فاز نخست پالایشگاه ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی آماده دریافت گاز از بخش دریاست

فاز نخست پالایشگاه ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی آماده دریافت گاز از بخش دریاست

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: فاز نخست پالایشگاه طرح‌های درحال توسعه ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی برای دریافت گاز از بخش دریا آماده است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین‌فام در بازدید هفتگی از بخش خشکی طرح‌های درحال توسعه، رعایت الزام‌های ایمنی در شرایط راه‌اندازی پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی را ضروری دانست و افزود: هم‌اکنون با توجه به شرایط پالایشگاه این ۲ طرح، انتظار می‌رود پیمانکاران با رویکردی متفاوت، موضوع ایمنی را دنبال کنند.

وی با بیان این‌که با توجه به آمادگی پالایشگاه فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی برای دریافت گاز از دریا، زنجیره تولید فاز نخست پالایشگاه این ۲ طرح شامل ۲ ردیف شیرین‌سازی، در شرایط بهره‌برداری قرار گرفته است، گفت: این شرایط با دوران ساخت و نصب تجهیزات متفاوت است و گروه‌های فعال در پروژه باید به‌طور نظام‌مند عمل کنند و اجرای دستورعمل‌های ایمنی را جدی بگیرند.

مدیرعامل شرکت نفت‌ و گاز پارس فعالیت‌های مربوط به راه‌اندازی بخش فراساحل را از دیگر موارد مهم پیش‌رو در تکمیل زنجیره تولید عنوان کرد و افزود: هم‌اکنون در بیشتر چاه‌های طرح‌های گازی یاد شده، عملیات مشبک‌کاری در جریان است و متعاقب پایان این عملیات، چاه‌های این طرح‌ها آماده تولید گاز می‌شوند.

مشکین فام، تمرکز بر اصول ایمنی در مرحله حفاری و مشبک‌کاری را الزام‌آور دانست و افزود: ارتکاب هرگونه خطایی در مراحل تولیدی شدن چاه، زیانبار و غیرقابل جبران خواهد بود.

ثبت رکوردهای بیش از انتظار در فازهای درحال توسعه

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره پیشرفت و عملکرد طرح‌های توسعه در نیمه نخست امسال تصریح کرد: خوشبختانه در این مدت با همکاری کارفرما و کمک پیمانکاران، اهداف بسیار مهمی محقق شده و رکوردهایی خیره‌کننده و بیش از انتظار در توسعه طرح‌ها ثبت شده است.

وی به وضع سکوهای طرح توسعه فازهای ۱۳، ۱۴ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی اشاره کرد و یادآور شد: عملیات بارگیری ۲ سکوی فاز ۱۳ در روزهای گذشته، انجام شده و این سکوها آماده نصب در موقعیت مخزن این فاز هستند.

مشکین‌فام با اشاره به این‌که در فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی مراحل راه‌اندازی سکوی ۲۲ در دریا ادامه دارد، افزود: سکوی اقماری این طرح نیز که در شرایط بسیار مناسب ساخت، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی در یارد سازنده قرار دارد، با انجام تمهیدات لازم، به‌زودی آماده بارگیری می‌شود. در فاز ۱۴ پارس جنوبی نیز یک سکو در حال بهره‌برداری است و سکوی دوم که در ماه‌های گذشته نصب شد، مراحل راه‌اندازی را پشت سر می‌گذارد.

تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز ترش از فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ در زمستان

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این که در بخش پالایشگاهی فاز ۱۳، ۲ ردیف شیرین‌سازی در انتظار دریافت گاز از دریا و یک ردیف آماده راه‌اندازی است، تصریح کرد: در پالایشگاه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی هم ۲ ردیف شیرین‌سازی آماده دریافت گاز ترش از بخش دریایی این ۲ فاز است و در مجموع، مرحله نخست هر کدام از این فازها شامل زنجیره تولید یک میلیارد فوت‌مکعب گاز تا پیش از زمستان امسال عملیاتی می‌شود.

مشکین‌فام درباره اهداف ساخت اسکله خدماتی صادراتی تنبک گفت: این طرح شامل احداث ۲ پست اسکله صادرات پروپان و بوتان هر کدام با توان پهلودهی به کشتی‌هایی با ظرفیت بارگیری ۵۰ هزار تن گاز مایع (LPG)، یک پست اسکله روزآمد و بهره‌مند از ماشین‌آلات صنعتی جدید مخصوص صادرات گوگرد با ظرفیت بارگیری ۲ هزار تن در ساعت برای شناورهای ۵ تا ۵۰ هزار تن (DWT)، احداث ۲ انبار ذخیره‌سازی گوگرد هر کدام با ظرفیت ۴۳ هزار تن گوگرد، ۲ موج‌شکن غربی و شرقی به صورت کیسونی و سنگریزه‌ای، واحد ۱۴۹ فازهای پالایشگاهی ٢٢ تا٢٤ برای انتقال پروپان و بوتان صادراتی و تاسیسات صنعتی TOP DECK خواهد بود.

وی، فعالیت‌های انجام شده در اسکله خدماتی صادراتی تنبک را مطلوب ارزیابی کرد و درباره پیشرفت ساخت بخش‌های این طرح گفت: هم اکنون ساخت موج‌شکن‌های اسکله روند مطلوبی دارد، بخشی از سازه‌های فلزی نیز تامین و نصب شده و دریافت مقادیر باقیمانده سازه‌های فلزی از گمرک‌ها در حال پیگیری است؛ ضمن این‌که کالاهای طرح هم به‌طور کامل تامین شده و فعالیت‌های اجرایی طبق برنامه کاری موجود در حال اجراست.

تعلل و کوتاهی در احداث نیروگاه سیکل ترکیبی

مشکین‌فام همچنین در  بازدید از نیروگاه سیکل ترکیبی پارس جنوبی اظهار کرد: این طرح که در شمار پروژه‌های زیست محیطی قرار دارد، با ظرفیت تولید ۵۰۰ مگاوات برق به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با تاکید بر رویکرد کارفرما نسبت به حمایت از حضور پیمانکاران و سازندگان ایرانی در طرح‌های در حال اجرای پارس جنوبی اظهار کرد: طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی پارس جنوبی بر اساس قرارداد مشترک شرکت ملی نفت ایران با پیمانکاران و سازندگان ایرانی اجرایی شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این‌که توسعه پارس جنوبی، آزمونی موفق برای بخش عمده‌ای از پیمانکاران و سازندگان داخلی بوده، گفت: متاسفانه باوجود هشدارهای کارفرما و پیگیری مکرر پیمانکار، یک سازنده داخلی طرح، ضمن کوتاهی از تعهدهای مشخص در زمینه ساخت برخی اقلام مورد نیاز طرح، موجب عقب‌افتادگی روند توسعه و تاخیر در اجرای بخش‌هایی از این پروژه ملی شده است.

وی افزود: بر اساس گزارش‌های ارائه شده از پیمانکار، این سازنده تاکنون به تعهدهای خود در زمینه ساخت تجهیزات مورد نیاز نیروگاه سیکل ترکیبی عمل نکرده است.

تلاش برای تحقق برنامه تولید تکلیفی گاز در زمستان امسال

مشکین‌فام در نشستی با معاونت عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس، گزارشی از وضع عملیات تولید در نیمه نخست امسال و اقدام‌ها و چالش‌های پیش روی این بخش در ۶ ماه دوم سال دریافت کرد.

وی با بیان این‌که این شرکت دارای ۲ بخش تولیدی و توسعه‌ای است و فعالیت در این بخش‌ها به موازات هم ادامه دارد، گفت: بخش عملیات تولید وظیفه سنگین تولید گاز از پارس جنوبی را برعهده دارد که این موضوع برای شرکت ملی نفت ایران و کشور بسیار قابل توجه و حائز اهمیت است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ضمن قدردانی از تلاش‌های کارکنان عملیات تولید در اجرای تعمیرات اساسی سالانه سکوهای دریایی، از پیگیری برنامه‎هایی با هدف حل و فصل مسائل معیشتی، شرایط محیط کار و افزایش توسعه فضاهای رفاهی و مسکونی در دریا خبر داد.

دومین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی با موفقیت نصب شد

دومین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی با موفقیت نصب شد

 

عملیات نصب دومین سکوی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در موقعیت مخزنی خود در دریا انجام شد.

به گزارش  شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، عملیات نصب سکوی اقماری ۱۴c، دومین سکوی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی پس از انجام مراحل ساخت، بارگیری و انتقال با موفقیت در موقعیت مخزنی خود انجام شد.

سکوی اقماری ۱۴C به وسیله شناور FLB۱۲۴ روز دهم شهریورماه از یارد صنعتی صدرا (بوشهر) روانه آب‌های خلیج فارس شده بود. وزن این سازه دریایی ۲۲۰۰ تن است که پس از تکمیل مراحل آماده‌سازی روی سه‌پایه خود قرار گرفت.

به گفته حمیدرضا مسعودی، مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی، این سکو با ظرفیت تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب معادل۱۴.۱ میلیون مترمکعب به‌زودی عملیاتی خواهد شد.

پیش از این سکوی اصلی ۱۴A، نخستین سکوی فاز ۱۴، اردیبهشت ماه امسال با ظرفیت تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب آغاز به‌کار کرد. سکوی ۱۴C سکوی اقماری آن و دومین سکوی فاز ۱۴ است.

با راه‌اندازی این سکوی گازی، ظرفیت برداشت طرح توسعه فاز ۱۴ از میدان مشترک پارس جنوبی به یک میلیارد فوت مکعب در روز افزایش می‌یابد که معادل تولید گاز یک فاز استاندارد است.

همه عملیات ساخت، بارگیری، انتقال و نصب سکوی ۱۴C  و همچنین عملیات خط لوله، حفاری و ساخت پالایشگاه بخش خشکی این طرح ازسوی متخصصان داخلی انجام شده است.

ایران با دیپلماسی انرژی، نفت خود را می‌فروشد

ایران با دیپلماسی انرژی، نفت خود را می‌فروشد

 

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

ایران با دیپلماسی انرژی، نفت خود را می‌فروشد

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که ایران سال‌هاست تحریم است، اما نفت خود را روانه بازارهای جهانی می‌کند، گفت: نفت ایران به مدد دیپلماسی انرژی، در بازار فروخته می‌شود.

به گزارش شانا، حسین امیری خامکانی، با بیان این‌که سناریوی خیالی آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران به هیچ وجه عملی نخواهد شد گفت: ایران با دیپلماسی محموله‌های نفت خام را به بازارهای جهانی صادر می‌کند و بدون تردید مشکلی برای فروش طلای سیاه ایجاد نمی‌شود.

وی افزود: فعالان بازار جهانی نفت می‌دانند که نبود ایران تاثیر خود را به سرعت در این بازار می‌گذارد و قیمت‌ها را بیش از این بالا می‌برد و هزینه‌های خریداران نفت را افزایش می‌دهد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران سال‌هاست تحریم است، اما نفت خود را می‌فروشد، زیرا نفت ایران خریداران خود را دارد و کشورهایی وجود دارند که نیازمند نفت ایران هستند.

امیری خامکانی با بیان این‌که عملکرد وزارت نفت به ایجاد ثبات، آرامش اقتصادی و اجتماعی کشور کمک شایانی کرده است، گفت: وزارت نفت، به‌ویژه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در تولید و عرضه بنزین نقش به‌سزایی داشته‌اند، اما برخی با القای تغییر نرخ بنزین به دنبال ایجاد جو روانی در جامعه بودند که خوشبختانه تلاش‌های آنها با بی‌توجهی مردم و درایت مسئولان بی‌اثر شد.

ساخت سریع و به صرفه مگنزیت برای پاکسازی دی اکسید کربن از جو

ساخت سریع و به صرفه مگنزیت برای پاکسازی دی اکسید کربن از جو

 

دستاورد محققان

ساخت سریع و به صرفه مگنزیت برای پاکسازی دی اکسید کربن از جو

تهران- ایرنا- گروهی از دانشمندان کانادایی مسیری سریع برای تولید مگنزیت یافته اند که ماده ای معدنی است و توان ذخیره سازی دی اکسید کربن موجود در جو را دارد.

به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی علمی فیز/phys، اگر این روش تا حد نمونه صنعتی توسعه یابد درها را برای زدودن دی اکسید کربن از اتمسفر و ذخیره طولانی مدت آن مهیا می سازد و می توان با آثار گرم شدن زمین در نتیجه وجود دی اکسید کربن در اتمسفر مقابله کرد.


دانشمندان از قبل در حال کار برای کند کردن روند گرم شدن زمین با پاکسازی اتمسفر از دی اکسید کربن هستند اما محدودیت های عملی و اقتصادی جدی برای توسعه فناوری در این زمینه وجود دارد. اکنون برای اولین بار این گروه از محققان کانادایی توانسته اند توضیح دهند چطور مگنزیت در دما پایین شکل می گیرد و راهکاری را برای تسریع در روند کریستالی شدن آن ارائه کرده اند. یک تُن از مگنزیت طبیعی تولیدشده می تواند نزدیک به نیم تُن از دی اکسید کربن را از اتمسفر پاکسازی کند، اما سرعت تشکیل آن بسیار کند است. 


پروفسور یان پاور مسئول این پروژه از دانشگاه ترنت ایالت اونتاریو کانادا می گوید: تحقیقات ما مبتنی بر دو یافته است؛ اول نشان داده ایم چطور و با چه سرعتی مگنزیت به صورت طبیعی شکل می گیرد، این فرایندی است که صدها هزار سال در طبیعت در سطح زمین طول می کشد. دوم اینکه، مسیری یافته ایم که این فرایند را بسیار تسریع می بخشد. بر پایه این گزارش، محققان توانسته اند نشان دهند که با استفاده از نوعی کاتالیست، مگنزیت طی 72 روز تشکیل می شود مواد تشکیل دهنده این کاتالیست در نتیجه واکنش شیمیایی تغییر نمی کنند، بنابراین قابل استفاده مجدد هستند. 


استفاده از کاتالیست به این معناست که توانسته ایم سرعت تشکیل مگنزیت را با توجه به میزان قدرت سرعت ببخشیم، ضمن اینکه روند در دما محیط انجام می شود و از نظر انرژی به صرفه است.وی افزود: اکنون می دانیم این مسیر هنوز در مرحله آزمایشگاهی است و ما باید پیش از اینکه مطمین شویم مگنزیت قابل استفاده در روند ذخیره سازی کربن در اندازه صنعتی است، بیشتر تحقیق کنیم. این امر به متغیرهای فراوانی؛ شامل قیمت کربن و اصلاح فناوری ذخیره سازی بستگی دارد. اما ما اکنون می دانیم که دانش این امر را ممکن می سازد. 
پروفسور پیتر کلمن از دانشگاه کلمبیا در این مورد می گوید: واقعا شگفت انگیز است که این گروه روی کریستال سازی مگنزیت در دمای پایین کار کرده و به نتیجه رسیده اند، همچنین احتمال تسریع بخشیدن به این روند نیز قابل توجه است، زیرا به شکل بالقوه می تواند روشی ارزان و سالم برای ذخیره سازی دی اکسید کربن و احتمالا پاکسازی آن از هوا ارائه می دهد.

برنامه هفتمین سمینار بین‌المللی اوپک اعلام شد

برنامه هفتمین سمینار بین‌المللی اوپک اعلام شد

 

هفتمین سمینار بین‌المللی اوپک که روزهای ۳۰ و ۳۱ خردادماه با حضور وزیران انرژی کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو اوپک و جمعی از مسئولان بلندپایه دولت‌ها و محافل علمی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی هفتمین سمینار بین‌المللی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، این رویداد روز چهارشنبه این هفته (۳۰ خردادماه)، با سخنرانی محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک، و سهیل بن محمد المزروعی، رئیس دوره‌ای اوپک و وزیر انرژی امارات، افتتاح می‌شود.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، محمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان، دارمندرا پرادهان، وزیر نفت و گاز طبیعی هند، از سخنرانان اصلی نشست افتتاحیه این روز با عنوان «آینده پایدار انرژی جهانی» به شمار می‌آیند.

نشست نخست این روز نیز با عنوان همکاری انرژی و با سخنرانی بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، امانوئل کاچیکوو، وزیر منابع نفتی نیجریه، و چند چهره دیگر برگزار می‌شود.

نشست دوم این روز با عنوان «تحولات فناوری» و نشست ویژه با عنوان «شاخص‌های توازن بازار جهانی نفت» برگزار می‌شود و نشست سوم با سخنرانی گابریل لیما، وزیر صنعت، معادن و انرژی گینه استوایی، کارلوس پرز، وزیر هیدروکربن‌های اکوادور، پاسکال امبورو، وزیر نفت و هیدروکربن‌های گابون، ازکیل گاتکوس، وزیر نفت و معدن سودان جنوبی و چند شخصیت دیگر، برگزار می‌شود.

در پایان این روز نیز نیز نشست جمع‌بندی و سپس در شهرداری وین، مراسم خوشامدگویی وزارتی برگزار می‌شود.

در دومین روز سمینار اوپک در روز پنج‌شنبه (۳۱ خردادماه)، نشستی با عنوان «چالش‌های آینده نفت جهان» با سخنرانی امین الناصر، مدیرعامل شرکت سعودی آرامکو عربستان، دنیل یرگین، مدیر مؤسسه مشاوره آی اچ اس، جان هس، رئیس شرکت هس، اندرو گولد، مدیر عامل پیشین شرکت شلمبرژه، و دیگر چهره‌های مطرح صنعت نفت برگزار می‌شود.

نشست چهارم سمینار اوپک با عنوان «سرمایه‌گذاری در صنعت نفت»، با سخنرانی جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق، بخیت الرشیدی، وزیر نفت کویت، مصطفی قیطونی، وزیر انرژی الجزایر، محمد آل خلیفه، وزیر نفت بحرین، و چند شخصیت دیگر، برگزار خواهد شد.

موضوع نشست پنجم سمینار اوپک، اقتصاد جهان و آینده نفت است که خالد الفالح، محمد الساده، وزیر انرژی و صنعت قطر، مانوئل کودو، وزیر نفت ونزوئلا، امانوئل کاچیکوو، محمد الرمحی، پرویز شهبازف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان، و طارق الملا، وزیر نفت و منابع معدنی مصر، برگزار می‌شود.

در نشست پایانی این سمینار نیز سهیل المزروعی سخنرانی پایانی را انجام می‌دهد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


rss aparat instagram linkedin

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت