ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت:

تجهیزات کلیدی تصفیه پساب های صنعتی را بومی سازی کرده ایم

دکتر ابراهیم علایی ، رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت، در گفتگوي اختصاصي با واحد خبر روابط‌عمومي، به برنامه‌هاي اين پژوهشكده اشاره كرد و گفت: سه طرح میان مدت ارزشمند در برنامه پنجم توسعه در این پژوهشکده پیش بینی شده است که علیرغم شرایط دشوار اقتصادی کشور، به نحو مطلوبی راهبری شده و تا کنون به دستاوردهای ارزشمندی دست یافته ایم.

وي در همين راستا افزود: یکی از پروژه‌های مهم اين پژوهشكده که مربوط به گروه اکولوژی و کنترل آلودگی‌های محیط زیست است، طرح توسعه فناوری‌های نوین بر پایه کنترل و حذف آلودگی‌ها با بکارگیری ساختارهای جدید مثل نانو مواد است و طرح دوم، توسعه فناوری‌های مورد نیاز برای ساخت تجهیزاتی است که ابتدا آلایندگی‌ها را رصد و سپس حجم آن‌ها را در محیط بررسی می کند . این تجهیزات در گذشته به صورت کامل وارداتی بوده و هزینه زیادی نیز صرف خرید آن شده است.

علايي یکی از طرح های کلان پژوهشکده محيط زيست و بيوتكنولوژي به کاربرد نانو مواد و توسعه روش های نوین برای پاکسازی آلاینده های محیطی با تمرکز بیشتر در استفاده از نانو مواد و توسعه آن‌ها خواند و گفت: نانو مواد نسبت به سایر مواد دیگر عملکرد بهتری دارند و با توجه به اینکه بیشتر آلودگی‌های محیطی در آب ، خاک و هواست، اين طرح نیز بر اساس این سه محیط تدوین و اجرایی شد و نتایج حاصله را هم در سطح سلولي، باکتری و هم در سطح موجودات آزمایشگاهی و هم در سطح بیو‌شیمیایی ملکولی مشاهده کردیم .

وي در همين راستا تصريح كرد: توسعه حسگرهایی که در پایش آلاینده‌های زیست محیطی کاربرد دارند، از دیگر طرح های کلان این پژوهشکده است که در آن بر روش‌هایی مثل نانو مواد برای توسعه حسگرها استفاده می شود تا از نمونه‌های موجود در بازار کارایی بهتری داشته باشند

آلاینده ها و بازیافت پساب صنعتی

رييس پژوهشکده محيط زيست و بيوتكنولوژي پژوهشگاه با تاكيد بر اينكه این مجموعه در بخش توسعه فناوری حوزه تصفیه و بازیافت پساب‌های صنعتی از گروه پژوهشي با تجارب بسيار ارزشمندي برخوردار است، افزود: جدیدترین دستاورد اين پژوهشكده ساخت، نصب و راه اندازی تصفیه خانه پالایشگاه گاز خانگیران در دو ترین 50 متر مکعب در ساعت بوده است. پروسه انجام این پروژه دو سال و نیم طول کشید و در اواخر سال 95 به بهره برداری رسید و درحال حاضر یکی از بهترین تصفیه خانه‌های شمال شرق کشور محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌كه امروزه یکی از بخش‌هایي که کمتر به آن توجه شده حوزه کنترل آفات صنعتی در صنعت نفت کشور است، اظهار كرد: امروزه شرکت ملی نفت ایران بزرگترین مصرف کننده علف کش‌های توتال در کشور است، وجود علف هرز در تاسیسات نفتی می تواند باعث آتش‌سوزی پالایشگاه یا تاسیسات شود، از این رو یکی از بخش‌های این پژوهشکده به صورت اختصاصي به تدوين فرمولاسيون‌ها و تولید سموم آفت‌کش پرداخته است و در اين راستا تمام باشگاه‌های صنعت نفت در تهران، مجموعه تفریحی رفاهی محمود آباد شمال و بسیاری از شرکت‌های تابعه صنعت نفت مانند شركت خطوط لوله و مخابرات، مجتمع‌هاي پالايشگاهي و پتروشيميايي امروزه این گونه خدمات را از پژوهشگاه صنعت نفت دريافت مي‌كنند.

دكتر علايي در حوزه آلاينده‌ها به تفاوت های حوزه هوا و محیط های آبی و خاکی تاکید کرد و گفت: در حوزه هوا با دینامیسم یا گردش بالا مواجه هستیم، از این رو پایش های صورت گرفته باید در فاصله های زمانی کوتاهتری انجام پذیرد.

وي افزود: برای تجزيه، تحليل، بررسی داده ها و نمونه های برداشت شده از هوا در فیلد‌های مختلف که تعدادشان به مراتب خیلی بیشتر از فیلد‌های آبی و خاکی است مي‌بايست از نرم افزار های خاص استفاده شود. از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت توانسته است با توجه به شرایط صنعت نفت نرم افزار‌های مختلفی را همچون نرم افزار (PEM.SYS) را طراحی كند، این نرم افزار توانایی این را دارد که نمونه‌ها و داده‌های برداشت شده از کل کشور را به صورت استاني، منطقه‌اي و يا هر واحد صنعتی را بررسی و تجزيه و تحلیل کند و با توجه به ورودي‌هاي نرم‌افزار مي‌توان مدل‌هاي ويژه‌اي از چگونگي انتشار و توزيع آلاينده‌ها براي مناطق بدست آورد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت