ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

مسئول طرح نانوسیال در پژوهشگاه صنعت نفت:

اجرای طرح پایلوت ازدیادبرداشت نفت با تزریق نانوسیال برای نخستین بار در کشور

اجرای عملیات تزریق نانوسیال به مخزن سورمه میدان نفتی بلال، طی نشستی به میزبانی شرکت نفت فلات قاره ایران با حضور مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران و رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و مدیریت پردیس پایین دستی این سازمان و برقراری ارتباط زنده تصویری با سکوی نفتی بلال به صورت رسمی اعلام و آغاز به کار کرد. در این طرح که از سال 94 در پژوهشگاه صنعت نفت با محوریت مرکز تحقیقات نانو در دستور کار قرار گرفت بالغ بر 15 هزار نفر ساعت نیروی انسانی در فازهای مطالعاتی، شبیه سازی و آزمایشگاهی و اجرای پایلوت در این پروژه فعالیت کردند و نهایتا سامانه تزریق به همراه 18 هزار بشکه نانو سیال برای نصب و استقرار بر روی سکوی نفتی بلال از سوی پژوهشگاه صنعت نفت تحویل کارفرما داده شد.

دكتر نصرت ايزدي مسئول اين پروژه در گفتگو اختصاصي با واحد روابط‌عمومي پژوهشگاه در اين خصوص اظهار كرد: پروژه استفاده از نانو ساختارها با هدف ازدياد برداشت از مخزن سورمه ميدان بلال به كارفرمايي شركت ملي نفت ايران در مركز توسعه فناوری نانو و کربن پژوهشگاه صنعت نفت تعريف شد و طی قرارداد فی مابین مقرر گردید كه نتايج اين پروژه در اختيار شركت نفت فلات قاره ايران به عنوان بهره‌بردار آن قرار گيرد.

وي با بيان اين ‌كه اين پروژه از 4 فاز مطالعاتی، آزمایشگاهی، شبیه سازی و اجرای پایلوت برخوردار است، تصریح کرد: در فاز آزمايشگاهي اين پروژه بر روي طيف وسيعي از نانو ساختار‌ها با هدف بررسی پایداری نانوسیالات در شرایط مخزنی و مکانیسم‌های موثر ازدیادبرداشت در شرایط مخزن بلال مطالعه و مورد آزمایش­های متعدد قرار گرفت و در نهایت توانستیم به دانش فنی طراحی و سنتز نانو ساختارهای مورد نظر با هدف ازدیاد برداشت دست پیدا کنیم. در ادامه شبیه سازی تزریق نانوسیال منتخب به مخزن سورمه میدان بلال در دستور کار قرار گرفت و در فاز اجرای پایلوت عملیات تزریق نانوسیال به چاه شماره 10 میدان بلال آغاز شد.

اين مسئول پروژه به فاز اجرايي پايلوت اين پروژه نيز اشاره كرد و گفت: در فاز پايلوت قرار است كه 18هزار بشكه نانو سيال با هدف تزريق‌پذيري براي اولين بار در ميدان مورد نظر اجرا شود. این تزریق پذیری با هدف شناسایی ریسک‌ها و کاهش عدم قطعیت‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مجوز سازمان محیط زیست در خصوص این نانو سیال منتخب برای اجرای فاز پایلوت گرفته شده است.

وي ادامه داد: ساخت اين پايلوت از 2 فعاليت اصلي برخوردار است، تهيه نانو سيال و همچنين ساخت سيستم تزريق نانو سيال كه هر دو اين مراحل در پژوهشگاه انجام شد و هم اكنون انتقال تجهيزات ساخته شده مربوط به اين سامانه به سكوي بلال صورت گرفته است و تزريق نانو سيال اغاز شده است.

ايزدي با تاكيد بر اينكه اين پروژه از سال 94آغاز شده است و تا شهريور 1400 نيز ادامه خواهد داشت‌‌، تصريح كرد: چنانچه نتايج حاصل از تست‌هاي اين پايلوت در ميدان مورد نظر مثبت ارزيابي شود، اين نانو سيال مي تواند يكي از روش‌هاي مناسب براي افزايش ضريب بازيافت از مخازن نفتي آب محور در كل مخازن نفتي ايران استفاده گردد.

وي به ديگر مزاياي اين پروژه نيز اشاره كرد و گفت: استفاده از اين نانو سيالات بسيار مقرون به صرفه مي‌باشد و اثرات مخربی برای محیط زیست نیز به همراه نخواهد داشت.

بكار‌گيري فناوري هاي حوزه نانو در دستور كار هيات وزيران

همچنين در ادامه اين مصاحبه دكتر علي مهاجري رئيس مركز توسعه فناوري نانو و كربن در اين باره گفت: اميدواريم در اين فاز كه تزريق‌پذيري نانو سيال براي چاه‌هاي غير توليدي انجام مي‌شود به نتايج مثبتي دست يابيم كه در آينده بتوانيم اين فرايند را در خصوص چا‌هاي ‌توليدي در فاز‌هاي بعدي اجرايي نماييم.

وي تكنولوژي‌‌هاي حوزه نانو را بسيار جديد دانست و گفت: از انجا كه فناوري‌هاي مربوط به حوزه نانو جديد مي‌باشند، پذيرش آن‌ها از سوي صنعت بسيار دشوار است كه خوشبختانه اخيرا با مصوبه هيات وزيران مقرر شده است كه در افق 1404 اين تكنولوژي‌ها در صنايع گوناگون به ويژه صنعت نفت به كار گرفته شوند و اميدواريم اين مصوبه كمك نمايد كه بتوانيم فعاليت‌هاي ديگري را در زمينه نانو به صنعت معرفي نماييم و از اين دانش جديد بهره‌مند شويم.

مهاجري تصريح كرد: نتايج آزمايشگاهي و مدل‌سازي براي اين پروژه از نتايج خوبي برخوردار است و پس از مشخص شدن نتايج اين پايلوت در مخزن مورد نظر براي فاز اجرايي آن در چاه‌هاي توليدي تصميم‌گيري هاي لازم صورت خواهد پذيرفت.

وي در خاتمه تصريح كرد: اميدوارم مسئولين و همچنين مديران وزارت نفت توجه بيشتري به استفاده از دانش نانو ايجاد شده در كشور داشته باشند و اين امر مي‌تواند انقلاب وسيعي در صنعت نفت و گاز به همراه داشته باشد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت