آرشیو اخبار پردیس پایین دستی

تقدیر از برگزیدگان نانوفناوری کشور

تقدیر از برگزیدگان نانوفناوری کشور

دردوازدهمين جشنواره برترين‌هاي فناوري نانو صورت گرفت؛

تقدیر از برگزیدگان نانوفناوری کشور

در دوازدهمین جشنواره برترین‌های فناوری نانو از پنج موسسه پژوهشی و دانشگاه برتر کشور، ده محقق برتر، یک محقق جوان برتر، دو طرح نوآورانه برگزیده و سه مجله برگزیده تقدیر شد.

به گزارش واحد روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، در این جشنواره که هم‌زمان با افتتاحیه هفتمین کنفرانس بین‌المللی نانوساختارهای دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده بود، از دكتر عليمراد رشيدي كه توانست رتبه هشتم را در حوزه تحقیقاتی سنتز نانوساختارهای كربني و اكسيدي مختلف و بررسي كاربردهاي آن‌ها در بهبود خواص مواد مختلف کسب کند تقدير به عمل آمد.

بر پايه اين گزارش، عليمراد رشيدي، علاوه بر انتشار 34 مقاله ISI ، راهنمايي 5 پايان نامه در مقطع دكتري تخصصي، 5 پايان نامه در مقطع كارشناسي ارشد و ثبت سه اختراع بين‌المللي را در كارنامه خود دارد.

بر اساس اين گزارش، یکی از برنامه‌های ستاد توسعه فناوری نانو، ارزیابی و رتبه‌بندی افراد و نهادهای موثر در توسعه اين فناوري است كه به صورت سالانه و در راستای چشم‌انداز، اهداف و برنامه‌های سند راهبرد آینده فناوری نانو انجام مي‌پذيرد.

آغاز به کار فاز عملیاتی انستیتو فرآورش گاز

آغاز به کار فاز عملیاتی انستیتو فرآورش گاز

دكتراکبر زمانیان

آغاز به کار فاز عملیاتی انستیتو فرآورش گاز

رييس پرديس پايين دستي و انستيتو فرآورش گاز پژوهشگاه صنعت نفت، در مراسم افتتاحيه اين انستيتو با بيان اين‌كه از دو سال پيش راه‌اندازي انستیتوهای تخصصی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در بخش پایین‌دست صنعت نفت در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است گفت: شرکت ملی گاز در این زمینه سه قرارداد پژوهشی امضا کرده و انستیتو فرآورش گاز در فاز نخست اجرای یکی از این قراردادها افتتاح شده است و بر مبنای آن، در چند سال آینده شاهد دستیابی به فناوری‌هایی مرتبط با صنعت گاز خواهیم بود.

زمانیان با تاکید بر اینکه راه اندازی این انستیتو بر اساس قرار داد همکاری میان پژوهشگاه صنعت نفت با شرکت ملی گاز صورت گرفته، افزود: این قرار داد 5 ساله است که فاز اول آن به اتمام رسیده و ادامه کار از ابتدای سال 97 اجرایی خواهد شد و بخشي از تجهيزات مورد نياز اين انستيتو از طريق امكانات پژوهشگاه و بخشي ديگر نيز با خریداری تامین خواهد شد.

زمانيان تصریح کرد: انستیتو فرآورش گاز بر اساس نقشه راه و برنامه جامع تحقیقاتی تدوین شده راه اندازی شده است و یکی از اهداف آن، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی از طریق کاهش ارسال گاز به فلرها است تا بتوانیم آلاینده‌های این حوزه را به حداقل برسانیم.

دکتر زمانیان در اشاره به دیگر دستاوردهای مهم پردیس پایین دستی، به تولید حلال پارسی سول اشاره کرد و افزود: هم اكنون دو سال از بهره برداری از این حلال در پالایشگاه گاز مسجد سلیمان می گذرد و از ابتدای سال جاری نیز در پالایشگاه گاز ایلام بارگذاری شده است.

افزایش دانش منجر به ابداع محصولات جدید و خلق ثروت می شود

افزایش دانش منجر به ابداع محصولات جدید و خلق ثروت می شود

بیطرف در مراسم افتتاحیه انستیتو فرآورش گاز؛

افزایش دانش منجر به ابداع محصولات جدید و خلق ثروت می شود

مهندس بيطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت در حاشيه مراسم افتتاحيه انستيتو فرآورش گاز كه روز چهار‌شنبه دوم اسفند ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد به راه‌اندازی 12 انستیتو تحقیقاتی در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور اشاره كرد و گفت: هم اكنون اين انستيتو‌ها در دانشگاه‌های تهران،‌ شریف و علم و صنعت راه‌اندازی شده و " انستيتو فرآورش گاز " يكي از آنهاست که با مشارکت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه راه‌اندازی شده است.

وي در همين راستا تصريح كرد: این انستیتو در قالب قراردادهای پژوهشی بخش پایین‌دست صنعت نفت ایجاد می‌شود و هدف از تأسیس آنها، به‌کارگیری ظرفیت‌های علمی و پژوهشی، توسعه فناوری و کسب دانش فنی در حوزه‌های مختلف است.

بيطرف به ساختار ويژه اين انستيتو نيز اشاره كرد و افزود: در ساختار انستيتو فراورش گاز از هیئت علمی و پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت استفاده خواهد شد و دارای شبکه‌ای از همکاران دانشگاهی داخلی و خارجی و مشاوران ایرانی نيز خواهد بود.

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت با تاکید بر تنوع محصولات در بخش هیدروکربوری گاز و نفت گفت: تنوع محصولات در این حوزه روز به روز در حال افزایش است، از این رو هر چه دانش بشر در این زمینه افزایش یابد، می‌تواند محصولات جدیدی را ابداع کرده و منجر به خلق ثروت شود.

بیطرف ادامه داد: نسل فعلی در کشور باید از این منابع خدادادی حداکثر استفاده را کند، و علاوه بر آن، باید زمینه استفاده بیشتر براي نسل‌های آتی را فراهم کند که اميدواريم این انستیتو تاثير بسزايي در اين زمينه داشته باشد.

توسعه فناوری، ایجاد ارزش افزوده از منابع گازی

توسعه فناوری، ایجاد ارزش افزوده از منابع گازی

دکتر توفیقی از اهداف انستیتو فرآورش گاز عنوان کرد،

توسعه فناوری، ایجاد ارزش افزوده از منابع گازی

دكتر جعفر توفيقي در آیین افتتاح انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت در جمع خبرنگاران به اهداف راه‌اندازي اين انستيتو اشاره كرد و گفت: اين انستيتو با هدف رفع نیازمندی‌های شرکت ملی گاز و صنعت گاز در حوزه‌های دانش و فناوری تاسیس شده است و مهم‌ترین وظیفه آن تولید فناوری‌های مورد نیاز در صنعت گاز با ایجاد ارزش افزوده بالاتر و بهینه‌سازی فرآیندهای موجود در خلق ثروت از منابع گازی کشور است.

توفيقي با تاكيد بر اين‌كه این انستیتو در سه محور اصلی فعالیت خواهد كرد، افزود: شیرین‌سازی گاز از جمله محورهای فعالیت انستیتو است و هر چه میزان گاز‌هاي اسيدي گاز ترش زودوده شود ارزش افزوده آن بیشتر خواهد شد و استفاده از گازهای شیرین در صنایع وابسته مزایای بیشتری را به همراه خواهد داشت.

وی گوگردزدایی و گازهای فلر را محورهای دوم و سوم فعالیت های اين انستیتو خواهند و افزود : هر يك از این عناصر کاربردهای بسياري دارند که اگر به درستی تفکیک شوند ارزش افزوده بالایی خواهند داشت از اين رو امیدواریم با راه‌اندازی اين انستیتو بتوانیم به عنوان نهاد توسعه‌دهنده تکنولوژی مورد اعتماد صنایع گاز قرار گیریم و نیازهای دانشی صنعت گاز را برطرف کنیم.

ايشان با بيان اين‌كه پژوهشگاه صنعت نفت فعالیت‌های خود را در حوزه گاز با احتساب این انستیتو آغاز نکرده بلکه این پژوهشگاه سابقه زیادی در حوزه فراورش گاز دارد ادامه داد: تولید حلال ویژه برای صنعت گاز با فرمولاسیون این پژوهشگاه از جمله دستاوردهای این پژوهشگاه بوده و این حلال در حال حاضر در بخشی از پالایشگاه‌های کشور به بهره‌برداری رسیده است.

رييس پژوهشگاه در همين راستا تصريح كرد: طرح مرکاپتان‌زدایی يكي ديگر از طرح‌هايي است كه در اين مجموعه پيگيري شده است و این واحد نیز در بندرعباس احداث و به بهره‌برداری نيز رسیده است.

انستيتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح شد

انستيتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح شد

 

انستيتو فرآورش گاز، با هدف توسعه و تامين دانش فني مورد نياز براي فرآيند‌ها، مواد شيميايي پرمصرف و خدمات فناورانه صنعت گاز كشور روز چهارشنبه دوم اسفند در پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، در جهت اجراي سياست‌هاي كلي برنامه ششم وزارت نفت و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي، وزارت نفت 12 انستيتو در صنايع پايين دستي را تاسيس کرده كه در اين ميان انستيتو فرآورش گاز به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شده است.

براساس اين گزارش، اين انستيتو در دو فاز قابل اجرا مي‌باشد؛ فاز اول که تهيه و ايجاد زير‌ساخت‌هاي لازم، ساز و كار‌هاي اجرايي مناسب، تخصيص و تجهيز فضاي اداري- آزمايشگاهي و تهيه برنامه جامع اجرايي براي فاز دوم را در بر می گیرد از ابتداي سال 1396 آغاز به كار كرده و هم‌اكنون به پايان رسيده است.

بر همين اساس در فاز دوم، اجراي پروژه‌ها و طرح‌هاي تحقيقاتي متناسب با نياز صنعت گاز كشور نظير شيرين‌سازي، بازيافت گوگرد و گاز‌هاي ارسالي به فلر و آلاينده‌ها در دستور كار قرار خواهد گرفت.

انستيتو فرآورش گاز، انجام پژوهش‌هاي كاربردي را از طريق شبكه تحقيق و پژوهش شامل دانشگاه‌هاي همكار، مراكز پژوهش داخلي و خارجي، شركت مهندسي مشاور داخلي و خارجي پيش خواهد برد .

گفتني است در مراسم افتتاحيه اين انستيتو كه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد معاون مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت، مدير‌عامل شركت ملي گاز ايران، رييس پژوهشگاه صنعت نفت و جمعي از اعضاء هيات مديره شركت ملي گاز و محققان پژوهشگاه صنعت نفت حضور داشتند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت