ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

اخبار پژوهش و فناوری پژوهشگاه صنعت نفت

 

مسکو، 21 ژوئن 2017 – خبرگزاری ریانووستی

همه میدانیم که در همجوشی هسته ای برای غلبه بر دافعه هسته، به دمای چند میلیون درجه سانتیگراد و حرارتی نزدیک به خورشید نیاز است.

به منظور اجرای چنین فرایندی در روی زمین، باید شتاب دهنده های بسیار بزرگی ساخته شوند، یا اینکه به کمک لیزرهای بسیار قوی، گرمای مورد نیاز فراهم شود و یا توکامَک هایی ساخته شوند، که پلاسما در آن بر مبنای محصورسازی مغناطیسی نگهداری میشود. برای همجوشی هسته ای روش دیگری نیز وجود دارد که مربوط به اثر پینچ می باشد، در این روش پلاسما توسط جریان ذرات باردار موجود در خود فشرده می شود. برای انجام این فرایند به جریانی بسیار قوی نیاز است که از طریق سیم منتقل می شود.

و اما علم مدرن در مورد همجوشی هسته ای سرد چه می گوید؟ این را میتوان پذیرفت که در شرایط خاص بعضی از فرایند های هسته ای را بدون حرارت بالا می توان انجام داد، اما نمی توان آن را همجوشی سرد نامید! به عنوان مثال یک روش علمی به نام "گرمای هسته ای حبابی" وجود دارد که در روسیه توسط دانشمندان آکادمی ران (آکادمی علوم روسیه) تحت نظر رابرت نعمتولین ابداع شده است. اما در واقع این روش را نمی توان همجوشی سرد نامید، چراکه دمای داخل حبابی که نوترون ساطع می کند، دما به 100 تا 200 میلیون درجه کلوین می رسد. برای انجام این واکنش به آب و امواج فراصوت نیاز است. امواج فراصوت در آب باعث ایجاد حباب هایی می شوند، که میتوان آنها را بسیار فشرده کرد. پس از فشرده سازی حداکثری حباب ها، جرقه هایی تولید شده که با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده می باشند. این پدیده آوادرخشش نامیده می شود، بدین ترتیب ماده به دمای لازم جهت واکنش هسته ای می رسد. مقالات بسیاری نیز در این مورد چاپ شده است، اما به هرحال نمی توان آن را همجوشی هسته ای سرد نامید!

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت