پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت

 

در پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد : 

تجاری سازی "سامانه تولید همزمان برق و حرارت"

سامانه تولید همزمان برق و حرارت در مقیاس میکرو ( میکرو سی اچ پی ) با استفاده از موتور گاز سوز دائم کار با راندمان 91/5 درصد، توان تولید 12KW برق سه فاز و حدود 25KWحرارت را دارد. این سامانه برای تمامی مراکز اداری و تجاری قابل استفاده می باشد. در زمینهء‌این فناوری با دکتر محمد رضا حبیبی، مدیر این پروژه در پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت گفتگو کردیم.

آقای دکتر حبیبی سامانه میکرو سی اچ پی از چه زمانی آغاز شده و در حال حاضر در چه مرحله ای است؟

پروژه میکرو سی اچ پی یا سامانه تولید همزمان برق و حرارت سال 93  آغاز شد و تا سال 97 به طول انجامید. مهمترین هدف از این پروژه، تولید یک موتور صنعتی دائم کار و بومی با مشارکت یک شرکت آلمانی بوده است. در کنار توسعه موتور، دیگر متعلقات مورد نیاز این سامانه نیز توسعه داده و بهینه شد، مانند مبدل چگالشی که طراحی و ساخته شد و در حقیقت مهندسی معکوس صورت گرفت.در ابتدا سیستم کنترلی، جرقه و سوخت رسانی از نمونه خارجی استفاده می شد که خوشبختانه در حال حاضر سیستم کنترلی و جرقه بومی سازی شده است و این بومی سازی کمک زیادی به کاهش ارزبریِ سیستم کرده است.

بازدهی این سامانه نسبت به نمونه خارجی چقدر است؟

در اتاق تست راندمان 91/5 % از آن گرفته شده یعنی از صد واحد سوخت گاز طبیعی که وارد این سیستم می شود، حدود 12 کیلو وات به الکتریسیته تبدیل می شود و حدود 25 کیلو وات هم حرارت تولید می کند که اگر مجموع اینها را محاسبه کنیم 91/5 درصد ارزش حرارتی سوخت ورودی را تبدیل به انرژی مفید می کند. البته هدف گذاری پروژه 85% درصد بوده  که نتیجه بدست آمده بیشتر از آن می باشد. این موتور برای مصرف خانگی، اداری و مصرف تجاری محدود مانند فروشگاهها تا حدود 100 متر مربع قابل استفاده است. مراکز تجاری مانند رستوران ها هم که نیاز به آب گرم دارند بسیار استقبال کرده اند چرا که این دستگاه با گاز طبیعی شهری کار می کند. در همه کشورها هم برای اینکه این دستگاه تجاری شود و توسط خریداران استفاده شود، چه در خرید اولیه و چه در برقی که تولید می کند، یارانه هایی به آن تعلق می گیرد .

آیا میزان برق تولیدی این سامانه برای مصرف کننده مقرون به صرفه هست ؟

خرید این دستگاه برای مراکزی که هزینه برق آنها طبق تعرفه تجاری محاسبه می شود مقرون به صرفه می باشد، همچنین این دستگاه برای مراکزی مانند رستوران ها منعفت بیشتری دارد. البته هر جا این دستگاه استفاده شود باید یک آبگرمکن یا یک بویلر کمکی داشته باشیم تا به هر دلیلی اگر دستگاه از مدار خارج شد یا تعمیراتی نیاز داشت، آب گرم مورد نیاز آن مجموعه قطع نشود و دچار مشکل نشود. برای یک مجموعه مانند رستوران، هزینه آن 3-4 ساله برمی گردد که اگر دولت در این زمینه مشوق هایی در نظر بگیرد مطمئناً استقبال بیشتری خواهد شد.

تجاری سازی این سامانه در چه شرایطی است؟

قرارداد تجاری سازی این دستگاه در حضور وزیر محترم نفت بین پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت سامانه های انرژی آران امضا شد و خوشبختانه در همین مدت کوتاه 75 دستگاه پیش خرید شده که البته این 75 دستگاه هم می تواند موتور ژنراتور باشد و هم می تواند یک مبدل به آن اضافه شود و تبدیل به CHP شود. با توجه به افزایش قیمت ارز، استقبال خیلی خوبی از این سامانه ها شد، چرا که برای ساختمان هایی که از متراژ خاصی بالاترباشند، حتماً به یک  موتور ژنراتور اضطراری نیاز هست.

عمر مفید این سامانه چند ساعت است؟

مجموعه تولید شده با چهار آزمون 500، 1250، 2500، و 5000 ساعت تست شده است. در هر آزمون دستگاه بدون توقف کار کرده و تمامی داده ها ( مانند برق تولیدی، حرارت، دمای روغن، دمای آب و ... ) ذخیریه می شوند. در این تست ها  میزان خوردگی مجموع های متحرک به دقت بررسی شده و عمر آن تخمین زده می شود.

بر اساس آزمایشات مذکور، عمر هر دستگاه تا قبل از تعمیر اساسی حدود 20 هزار ساعت تخمین زده می شود. موتور صنعتی دائم کار مذکور علاوه بر کارکرد در سیستم تولید همزمان برق و حرارت در سیسستم های پمپ حرارتی گازسوز ( GHP )، موتور ژنراتور، موتور لیفتراک و ... کاربرد دارد. تا کنون هیچ موتور صنعتی داخلی با توان زیر20KW در کشور وجود نداشته است. در پمپ حرارتی گاز سوز این موتور به مجموعه کمپرسور ها جهت تولید سرمایش و گرمایش متصل میشود که انتظار می رود در بازار داخلی استقبال خوبی از آن صورت پذیرد.

نکتهء پایانی ؟

نکته آخر اینکه از سال 97 تا امروز ، همکاران پژوهشگاه و شرکتِ توسعه دهنده، باز روی میزان ارزبری این سامانه کار کرده­اند و در حال کاهش آن هستند و از این جهت قابلیت رقابت بیشتر و فروش بالاتر در بازار را پیدا کرده است.  امیدواریم که با حمایت شرکت ملی نفت ایران، مراحل مربوط به مناقصه پروژهء GHP با شرکت بهینه سازی سوخت زودتر به مرحله اجرا برسد چرا که ما نیمی از مسیر GHP‌ را رفته ایم و آنرا توسعه داده ایم و استقبال خیلی زیادی از آن خواهد شد بخصوص در سیستم­های تهویه مطبوع.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت