برنامه هفتمین سمینار بین‌المللی اوپک اعلام شد

برنامه هفتمین سمینار بین‌المللی اوپک اعلام شد

 

هفتمین سمینار بین‌المللی اوپک که روزهای ۳۰ و ۳۱ خردادماه با حضور وزیران انرژی کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو اوپک و جمعی از مسئولان بلندپایه دولت‌ها و محافل علمی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی هفتمین سمینار بین‌المللی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، این رویداد روز چهارشنبه این هفته (۳۰ خردادماه)، با سخنرانی محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک، و سهیل بن محمد المزروعی، رئیس دوره‌ای اوپک و وزیر انرژی امارات، افتتاح می‌شود.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، محمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان، دارمندرا پرادهان، وزیر نفت و گاز طبیعی هند، از سخنرانان اصلی نشست افتتاحیه این روز با عنوان «آینده پایدار انرژی جهانی» به شمار می‌آیند.

نشست نخست این روز نیز با عنوان همکاری انرژی و با سخنرانی بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، امانوئل کاچیکوو، وزیر منابع نفتی نیجریه، و چند چهره دیگر برگزار می‌شود.

نشست دوم این روز با عنوان «تحولات فناوری» و نشست ویژه با عنوان «شاخص‌های توازن بازار جهانی نفت» برگزار می‌شود و نشست سوم با سخنرانی گابریل لیما، وزیر صنعت، معادن و انرژی گینه استوایی، کارلوس پرز، وزیر هیدروکربن‌های اکوادور، پاسکال امبورو، وزیر نفت و هیدروکربن‌های گابون، ازکیل گاتکوس، وزیر نفت و معدن سودان جنوبی و چند شخصیت دیگر، برگزار می‌شود.

در پایان این روز نیز نیز نشست جمع‌بندی و سپس در شهرداری وین، مراسم خوشامدگویی وزارتی برگزار می‌شود.

در دومین روز سمینار اوپک در روز پنج‌شنبه (۳۱ خردادماه)، نشستی با عنوان «چالش‌های آینده نفت جهان» با سخنرانی امین الناصر، مدیرعامل شرکت سعودی آرامکو عربستان، دنیل یرگین، مدیر مؤسسه مشاوره آی اچ اس، جان هس، رئیس شرکت هس، اندرو گولد، مدیر عامل پیشین شرکت شلمبرژه، و دیگر چهره‌های مطرح صنعت نفت برگزار می‌شود.

نشست چهارم سمینار اوپک با عنوان «سرمایه‌گذاری در صنعت نفت»، با سخنرانی جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق، بخیت الرشیدی، وزیر نفت کویت، مصطفی قیطونی، وزیر انرژی الجزایر، محمد آل خلیفه، وزیر نفت بحرین، و چند شخصیت دیگر، برگزار خواهد شد.

موضوع نشست پنجم سمینار اوپک، اقتصاد جهان و آینده نفت است که خالد الفالح، محمد الساده، وزیر انرژی و صنعت قطر، مانوئل کودو، وزیر نفت ونزوئلا، امانوئل کاچیکوو، محمد الرمحی، پرویز شهبازف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان، و طارق الملا، وزیر نفت و منابع معدنی مصر، برگزار می‌شود.

در نشست پایانی این سمینار نیز سهیل المزروعی سخنرانی پایانی را انجام می‌دهد.

طراحی نرم افزار شبیه سازی قدرت امواج برای تاسیسات آفشور

طراحی نرم افزار شبیه سازی قدرت امواج برای تاسیسات آفشور

 

الکس چو Alex Chow دانشجوی دکترای کامپیوتر دانشگاه منچستر نرم افزاری طراحی کرده است که شبیه سازی های علمی و مهندسی پیچیده را انجام می دهد.

این نرم افزار با استفاده از پردازنده های گرافیکی قوی (GPU)، قادر به شبیه سازی امواج اقیانوس در برابر سازه های دریایی، از قبیل توربین های بادی دریایی و سکوهای نفتی می باشد. این شبیه سازی ها می تواند تاثیر بالقوه امواج بر سازه ها را پیش بینی کرده و یک ابزار ارزشمند در هنگام طراحی سازه های دریایی میباشد.

الکس چو معتقد است: "این نرم افزار به مهندسان و محققان اجازه می دهد سایت های آفشور را شبیه سازی کرده و نیازی به بازدید و آزمایش های پرهزینه در این زمینه نیست."

شبیه سازی های پیچیده از قبیل الگوهای جزر و مدی نیازمند میلیاردها محاسبه و میلیون ها نقطه داده data points می باشد که لازم است توسط یک ابر رایانه پردازش شود که از صدها پردازنده مرکزی (CPU) متصل به هزاران هسته محاسباتی تشکیل میشود. این امر هزاران و میلیون ها پوند هزینه داشته و همچنین انرژی زیادی را مصرف می کند و بدین دلیل تعداد محدودی از شرکت های بزرگ به این ابررایانه ها دسترسی دارند.

الکس چو گفت: "با استفاده از این نوع تکنولوژی، هزینه های شبیه سازی های پیچیده از صدها هزار پوند به چند هزار پوند کاهش می یابد. مزیت این روش این است که محققان و شرکت های انرژی کوچک نیز قادر به پرداخت هزینه یک لپ تاپ نسبتا قدرتمند و یا کامپیوتر با GPU قوی می باشند و این شبیه سازی در دسترس همگان قرار می گیرد."

حفاری های بدون پیت شرکت SPD

حفاری های بدون پیت شرکت SPD

شرکت توسعه پتروشیمی سلیم SPD که یک شرکت جوینت ونچر با همکاری شرکت روسی گازپروم و شرکت نفت و گاز هلندی - بریتانیایی رویال داچ شل می باشد، یک مدل حفاری بدون پیت Pitless را در میدان نفتی سلیم در روسیه مورد آزمایش قرار داده است. استفاده از تکنولوژی بدون پیت باعث کاهش اثرات نامطلوب محیط زیست و بهینه سازی هزینه های ساخت و ساز از طریق کاهش سطح زمین حفاری و حجم ضایعات میگردد. نتایج بدست آمده از این آزمایشات نشان می دهد که می توان اندازه محوطه حفاری را به یک سوم کاهش داد، و حجم کل ضایعات تا 30 درصد کاهش می یابد و در نهایت بیش از 50 درصد کاهش هزینه ها را شاهد هستیم.

در حفاریهای سنتی، درهنگام حفر چاه، پسماندهایی که از گل حفاری و کنده های حفاری بدست می آیند، در گودالهای ویژه ای در اطراف چاه ذخیره می شوند، اما در مدل حفاری بدون پیت، این پسماندها جمع آوری شده و پس از انجام پردازش های لازم بر روی آنها، دوباره مورد استفاده قرار می گیرند و به عنوان مصالح ساخت و ساز در ساخت محوطه های جدید حفاری بکار می روند.

شرکت SDP ویژگی های فنی این مدل جدید حفاری از قبیل راندمان اقتصادی و ایمنی عملکرد آن را مورد بررسی و مطالعه قرار داد و به نتایج قابل توجهی دست یافت که از بین آنها میتوان به مدیریت موفق پسماند های حفاری بر اساس نوع ضایعات و به صورت روزانه اشاره کرد. در مدت انجام آزمایشات بر روی این مدل جدید، بیش از 1600 مترمکعب از پسماندهای حفاری برای استفاده مجدد، به مصالح ساختمانی تبدیل شد.

عایق بندی خطوط لوله نفت و گاز با استفاده از نانوتکنولوژی

عایق بندی خطوط لوله نفت و گاز با استفاده از نانوتکنولوژی

 ششمین کنفرانس شرکت های صنایع نانو در 7 دسامبر سال 2017 در شهر مسکو برگزار شد، که در آن نشان "محصولات نانوتکنولوژی روسیه" به شرکت Delan اهدا شد. در این کنفرانس، پیشرفت های دهه اخیر در عرصه نانو تکنولوژی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

شرکت روسی Delan یکی از شرکت های پیشرو در توسعه، تولید و عرضه ی مواد عایق بندی مدرن، به منظور استفاده در تعمیرات خطوط لوله نفت و گاز می باشد. برای عایق بندی خطوط لوله نفت و گاز با قطرهای مختلف از پرایمرهای قیری پلیمری، بتونه و نوار استفاده می شود.

استفاده از فناوری نانو، ویژگی های جدیدی را به محصولات سنتی اضافه می کند، فناوری نانو باعث افزایش بهره وری اقتصادی، ارتقای خواص مصرفی و بهبود ویژگی های زیست محیطی آنها می شود. لوله های انتقال نفت و گاز که با فناوری نانو طراحی شده اند، دچار شکاف و خوردگی نمی شوند و در دمای محیطی -60 ºС تا +60 ºС کار کرده و تا دمای +110 ºС مقاومت حرارتی دارند.

بازرسی تاسیسات نفت و گاز به روش غیر نفوذی Non-Intrusive

بازرسی تاسیسات نفت و گاز به روش غیر نفوذی Non-Intrusive

 

شرکت توتال و مرکز فناوری نفت و گاز Oil & Gas Technology Centre در زمینه فناوری بازرسی های غیرنفوذی (non-intrusive inspection) همکاری می کنند.

نتایج سه بازرسی غیرنفوذی صورت گرفته توسط توتال و مرکز فناوری نفت و گاز، نشان می دهد که این تکنولوژی نسبت به روش های سنتی، در هزینه، ایمنی و کارایی تفاوت های قابل توجهی دارد.

 

ربکا آلیسون، مدیر اجرایی مرکز فناوری نفت و گاز گفت:

 

بازرسی یک کشتی باعث آسیب به کشتی می شود و سالانه صدها میلیون دلار هزینه برمی دارد. آزمایشات صورت گرفته موفقیت آمیز بودند و نتایج نشان می دهد که بازرسی غیرنفوذی باعث افزایش کارایی اپراتورها شده و طول عمر تجهیزات را بالا برده و هزینه های نگهداری را کاهش می دهد.

ربکا آلیسون- مدیر اجرایی مرکز فناوری نفت و گاز

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


rss aparat instagram linkedin

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت