ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

پژوهشگاه صنعت نفت

اخبار پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دكتر مهدي رشيد‌زاده، رئيس پژوهشكده توسعه فناوري‌هاي كاتاليست پژوهشگاه صنعت نفت، در گفتگوی اختصاصي با واحد خبر روابط‌عمومي به تشريح ويژگي‌ها و اهمیت كاتاليست‌ها پرداخت و گفت: كاتاليست‌ها در صنعت از اهمیت بسيار بالايي برخوردار هستند و بيش از 85 درصد مواد شيميايي براي توليد، حداقل در يك مرحله مي‌بايست از روي كاتاليست‌ها عبور كنند.

وي تصريح كرد: كاتاليست‌ها ارزش افزوده بالايي را همواره ايجاد مي‌كنند و جزو كالاهاي استراتژيك مطرح هستند. به دنبال تحريم‌هايي كه طی سال‌هاي گذشته بر كشور اعمال شده بود اين كالاي استراتژيك نيز مورد تحريم قرار گرفت. اين موضوع فرصتي را براي مراكز پژوهشي و شركت‌هاي دانش بنيان فراهم كرد كه در زمينه كاتاليست‌ها و جاذب‏ها فعاليت‌ كرده و دانش فنی آن‌ها را توسعه داده و بومي‌سازي نمايند.

ايشان به اقدامات پژوهشگاه صنعت نفت در زمينه توليد انواع كاتاليست‌ها اشاره كرد و گفت: خوشبختانه پژوهشگاه در اين زمينه فعاليت‌هاي بسيار خوبی را انجام داده و جزو موفق‌ترين مراكز پژوهشي در اين زمينه محسوب مي‌شود چرا كه توانسته است چندين دانش فني را با كمك شركت‌هاي دانش بنيان به مرحله‌ تجاري‌سازي برساند.

رئيس پژوهشكده توسعه فناوري‌هاي كاتاليست به گزارشي كه مركز پژوهش هاي مجلس انتشار داده نيز اشاره كرد و افزود: با توجه به ظرفيت‌هاي فعلي و طرح‌هاي آتي تا سال 1404، كشور ساليانه به 29 هزار تن كاتاليست به ارزش تقريبي 692 ميليون دلار براي بخش‌هاي پتروشيمي، پالايش و گاز نياز دارد و اين امر مي‌تواند تاكيدي بر اهميت اين كالاي استراتژيك باشد. به علاوه، آنچه كه در بازار‌هاي جهاني معمولا براي تقاضاي كاتاليست‌ها پيش‌بيني مي‌شود شامل يك رشد سه درصدي است.

رشيد‌زاده در ادامه بيان کرد ‌كه خوشبختانه به دليل فعالیت‏های توسعه‌اي كه در داخل كشور صورت پذيرفته است، بيش از 40 درصد از كاتاليست‌ها در داخل توليد مي‌شوند.

وي به رسالت پژوهشگاه صنعت نفت در توليد اين كالاي استراتژيك نيز اشاره كرد و گفت: اين پژوهشكده دو هدف بسيار مهم را در زمينه كاتاليست‌ها و جاذب‏ها دنبال مي‌كند، به عنوان اولين هدف پژوهشگاه به دنبال توسعه دانش فني فرايند‌هايي است كه داراي اهميت زیادی براي كشور، پالايشگاه‌های نفت، پتروشيمي‌ها و پالایشگاه‏های گازي در شرايط تحريم هستند و هدف دوم اين مجموعه، ارايه خدمات فناورانه به صنعت و متقاضیان مي‌باشد، چرا كه پژوهشگاه به عنوان يك مركز مورد وثوق كشور و وزارت نفت بوده از اين رو ارايه خدمات فناورانه در راستاي شناسايي، ارزيابي و ارايه خدمات مشاوره‌اي به مشتريان را در دستور كار خود قرار داده است.

رئيس پژوهشكده توسعه فناوري‌هاي كاتاليست، با تاكيد بر اين‌كه پژوهشگاه صنعت نفت با كمك محققان خود تاكنون توانسته است دانش فني چندین نوع كاتاليست و جاذب را به بخش خصوصي واگذار كند، تصريح كرد: مهم‌ترين كاتاليست‌هاي توسعه‏داده‏شده مربوط به فرايندهاي DMD، ريفورمينگ، آروماتيك‌سازي، SRU، جاذب 3A ،كاتاليست‌هاي RCD و هيدروكراكينگ بوده كه تمامي اين‌ كاتاليست‌ها به بخش خصوصي واگذار و بسياري از آن‌ها نيز به عنوان مثال در پتروشيمي بندر امام، پالايشگاه ستاره خليج فارس و پارس جنوبي در راکتورهای صنعتی بارگذاری شده‏ و سال‌ها در حال كار مي‌باشند.

ايشان تصريح كرد: پژوهشگاه اخيرا دانش فني نوع جديد كاتاليست‌هاي هايدروتریتينگ برای گوگرد‌زدايي از گازوئيل را توسعه داده است و در همين راستا با شركت دانش بنيان نيتل پارس نيز قراردادي را منعقد كرده‌ايم که با توجه به دستيابي به دانش اين كاتاليست، در آينده نزديك نسبت به صنعتي سازي آن نيز اقدام خواهد شد.

رشيدزاده به پروژه جديدي در اين پژوهشكده اشاره كرد و گفت: پروژه جديدي در اين پژوهشكده در زمينه کاتالیست فرآیند آلكيلاسيون در حال پيگيري است که به زودي قرارداد اين پروژه نیز منعقد خواهد شد. اين فرايند در پالايشگاه‌ها براي ارتقاء كيفيت اكتان بنزين و توليد آلكيليت‌ها از اهميت بالايي برخوردار است و قرار است اين کاتالیست جدید، که از نوع جامد است، جايگزين كاتاليست‌هاي قديمي HF و اسيد سولفوريك در پالايشگاه ها شود چرا كه در فرايند جديد توجه ويژه‌اي نيز بر ملاحظات ايمني و زيست محيطي شده است.

وي در همين راستا تصريح كرد: بنابراين ما قصد داريم بر روي فرايندي كار كنيم كه جزو مرزهاي دانش است و صرفا در دنيا يك فرايند مشابه وجود دارد كه توسط یک شركت توسعه داده شده و آن هم استفاده از كاتاليست‌هاي اسيدي جامد است كه خطرات اسيد HF و اسيد سولفوريك را ندارد و قرار است كه اين پروژه بزرگ توسط پژوهشگاه و با حمایت شركت ملي پالايش و پخش انجام شود و به طور حتم انجام اين پروژه منجر به تحول عظيمي در صنعت نفت كشور ما خواهد شد.

وي ، به ديگر برنامه‌هاي اين پژوهشكده نيز اشاره كرد و گفت: كك از محصولات كاربردي در كشور است كه در صنعت فولاد و آلومينوم‌سازي بسيار اهميت دارد ولي به دليل تحريم‌هاي موجود در كشور در اين زمينه با مشكلاتي مواجه شده‌ايم. از اين رو قراردادي فی‏مابین پژوهشگاه صنعت نفت و پالايشگاه بندرعباس منعقد شده و مذاكرات با پالايشگاه اراك در راستای توليد كك سوزني از برش‌هاي سنگين نفتي نیز در حال انجام است.

ايشان ادامه داد: با توجه به مشخصات خاصی که خوراک فرایند کک‏سازی نیاز دارد، درصدد هستيم طي فرايند‌هاي كاتاليستي خوراك مورد نياز كك‌سازي را تصفيه كنيم چرا كه ميزان گوگرد كك‌ مي‌بايست تنظيم شود و در حد قابل قبولي باشد. خوشبختانه در اين زمينه به نتايج خوبي دست يافته‏ایم و طراحي پايه اين فرايند‌ها نيز در دستور كار همکاران پژوهشکده پالایش قرار گرفته است. اميدواريم با اجرایی شدن این طرح كشور به جهت توليد كك بي‌نياز شده و از سوي ديگر صنايع فولاد و الومينوم‌سازي در اين زمينه خود‌كفا شوند.

رشیدزاده تصریح کرد: با توجه به افزایش تقاضای جهانی برای روغن‏های نوع II و III، یکی از کارهای جدیدی که این پژوهشکده بر روی آن متمرکز شده است بحث توسعه دانش کاتالیست مورد نیاز برای این نوع روغن‏ها است. این روغن‏ها ویژگی‏های خاصی دارند که از جمله آنها داشتن میزان گوگرد پایین است. برای این منظور کاتالیست‏هایی از نوع هایدروکراکینگ، هیدروتریتینگ و آیزودیوکسینگ به کار می‏رود.

وي ادامه داد: در همين راستا مذاكراتي را با شركت‌هاي روغن‌سازي آغاز كرده‌ايم و اميدواريم اين مذاكرات به قرارداد منتج شود و دانش توليد این نوع روغن‌ها در كشور نهادینه شود.

ايشان در خاتمه اظهار داشت: طرح‌هايي نظير كك و ارتقای کیفیت نفت كوره و يا مازوت جزو طرح‌هاي ملي هستند كه پژوهشگاه مصمم است در قالب طرح‌هاي تحقيقاتي آن‌ها را انجام دهد؛ از اين رو انتظار مي‌رود حمايت‌هاي همه‌جانبه از سوي وزارت نفت و شركت‌هاي ذينفع در اين زمينه صورت گيرد چرا كه نيروي انساني متخصص و زیرساخت‏های نرم‏افزاری و سخت‏افزاری لازم براي انجام اين‌گونه طرح‌هاي ملي در پژوهشگاه وجود دارد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت