ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
شنبه, 02 بهمن 1395

درصدد بهره‌گيري از تجربه و دانش پژوهشگاه صنعت نفت هستيم

وزیر علوم، تحقيقات و فناوري سريلانکا:

درصدد بهره‌گيري از تجربه و دانش پژوهشگاه صنعت نفت هستيم

 

 

وزير علوم، تحقيقات و فناوري سريلانكا روز يكشنبه 26 دي ماه به همراه هياتي 6 نفره از پايلوت‌ها، امكانات و خدمات فناورانه پرديس بالادستي و پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت بازديد كرد.

دكتر پرماجايانتها، در خصوص انگیزه‌های بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت گفت: "سريلانكا در آغاز تحقیقات در زمينه نفت می باشد و از آنجا كه پژوهشگاه صنعت نفت، داراي 50 سال تجربه در زمينه تحقيقات و توسعه در حوزه‌هاي مختلف وابسته به صنعت نفت است، درصدد هستیم تا از اين توانمندي‌ها به نحوی شایسته استفاده كنیم.

وي با تاكيد بر اين‌كه اخیرا روانساز‌ها و روغن ها درسريلانكا مورد اهميت ویژه قرار گرفته اند، اظهار داشت: مشتريان در بخش‌هاي مختلف صنعت، همواره از فقدان امکانات براي آزمايش اين روغن‌ها ناراضي هستند، بنابراین دولت سريلانكا علاقه‌مند به راه‌اندازي آزمايشگاهي براي تست اين مواد است و در اين زمينه، استفاده از تجربيات ارزشمند محققان ايراني در دستور كار قرار دارد.

دكتر پرماجايانتها به كشف منابع نفتي در آب‌هاي عميق و تصميم اين كشور براي تاسیس مركز تحقيقاتي در حوزه نفت اشاره کرد و تصریح کرد: در مراكز تحقيقات سریلانکا، تمركز بر محصولات و فرآورده‌هاي نفتي وجود ندارد، لذا با راه اندازی این موسسه و توسعه فعالیت های تحقیقاتی در این بخش، استفاده از پتانسيل موجود در حوزه بالادستي ایران نيز در دستور كار قرار گرفته است.

اين مقام مسئول سريلانكايي در بازدید از ظرفيت‌هاي موجود در پرديس پايين دستي پژوهشگاه، امكانات و فعاليت‌هاي بخش نانو در اين پرديس را بسيار چشم‌گير قلمداد کرد و با تاکید بر موفقیت پژوهشگاه در توسعه محصولات فناورانه به روش‌های متنوع، ابراز امیدواری کرد که کشور مطبوعش بتواند در برنامه‌های آتی خود، از دانش محققان اين حوزه استفاده حداکثری نماید.

وي با بيان اين‌كه در اين كشور صرفا دو دانشگاه در حوزه نفت فعاليت مي‌كنند، افزود:‌ بيشتر فارغ‌التحصيلان اين دانشگاه‌ها پس از اتمام دوره تخصصی خود به كشورهاي مختلف در خاورميانه مهاجرت مي‌كنند و اين امر براي كشور ما دورنماي مثبتي ايجاد نمی كند، لذا تصميم داريم با اعزام دانشمندان جوان خود به كشور‌هاي صاحب تجربه و فراگيري آموزش‌هاي لازم توسط اين افراد، ارتباطی دوسويه‌ به منظور انتقال دانش و تجربه طرفين ايجاد كنيم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری سریلانکا درخاتمه، پژوهشگاه صنعت نفت را بزرگترين مركز تحقيقاتي كه تاكنون بازديد كرده است عنوان کرد و نسبت به عقد تفاهم‌نامه‌هاي همكاري در زمينه‌هاي مختلف نفت و گاز در آينده ابراز اميدواري كرد.

نشست تخصصي استقرار فرآيندهاي مديريت دانش

با حضور مديران ارشد پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد؛
نشست تخصصي استقرار فرآيندهاي مديريت دانش

 

نشست تخصصي مديريت دانش در پژوهشگاه صنعت نفت با موضوع "چگونگي استقرار فرآيند مديريت دانش" روز يكشنبه 26 دي ماه با حضور رييس پژوهشگاه برگزار شد.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي، هدف از برگزاري اين نشست، فرهنگ‌سازي براي استقرار فرآيند‌هاي مديريت دانش و آشنايي مديران، روساي پرديس‌ها، پژوهشكده‌ها و مسئولين طرح‌ها و پروژه‌ها با نحوه استقرار آن در پژوهشگاه بوده است.

در اين مراسم دكتر حميد‌رضا كاتوزيان، با اشاره به نقش و جايگاه رويكرد دانش بنيان در اقتصاد‌هاي بزرگ جهان، توجه ويژه به توسعه فناوري و تبديل آن به محصولات صنعتي را از موضوعات مورد توجه در برنامه‌هاي توسعه پنج‌ساله در كشور دانست و با اشاره به تاكيد مقام معظم رهبري در بهره‌گيري از مباحث مربوط به اقتصاد دانش‌بنيان، گفت: مراكزي مانند پژوهشگاه صنعت نفت به اقتضاي فعاليت ذاتي خود در حوزه تحقيق و توسعه، بايد به موضوع تجميع و مديريت دانش، حساسيت بيشتري داشته و براي تجارب علمي، ارزش و اهميت ويژه‌اي قائل باشند.

وي با يادآوري اين نكته كه گردآوري اطلاعات بصورت كتابخانه‌اي، مدلي ساده و سنتي از مديريت دانش بوده كه از قديم الايام رواج داشته و مورد استفاده قرار مي‌گرفته است افزود: با پيشرفت فناوري و شكل‌گيري دهكده جهاني اطلاعات، شرايط جديدي در ارتباط با جمع‌آوري دانش، تجربيات علمي و فناورانه و ساماندهي و اشتراك‌گذاري آن‌ها ايجاد شده كه مديريت آن‌ها، شيوهاي مدرن و پيشرفته‌تري را مي‌طلبد، به همين جهت در دهه اخير، بحث مديريت دانش به صورت جدي مورد توجه قرار گرفته است.

رييس پژوهشگاه صنعت نفت با تاكيد بر ضرورت جمع‌آوري، سامان‌دهي و مستند‌سازي اطلاعات به ترتيبي كه مورد بهره‌برداري نسل‌هاي بعدي در پژوهشگاه قرار گيرد اظهار داشت: اميدوارم با همكاري و جديت همه همكاران علي الخصوص روساي پرديس‌ها و پژوهشكده‌ها، تجربيات و موضوعات علمي و دانش مناسبي كه در پژوهشگاه وجود دارد، مورد توجه و بهره‌برداري كافي قرار گرفته و مديريت دانش به نحو صحيح در سازمان استقرار يابد.

در ادامه، دكتر زهره غلامحسين زاده رييس اطلاعات علمي و مديريت دانش و ميزبان اين نشست، با اشاره به اينكه براي استقرار فرآيندهاي مديريت دانش به بهره گيري از نظر خبرگان نياز داريم گفت: تاكنون با توجه به راهبردهاي سازمان در اين حوزه، اقداماتي نظير برگزاري 13 نشست دانشي و تهيه روش هاي اجرايي آن، برنامه ريزي براي برگزاري ژرونال كلاب ها و تجميع دانش مورد استفاده در طرح ها و پروژه هاي پژوهشگاه صورت گرفته است.

وي افزود: يكي از اقدامات مهم صورت گرفته، شروع استقرار فرآيندهاي مديريت دانش در پايلوت انرژي و محيط زيست مي باشد.

در اين نشست دكتر رضا نظري، استاد و سخنران بين‌المللي مديريت دانش سازماني، با تاكيد بر ضرورت تعريف صحيح از استقرار مديريت دانش در سازمان‌ها، به تشريح تعاريف كليدي نظير واقعيات، پديده‌ها، داده‌ها، اطلاعات، دانش، خرد و خرد گروهي پرداخت.

وي همچنين با ارايه نمونه‌هايي از تجربيات برند‌هاي معتبر جهان، اهميت نقش و جايگاه دانش در سازمان را تشريح و الگو‌هاي موفقي از استقرار دانش را ارايه نمود.

خاطر نشان مي‌شود برگزاري اينگونه نشست هاي تخصصي با حضور مديران ارشد، پژوهشگران، كارشناسان و ديگر پرسنل سازمان، نشان از اهميت و ضرورت توجه به موضوع "مديريت دانش" و اراده مديران ارشد سازمان در استقرار اين ركن توسعه در پژوهشگاه صنعت نفت دارد.

 

زمينه‌سازي جذب متخصصين خارج از كشور در پژوهشگاه صنعت نفت

در تعامل با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري شكل گرفت؛

زمينه‌سازي جذب متخصصين خارج از كشور در پژوهشگاه صنعت نفت

 

 

به منظور بهره‌گيري از ذخاير علمي و انتقال دانش، تجربه و ايده‌هاي فناورانه به كشور، طرح همكاري با دانشمندان و متخصصان ايراني غير مقيم، توسط پژوهشگاه صنعت نفت و با همكاري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري اجرا مي شود.

دكتر فلور شايق، رييس فناوري و نوآوري پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين كه پژوهشگاه از سال گذشته به عنوان پايگاه متخصصان و دانشمندان غيرمقيم ايراني همكاري خود را با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري آغاز كرده است، گفت: با اجراي اين طرح در مراكز علمي و فناوري برگزيده كشور، فضاي مناسبي از تعامل كارشناسان داخلي با دانش‌آموختگان خارج از كشور در قالب حمايت از انجام دوره‌هاي علمي و تحقيقاتي همچون پسا دكتري، فرصت مطالعاتي،تعريف پروژه‌هاي فناوري كوتاه و بلند مدت، برگزاري سخنراني‌ها و كارگاه‌هاي تخصصي و حضور اساتيد مدعو و معين ايجاد مي‌گردد.

شايق به اهداف اين همكاري اشاره كرد و گفت: ارتقاي سطح علمي پايگاه تخصصي همكار، فراهم‌سازي شرايط مناسب به منظور جذب و توسعه فناوري‌هاي نوظهور و پيشرفته در كشور، فراهم نمودن شرايط جذب مهارت‌ها، تكنيك‌ها، روش‌ها و قابليت‌هاي خدماتي نوين توسط محققين ايراني غير مقيم و همچنين ايجاد انگيزه براي بازگشت متخصصان و دانشمندان غير مقيم ايراني به كشور، از اهداف اين طرح محسوب مي‌شود.

رييس فناوري و نوآوري پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: در حال حاضر 41 پايگاه متشكل از دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي معتبر دولتي و خصوصي به عنوان پايگاه متخصصان و دانشمندان غير مقيم ايراني با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري همكاري دارند و افراد فارغ‌التحصيل از 400 دانشگاه برتر دنيا بر اساس مرجع رتبه‌بندي QS مي‌توانند از طريق سايت BMN.ir دراين طرح شركت نمايند.

شايق در همين راستا ادامه داد: كارگروهي تخصصي در پژوهشگاه صنعت نفت به منظور بررسي فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي افرادي كه در حوزه‌هاي مورد نظر پژوهشگاه ثبت نام كرده‌اند تشكيل شده است.

شايق با اشاره به گذشت حدود يك سال از اجراي اين طرح در پژوهشگاه، نتيجه آن را بيش از بيست عنوان همكاري در قالب سخنراني، دوره‌هاي پسا دكتري، فرصت مطالعاتي و مشاوره آموزشي حرفه‌اي در سه حوزه بالادستي،‌ پايين دستي و انرژي و محيط زيست عنوان كرد.

بازديد وزير علوم، فناوري و تحقيقات سريلانكا از پژوهشگاه صنعت نفت

 

دكتر پرماجايانتها، وزير علوم، فناوري و تحقيقات سريلانكا و هيات همراه، با هدف آشنايي با ظرفيت‌هاي موجود در پژوهشگاه صنعت نفت و برقراري تعاملات آتي، روز يك‌شنبه 26 دي ماه از بزرگ‌ترين مركز تحقيقاتي نفت خاورميانه بازديد كردند.

دكتر منصور بزمي، معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت در حاشيه اين بازديد با اشاره به اين كه كشور سريلانكا به تازگي در حوزه نفت فعاليت خود را آغاز كرده است، گفت: به منظور تاسيس آزمايشگاه براي تست روغن‌هاي مختلف موتور و همچنين فعاليت در حوزه‌هاي مرتبط با قير و آسفالت از پايلوت‌هاي پرديس پايين دستي بازديد به عمل آمد.

وي در خصوص بخش‌هاي مورد توجه اين هيات در بازديد از توانمندي‌هاي پژوهشگاه افزود: اين هيات سريلانكايي تمركز بسياري بر پايلوت نانو داشته و علاقه‌مند به استفاده از تجربيات متخصصان پژوهشگاه در اين حوزه ميباشند.

معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه به همكاري در حوزه بالادستي نيز اشاره كرد و گفت: با توجه به اين‌كه كشور سريلانكا اخيرا در آب‌هاي عميق، منابع نفتي كشف كرده است، علاقه‌مند به فعاليت‌هاي اكتشافي و استفاده از دانش ايرانيان در اين حوزه بوده كه مذاكرات و بازديد‌هايي نيز در اين راستا به انجام رسيد.

بزمي هدف از اين بازديد را بررسي زمينه‌هاي همكاري‌هاي آتي دانست و گفت: در ملاقات امروز، نمايندگاني جهت پيگيري مباحث مطرح شده مشخص شدند و اميدواريم با پيگيري‌هاي آتي تفاهم نامه(MOU) و يا توافق‌نامه‌‌هاي ديگري در زمينه‌هاي مختلف امضاء شود.

گفتني است در اين برنامه مسئولين ديگري از كشور سريلانكا از جمله رييس موسسه فناوري‌هاي صنعتي، مدير روابط بين‌الملل وزارت علوم، فناوري و تحقيقات، مدير كل موسسه فناوري‌هاي صنعتي، سريلانكا نيز، وزير علوم، فناوري و تحقيقات اين كشور را همراهي مي‌كردند.

تفاهم نامه همكاري ميان پژوهشگاه صنعت نفت و شركت نفت و گاز پارس

در دومين روز از نمايشگاه نفت و انرژي كيش انجام شد؛
تفاهم نامه همكاري ميان پژوهشگاه صنعت نفت و شركت نفت و گاز پارس

عصر روز سه شنبه ٢١ دي ماه، تفاهم نامه همكاري بين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت نفت و گاز پارس در غرفه پژوهشگاه به امضا رسيد.

ادامه مطلب: تفاهم نامه همكاري ميان پژوهشگاه صنعت نفت و شركت نفت و گاز پارس

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت