بازرسی تاسیسات نفت و گاز به روش غیر نفوذی Non-Intrusive

بازرسی تاسیسات نفت و گاز به روش غیر نفوذی Non-Intrusive

 

شرکت توتال و مرکز فناوری نفت و گاز Oil & Gas Technology Centre در زمینه فناوری بازرسی های غیرنفوذی (non-intrusive inspection) همکاری می کنند.

نتایج سه بازرسی غیرنفوذی صورت گرفته توسط توتال و مرکز فناوری نفت و گاز، نشان می دهد که این تکنولوژی نسبت به روش های سنتی، در هزینه، ایمنی و کارایی تفاوت های قابل توجهی دارد.

 

ربکا آلیسون، مدیر اجرایی مرکز فناوری نفت و گاز گفت:

 

بازرسی یک کشتی باعث آسیب به کشتی می شود و سالانه صدها میلیون دلار هزینه برمی دارد. آزمایشات صورت گرفته موفقیت آمیز بودند و نتایج نشان می دهد که بازرسی غیرنفوذی باعث افزایش کارایی اپراتورها شده و طول عمر تجهیزات را بالا برده و هزینه های نگهداری را کاهش می دهد.

ربکا آلیسون- مدیر اجرایی مرکز فناوری نفت و گاز

 

سوزاندن گازهای APG - امری بسیار زیان بار

سوزاندن گازهای APG - امری بسیار زیان بار

 

 

تا مدتی پیش، استفاده مفید از گازهای همراه (APG) یکی از اولویتهای شرکت های نفت و گاز نبود. گازهای APG در مراحل بهره برداری از نفت خام جدا شده و به سادگی در میادین نفتی بر روی مشعلها سوزانده می شدند.

 سالهاست که شعله این مشعلها آسمان شب را در پالایشگاه ها روشن می کرد و یکی از نمادهای صنعت نفت هر کشوری بود. اما امروزه تولید گازهای گلخانه ای یکی از معضلات بزرگ سوزاندن گازهای همراه نفت است.

برای حل این معضل چه میتوان کرد؟

نهاد های دولتی، و در درجه اول وزارتخانه ها می توانند از روش ساده و موثر "چماق و هویج" یا به عبارتی ازسیاست تهدید و تحبیب استفاده کنند (روش چماق و هویج در اصطلاح به سیاست ارائه تشویق برای رفتار خوب و ارائه تنبیه برای رفتار بد گفته می شود). بدین صورت که از تحقیقات علمی در زمینه استفاده مفید از گازهای همراه حمایت مالی شود و از طرفی دیگر شرکت های نفتی وادار به کاهش سوزاندن گازهای همراه شوند و برای آنان یک مهلت قانونی در نظر گرفته شود که تغییرات لازم را اعمال کنند وگرنه جریمه های سنگینی برای آنان وضع شود.

اقدام مثبت دیگری که می تواند در این زمینه صورت بگیرد، اجرای برنامه جهانی قطع کامل گازهای همراهAPG تا سال 2030 به نام "تاسیسات نفتی بدون مشعل تا سال 2030" می باشد، که در سال 2015 توسط بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و جیم یونگ کیم رئیس بانک جهانی مطرح شد. شرکت هایی که به این برنامه پیوسته اند، موظفند از بهترین تکنولوژی های روز استفاده کرده و از هر تلاشی برای رسیدن به نقطه صفر انتشار گازهای همراه فروگذار نکنند، در مقابل موسسات بانکی بین المللی نیز موظفند تامین مالی پروژه های مربوطه بر عهده بگیرند.

شرکت های نفتی باید فعالیتی شفاف داشته باشند: نه تنها گزارش های سالانه خود را در مورد مسائل زیست محیطی ارائه کنند، بلکه باید فعالیت شرکت های نفتی به گونه ای باشد که تمام اطلاعات لازم در مورد روش های کاهش گازهای همراه APG را به اشخاص علاقه مند ارائه دهند. در حال حاضر، این اطلاعات اسرار تجاری محسوب می شوند، اما با باز کردن دسترسی به اطلاعات لازم، کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​قادر به پیدا کردن فرصت های بلند مدت برای استفاده مفید از مواد خام با ارزش خواهند بود.

در نهایت، باید گفت که حل مشکل گازهای APG و حذف مشعل سوزی برای یک شرکت به تنهایی بسیار دشوار است و کلید موفقیت در همکاری می باشد.

تا مدتی پیش، استفاده مفید از گازهای همراه (APG) یکی از اولویتهای شرکت های نفت و گاز نبود. گازهای APG در مراحل بهره برداری از نفت خام جدا شده و به سادگی در میادین نفتی بر روی مشعلها سوزانده می شدند.

مخازن نرم" برای نگهداری نفت و محصولات نفتی

مخازن نرم" برای نگهداری نفت و محصولات نفتی

 

شرکت روسی "نفت تانک" Neftetank محصولی را به بازار عرضه کرده است که برای ذخیره سازی نفت و محصولات نفتی مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن پلی استری به دلیل انعطاف پذیری و نرمی خاصی که دارند به مخازن بالشتی pillow tank نیز معروف هستند.

این مخازن نه تنها برای نگه داری نفت، بلکه سایر مایعات چون آب، کود، اسید و الکل نیز مناسب می باشند، هرچند که مصرف اصلی آنها برای نگهداری محصولات نفتی است. این مخازن قابل حمل بوده و تا حجم 500 متر مکعب ظرفیت دارند. ظرفیت مطلوب و معمول آن 250 متر مکعب بوده و تعداد 4 مخزن نرم می توانند یک میلیون لیتر نفت را ذخیره کنند.

برخلاف مخازن سخت فلزی عمودی، این مخازن جدید پلیمری که افقی و نرم می باشند ازپلی یورتان ترموپلاستیکTPU ساخته شده اند، درحالیکه مخازن فلزی از جنس پلی وینیل کلراید PVC می باشند. این مخازن نرم پلیمری مستحکم، نگهداری نفت را برای مدتهای طولانی تضمین می کنند. خوردگی کف مخازن نفتی یکی از مشکلات مهم ذخیره سازی نفت خام و مایعات گازی است که با استفاده از این روش این مشکل رفع می شود.

خطوط لوله پیشرفته Pipelines 4.0 شرکت زیمنس برای رفع نیازهای در حال رشد صنایع میان دستی نقت و گاز

خطوط لوله پیشرفته Pipelines 4.0شرکت زیمنس برای رفع نیازهای در حال رشد صنایع میان دستی نقت و گاز

 

شرکت زیمنس خطوط لوله پیشرفته Pipelines 4.0 را برای پاسخ به نیازهای در حال رشد صنایع میاندستی نقت و گاز در آمریکای شمالی وارد بازار کرد.

فناوری Pipelines 4.0یک رویکرد یکپارچه برای بهینه سازی مهندسی، نحوه ارائه و چرخه عمر مفید خطوط لوله است.

این محصول بر پایه تجربیات شرکت زیمنس در زمینه خطوط لوله، میزان تقاضای محصول و تخصص در زمینه تجهیزات چرخشی، برق و فناوریهای دیجیتال ساخته شده است.

ویژگی مهم این لوله های دیجیتال عبارت است از "کلید در دست" بودن آن، بدین صورت که مسئولیت طراحی و اجرا بطور کامل بر عهده پیمانکار می باشد بگونه ای که بعد از تکمیل پروژه ، کارفرما فقط با چرخاندن یک کلید می تواند بهره‌برداری از تأسیسات اجراء شده را آغاز نماید و همچنین تجزیه و تحلیل داده ها، افزایش طول عمر و امنیت سایبری تاسیسات نیز تامین می شود.

علاوه بر خطوط لوله Pipelines 4.0 شرکت زیمنس بسته های یکپارچه را به مجموعه خود اضافه کرده است، مانند: یک کمپرسور برقی(EMD) به منظور تسهیل روند نصب و راه اندازی، که از پیش طراحی شده است و در نتیجه زمان انجام پروژه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. زیمنس در این مجموعه محصولات دیگری از قبیل: کمپرسورها، درایوها، موتورها، اسکیدها، دستگاه های تنظیم خودکار، ایستگاه های فرعی و ترانسفورماتورها نیز قرار داده است، که اپراتورها را قادر می سازد تا رابط ها را بهبود بخشند و احتمال ریسک را کاهش دهند.

در بخش تحلیل داده ها، شرکت به تازگی پمپ های هوشمند "Smart Pump" را تولید کرده است تا مصرف برق ایستگاه های پمپاژ خط لوله بهینه سازی شود. زیمنس در 10 سال اخیر بیش از 10 میلیارد یورو را در دهکده های نرم افزاری سرمایه گذاری کرده و اکنون یکی از 10 شرکت برتر نرم افزاری در جهان می باشد.

احداث یک مرکز کنترل استخراج نفت با استفاده از فناوری "همزاد دیجیتال"

احداث یک مرکز کنترل استخراج نفت با استفاده از فناوری "همزاد دیجیتال"

 

شرکت گازپروم نفت-خانتوس که یکی از شرکتهای تابعه گازپروم می باشد، یک مرکز کنترل صنایع بالادستی را به عنوان بخشی از برنامه "حوزه دیجیتال" خود راه اندازی کرده است. این مرکز راهکارهایی را که قبلا به منظور توسعه و بهبود فرایندهای بهره وری در تولید صنایع بالادستی استفاده می شد را با یکدیگر ترکیب کرده و مدیریت یکپارچه و موثری را در تمام مجموعه اجرا می کند. اطلاعات جمع آوری شده در مرکز کنترل نگهداری شده و می توان آن داده ها را در ایستگاه های کاری تخصصی و یا روی صفحه نمایش تصویری مشاهده کرد.

برنامه "همزاد دیجیتال" Digital Twinیکی از سیستم های کلیدی مدیریت بالادستی صنایع نفت در زمینه مکانیزه کردن و مدلسازی فرایندهای بالا آوردن سیالات از ته چاه می باشد و شامل طیف وسیعی از مدل های ترکیبی دیجیتالی بوده: از پمپ های شناور درون چاهی گرفته تا مرحله تحویل نفت تجاری، در این برنامه مدل سازی شده است. یکی از ویژگی های کلیدی این مدل ها توانایی"خودیادگیری" self-learning و به عبارتی "خود کالیبراسیون" self-calibrateبر اساس اطلاعاتی که به سرعت در حال تغییر است و از مراکز کنترل اتوماتیک دریافت شده، می باشد. "همزاد دیجیتال" امکان انتخاب اتوماتیک حالت های عملیاتی مطلوب برای عناصر مختلف را در کل مجموعه فراهم می کند: برای شناسایی موقعیت های غیر طبیعی، پیش از آن، یا ارزیابی پیشگیرانه در صورت هر گونه تغییر در پیکربندی و تنظیمات سیستم  (برای مثال: اضافه کردن چاه های متعدد به سیستم یا خاموش کردن یکی از پمپ های تقویت کننده).

همزاد دیجیتال به معادل کامپیوتری یک شئ فیزیکی اشاره می‌کند که می‌توان از آن برای مقاصد مختلف استفاده کرد. در این مفهوم، از داده‌های حاصل از حسگرهای نصب شده بر روی جسم استفاده می‌شود تا وضعیت جسم به صورت بلادرنگ در همزاد دیجیتال انعکاس یابد. همزاد دیجیتال علاوه بر شکل، از نظر موقعیت، وضعیت و حرکت هم به جسم اصلی شبیه است. حسگرها داده‌های جسم را جمع‌آوری کرده و آن را از طریق اینترنت اشیاء به نرم‌افزار شبیه‌ سازی سه بعدی می‌دهند.از همزاد دیجیتال می‌توان برای تعمیر و نگهداری هوشمند استفاده کرد و بهره‌وری را بهبود بخشید.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


  instagram

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت