کارگاه های آموزشی در منطقه عملیاتی بهرگان

کارگاه های آموزشی در منطقه عملیاتی بهرگان

 

پژوهشگاه صنعت نفت برگزار کرد؛

کارگاه های آموزشی در منطقه عملیاتی بهرگان

با هدف توسعه دانش پژوهشگران در بخش های مختلف عملیات و بهره برداری، اداره آموزش پژوهشگاه صنعت نفت، برنامه آموزشی تاسیسات و سکو های نفتی را در منطقه عملیاتی بهرگان به مدت 5 روز در خرداد ماه سال جاری برگزار کرد.

  در این کارگاه آموزشی که با هماهنگی شرکت نفت فلات قاره ایران برگزار شد، چهارنفر از مدیران طرح و پروژه پردیس پایین دستی پژوهشگاه به منطقه عملیاتی بهرگان اعزام شدند و برنامه هایی شامل آشنایی با تاسیسات خشکی، سکوهای نفتی سروش و نوروز و همچنین پایانه شناور خلیج فارس مورد توجه قرار گرفت.

برگزاری چنین دوره های آموزشی، ضمن ایجاد زمینه های مساعد برای تعامل هرچه بیشتر میان کارشناسان پژوهشگاه با بخش های مختلف عملیات و تولید، زمینه های آشنایی صنعت با امکانات و توانایی های پژوهشگاه به منظور ارائه راهکارهای فناورانه برای حل مشکلات عملیاتی صنعت را فراهم می نماید.

تحلیل گزارش‌های عملکردی، زمینه ساز رشد سازمانهاست

تحلیل گزارش‌های عملکردی، زمینه ساز رشد سازمانهاست

 

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در هم اندیشی عملکرد سازمان:

تحلیل گزارش‌های عملکردی، زمینه ساز رشد سازمانهاست

روز يك‌شنبه بيستم خردادماه، چهارمين نشست تبادل نظرات و دیدگاه‌ها پیرامون ارزيابي عملكرد پژوهشگاه، با حضور رييس، معاون‌برنامه‌ريزي و جمعي از كاركنان پژوهشگاه در مركز همايش‌هاي بين‌المللي اين مجموعه برگزار شد.

دكتر جعفر توفيقي، در اين مراسم با بيان اين‌كه سازمان‌ها همواره ماموريت‌هايي را بر اساس اساسنامه خود دنبال مي‌كنند، گفت: هر مجموعه‌اي موظف است كه گزارشات دوره‌اي از عملكرد سازمان خود تهيه كند، چرا كه تحليل آن‌ها مي‌تواند به پيشبرد اهداف سازمان كمك كرده و از دور شدن شركت‌ها از ماموريت‌هاي محوری شان جلوگيري نمايد.

ایشان يكي از كاربرد‌هاي تهيه گزارشات عملكرد را پاسخگويي به ذينفعان خواند و افزود: از آنجا كه سازمان‌ها باید نسبت به مسئوليت‌هايی که به عهده دارند پاسخ‌گو باشند، تهيه گزارش عملكرد براي بازخورد‌گيري و در معرض ارزيابي و نقد قرار گرفتن بسيار ضروري مي‌باشد.

رييس پژوهشگاه ارزيابي داخلی سازمان را از ضرورت‌های مهم در مسیر تعالی برشمرد و گفت: تهيه گزارشات عملكرد از منظر درون‌سازماني و فردي نيز بسيار حايز اهميت است زیرا این نوع ارزيابي، همواره به عنوان يك اصل اساسي شناخته شده و سازمان‌ها از طريق مكانيزم‌هاي مختلف اين ارزيابي را براي شناسايي نقاط قوت و ضعف خود به كار مي‌برند تا در نهايت تصميمات درست اتخاذ شود.

وی در همين راستا تصريح كرد: تجربه نشان داده است كه تعهدي كه درون تمامي افراد نهادينه مي‌شود ‌مي‌تواند مهم‌ترين موتور محرك و انگيزه براي بهبود و تعالي سازمان محسوب شود؛ از اين رو ارزيابي مقياس‌هاي فردي را بايد در دستور كار قرار داد.

رييس پژوهشگاه تعيين شاخص‌هاي اثر بخشي براي ميزان تاثير‌گذاري سازمان‌ها را بسيار ضروري خواند و گفت: ارزيابي‌ها و تهيه گزارشات عملكردي بايد از پايين‌ترين سطوح و واحد‌هاي سازماني آغاز و در نهايت به راس سازمان منتهي شود و متناسب با ذينفعان، از اين گزارشات در زمان‌هاي مختلف بهره‌برداري شود.

وي در خاتمه تصريح كرد: بررسي مدل‌هاي مختلف ارزيابي، به‌كارگيري شاخص‌هاي متناسب با هر واحد براي ارزيابي و استفاده از پايگاه‌داده‌هاي مناسب براي اين هدف از ديگر مواردي است كه مي‌باست مد نظر قرار گيرد.

صِرف تحرکات درون زا، ضامن موفقیت های سازمان نیست

صِرف تحرکات درون زا، ضامن موفقیت های سازمان نیست

 

دکتر توفیقی در ضرورت بازاریابی و تجاری سازی پژوهش های فناورانه:

صِرف تحرکات درون زا، ضامن موفقیت های سازمان نیست

روز چهارشنبه دوم خردادماه ، سومين همایش تبادل نظر و دیدگاه‌ها پیرامون بررسی جایگاه، نقش و مأموریت پژوهشگاه با حضور رييس و اعضاء هيات رييسه و كاركنان پژوهشگاه صنعت نفت در مركز همايش‌هاي بين‌المللي اين مجموعه برگزار شد.

دكتر توفيقي، رييس پژوهشگاه هدف از برگزاري اين نشست را بازنگری در برنامه‌هاي راهبردي پژوهشگاه دانست و گفت: یک برنامه راهبري موفق بايد با تحولات محیطی خود متناسب باشد و دائم اين برنامه‌ها به روزرساني شود.

ایشان اثر بخشي را از اهداف اصلي برنامه‌ريزي راهبردي دانست و گفت: همهء امكانات و تجهيزات براي سازمان‌هاي پژوهش محور همچون پژوهشگاه بکار گرفته مي‌شود تا اثر بخشي بالايي در صنعت داشته باشند.

وی در ادامه تصريح كرد: تدوين برنامه جامع و موفق منوط به شناسايي محيط پيرامون و تحولات آن مي‌باشد چرا كه محيط پيرامون توسط ابر روند‌هايي مديريت مي‌شوند كه بدون توجه به آنها، برنامه‌ريزي مناسب امکان پدیرنیست، از اين رو تحليل محيط پيرامون نقطه عطف در برنامه‌ريزي‌هاي سازماني به حساب مي‌آيد.

توفيقي كاهش منابع دولتي را يكي از ويژگي‌هاي محيط پيرامون خواند و افزود: هم اكنون با كاهش منابع دولتي اكثر سازمان‌هاي پژوهش‌محور دنيا با اين چالش مهم مواجه هستند، از اين رو موسسات تحقيقاتي و دانشگاه‌ها به صورت مستقيم و يا غير مستقيم به سمت نظام عرضه و تقاضا تشويق مي‌شوند.

وي در همين راستا تصريح كرد: رقابت‌پذيري از ديگر اركان محيطي محسوب مي‌شود و شواهد حاكي از آن است كه محيط‌هاي بين‌المللي و داخلي همگي در كشور تاثير‌گذار هستند و در اين‌گونه فضا‌هاي رقابتي سرآمدي علمي، دانش و فناوري حرف اول در رقابت را می زنند.

رييس پژوهشگاه صنعت نفت شبكه‌هاي همكاري را يك واقعيت مهم پيراموني دانست و گفت: سازمان‌ها و شركت‌ها به سرعت وارد شبكه‌هاي همكاري مي‌شوند چرا كه به اين واقعيت دست يافته‌اند كه به تنهايي نمي‌توانند پاسخگوي نياز‌هاي جامعه باشند و از نظر اقتصادي نيز فعاليت‌هاي انفرادي مقرون به صرفه نمي‌باشد.

وي در خاتمه تصريح كرد: در جامعه كنوني، بازاريابي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و سازمان‌ها و شركت‌ها مي‌بايست كالا و خدمات توليد خود را با استفاده از تكنيك‌هاي بازار‌يابي، مذاكره، تعامل را به مشتري عرضه كنند و صرفا با تحرك‌هاي درون‌زا نمي‌توان به موفقیت های تجاری دست یافت.

گفتنی است، هیئت رئیسه پژوهشگاه صنعت نفت پیش از این در دو همایش مجزا با موضوعات مستقل، آراء و دیدگاههای مدیران، پژوهشگران و کارکنان هیئت علمی و غیر هیئت علمی این سازمان را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده است.

 

 

 

مكانيزه‌سازي فرآيند‌هاي كسب و كار در پژوهشگاه صنعت نفت

مكانيزه‌سازي فرآيند‌هاي كسب و كار در پژوهشگاه صنعت نفت

 

 اجراي طرح BPMNS با هدف باز‌طراحي و مكانيزه كردن فرآيند‌هاي پژوهشگاه متناسب با  يك سازمان پروژه محور و اندازه‌گيري كردن فرآيندهاي اصلي جهت ارزش آفريني براي ذينفعان و مشتريان در معاونت برنامه‌ريزي كليد خورد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، مقرر شد اجرای این طرح به صورت داخلی و با تکیه بر توسعه توانمندهای همکاران طرح که از کارشناسان نخبه و خبره پژوهشگاه هستند، در قالب دوره آموزشی دوهفته‌ای نیمه متمرکز و متعاقب آن بهره‌گیری از خدمات مربیان کارآزموده همراه با کارشناسان پروژه انجام پذیرد.

بر همين اساس طی مدت 6 ماه چهار فرایند اصلی مدلسازی و همزمان زیرساخت لازم جهت سیستمی کردن آنها توسط گروه نرم افزار واحد IT فراهم خواهد شد.

گفتني است BPMNS شیوه به­روزی از طراحی و مکانیزه سازی فرایندهای سازمان است که درحال حاضر مورد استفاده برخی از موسسات موفق داخلی است و با استفاده از آن، سیستمی کردن فرآیندها در زمانی کوتاه‌تر و با هزینه بسیار کمتر انجام می‌شود و در این زمينه دوره آموزشی توسط یکی از خبرگان با همکاری واحد آموزش پژوهشگاه نيز اجرا شده است.

بر اساس اين گزارش مدیریت فرایندهای کسب و کار می‌تواند با حذف تأخیرها، خودکارسازی بخش‌هایی از فرایند، موازی سازی فرایندها و محدودیت‌های زمانی را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهد.

همچنين با کاهش زمان، مشتریان داخلی و خارجی پژوهشگاه سریع‌تر و راحت‌تر به اطلاعات و پاسخ‌های مورد نیازشان دست می‌یابند و با تجمیع تمامي اطلاعات مرتبط با یک فرایند و ارائه اطلاعات به شرکای فرایند، دقت و سرعت تصمیم گیری افزایش می‌یابد.

می توانیم از خسارت های بزرگ پیشگیری کنیم

می توانیم از خسارت های بزرگ پیشگیری کنیم

 

رییس بهداشت ، ایمنی ، محیط زیست و پدافندغیرعامل پژوهشگاه صنعت نفت:

می توانیم از خسارت های بزرگ پیشگیری کنیم

با توجه به موفقیت پژوهشگاه صنعت نفت در طراحی و استقرار سيستم اعلام حريق يكپارچه برای کلیه ساختمان های تحت پوشش سازمان، آتش نشاني تهران نيز اين مجموعه را به عنوان پايلوتی موفق مورد بازدید قرارداده و در نظر دارد ساختمان‌هاي مهم شهر و همچنين مراكز تاسيساتي بزرگ را از طريق سامانه مشابه در بخش ستاد فرماندهي پايش كرده و در كم‌ترين زمان ضمن آگاهی از محل دقیق وقوع آتش سوزی ها نسبت به پیشگیری از توسعه آنها اقدام نماید.

مهندس مجتبی جلیلی، رییس بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل پژوهشگاه با بيان اين‌كه همكاري با سازمان آتش‌نشاني تهران در دستور كار قرار دارد گفت : موضوعاتی از قبیل طراحی نرم‌افزار يكپارچه SDS جهت شناسايي مواد شيميايي به منظور تسريع روند اطفاء حريق‌هاي شيميايي، ارايه اطلاعات، دانش و تجربيات در خصوص آتش‌سوزي های صنعتی و فرآیندی و همچنين بكارگيري روش‌ها و تجهيزات آزمايشگاهي در خصوص آزمون های صحت عملكرد‌    فوم های آتش نشانی ، مواد اطفايي و خنك كننده ، از ديگر خدماتي است كه از سوي اين مجموعه به آتش‌نشاني تهران قابل ارايه است و اين دو مجموعه مي‌توانند در اين زمينه‌ها بايكديگر همكاري گسترده‌اي داشته باشند.

ايشان در ادامه به بحث آموزش های دو جانبه در جهت ارتقاء توان علمی و عملیاتی پژوهشگاه و سازمان آتش نشانی تهران تاکید کرد و گفت: سازمان آتش نشانی تهران با استفاده از دانش و توان عملیاتی و آموزش‌های بین المللی خود و پژوهشگاه با هدف آشنایی سازمان آتش نشانی تهران با اماکن و فعالیت های پژوهشگاه و آتش سوزی های صنعتی می توانند از خسارت‌هاي بزرگ پیشگیری كنند.

جلیلی یاد آور شد پس از ماه مبارک رمضان یکی از بزرگترین مانور­های امداد، نجات و اطفاء حریق در ساختمان­های بلند با همکاری سازمان آتش نشانی تهران در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد.

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


rss aparat instagram linkedin

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت