:: www.ripi.ir ::

اخبار پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکتر توفیقی در حاشیه قرارداد بازیابی گوگرد با هلدینگ خلیج فارس؛

این دانش فنی مورد نیاز همه پالایشگاه های کشور است

در چهارمین روز از سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست، پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت پتروشیمی ایلام و شرکت نورهان صنایع به منظور احداث واحد بازیابی و دانه بندی گوگرد (( SRP/SSU با ظرفیت 8800 تن در سال، قرارداد همکاری سه جانبه امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، دکتر توفیقی، رییس پژوهشگاه در حاشیه امضای این قرارداد واحد بازیابی گوگرد( SRU) را یک واحد کلیدی دانست و گفت: تمامی مجتمع­های پالایشگاهی به این واحد نیاز دارند، چرا که ترکیبات گوگردی جمع آوری شده، در این واحد بازیافت می­شود و این امر سبب کاهش میزان آلودگی­ها در بخش­های مختلف می­شود.

ایشان در ادامه افزود: واحد بازیابی گوگرد یکی از واحدهایی است که دارای فناوری پیچیده ای است و تاکنون دانش فنی و لیسانس آن توسط شرکت های خارجی انجام گرفته که خوشبختانه پژوهشگاه صنعت نفت توانسته است با دانش فنی و لیسانس خود این پروژه را عملیاتی کند.

توفیقی با بیان اینکه این پروژه فرصت خوبی برای اثبات توانمندی­­های پژوهشگاه صنعت نفت است، تصریح کرد: با توجه به اینکه این واحد تقریبا در اکثر مجتمع های پالایشگاهی، نفت و گاز قابل استفاده است، امیدوار یم این فرصت در واحدهای پالایشگاهی کشور تکرار شود.

وی در ادامه به اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از خام فروشی اشاره کرد و گفت:  پژوهشگاه صنعت نفت در جهت تحقق سیاست عدم خام فروشی آمادگی خود را در بخش های مختلف اعلام می کند و میتواند زنجیره ارزش بسیاری از این فرایندها به خصوص صنعت گاز را که عمده صنعت ارزش افزوده کشوراست را توسعه دهد .

گفتنی است این قرارداد  میان جعفر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت، شاپور تقی پور، مدیر عامل شرکت پتروشیمی ایلام وعلیرضا الحاق، مدیر عامل شرکت نورهان صنایع روز چهارشنبه 3 مهرماه منعقد شد.