ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت

با تلاش محققان پژوهشگاه صنعت نفت؛

طرح تدوین نظام بومی مدیریت خوردگی و پیاده سازی آن در شرکت ملی گاز ایران انجام شد

پروژه " تدوین نظام بومی مدیریت خوردگی و پیاده سازی آن در شرکت ملی گاز ایران " با هدف مدیریت و کنترل هرچه بهتر معضلات ناشی از خوردگی و فراهم‌سازی بستر‌های لازم برای توسعه پایدار، در شرکت ملی گاز ایران توسط گروه پژوهش خوردگی فلزات و مصالح صنعتی پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد.

مهندس سید شمس الدین عابدی، مسئول پروژه گروه پژوهش خوردگی فلزات و مصالح صنعتی ، پدیده خوردگی را یکی از عوامل مخرب در صنعت دانست و گفت: در حال حاضر پدیده خوردگی در ایران عمدتا به صورت سنتی و غیر سیستمی کنترل مي‌شود و اقدامات اساسی و سیستمی جهت کنترل و مدیریت آن صورت نگرفته است و اين امر هرساله هزینه‌های هنگفتی به واحدهای عملیاتی تحمیل می‌کند.

ایشان با بیان این‌که مدیریت بهينه خوردگی می‌تواند تا 35 درصد باعث كاهش هزینه خسارات ناشي از خوردگي شود، تصريح كرد: هدف اصلی از پیاده سازی نظام مدیریت خوردگی، سامان‌دهی سیستمی فرآیندهای مرتبط با مهندسی خوردگی است؛ به گونه‌ای که در بلند مدت با بهبود مستمر شرایط و همچنین افزایش ایمنی در تاسیسات و تجهیزات، هزینه‌های مستقیم ناشی از خوردگی بهینه شود و هزینه‌های غیرمستقیم ناشي از آن کاهش یابد.

عابدي در اين زمينه افزود: علي‌رغم فعاليت‌هاي قابل توجهي كه در زمينه مهندسي خوردگي انجام مي‌شود، متاسفانه همچنان تخريب‌هاي پيش‌بيني نشده ناشي از خوردگي در اين صنايع رخ مي‌دهد كه اغلب خسارت‌ها و هزينه‌هاي بسياري را به همراه دارند.

به گفته عابدی اجرای منظم برنامه‌های کنترل خوردگی، پایش‌ عملکرد و اصلاح برنامه‌ها و فرآیندها، چرخه‌ای است که می‌بایست تا پایان عمر تاسیسات ادامه داشته باشد چراکه با شناسایی نقاط ضعف و اقدام جهت اصلاح آن‌ها به صورت مستمر، وضعیت کنترل خوردگی بهبود خواهد یافت.

مسئول پروژه گروه پژوهش خوردگی فلزات و مصالح صنعتی بیان کرد: بر اساس سند راهبردی مدیریت خوردگی که در خردادماه 93 از سوی وزیرنفت ابلاغ شده است، چهار شرکت اصلی نفت، گاز، پالايش و پخش و پتروشیمی موظف به اجرای این سند راهبردی شده‌اند‌ که در اين مسير، از همان ابتدا شرکت ملی گاز ایران به منظور اجرايي شدن این سند پیشرو بوده است.

ایشان به سابقه دیرینه پژوهشگاه صنعت نفت در زمینه خوردگی اشاره کرد و گفت: از آنجا كه پژوهشگاه در حوزه جلوگیری و کنترل پدیده مخرب خوردگی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی سابقه درخشاني دارد و با توجه به آن‌كه اين مجموعه در انجام پروژه‌ها و طرح‌هاي متعدد با هدف ارائه راهکارهای صنعتی در زمینه علت خوردگی و نحوه جلوگیری و کنترل آن و همچنين طراحی روش‌های پایش خوردگی در مناطق عملیاتی اقدامات خوبی را انجام داده است، مقرر شد پژوهشگاه صنعت نفت رسالت تدوین یک نظام بومی برای بخش‌های مختلف شرکت ملی گاز ایران و پیاده سازی آن در مراکز پایلوتی، شامل دو پروژه پایلوت در بخش مهندسی و توسعه گاز، پالایشگاه گاز بیدبلند و پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی در بخش پالایش گاز، منطقه هشت عملیات انتقال گاز در بخش انتقال گاز و نواحی منتخب از شرکت گاز استان تهران در بخش گاز رسانی و توزیع را بر عهده گیرد.

تدوين و پياده‌سازي نظام  بومی مديريت خوردگي در فاز اول و دوم

ایشان با تاكيد بر آن‌كه اين پروژه از سه فاز تشكيل شده است، تصريح كرد: تدوین نظام بومی مدیریت خوردگی فاز اول این پروژه محسوب مي‌شود كه در اين راستا، ارزيابي وضعيت موجود و ارائه نقشه راه استقرار نظام مديريت خوردگي براي هر يك از پايلوت‌ها در دستور كار قرار گرفت.

وي افزود: به منظور تدوين نظام بومی مديريت خوردگي، مدل‌هاي موجود در دنيا بررسي و در نهايت مدل بومي با توجه به اقتضائات پايلوت‌ها تدوين شد و پس از مشخص‌ شدن وضعيت پايلوت‌ها در هر يك از شاخص‌هاي مديريت خوردگي و تعيين الزامات اجرايي مرتبط با آن، فعاليت‌هاي مورد نياز هر پايلوت آغاز شد.

عابدی پياده‌سازي نظام بومي مديريت خوردگي را جزو فاز دوم اين پروژه دانست و اظهار كرد: در اين فاز، خط مشي و استراتژي كلان مديريت خوردگي در هريك از پايلوت‌ها تدوين شد و همچنين با انجام آناليز ريسك ناشی از خوردگي ، تجهيزات با ريسك بالا مشخص شدند. در نهايت برنامه استراتژیک در قالب ماتريس كنترل خوردگي و برنامه‌های تاکتیکی در قالب ماتریس نقش‌ها و مسئولیت‌ها، دستورالعمل‌ها، فرم‎ها و چک لیست‌ها و شاخص‌های کلیدی عملکرد تدوين و ارائه شدند.

ايشان ادامه داد: در فاز دوم اين پروژه، مجموعه اسناد تدوين شده به صورت سندي كامل براي اجراي مديريت خوردگي با عنوان «شناسنامه مديريت خوردگي» مختص هر يك از پايلوت‌ها تدوين و ارائه شد. از سوي ديگر براي استقرار نظام بومی مديريت خوردگي در مراكز غير پايلوتي نیز سند ديگري با عنوان « روش اجرايي استقرار نظام مديريت خوردگي» تدوين گرديد.

توسعه نرم افزار، آموزش و تجمیع دانش از برنامه‌های فاز سوم

به گفته مسئول اين پروژه در فاز سوم و پایانی، پایش نظام مدیریت خوردگی پیاده سازی شده در پایلوت‌ها، آموزش مدیران و کارشناسان مراکز غیر پایلوتی، توسعه نرم‌افزار داشبورد مدیریت خوردگی در دستور كار قرار گرفت.

مسئول پروژه گروه پژوهش خوردگی فلزات و مصالح صنعتی به دستاورد‌هاي اين طرح ملي اشاره كرد و گفت: ارزیابی وضعیت موجود و مقایسه آن با شرکت‌ های بین‌المللی، ارائه نقشه راه براي رسيدن به وضعيت مطلوب، برآورد هزینه‌های ناشی از خوردگی، آنالیز ریسک خوردگی تجهیزات، تدوین دستورالعمل‌های اجرایی جهت سازمان دهی و اجرای فعالیت‌های نظام بومی مدیریت خوردگی، تدوین شاخص‌های کلیدی عملکرد برای پایش نظام بومی مدیریت خوردگی از جمله دستاوردهای این پروژه ملی محسوب می‌شود.

به گفته عابدي با اجرای این طرح شرکت ملی گاز ایران قادر خواهد بود تا با استقرار نظام بومی مديریت خوردگی در کلیه شرکت‌های تابعه، به صورت موثرتری پدیده مخرب خوردگی را در تاسیسات خود مدیریت و کنترل كند و علاوه بر تولید، توزیع و  صادرات پایدار گاز، از سرمایه‌های ملی کشور در این بخش به خوبی محافظت نماید.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت