طراحی نرم افزار شبیه سازی قدرت امواج برای تاسیسات آفشور

طراحی نرم افزار شبیه سازی قدرت امواج برای تاسیسات آفشور

 

الکس چو Alex Chow دانشجوی دکترای کامپیوتر دانشگاه منچستر نرم افزاری طراحی کرده است که شبیه سازی های علمی و مهندسی پیچیده را انجام می دهد.

این نرم افزار با استفاده از پردازنده های گرافیکی قوی (GPU)، قادر به شبیه سازی امواج اقیانوس در برابر سازه های دریایی، از قبیل توربین های بادی دریایی و سکوهای نفتی می باشد. این شبیه سازی ها می تواند تاثیر بالقوه امواج بر سازه ها را پیش بینی کرده و یک ابزار ارزشمند در هنگام طراحی سازه های دریایی میباشد.

الکس چو معتقد است: "این نرم افزار به مهندسان و محققان اجازه می دهد سایت های آفشور را شبیه سازی کرده و نیازی به بازدید و آزمایش های پرهزینه در این زمینه نیست."

شبیه سازی های پیچیده از قبیل الگوهای جزر و مدی نیازمند میلیاردها محاسبه و میلیون ها نقطه داده data points می باشد که لازم است توسط یک ابر رایانه پردازش شود که از صدها پردازنده مرکزی (CPU) متصل به هزاران هسته محاسباتی تشکیل میشود. این امر هزاران و میلیون ها پوند هزینه داشته و همچنین انرژی زیادی را مصرف می کند و بدین دلیل تعداد محدودی از شرکت های بزرگ به این ابررایانه ها دسترسی دارند.

الکس چو گفت: "با استفاده از این نوع تکنولوژی، هزینه های شبیه سازی های پیچیده از صدها هزار پوند به چند هزار پوند کاهش می یابد. مزیت این روش این است که محققان و شرکت های انرژی کوچک نیز قادر به پرداخت هزینه یک لپ تاپ نسبتا قدرتمند و یا کامپیوتر با GPU قوی می باشند و این شبیه سازی در دسترس همگان قرار می گیرد."

عایق بندی خطوط لوله نفت و گاز با استفاده از نانوتکنولوژی

عایق بندی خطوط لوله نفت و گاز با استفاده از نانوتکنولوژی

 ششمین کنفرانس شرکت های صنایع نانو در 7 دسامبر سال 2017 در شهر مسکو برگزار شد، که در آن نشان "محصولات نانوتکنولوژی روسیه" به شرکت Delan اهدا شد. در این کنفرانس، پیشرفت های دهه اخیر در عرصه نانو تکنولوژی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

شرکت روسی Delan یکی از شرکت های پیشرو در توسعه، تولید و عرضه ی مواد عایق بندی مدرن، به منظور استفاده در تعمیرات خطوط لوله نفت و گاز می باشد. برای عایق بندی خطوط لوله نفت و گاز با قطرهای مختلف از پرایمرهای قیری پلیمری، بتونه و نوار استفاده می شود.

استفاده از فناوری نانو، ویژگی های جدیدی را به محصولات سنتی اضافه می کند، فناوری نانو باعث افزایش بهره وری اقتصادی، ارتقای خواص مصرفی و بهبود ویژگی های زیست محیطی آنها می شود. لوله های انتقال نفت و گاز که با فناوری نانو طراحی شده اند، دچار شکاف و خوردگی نمی شوند و در دمای محیطی -60 ºС تا +60 ºС کار کرده و تا دمای +110 ºС مقاومت حرارتی دارند.

بازرسی تاسیسات نفت و گاز به روش غیر نفوذی Non-Intrusive

بازرسی تاسیسات نفت و گاز به روش غیر نفوذی Non-Intrusive

 

شرکت توتال و مرکز فناوری نفت و گاز Oil & Gas Technology Centre در زمینه فناوری بازرسی های غیرنفوذی (non-intrusive inspection) همکاری می کنند.

نتایج سه بازرسی غیرنفوذی صورت گرفته توسط توتال و مرکز فناوری نفت و گاز، نشان می دهد که این تکنولوژی نسبت به روش های سنتی، در هزینه، ایمنی و کارایی تفاوت های قابل توجهی دارد.

 

ربکا آلیسون، مدیر اجرایی مرکز فناوری نفت و گاز گفت:

 

بازرسی یک کشتی باعث آسیب به کشتی می شود و سالانه صدها میلیون دلار هزینه برمی دارد. آزمایشات صورت گرفته موفقیت آمیز بودند و نتایج نشان می دهد که بازرسی غیرنفوذی باعث افزایش کارایی اپراتورها شده و طول عمر تجهیزات را بالا برده و هزینه های نگهداری را کاهش می دهد.

ربکا آلیسون- مدیر اجرایی مرکز فناوری نفت و گاز

 

حفاری های بدون پیت شرکت SPD

حفاری های بدون پیت شرکت SPD

شرکت توسعه پتروشیمی سلیم SPD که یک شرکت جوینت ونچر با همکاری شرکت روسی گازپروم و شرکت نفت و گاز هلندی - بریتانیایی رویال داچ شل می باشد، یک مدل حفاری بدون پیت Pitless را در میدان نفتی سلیم در روسیه مورد آزمایش قرار داده است. استفاده از تکنولوژی بدون پیت باعث کاهش اثرات نامطلوب محیط زیست و بهینه سازی هزینه های ساخت و ساز از طریق کاهش سطح زمین حفاری و حجم ضایعات میگردد. نتایج بدست آمده از این آزمایشات نشان می دهد که می توان اندازه محوطه حفاری را به یک سوم کاهش داد، و حجم کل ضایعات تا 30 درصد کاهش می یابد و در نهایت بیش از 50 درصد کاهش هزینه ها را شاهد هستیم.

در حفاریهای سنتی، درهنگام حفر چاه، پسماندهایی که از گل حفاری و کنده های حفاری بدست می آیند، در گودالهای ویژه ای در اطراف چاه ذخیره می شوند، اما در مدل حفاری بدون پیت، این پسماندها جمع آوری شده و پس از انجام پردازش های لازم بر روی آنها، دوباره مورد استفاده قرار می گیرند و به عنوان مصالح ساخت و ساز در ساخت محوطه های جدید حفاری بکار می روند.

شرکت SDP ویژگی های فنی این مدل جدید حفاری از قبیل راندمان اقتصادی و ایمنی عملکرد آن را مورد بررسی و مطالعه قرار داد و به نتایج قابل توجهی دست یافت که از بین آنها میتوان به مدیریت موفق پسماند های حفاری بر اساس نوع ضایعات و به صورت روزانه اشاره کرد. در مدت انجام آزمایشات بر روی این مدل جدید، بیش از 1600 مترمکعب از پسماندهای حفاری برای استفاده مجدد، به مصالح ساختمانی تبدیل شد.

سوزاندن گازهای APG - امری بسیار زیان بار

سوزاندن گازهای APG - امری بسیار زیان بار

 

 

تا مدتی پیش، استفاده مفید از گازهای همراه (APG) یکی از اولویتهای شرکت های نفت و گاز نبود. گازهای APG در مراحل بهره برداری از نفت خام جدا شده و به سادگی در میادین نفتی بر روی مشعلها سوزانده می شدند.

 سالهاست که شعله این مشعلها آسمان شب را در پالایشگاه ها روشن می کرد و یکی از نمادهای صنعت نفت هر کشوری بود. اما امروزه تولید گازهای گلخانه ای یکی از معضلات بزرگ سوزاندن گازهای همراه نفت است.

برای حل این معضل چه میتوان کرد؟

نهاد های دولتی، و در درجه اول وزارتخانه ها می توانند از روش ساده و موثر "چماق و هویج" یا به عبارتی ازسیاست تهدید و تحبیب استفاده کنند (روش چماق و هویج در اصطلاح به سیاست ارائه تشویق برای رفتار خوب و ارائه تنبیه برای رفتار بد گفته می شود). بدین صورت که از تحقیقات علمی در زمینه استفاده مفید از گازهای همراه حمایت مالی شود و از طرفی دیگر شرکت های نفتی وادار به کاهش سوزاندن گازهای همراه شوند و برای آنان یک مهلت قانونی در نظر گرفته شود که تغییرات لازم را اعمال کنند وگرنه جریمه های سنگینی برای آنان وضع شود.

اقدام مثبت دیگری که می تواند در این زمینه صورت بگیرد، اجرای برنامه جهانی قطع کامل گازهای همراهAPG تا سال 2030 به نام "تاسیسات نفتی بدون مشعل تا سال 2030" می باشد، که در سال 2015 توسط بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و جیم یونگ کیم رئیس بانک جهانی مطرح شد. شرکت هایی که به این برنامه پیوسته اند، موظفند از بهترین تکنولوژی های روز استفاده کرده و از هر تلاشی برای رسیدن به نقطه صفر انتشار گازهای همراه فروگذار نکنند، در مقابل موسسات بانکی بین المللی نیز موظفند تامین مالی پروژه های مربوطه بر عهده بگیرند.

شرکت های نفتی باید فعالیتی شفاف داشته باشند: نه تنها گزارش های سالانه خود را در مورد مسائل زیست محیطی ارائه کنند، بلکه باید فعالیت شرکت های نفتی به گونه ای باشد که تمام اطلاعات لازم در مورد روش های کاهش گازهای همراه APG را به اشخاص علاقه مند ارائه دهند. در حال حاضر، این اطلاعات اسرار تجاری محسوب می شوند، اما با باز کردن دسترسی به اطلاعات لازم، کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​قادر به پیدا کردن فرصت های بلند مدت برای استفاده مفید از مواد خام با ارزش خواهند بود.

در نهایت، باید گفت که حل مشکل گازهای APG و حذف مشعل سوزی برای یک شرکت به تنهایی بسیار دشوار است و کلید موفقیت در همکاری می باشد.

تا مدتی پیش، استفاده مفید از گازهای همراه (APG) یکی از اولویتهای شرکت های نفت و گاز نبود. گازهای APG در مراحل بهره برداری از نفت خام جدا شده و به سادگی در میادین نفتی بر روی مشعلها سوزانده می شدند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


  instagram

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت