ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت

 

مصرف سرانه انرژی در جوامع پیشرفته و توسعه یافته به دلیل درآمد سرانه بالا، وجود دستگاه ها و تجهیزات متنوع و انرژی بر،رشد فناوری‌های جدید ،توسعه فعالیت‌های مختلف ،بزرگ شدن شهرها و مکانیزه شدن فعالیت ها و ...افزایش یافته است. اما این کشورها با اقداماتی که منجر به افزایش بهره‌وری شده مصرف سرانه انرژی را تعدیل کرده‌اند.

این کشورها همچنین استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و جدید را نیز در برنامه های خود قرار داده اند تا بتوانند در کنار کاهش هزینه ها و استفاده از انرژی ارزان قیمت به محیط زیست هم کمک کنند.

ایران که خود از بزرگترین دارندگان منابع هیدروکربوری جهان است از نظر سرانه مصرف انرژی سهم بالایی دارد .در واقع بسیاری از کشورهای پر مصرف جهان همانند ایران تولید کنندگان اصلی نفت و گاز هستند و یکی از دلایل مصرف زیاد آن ها را می توان در پایین بودن قیمت انرژی دانست.

دکتر محمد رضا حبیبی؛ رییس پژوهشکده توسعه و بهینه سازی فناوری انرژی پژوهشگاه صنعت نفت در گفتگویی با دنیای اقتصاد ضمن انتقاد به پایین بودن قیمت انرژی در ایران گفت :قیمت حامل های انرژی باید معقول شود.

ارزانی سوخت بلای جان انرژی

محمد رضا حبیبی گفت : تا وقتی قیمت انرژی ارزان است مصرف کنندگان اعم از مردم عادی و صنایع دنبال بهینه سازی نیستند چون این مبالغ سهم زیادی در هزینه های آنها ندارد.

حبیبی با اشاره به بالا بودن قیمت سوخت در دنیا گفت: در دیگر کشورها علاوه بر بالا بودن قیمت انرژی در صورت مصرف بالا جریمه به مصرف کنندگان تعلق می گیرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اکثر کشورهای بزرگ دنیا به بحث استفاده از انرژی های نو وارد شده‌اند افزود: وزارت نفت می‌تواند به این حوزه وارد شده و سرمایه‌گذاری‌های جدیدی را در راستای تولید تجهیزات بومی آغاز کند. این سرمایه گذاری در دراز مدت اثر عمده ای در کاهش مصرف انرژی فسیلی در خود وزارت نفت خواهد داشت. در بخش مسکونی، اداری و تجاری، مصرف انرژی نسبت به کشورهای اروپایی به شدت بالا است و هر ساله در فصل زمستان حدود 10 درصد بر میزان مصرف اضافه میشود. اگر با این میزان رشد مصرف انرژی ادامه دهیم زمانی باید وارد کننده گاز در فصل زمستان شویم. در بخش صنعتی نیز مشکل اصلی قدیمی بودن تجهیزات و خطوط تولید می باشد که طی سال های گذشته به دلایل مختلف نتوانستیم تجهیزات جدید و با راندمان بالا را جایگزین کنیم.

وی یکی از مهمترین تجهیزات عمده انرژی بر، توربین های مورد استفاده در سایزهای مختلف در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی می باشند که اکثر آنها راندمان‌های بسیار پایینی داشته و تکنولوژی استفاده شده در این توربین ها متعلق به 40 الی 60 سال قبل می باشد. بعنوان مثال در ممیزی انرژی در بخش صنعتی برخی از این توربین ها دارای راندمان کلی 9 درصد بودند که این محدوده در بخش انرژی فاجعه و بسیار پایین می باشد. در بخش تجهیزات ثابت (مانند بویلرها، برج های خنک کن و ...) وضعیت مقداری بهتر است زیرا جزء تجهیزات با تکنولوژی بسیار بالا نمی باشند و برخی شرکت های داخلی تجهیزات تقریبا خوبی در این بخش تولید و به بازار عرضه کرده اند.

فعالیت ابتر بومی سازی تجهیزات در کوچک مقیاس‌ها

حبیبی افزود: خوشبختانه در زمینه تجهیزات نیروگاهی شرکت هایی مثل مپنا گام بزرگی در تحقیق بومی سازی توربیـــن ها با کلاس جهانی برداشته اند ولی در کوچک مقیاس‌ها ( مانند انواع محرک های زیر 10 مگاوات که در اکثر صنایع نفت، گاز و پتروشیمی استفاده میشود) هنوز شرکت های مشابه مپنا بخاطر پراکندگی و وجود قدرت های مختلف وارد نشده اند. در این راستا برخی اقدامات توسط شرکت های کوچک انجام شده که پژوهشگاه صنعت نفت نیز با استفاده از نیروهای متخصص خود و با کمک شرکت های مذکور پیشنهادهایی را جهت ارتقا راندمان و افزایش کلاس برخی تجهیزات دوار به شرکت های اصلی نفت و گاز ارائه کرده است. این پروژه ها در صورت کسب دانش فنی و ساخت داخل منجر به کاهش مصرف انرژی و پایداری در بخش عملیات خواهد گردید.

حبیبی در ادامه پیشنهاد کرد بهتر است وزارت نفت با برنامه ریزی بلند مدت و هدف گذاری صحیح در بخش خانگی و تجاری مصرف را کاهش دهد.

این هدف‌گذاری در دوبخش بهبود ساخت ( رعایت اصول بهینه سازی انرژی) و بومی سازی تولید تجهیزات گرمایشی و سرمایشی میباشد. در بخش بهبود ساخت یکی از نمونه های موفق، حمایت وزرات نفت از تولید پنجره های دوجداره در سالهای قبل با کمک شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت بود این سیاست در دراز مدت منجر به اجباری شدن استفاده از این تجهیزات در بخش ساختمان گردید که کمک زیادی در کاهش مصرف انرژی و بهبود آسایش ساکنین به وجود آورد.

لزوم ایجاد سیاست‌های صحیح در کاهش مصرف سوخت

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه در بخش ساخت، سیاست‌های درستی در راستای کاهش شدت مصرف انرژی توسط سایر وزارت خانه ها و شهرداری ها اعمال نشده است افزود: بعنوان مثال ضرورت اجرای مبـــحث 19 فقط برای ساختمانهای بالای 2000 متر مربع زیر بنا اجباری است درصورتی که بخش زیادی از ساختمانهای در حال ساخت زیر 2000 متر مربع می باشند و عملا برای ساختمان‌های نوساز نیز هنوز به فکر کاهش مصرف انرژی نیستیم. در بخش حمایت از بومی سازی دستگاههای تولید گرمایش و سرمایش در بخش مسکونی، تجاری و اداری در سالهای گذشته چندین پروژه کابردی توسط شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تعریف شد ولی متاسفانه تنها تعداد محدودی از آنها به مرحله اجرا رسید. یکی از پروژه های موفق طراحی و تولید سامانه تولید همزمان برق و حرارت بر پایه موتور گازسوز داخلی بود. این سامانه با راندمان کلی 91 درصد توان تولید 12 کیلووات برق 3 فاز و حدود 25 کیلووات حرارت را دارد و در مرحله تولید نیمه انبوه قراردارد.( در این نوع پروژه ها نیاز است حمایت های تشویقی توسط دولت در راستای بومی سازی و نفوذ در بازار انجام شود ). 

وی گفت: مهمترین مزیت این سامانه بومی سازی موتور صنعتی و خدمات مناسب، خدمات پس از فروش توسط شرکت های معتبر می باشد ( در مقایسه با تجهیزات وارداتی که در صورت نیاز به تعمیرات، هزینه و زمان زیادی نیاز دارد).

حبیبی در ادامه گفت: یکی دیگر از پروژه های اجرا شده در زمینه تجهیزات تولید سرمایش و گرمایش بومی سازی تولید بخاری های گازسوز با راندمان بالا بود که متاسفانه بخاطر عدم حمایت دولت در ابتدای تولید این محصول به صورت مناسب مورد توجه قرار نگرفت. ( هزینه اولیه این محصول در مقایسه با محصولات مشابه با راندمان پایین جذابیتی برای مصرف کنندگان نداشت). بر اساس اطلاعات ترازنامه انرژی، سهم بخش خانگی و تجاری در مصرف گاز طبیعی حدود 30 درصد میباشد و هرگونه اصلاح در مدیریت مصرف یا افزایش راندمان تجهیزات اثر زیادی در میزان مصرف گاز در کشور خواهد داشت. در بخش مصرف برق نیز بخش خانگی و تجاری حدود 35 درصد کل تولید برق را در یک سال مصرف میکنند که بخش زیادی از آن توسط سیستم های سرمایشی در تابستان مصرف می‌شود. (اطلاعات از ترازنامه انرژی سال 1397 استخراج شده است)

وی افزود: یکی دیگر از سیاستهای کشور جهت کاهش مصرف برق در فصل تابستان استفاده از تجهیزات سرمایشی گازسوز بوده است. در این راستا وزارت نفت در سالهای گذشته مشوق هایی برای استفاده کنندگان از این تجهیزات در نظر گرفت ولی متاسفانه با افزایش شدید قیمت ارز استفاده از این تجهیزات برای اکثر استفاده کنندگان توجیهی نداشت. در این شرایط و با توجه قطع ارتباط اکثر شرکت های بزرگ بخاطر تحریم ها بهترین روش حمایت از بومی سازی برخی از این تجهیزات و تولید داخلی می باشد. بر این اساس طراحی و تولید پمپ حرارتی گازسوز را (GHP) مورد توجه مسئولین ذیربط قرار گیرد.

رییس پژوهشکده توسعه و بهینه سازی فناوری انرژی پژوهشگاه صنعت نفت در پایان یادآوری کرد: در سطح کلان مصرف انرژی، نیاز است سیاست‌های کلی توسط هیات عالی تصویب و اجرا گردد در این حالت با تغییرات در وزرات خانه ها و مدیران، پروژه های بزرگ دچار مشکل نمی‌شوند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت