ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت

 

با دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت؛

پاكسازي 20 هزار تن خاك‌ آلوده به ترکیبات نفتی در منطقه گندمکار انجام می شود

پاکسازي 20 هزار تن خاك آلوده به تركيبات نفتي مركز انتقال نفت گندمكار در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه اصفهان با دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت و با استفاده از روش‌هاي دوستدار محيط زيست آغاز شد.

مهندس حنيف خداوردي، مسئول پروژه پاکسازی خاک در منطقه گندمکار در گفتگوی اختصاصي با واحد خبر روابط‌عممومي به انباشت خاک‌های آلوده به تركيبات نفتي در سایت پاکسازی خاکهای آلوده در مركز انتقال نفت گندمكار اشاره كرد و گفت: به دليل شكستگي خط لوله كه در سال گذشته صورت گرفته است، هزاران تن خاك در اين منطقه به تركيبات نفتي آلوده شده‌اند.

وي تاكيد كرد: مسئولين HSE شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران به دليل وسعت آلودگي در مرحله اول در يك اقدام فوري تمام خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي را در بخشي از سايت مورد نظر جمع آوري كردند تا آلودگي به نقاط ديگر تسري پيدا نكند.

در ادامه تصريح كرد: در گذشته پژوهشگاه پاك‌سازي خاك‌هاي آلوده به مقدار 10 هزار تن را نيز در دستور كار خود داشته است، ولي در اين پروژه، پاك‌سازي 20 هزار تن خاك آلوده از سوي كارفرما به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شده است.

مسئول اين پروژه اظهار کرد: در فاز اول اين پروژه، به دليل وجود سنگ‌های درشت در خاك موجود، جداسازي اين قطعات در دستور كار قرار گرفت تا اينكه در نهايت پاك‌سازي اين خاك را بدون وجود اين قطعات به راحتي بتوانيم آغاز كنيم.

به گفته خداوردي سازمان محيط زيست به عنوان مرجع اصلی ناظر بر اين گونه فعاليت‌ها در کشور همواره پژوهشگاه صنعت نفت را به عنوان يك برند در اين زمينه می‌شناسد.

ايشان در ادامه تصريح كرد: در پاك‌سازي خاک‌های مركز انتقال گندم‌كار، از فناوري بايوپايل استفاده مي‌شود كه در اين روش با كمك ميكروارگانيسم‌هاي بومي تجزيه‌كننده تركيبات نفتي، تركيبات آلاينده در مدت زماني مشخص به آب، دي اكسيد كربن و زيست توده تبديل مي‌شوند.

خداوردي ادامه داد: در گذشته پژوهشگاه صنعت نفت تجربه‌های مشابهي در زمینه پاك‌سازي خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي را با روش لندفارمینگ در جزیره سیری و با روش بایوپایل در منطقه خانگیران و پالایشگاه شازند را در برنامه‌هاي خود داشته است كه خوشبختانه در تمامي اين مناطق پروژه‌ها با موفقيت انجام شده است. در روش لندفارمینگ آبیاری و هوادهی با مکانیسم‌هایی شبیه کشاورزی سنتی، و در روش بایوپایل بصورت مکانیزه انجام می‌شود.

وي بايوپايل را وابسته به شرايط اقليمي دانست و در اين زمينه گفت: از آن‌جا كه اين روش يك فرايند بيولوژيك محسوب مي‌شود، كاملا تحت تاثير شرايط اقليمي مي‌باشد از اين‌رو اين‌گونه فرايند‌ها بايد در فصول مناسب و با زمان‌بندی دقیق انجام شود.

به گفته مسئول اين پروژه، پژوهشگاه صنعت نفت در پاك‌سازي خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي در مرکز گندم‌كار نیز همانند منطقه خانگيران و پالایشگاه شازند از روش بايوپايل استفاده كرده است، ولي در روش جديد خود تغييراتي را در سيستم هوادهي و آبياري خاك ايجاد كرده است تا فرايند به صورت بهينه‌تر اجرايي شود.

در پایان مسئول این پروژه ضمن قدردانی از تمام مدیران مرکز گندمکار تصریح کرد: انجام و اجرایی کردن این پروژه به طور حتم با همکاری و تعامل میان مجموعه‌های مختلف میسر می‌باشد از این رو نباید زحمات مسئولین HSE شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران و همچنین مدیران حفاظت محیط زیست را در پیشبرد اهداف این پروژه نادیده گرفت.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت