ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

از سوی پژوهشگاه صنعت نفت؛

مالچ‌های نفتی مورد استفاده در عملیات بیابان زدایی در کشور بررسی خواهد شد

پروژه " ارزيابي كيفي و تحليل مشخصات مالچ‌هاي نفتي مورد استفاده در عمليات بيابان‌زدايي در كشور" در جلسه شوراي پژوهشي پژوهشگاه صنعت نفت به تصویب رسيد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، گسترش بیابان‌ها یکی از مشکلات عمده‌ای است که کشور ما هرساله با آن روبرواست، در ایران حدود 35 میلیون هکتار عرصه‌های بیابانی وجود دارد که از این میان حدود 5 میلیون هکتار آن را تپه های ماسه‌ای تشکیل می دهند.

براساس این گزارش، بخشی از این تپه‌های ماسه‌ای، تپه‌های روان هستند که در اثر جابجایی و گسترش گرد و غبار سالیانه صدها میلیارد تومان خسارت مالی به بخش‌های صنعتی و زیرساخت‌ها وارد می‌کنند و از سوی دیگر این تپه‌های ماسه‌ای می‌توانند باعث آسیب‌های بسیاری به سلامت ساکنین مناطق بیابانی وارد آورند.

همچنین برای مقابله با گسترش این تپه‌های روان در کشور هر ساله میلیاردها تومان اعتبار جهت مالچ پاشی در نظر گرفته می‌شود، که متاسفانه تا‌کنون کنترل کیفیت دقیق و مداومی بر روی مالچ‌های نفتی مورد استفاده صورت نگرفته است.

این گزارش می‌افزاید با کنترل کیفیت مالچ‌های نفتی می‌توان مانع استفاده از مواد هیدروکربنی غیراستاندارد مانند مواد ضایعاتی بجای مالچ نفتی شده و از هدر رفتن منابع مالی و هیدروکربنی جلوگیری کرد.

بر همین اساس، در این پروژه پژوهشگاه صنعت نفت به دنبال بررسی کیفی مالچ‌های نفتی مورد استفاده در عملیات بیابان زدایی در کشور بوده است تا از این طریق، به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور کمک کند تا این سازمان بتواند از مالچ‌های نفتی با کیفیت مناسب در عملیات بیابان‌زدایی بهره برده و مانع استفاده از مواد هیدروکربنی غیر استاندارد که به محیط زیست آسیب می رسانند شود.

همچنین این امر می‌تواند مانع اتلاف منابع مالی و هیدروکربنی شده و از نظر زیست محیطی نیز مانع آلودگی خاک و آسیب به اکوسیستم های مناطق تحت عملیات مالچ پاشی شود.  

ارزيابي كيفي و تحليل مشخصات مالچ‌ه‎اي نفتي مورد استفاده در عمليات بيابان‌زدايي در كشور به منظور دستيابي به دانش فني اصلاح خواص و ارتقاي كيفيت مالچ‌هاي نفتي فعلي توليدي پالايشگاه‌ها از اهداف این پروژه پژوهشی می‌باشد.

بر پایه این گزارش، این فناوری موجب افزايش تثبيت خاك، كنترل پخش ريزگردها، كاهش آسيب‌هاي ناشي از بيابان‌زايي بر زير ساخت‌هاي كشور مانند جاده‌ها، خطوط راه آهن، ساختمان‌ها و كاهش آسيب‌هاي ناشي از پخش گرد و خاك می‌شود.

همچنین، اين پروژه از یک سو مقدمات دستيابي به دانش فني اصلاح خواص و ارتقاي كيفيت مالچ‌هاي نفتي را براي پژوهشگاه ايجاد كرده و از سوی دیگر نیز زمينه مناسب را براي انجام پروژه‌هاي بزرگ‌تر در خصوص نظارت، كنترل كيفيت، تدوين دستورالعمل‌هاي حمل و نگهداري و اجراي مالچ نفتي را فراهم می‌کند.

از روش‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده در این پروژه می‌توان به روش‌هاي تعيين مشخصات فيزيكي و شيميايي هيدروكربن‌هاي سنگين بر طبق روش‌هاي استاندارد بين المللي مانند ASTM، IP، UOP  اشاره کرد.

تكنيك‌هاي آناليز دستگاهي به منظور آناليز كيفي و كمي مواد هيدروكربني مانند تعيين ميزان تركيبات گوگردي، فلزات سنگين و آناليز SARA بر روي نمونه هاي مالچ از دیگر روش‌هایی است که در این پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گفتنی است اجرای این پروژه که متقاضی آن سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخيزداري است از اول شهریورماه سال جاری آغاز شده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت