آرشیو اخبار پردیس محیط زیست

قرارداد همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و شركت ژاپني

قرارداد همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و شركت ژاپني

 

روز چهارشنبه 23 اسفند‌ماه قرارداد همكاري بين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت نيپون كوئل ژاپن (Nippon Koel) با حضور دكتر جعفر توفيقي و نماينده اين شركت ژاپني به امضاء رسيد.

در حاشيه مراسم امضاء اين قرارداد دكتر توفيقي، رييس پژوهشگاه صنعت نفت، به آلودگي آب دريا‌ها اشاره كرد و گفت: با توجه به حضور صنايع مختلف در حاشيه دريا‌ها و ايجاد آلودگي زيست محيطي در اين مناطق، پروژه‌اي با عنوان پايش وضعيت زيست محيطي آب و رسوبات تعريف و مقرر شد كار مشتركي به منظور پايش سواحل هرمزگان از سوي پژوهشگاه و اين شركت ژاپني انجام شود.

وي در همين راستا تصريح كرد: در اين پروژه قرار است نمونه برداري از آب، رسوبات و پساب كل سواحل استان هرمزگان انجام شود و پس از آناليز‌هاي به دست آمده شركت نيپون كوئل ژاپن راه‌حل‌هاي مناسب براي اين مشكلات را ارايه كند.

گفتني است اين شركت همكار آژانس همكاري‌هاي بين‌المللي دولت ژاپن (جايكا) است كه چندي پيش نيز پژوهشگاه با آن پروژه‌اي مشترك را تعريف كرده است.

 

 

تجهیزات کلیدی تصفیه پساب های صنعتی را بومی سازی کرده ایم

تجهیزات کلیدی تصفیه پساب های صنعتی را بومی سازی کرده ایم

رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت:

تجهیزات کلیدی تصفیه پساب های صنعتی را بومی سازی کرده ایم

دکتر ابراهیم علایی ، رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت، در گفتگوي اختصاصي با واحد خبر روابط‌عمومي، به برنامه‌هاي اين پژوهشكده اشاره كرد و گفت: سه طرح میان مدت ارزشمند در برنامه پنجم توسعه در این پژوهشکده پیش بینی شده است که علیرغم شرایط دشوار اقتصادی کشور، به نحو مطلوبی راهبری شده و تا کنون به دستاوردهای ارزشمندی دست یافته ایم.

وي در همين راستا افزود: یکی از پروژه‌های مهم اين پژوهشكده که مربوط به گروه اکولوژی و کنترل آلودگی‌های محیط زیست است، طرح توسعه فناوری‌های نوین بر پایه کنترل و حذف آلودگی‌ها با بکارگیری ساختارهای جدید مثل نانو مواد است و طرح دوم، توسعه فناوری‌های مورد نیاز برای ساخت تجهیزاتی است که ابتدا آلایندگی‌ها را رصد و سپس حجم آن‌ها را در محیط بررسی می کند . این تجهیزات در گذشته به صورت کامل وارداتی بوده و هزینه زیادی نیز صرف خرید آن شده است.

علايي یکی از طرح های کلان پژوهشکده محيط زيست و بيوتكنولوژي به کاربرد نانو مواد و توسعه روش های نوین برای پاکسازی آلاینده های محیطی با تمرکز بیشتر در استفاده از نانو مواد و توسعه آن‌ها خواند و گفت: نانو مواد نسبت به سایر مواد دیگر عملکرد بهتری دارند و با توجه به اینکه بیشتر آلودگی‌های محیطی در آب ، خاک و هواست، اين طرح نیز بر اساس این سه محیط تدوین و اجرایی شد و نتایج حاصله را هم در سطح سلولي، باکتری و هم در سطح موجودات آزمایشگاهی و هم در سطح بیو‌شیمیایی ملکولی مشاهده کردیم .

وي در همين راستا تصريح كرد: توسعه حسگرهایی که در پایش آلاینده‌های زیست محیطی کاربرد دارند، از دیگر طرح های کلان این پژوهشکده است که در آن بر روش‌هایی مثل نانو مواد برای توسعه حسگرها استفاده می شود تا از نمونه‌های موجود در بازار کارایی بهتری داشته باشند

آلاینده ها و بازیافت پساب صنعتی

رييس پژوهشکده محيط زيست و بيوتكنولوژي پژوهشگاه با تاكيد بر اينكه این مجموعه در بخش توسعه فناوری حوزه تصفیه و بازیافت پساب‌های صنعتی از گروه پژوهشي با تجارب بسيار ارزشمندي برخوردار است، افزود: جدیدترین دستاورد اين پژوهشكده ساخت، نصب و راه اندازی تصفیه خانه پالایشگاه گاز خانگیران در دو ترین 50 متر مکعب در ساعت بوده است. پروسه انجام این پروژه دو سال و نیم طول کشید و در اواخر سال 95 به بهره برداری رسید و درحال حاضر یکی از بهترین تصفیه خانه‌های شمال شرق کشور محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌كه امروزه یکی از بخش‌هایي که کمتر به آن توجه شده حوزه کنترل آفات صنعتی در صنعت نفت کشور است، اظهار كرد: امروزه شرکت ملی نفت ایران بزرگترین مصرف کننده علف کش‌های توتال در کشور است، وجود علف هرز در تاسیسات نفتی می تواند باعث آتش‌سوزی پالایشگاه یا تاسیسات شود، از این رو یکی از بخش‌های این پژوهشکده به صورت اختصاصي به تدوين فرمولاسيون‌ها و تولید سموم آفت‌کش پرداخته است و در اين راستا تمام باشگاه‌های صنعت نفت در تهران، مجموعه تفریحی رفاهی محمود آباد شمال و بسیاری از شرکت‌های تابعه صنعت نفت مانند شركت خطوط لوله و مخابرات، مجتمع‌هاي پالايشگاهي و پتروشيميايي امروزه این گونه خدمات را از پژوهشگاه صنعت نفت دريافت مي‌كنند.

دكتر علايي در حوزه آلاينده‌ها به تفاوت های حوزه هوا و محیط های آبی و خاکی تاکید کرد و گفت: در حوزه هوا با دینامیسم یا گردش بالا مواجه هستیم، از این رو پایش های صورت گرفته باید در فاصله های زمانی کوتاهتری انجام پذیرد.

وي افزود: برای تجزيه، تحليل، بررسی داده ها و نمونه های برداشت شده از هوا در فیلد‌های مختلف که تعدادشان به مراتب خیلی بیشتر از فیلد‌های آبی و خاکی است مي‌بايست از نرم افزار های خاص استفاده شود. از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت توانسته است با توجه به شرایط صنعت نفت نرم افزار‌های مختلفی را همچون نرم افزار (PEM.SYS) را طراحی كند، این نرم افزار توانایی این را دارد که نمونه‌ها و داده‌های برداشت شده از کل کشور را به صورت استاني، منطقه‌اي و يا هر واحد صنعتی را بررسی و تجزيه و تحلیل کند و با توجه به ورودي‌هاي نرم‌افزار مي‌توان مدل‌هاي ويژه‌اي از چگونگي انتشار و توزيع آلاينده‌ها براي مناطق بدست آورد.

بومی سازی فناوری ساخت حسگر های تشخیص آلاینده های محیط زیست

بومی سازی فناوری ساخت حسگر های تشخیص آلاینده های محیط زیست

 

دکتر علایی در نشست خبری امروز عنوان کرد؛

بومی سازی فناوری ساخت حسگر های تشخیص آلاینده های محیط زیست

با همکاری مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران و پژوهشگاه صنعت نفت، طراحی و فناوري ساخت 17 حس‌گر تشخيص آلاينده‌‌هاي موجود در هوا، آب و خاك بومی سازی شد.

رييس پژوهشكده محيط زيست و بيوتكنولوژي پژوهشگاه صنعت نفت امروز (چهارشنبه 29 آذر ماه) در نشست خبري كه با موضوع طراحي و ساخت دستگاه پرتابل تشخيص آلاينده‌هاي زيست محيطي در پژوهشگاه برگزار شد، گفت : تاكنون طراحي و ساخت 15 حسگر تشخيص آلاينده‌هاي موجود در آب ، خاك و هوا بومي‌سازي شده است و متخصصان پژوهشگاه در تلاش هستند كه ساخت 2 حسگر ديگر را نيز تا پايان سال نهايي كنند.

ابراهیم علايي در ادامه تصريح كرد: در این طرح، مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت، کارفرما و شركت‌هاي نفت فلات قاره و پايانه هاي نفتي، دو شركت بهره‌بردار محسوب مي‌شوند.

وي افزود: بر اساس الزامات  برنامه پنجم توسعه در حوزه محيط زيست و نياز‌سنجي واحدهاي عملياتي، ساخت اين حسگرها در دستور كار قرار گرفت و براي آلاينده‌هايي نظير  بنزن، تولوئن، متان، اكسيد‌هاي ازت و كربن، لكه‌هاي نفتي، تركيبات نفتي چند حلقه‌اي، گاز‌هاي اسيدي گوگردي و ... سنسور‌هاي مورد نياز ساخته شد.

وي در همين راستا تصريح كرد: از ميان 17 حسگر، فرآيند بومي‌سازي 2 حسگر مربوط به لكه‌هاي نفتي و TPH ها تا پايان سال نهايي خواهد شد كه با توجه به اولويت استفاده از فناوري‌هاي پيشرفته ليزر و فيبر نوري براي ساخت اين دو نوع آلاينده، كنسرسيومي از پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه مالك اشتر وبخش دانش بنيان دانشگاه صنعتي شريف تشكيل شده و ساخت آن‌ها را در دستور كار قرار داده‌اند.

علايي به مزيت‌هاي اين نوع حسگر‌ها نيز اشاره كرد و افزود: حسگر‌هاي ساخته شده از نظر دقت از نمونه‌هاي خارجي بهتر بوده و از حيث هزينه ساخت نيز مقرون به صرفه مي‌باشند و اميدواريم كه با كمك مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران، اين حسگر‌ها مسير تجاري خود را به سرعت طي كنند.

ایشان ادامه داد: پژوهشگاه تاکنون گام‌هاي اساسي در مسير اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي برداشته، از این رو در صدد هستیم تا در آينده نزديك، حسگرهای سرامیکی هوشمند که افزون بر توان تشخیص آلایندهها، در جلوگیری از نشت آنها نیز موثرهستند را نیز بومی سازی نماییم.

علايي در خاتمه از اعتماد مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران به ظرفيت‌هاي پژوهشگاه و همكاري شركت‌هاي نفت فلات قاره و پايانه‌هاي نفتي نيز قدردانی کرد.

پژوهشگاه صنعت نفت می­تواند آزمایشگاه مرجع حسگر­های آلاینده محیط زیست باشد

پژوهشگاه صنعت نفت می­تواند آزمایشگاه مرجع حسگر­های آلاینده محیط زیست باشد

رئیس واحدپژوهش و فناروي شركت ملي نفت ايران:

پژوهشگاه  صنعت نفت می­تواند آزمایشگاه مرجع حسگر­های آلاینده محیط زیست باشد

دکتر ابوالفضل مرادی در نشست خبري "طراحي و ساخت حسگر‌هاي تشخيص آلاينده‌هاي زيست محيطي"  در پژوهشگاه صنعت نفت گفت : با در نظر گرفتن اولویت های برنامه پنجم توسعه، طراحی و ساخت سامانه‌های پرتابل تشخیص آلاینده‌های زیست‌محیطی به پژوهشگاه واگذار شد و نهایتا این تجهیزات با همکاری دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان مورد ساخت و بهره برداری قرار گرفت.

وی با تاکید بر ضرورت تجاری‌سازی یافته های علمی، افزود: امیدواریم بتوانیم این حسگرها را صادر کنیم و صنایع دیگر درحوزه های گاز، پالایش و پخش نیز برای ساخت حسگرهای مورد نیاز خود از این ظرفیت مناسب داخلی استفاده کنند .

ایشان تصریح کرد: با ظرفیت و عملکرد مناسبی که پژوهشگاه صنعت نفت در این زمینه از خود نشان داده است، امیدواریم که آزمایشگاه مرجع حسگر­های تشخیص آلاینده های زیست محیطی در پژوهشگاه صنعت نفت ایجاد شود .

گفتني است اين نشست خبري روز 4 شنبه 29 آذرماه با حضور نماينده كارفرما، مجری و بهره برداران این طرح برگزار شد.

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده ساخته شد

با همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت؛

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده ساخته شد

 

 

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده با استفاده از فناوری‌های جدید و پیشرفته توسط پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت طراحي و به بهره‌برداري رسيد و موفقيت در ساخت اين سنسورها مي‌تواند تاييد كننده حركت محققان اين مجموعه در راستاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي باشد.

در دهههای گذشته آلودگی در محیط‌هاي داخلی یکی از مهمترین مسائل اقتصاد در حال توسعه بوده است و بسياري از آلایندههای داخلی منجر به بیماریهای زیادی از جمله آسم، سرطان خون و تنوع کروموزومی شده است.

آمار‌ها نشان میدهد که در دنیا حدود صد و یازده هزار نفر هر ساله از آلودگی محیط زیست داخل ساختمان جان خود را از دست مي‌دهند؛ از اين رو تلاش برای تشخیص آلودگی در مکان سرپوشیده در حال تبدیل به یک نیاز خاص است.

بر اين اساسمحققان پژوهشگاه صنعت نفت، با ايجاد زير ساخت‌هاي لازم جهت ساخت سنسورهاي تشخيص انواع آلاينده‌هاي نفتي و محيط زيست به طراحي و ساخت سنسورهاي مختلف تشخيص و اندازه‌گيري غلظت آلاينده‌هاي موجود در هوا پرداخته‌اند.

اين گزارش مي‌افزايد اين سنسورها با فناوري نانو توانمند شده و در مقايسه با نمونه تجاري و خارجي حساسيت و دقت بيشتري را دارا مي باشد. همچنين اين سنسورها با قابليت نصب بر سيستم الكترونيكي ساخته شده در پژوهشگاه قابل حمل بوده و در مناطق مختلف عملياتي مي‌توانند مورد استفاده و بهره برداري قرار گيرند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت