ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

پژوهشگاه صنعت نفت و پالايشگاه نفت كرمانشاه تاكنون همكاري‌هاي بسيار گسترده‌اي را با هدف رفع نياز‌هاي اين پالايشگاه انجام داده‌اند. مدیریت بخش خصوصی شرکت پالایش نفت کرمانشاه اصلی ­ترین هدف خود را بر مبنای توسعه این پالايشگاه قرار داده است. از اين‌رو، برنامه‌های بسیار مدونی در دستور كار اين مجموعه قرار گرفته است که از جمله آنها می ­توان به افزایش ظرفیت تولید، تولید بنزین یورو 5، اجرای طرح بنزن­زدایی از بنزین، ... اشاره کرد. بر همين اساس، شرکت پالایش نفت کرمانشاه در سال‌هاي اخير با هدف توسعه اين پالايشگاه، همكاري‌هاي خود را در قالب انعقاد تفاهم‌نامه و قرارداد‌هاي متعدد با پژوهشگاه صنعت نفت گسترش داده‌ و در بسياري از حوزه‌ها، دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت را جايگزين دانش‌هاي فني (لايسنس‌های) شركت‌هاي خارجي كرده‌ است. در این زمینه مصاحبه‌اي با مهندس بابك گلزاري ضمیر، مسئول طرح طراحی و واگذاری دانش فنی توسعه پالایشگاه کرمانشاه انجام شده است كه در ادامه مي‌خوانيد.

آقاي مهندس لطفا بفرمائيد، همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و پالايشگاه كرمانشاه بر چه زمینه ­ای شکل گرفته است؟

همانطور كه اطلاع داريد، صنعت پالایشگاهي کشور جهت طرح‌هاي توسعه‌اي همچون كيفي­ سازي محصولات خود نیاز به تأمین دانش­ فنی دارد كه شرکت پالایش نفت کرمانشاه نيز از اين امر مستثني نیست. اين پالايشگاه اخيراً در صدد توسعه‌ فعالیت­ در حوزه‌های پالایشگاهی خود برآمده و بر همين اساس با پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مرکز اصلی توسعه دانش ­های فنی در حوزه صنعت نفت، گاز و پالایش، مذاکراتي انجام داده كه نتایج آن در سال 98 منجر به عقد قرارداد مهمی با پالایشگاه کرمانشاه شد.

واگذاري دانش‌هاي فني پژوهشگاه صنعت نفت به پالايشگاه كرمانشاه، چه حوزه‌هايي را شامل مي‌شود؟

کارفرمای اين پروژه شرکت پالایش نفت کرمانشاه است كه در واقع بخش خصوصي محسوب شده و طي اين همكاري دو جانبه مقرر گردیده است که ظرفیت واحد تقطیر اتمسفریک را از 20 هزار بشکه تا حداکثر سقف 40 هزار بشکه افزايش يابد. همچنين کیفی‌سازی محصولات اصلی پالایشگاه در دستور كار قرار گرفته كه در همین راستا، رساندن حد مجاز بنزن موجود در بنزين كه مورد تاکيد شركت ملي پالايش و پخش بوده و همچنین تولید گازوئیل با کیفیت یورو 5 در برنامه­ های این پالایشگاه قرار دارند.

پالايشگاه كرمانشاه در اين زمينه با شركت­هاي خارجي همكاري داشته است؟

بله در گذشته، پالایشگاه با شرکت­ های مختلفی بویژه شرکت ­های خارجی مذاكرات خود را انجام داده، ولي با توجه به تحریم­ های اخیر، اين فرصت به شركت‌هاي داخلي همچون مراكز تحقيقاتي داده شد تا وارد حوزه ­های طراحی پایه و همچنین تأمین دانش فنی شوند. خوشبختانه این پروژه با کیفیت مناسبي از سوي پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده و در حال تحویل بسته‌هاي طراحی مهندسی پایه به کارفرما هستیم.

طراحي پايه كه از سوي پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده است چه بخش هايي را در بر مي‌گيرد؟

طراحي پايه در اين پروژه شامل 10 واحد فرآیندی است که طراحي تمامي واحد‌ها بر مبنای دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت انجام و به يك پالايشگاه داخلي تحويل داده شده است. اين امر را مي‌توان جزو افتخارات پژوهشگاه صنعت نفت به حساب آورد كه از يك ‌سو با جلب اعتماد صنعت و بخش خصوصي، توانسته به رشد و بلوغ در زمينه توسعه دانش­های فنی خود دست يابد و از سوي ديگر در كنار صنعت در صدد تجاری­ سازی آنهاست.

شما نقش صنعت و پژوهشگاه صنعت نفت را در اين‌گونه همكاري‌ها چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

صنعت پالایشگاهی و به طور كلي صنعت باید به حوزه دانشِ موجود در كشور اعتماد کند و پروژه­ هایي در اين ابعاد را به مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور واگذار کند و در مراحل بعدي، تجاري‌سازي و استفاده از آن‌ها را در دستور كار خود قرار دهد.

همان‌طور كه مي‌دانيد پالایشگاه کرمانشاه از چند سال قبل به بخش خصوصي واگذار شده است و اين پالايشگاه به عنوان کارفرمای اصلی در یک حوزه رقابتی و با لحاظ ارزیابی های مختلف بین شرکت­ های داخلی و خارجی در نهایت این طرح بزرگ را به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار کرده است. در دهه‌های گذشته به لحاظ تامین دانش فني، كشور وابستگي بسيار شديدي به كشور‌هاي خارجي داشت، بنابراين مي‌توان به جرأت اذعان كرد كه برای اولین بار، این تعداد واحد با دانش فني بومی در يكي از پالايشگاه‌هاي داخلي احداث و مورد بهره‌برداري قرار خواهد گرفت. از ميان 10 واحد فرآیندی مورد استفاده در طرح و ساختار اين پالايشگاه، در طراحی پایه 7 واحد، از دانش فني بومی پژوهشگاه صنعت نفت استفاده شده است كه همه آن‌ها بر مبناي توان علمی و فنی اين مجموعه توليد و به بلوغ رسيده است. قابلیت و کارآمدی دانش­ های فنی اشاره شده در حضور كارفرما و در پایلوت های مستقر در پژوهشگاه صنعت نفت مورد راستي‌آزمايي قرار گرفته و در نهایت تبديل به فناوري شده است.

آیا در حال حاضر دانش‌هاي فني پژوهشگاه صنعت نفت در پالايشگاه كرمانشاه مورد بهره‌برداري صد در صدي قرار گرفته است؟

معمولا پروژه ­ها در ایران طی 2 مرحله اجرایی مي‌شوند. نخست مطالعات پایه، که معمولا پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مرکز دانشی وارد این فاز می­ شود و دوم فاز EPC كه شامل طراحی تفصیلی، خرید و ساخت پروژه است. بعد از تحويل بسته‌های مهندسی پایه از سوي پژوهشگاه صنعت نفت، کارفرما با طرح ­ریزی و تامین مالی به تدریج احداث این واحدها را انجام خواهد داد. هم اكنون به نظر مي‌رسد، حداقل برای فاز اول، احداث 3 واحد، در برنامه کارفرما قرار گرفته است و مابقي با توجه به برنامه تأمین منابع مالی به مرور انجام و اجرایی خواهند شد. طبیعتاً هر گامي که در ساخت این واحد‌ها صورت گيرد تاییدی بر توانمندی پژوهشگاه صنعت نفت در زمينه طراحی پایه واحد‌هاي مورد نياز صنعت نفت در حوزه پالايشگاهي است.

چه بخش­ هایی از پژوهشگاه صنعت نفت در انجام این پروژه همکاری داشته ­اند ؟

با توجه به ابعاد طرح و تعدد واحدهای فرآیندی، پژوهشگاه صنعت نفت مي‌بايست طی يك برنامه‌ریزی مناسب، بهترین کار کیفی را به لحاظ مهندسی به كارفرما تحویل دهد و از سوي ديگر، طرفين همكاري بايد مطمئن باشند كه طراحی‌هایی که در حال انجام است، همگي دارای کیفیت و محتواي فنی در سطح بالا می­باشند. با توجه به ریسک هزينه‌ بالايي كه كارفرما تقبل می­ کند، کسب اطمينان از قابل استفاده بودن دانش فني‌هاي ارائه شده در فاز‌هاي آتي، از حقوق مسلم کارفرما است. بنابراین، طی برنامه­ ریزی وسیعی که در سطح پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد و همچنين هم ­افزایی که میان پژوهشکده ­های مختلف صورت گرفت، 4 پژوهشکده از پردیس پایین­ دستی به طور مستقیم در تولید دانش ­های مختلف حضور داشتند. دانش‌هاي مورد استفاده به طور عمده شامل دانش‌های توسعه کاتالیست و توسعه فرآیندی هستند. پس از ايجاد این هم‌افزایی در پژوهشگاه صنعت نفت، تست‌های پایلوتی توسط پژوهشکده توسعه فناوری های کاتالیست طي چندين مرحله انجام گرفت و خوشبختانه طی 4 ماه برنامه فشرده عملیاتی- پایلوتی و در بخش‌هايي با حضور كارفرما، تمام جزئیاتي كه برای طراحی فرآیند مورد نیاز بود از پایلوت­ ها استخراج شد و الگوی فرآیندی مناسب بر اساس نتایج آن تعريف شد. در نهايت به یک طراحی فنی مستقل و کیفی دست يافتيم که در مقایسه با واحدهای مشابه از لحاظ اعداد، ارقام و طراحی بسيار قابل اطمينان به نظر مي‌رسد. در واقع، پیش از آنكه اطمينان مکفی براي كارفرما در زمينه توانمندی و قابلیت های فنی و مهندسی ايجاد شود، اين اطمينان از طراحی در ميان محققين و کارشناسان پژوهشگاه صنعت نفت شکل ‌گرفت.

آقاي مهندس، پژوهشگاه صنعت نفت چه مزايايي نسبت به رقباي خود در ديگر‌ بخش‌هاي دولتي و خصوصي دارد كه مورد انتخاب پالايشگاه كرمانشاه قرار گرفته است؟

در خصوص اینکه اصلا چرا یک مرکز صنعتی از بین رقبای داخلی و خارجی دیگر، پژوهشگاه صنعت نفت را انتخاب مي‌كند مي‌توان به فاکتورهای مختلفی اشاره كرد. پژوهشگاه دارای ریشه و پشتوانه دانشی بسیار قوی به عنوان هاب و مرکز تحقیقاتی و توسعه صنعت نفت است و طی سالیان متمادی مورد حمایت وزارت نفت و شرکت­های تابعه و حتی مراکز صنعتی در حوزه های مختلف بوده است. در هر بخشي از دنیا وقتی یک فناوری بخواهد به عرصه صنعتی برسد، بلوغ آن فناوری را ارزیابی و مورد پايش قرار مي‌دهند. بنابراين از يك سو، هسته دانشی کار و از سوي ديگر حوزه فناوری و تحویل آن به صنعت، دو گام بزرگی هستند که در توسعه هر فناوری و تکنولوژی باید برداشته شود.

در حال حاضر بسياري از شرکت‌هاي خصوصی از زیرساخت دانشی مناسب برخوردار نمي‌باشند و به دانشگاه ­ها و مراکز مختلف دانشی دیگر وابسته هستند در حالي كه پژوهشگاه صنعت نفت به طور ذاتي در اين زمينه به طور مداوم فعاليت مي‌كند. گام بعدی توسعه فناوری و به بلوغ رساندن آن دانش است. به عبارتي ديگر آزمودن اين دانش و آوردن آن به سطح فناوری بسيار حايز اهميت است. خوشبختانه با سرمایه گذاری و احداث پايلوت‌هاي مختلف در سطح پژوهشگاه صنعت نفت، توانسته­ ايم در اين راستا نيز گام‌هاي موثري برداريم.

در حوزه نفت و در داخل كشور، به طور حتم مي‌توان ادعا كرد كه مرکز تحقیقاتی یا مرکز دانشی دیگری مشاهده نشده است كه اقدامات مشابه در این سطح در آن صورت گرفته باشد و بتواند مدعي شود كه با تعامل علمی و فنی، از يك سو دانش را توسعه داده و از سوي ديگر این دانش را به فناوری، پایلوت و تکنولوژی تبدیل کرده باشد, به طوریکه بخش صنعت و کارفرما به راحتي بتواند خارج از محيط آزمايشگاه، فناوري مورد نظر خود را مورد محك قرار دهد. بنابراين این یک برتری کاملا مشهود برای پژوهشگاه صنعت نفت به حساب مي‌آيد که کارفرمایان به راحتی و به طور محسوس مي‌توانند بخش اعظمی از دانش واگذار شده را مورد رصد و ارزیابی قرار دهند. اميدواريم در طول سال­ های آتی، پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان دارنده دانش در هر دو حوزه دانشی و فناوری به عنوان رقیب جدی، حداقل در خاورمیانه در کنار شرکت­ های صاحب نام خارجی قرار گيرد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت