیم در زندگی و رفاه اقتصادی آن­ها نقش موثری ایفا نماییم و از سوی دیگر مردم وجود چنین سازمانی را در ابعاد مختلف زندگی خود حس نمایند.

دکتر توفیقی به نوع دیگری از مسئولیت­های اجتماعی پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: نگاه دوم، مسئولیت­هایی است که بر پایه وظایف اساس­نامه سازمان نمی­باشد و اعتقاد داریم که می­تواند جزو مسئولیت­های اجتماعی تلقی شود ، از این رو پژوهشگاه در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مسئولیت­هایی را برای خود قائل شده است.

بهینه­سازی مصرف انرژی و آب

ایشان تصریح کرد: پژوهشگاه در حوزه­های بهینه­سازی مصرف آب و انرژی همواره پیش­گام بوده است و پروژه­های متعددی را در صنعت تعریف کرده است که باعث صرفه­جویی آب، تصفیه پساب­های صنعتی، کاهش مصرف انرژی، بهنیه­سازی مصرف آب و استفاده از انرژی­های تجدید­پذیر می­شود .

رئیس پژوهشگاه با تاکید بر این­که در این زمینه پروژه­های مختلفی در حال انجام است، افزود: پروژه­ای در این مجموعه در حال پیگیری است و بر اساس آن تلاش می­کنیم که بتوانیم برق و انرژی مورد نیاز پژوهشگاه را از طریق انرژی خورشیدی تامین نماییم و هم اکنون یک پایلوت در پژوهشگاه از مصرف انرژی خورشیدی در حال اجرا است و امیدواریم بتوانیم این فرایند را به تمام مجموعه گسترش دهیم.

توفیقی به پاک­سازی آلاینده­های هیدروکربنی در منطقه عسلویه در سال گذشته نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل اختلال پیش­آمده در خط انتقال میعانات گازی، بخش وسیعی از آب­های زیرزمینی در منطقه عسلویه آلوده شده بود، از این رو پژوهشگاه در این منطقه مستقر شد و تاکنون موفق شده­ایم، 33 هزار بشکه میعانات گازی را از آب­های آلوده این منطقه جدا کنیم.

ایشان ادامه داد: در زمینه پاک­سازی خاک­های آلوده عمقی و رفع آلودگی آب­های زیرزمینی به ترکیبات نفتی، پژوهشگاه پروژه­های بزرگی را انجام داده است و برآورد این مجموعه آن است که حجم میعانات گازی نشت کرده 200 هزار بشکه در آب های زیرزمینی برسد و تمام تلاشمان را برای رفع این آلودگی در منطقه عسلویه خواهیم کرد ، همچنین در این راستا بیش از 2000 چاه گمانه زنی کم عمق و نیمه عمیق لازم است حفر شود که پژوهشگاه تاکنون 30 حلقه از این چاه ها را حفر کرده است

رئیس پژوهشگاه تصریح کرد: در داخل پژوهشگاه نیز پروژه ای برای کاهش مصرف آب و انرژی تعریف شده است و هم اکنون تمامی پساب­های این مجموعه را تصفیه کرده و به چرخه مصرف در داخل سازمان بر می گردانیم.

پاکسازی زيستي خاک­های آلوده به مواد نفتی

به گفته رئیس پژوهشگاه در خدماتی که این مجموعه به صنعت نفت ارایه می­کند ، تلاش شده است که از روش­های نوین پاک­سازی استفاده شود بدین معنا که روش­های زیستی در دستور کار قرار گیرد و از روش­های شیمیایی که باعث آلودگی محیط می­شوند استفاده نشود.

وی ادامه داد: در خصوص جمع­آوری و همگن­سازی توده­های لجن که در مناطق نفتی پدیده بسیار مهمی محسوب می­شود ، پژوهشگاه بطور همزمان رفع آلودگی و کاشت گیاهان و ایجاد فضای سبز با پاک­سازی میکروبی و همچنین تبدیل استخر هرزآب به فضای سبز را در دستور کار خود قرار داده است.

انجام پروژه در راستای اجرای کنوانسیون های زیست محیطی

ایشان با تاکید بر اینکه پژوهشگاه در حوزه پروژه­های زیست محیطی با کنوانسیون­های زیست محیطی، 2 پروژه بزرگ را در حال انجام دارد، گفت: در این پروژه قرار است شناسایی و کنترل مواد شیمیایی خطرناک و پسماند ها را در یک پالایشگاه نفتی بررسی و مدیریت نماییم.

ممیزی فنی انرژی و استقرار سیستم مدیریت انرژی در صنعت

وی ادامه داد: در حوزه ممیزی انرژی ، پژوهشگاه پروژه های بسیار بزرگی را در دستور کار دارد. استقرار سیستم های مدیریت انرژی در صنایع نفت و گاز، افزایش راندمان کولرهای هوایی و همچنین استقرار سیستم مدیریت انرژی Iso 50001 در شرکت پتروشیمی بیستون مهم­ترین اقدامات این مجموعه به حساب می آید.

سامانه‌ توليد هم‌زمان برق و حرارت

رئیس پژوهشگاه به دانش فنی تکنولوژی میکروسی اچ پی در این سازمان نیز اشاره کرد و گفت: این تکنولوژی اخیرا در پژوهشگاه توسعه­یافته است و با حضور وزیر نفت نیز رونمایی شد و هم­اکنون برای تجاری­سازی تولید همزمان برق و حرارت با راندمان بالای 90 درصد با بخش خصوصی در حال همکاری می­باشیم.

سنسورهای پرتابل اندازه‌گیری آلاینده‌های زیست محیطی

به گفته توفیقی در زمینه اندازه­گیری آلاینده­های زیست­محیطی در آب، هوا و خاک 17 سنسور پرتابل را پژوهشگاه طراحی کرده است که توسط بخش خصوصی ساخته و تجاری­سازی شده­اند و این سنسورها قادر هستند تمام نیاز صنعت را در بخش سنجش آلودگی­های زیست محیطی را اندازه­گیری نمایند.

 

ارائه ليسانس و طراحي پايه واحد بازيابي گوگرد

وی با تاکید بر این­که ترکیبات گوگردی و فلزی به همراه سوخت­های مختلف از آلاینده­های هوا محسوب می شوند، افزود: پژوهشگاه دانش فنی حذف و کاهش ترکیبات گوگردی را توسعه داده و هم اکنون در حال اجرای این پروژه به طور نمونه در پتروشیمی ایلام است.

افتتاح مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت

ایشان به راه اندازی مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت با حضور وزیر نفت و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: این مرکز فرصتی را به جوانان و فارغ التحصیلان خلاق خواهد داد که در پژوهشگاه، شرکت­های دانش بنیان و استارت آپ­ها را تاسیس کنند و از تمام زیر ساخت­های دانشی، علمی و فناوری پژوهشگاه نیز استفاده کنند.

دکتر توفیقی تصریح کرد: بسترسازی جهت پیاده­سازی ایده­های نو مبتنی بر دانش توسط صاحبان ایده، ایجاد زمینه مناسب برای ظهور و حمایت از خلاقیت نیروهای جوان، حمایت از صاحبان ایده در راستای کاربردی نمودن ایده های علمی ، هم­افزایی از طریق ارتباط با سایر تیم­های نوآور و خلاق عضو مرکز نو­آوری از مهم­ترین اهداف راه­اندازی این مرکز است و برای شتاب بخشی به این مرکز از شتاب دهنده هایی که در حوزه انرژی در کشور فعال می­باشند دعوت شده است تا در این مرکز مستقر شده تا با استفاده از تجارب خود دیگر شرکت­ها را حمایت کنند و من اطمینان دارم صد­ها و حتی هزاران شغل از طریق این مرکز برای جوانان خلاق ایجاد خواهد شد.

طرح ملی میزبانی پژوهشگاه از دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشگاه‌های برتر کشور

توفیقی طرح میزبانی از دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد دانشگاه­ها را از دیگر اقدامات این مجموعه دانست و گفت: مقرر شده است به طور سالیانه صد دانشجوی دوره دکتری و کارشناسی ارشد را میزبانی کنیم و این افراد پایان­نامه و رساله خود را با امکانات پژوهشگاه انجام دهند و از سوی دیگر پروژه­های دانشجویان دکتری را در جهت رفع معضلات صنعت هدایت نماییم و در حال حاضر میزبان 120 دانشجو دکتری و ارشد در پژوهشگاه هستیم.

وی به دیگر خدماتی که پژوهشگاه به دانشگاه­های ارایه می­دهد نیز اشاره کرد و گفت: ارایه خدمات به کاراموزان دانشجویان کارشناسی از دیگر اقدامات این مجموعه است و در دو سال گشته 650 کاراموز در پژوهشگاه واحد کاراموزی خود درا گذرانده­اند.

ایشان در خاتمه تصریح کرد: ما خرسندیم که در راستای سیاست های کلان مسئولیت اجتماعی و توسعه پایدار در صنعت نفت کشور قدم برمی داریم.