ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار ستادی پژوهشگاه صنعت نفت

 

اولين جلسه كميته راهبري پروژه‌هاي مربوط به كنوانسيون ايمني شيميايي روز چهارشنبه 22 مرداد‌ماه با حضور دبير مرجع كنواسيون منع سلاح‌هايي شيميايي، نماينده سازمان محيط زيست ، رئيس و مديران ارشد پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

دكتر امير ناصر احمدي ، نماينده رئيس پژوهشگاه در كنوانسيون منع سلاح‌هاي شيميايي، در حاشيه اين نشست مشترك به فعاليت‌هاي انجام شده در اين كنوانسيون اشاره كرد و گفت: بيش از دو سال است كه با همكاري وزارت امور خارجه و سازمان محيط زيست به دليل ماهيت و نوع فعاليت‌‌هاي پژوهشگاه به دنبال دريافت اعتبار پژوهشي ( گرنت‌هاي پژوهشي) از سوي سازمان ملل مي‌باشيم؛ چرا كه اين گرنت‌ها از يك سو بستر مناسب پژوهشي را براي سازمان فراهم مي‌كنند و از سوي ديگر ارتباطات بين‌المللي بسياري را براي مجموعه به همراه خواهند آورد.

وي با بيان اينكه كنوانسيون ايمني- شيميايي داراي 5 كنوانسيون زير مجموعه است كه در زمينه دريافت گرنت در دو زمينه سايكم و ميناماتا اقداماتي را انجام داده‌ايم، افزود: اين كنوانسيون‌ها همواره از راهبردهاي مشخصي براي اعطاء اين گرنت‌ها برخوردار هستند، از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت از سابقه و تجربه خود در اين زمينه استفاده كرد و دو پروپوزال به سازمان برنامه‌هاي محيط زيست بين‌المللي (UNEP) ارسال نمود.

ايشان در ادامه تصريح كرد: از آنجا كه دبيرخانه اجرايي اين كنوانسيون‌ها همواره بر همكاري‌هاي درون كشوري و منطقه‌اي تاكيد دارند، در انجام پروژه‌هاي تصويب شده با دانشگاه تربيت مدرس، وزارت‌خانه‌هاي دفاع، امور خارجه، صنعت و سازمان محيط زيست همكاري تنگاتنگي داريم و از سوي ديگر پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه در انجام اين پروژه‌ها فعاليت مي‌كند.

احمدي به پروپوزال‌هاي ارسالی نيز اشاره كرد و گفت: "اجراي كنوانسيون ميناماتا در راستاي مديريت جيوه در واحد هاي كلر آلكالي" و " توليد محصول پاك" دو پروپوزال ارسالي است كه مورد تصويب قرار گرفته‌اند.

وي افزود: در پروژه نخست ، پتروشيمي آبادان به عنوان هدف قرار گرفته است و قرار است بر روند تغيير فرايند كلر آلكالي و همین طور ايجاد يك دستورالعمل راهنما جهت پايش جيوه موجود در آب، خاك و هوا تمركز گردد. و در زمينه پروژه دوم كه مربوط به توليد محصول پاك در راستاي اجراي كنوانسيون‌هاي چندجانبه زيست محيطي است، پالايشگاه لاوان را انتخاب كرده‌ايم و به دنبال ارائه راهكارهاي پيشنهادي جهت توليد محصول پاك و سبز با تغيير حلال‌هاي شيميايي، مواد اوليه و پسماندها هستيم.

امير ناصر احمدي با تاكيد بر اين‌كه هم‌اكنون اين پروپوزال‌ها منتج به قرارداد نيز شده‌اند، گفت: هم‌اكنون قرارداد‌هاي سه‌جانبه‌اي ميان پژوهشگاه صنعت نفت، وزارت امور خارجه و سازمان ملل در زمينه اين دو پروپوزال منعقد و ابلاغ شده است كه پروژه‌هاي داخلي آن نيز در حال انجام و پيگيري است.

ايشان به هدف برگزاري نشست مشترك در پژوهشگاه نيز اشاره كرد و گفت: يكي از مفاد اين قرارداد تاكيد بر تشكيل كمیته راهبري به منظور نظارت بر پروژه‌ها دارد از اين رو نمايندگاني از وزارت امور خارجه، محيط زيست و پژوهشگاه در اين كميته حاضر و گزارشي از پيشرفت انجام فعاليت‌ها توسط مجري پروژه ارايه گردید كه خوشبختانه گزارشات حاكي از پيشرفت فعاليت ها منطبق با برنامه ‌هاي درنظر گرفته شده بوده است.

وي همچنين تصريح كرد: انجام اين پروژه‌ها از يك سو باعث اعتبار جهاني سازمان و از سوي ديگر اموزش نيرو‌هاي داخل كشور مي‌شود و همچنين مي‌توانيم به دنيا نشان دهيم كه مسائل زيست محيطي از اهميت بسيار بالايي براي كشور برخوردار است.

ايشان در خاتمه از تمامي دست‌اندركاران داخل و خارج از سازمان كه در کلیه مراحل اجرا، تدوين پروپوزال­ها، تصويب پروژه‌ها و اخذ گرنت همكاري داشته‌ اند صميمانه قدرداني كرد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت