ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
پنج شنبه, 30 شهریور 1396

اولين نشست تخصصي بين كنسرسيوم ايراني و كره‌‌اي برگزار شد

با هدف توسعه دانش فني ايزو كانتينر‌هاي ميني ال ان جي؛

اولين نشست تخصصي بين كنسرسيوم ايراني و كره‌‌اي برگزار شد

 

 

اولين نشست تخصصي مابين كنسرسيوم ايراني و كره‌‌اي پس از امضاء توافق‌نامه به منظور توسعه دانش فني ايزو كانتينر‌هاي ميني ال ان جي در روز‌هاي شنبه و يكشنبه 21 و 22 مردادماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

دكتر سعيد پاك سرشت،‌ مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران با بيان اين‌كه توسعه دانش فني ايزو كانتينر‌هاي ميني ال ان جي در دستور كار شركت ملي گاز ايران قرار گرفته است گفت،: براي تحقق اين هدف از مشاركت شركت‌هاي ايراني و كره‌اي در قالب دو كنسرسيوم استفاده شده است كه كنسرسيوم ايراني شامل شركت ملي گاز ايران ، پژوهشگاه صنعت نفت و انستيتو ال ان جي و ديگر سازندگان بوده و طرف كره‌اي يك مجموعه‌اي از شركت‌هاي فني و مهندسي و سازندگان تجهيزات هستند كه با هدف توسعه فناوري به صورت مشترك با يكديگر فعاليت مي‌كنند.

وي در همين راستا تصريح كرد: در اين توافق‌نامه هر كدام از طرفين قرارداد ، هزينه‌هاي بخش خود را متقبل شده‌اند و طبق اين توافق، فناوري‌هاي مورد نياز توسعه يافته و تجهيزات مورد نياز نيز ساخته ‌مي شود. ساخت بخشي از اين تجهيزات در كشوركره و بخشي ديگر در داخل ايران انجام خواهد شد و پس از اتمام مراحل، نتايج به صورت تلفيق شده مورد تحليل و بررسي قرار خواهد گرفت.

مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران با تاكيد بر اين‌كه طرفين يك همكاري بلند مدت را در زمينه تبادل دانش و كارشناس در برنامه خود قرار داده‌اند ، افزود: دستاوردهاي حاصل از فعاليت‌هاي كنسرسيوم‌هاي ايراني و كره‌اي در نهايت منجر به انتخاب فناوري مناسب و ساخت تجهيزات خواهد شد و اين خدمات در طول 4 سال برنامه‌ريزي شده است.

پاك سرشت همكاري دو جانبه ايران و كره را در زمينه ميني ال ان جي را فرصت مناسبي براي هر دو طرف دانست و گفت: اين فعاليت‌ها از امسال آغاز خواهد شد و در ابتدا مراحل طراحي مفهومي، پايه و جزيي در دستور كار قرار گرفته است و بعد از آن مراحل ساخت تجهيزات و تست آن دنبال خواهد شد.

اين مقام مسئول افزود: اين واحد از آن‌جايي كه به صورت ايزو كانتينر طراحي مي‌شود قابليت حمل و جابه‌جايي خواهد داشت و در مكان‌هاي مختلف قابليت بهره‌برداري داشته و از اين رو رسيدن به اين فناوري افق‌هاي بازاري مناسبي را فراهم مي‌كند.

وي با تاكيد بر اينكه فناوري ال ان جي در قالب ايزو كانتينر ، يك تكنولوژي جديد محسوب مي‌شود، اظهار كرد: هم اكنون كاربردهاي مختلفي بر روي ال ان جي توسعه داده شده است كه يكي از مهم‌ترين‌ آن‌ها استفاده از ال ان جي به عنوان سوخت خودرو‌هاي سنگين و كشتي ها مي‌باشد؛ و از آن‌جايي كه دنيا به سمت سوخت‌هاي پاك حركت مي‌كند ما نيز تلاش مي‌كنيم در اين مسير قدم برداريم.

پاك سرشت در همين راستا تصريح كرد: در حال حاضر، فناوري‌هاي استفاده از اين نوع سوخت‌ها در خودرو‌هاي سنگين ، كشتي‌ها و ترن‌ها توسعه داده مي‌شود و كاربرد آنها در آينده نيز بيشتر خواهد شد.‌

وي در خاتمه به مقررات وضع شده توسط IMO به عنوان يك سازمان بين‌المللي در زمينه كشتي راني نيز اشاره كرد و گفت: اين سازمان قانون و مقرراتي را مصوب كرده است كه از سال 2020 سوخت كشتي‌ها مي‌بايست از حداقل آلايندگي برخوردار باشند از اين رو بسياري از شركت‌ها استفاده از سوخت‌هاي پاك نظير ال ان جي را در دستور كار خود قرار داده‌اند.

 

70امين شماره پيك پژوهشگاه منتشر شد

هفتادمين شماره پیک پژوهشگاه صنعت نفت، با رویکرد تحلیل خبر ، اطلاع رسانی رویدادهای سازمان و اخبار حوزه نفت و انرژی در 38 صفحه رنگي منتشر شد.

خاطر نشان مي‌شود "هفتادمين پيك" پژوهشگاه از طریق پورتال‌های چهارزبانه، داخلی و شبکه خبری پژوهشگاه به آدرسnews.ripi.ir قابل دسترسی می‌باشد.

حضور صنعت نفت در فعاليت‌هاي اجتماعي، ضرورت محسوب مي‌شود

معاون نظارت بر منابع هيدروكربوري وزیر نفت:

حضور صنعت نفت در فعاليت‌هاي اجتماعي، ضرورت محسوب مي‌شود

 

 

رکن الدین جوادی، معاون نظارت بر منابع هيدروكربوري وزیر نفت روز سه شنبه 27 تیرماه در مراسم افتتاحیه سومین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت با بیان اینکه هدف اين همايش سازمان يافته تر كردن فعاليت‌هاي صنعت نفت در طول سال‌ها خدمت بوده است،گفت: نهادینه کردن فرهنگ تعامل با ذینفعان از اهداف مهم مسئولیت اجتماعی است و تصمیم داریم مسوليت اجتماعی را در صنعت نفت به عنوان بخشی از وظایف سازمانی این بنگاه بزرگ اقتصادی قرار بدهیم .

وی با شاره به اینکه پیشینه تعامل صنعت نفت و حضور آن در فعالیت‌های اجتماعی به روزهای اول ایجاد این صنعت برمی گردد افزود: این زمان مصادف است با روزهایی که اولین چاه نفت در مسجد سلیمان فوران کرد و پس از آن لازم شد نفت به منظور صادرات به آبادان منتقل شود.

جوادی در همین راستا ادامه داد: حضور صنعت نفت در فعالیت‌های اجتماعی لاجرم یک ضرورت قطعي برای صنعت نفت را رقم زده است که بخشی به خاطر نیازهایی است که این صنعت نوپا در آن دوران داشته است که میتوان به ایجاد خدمات شهری و ایجاد جاده برای ماموریت‌های سازمانی در اين زمينه اشاره کرد که در نهایت این فعالیت‌ها منجر به تشکیل یک تمدن بزرگ همانند آبادان شده است که باعث شد صنعت نفت و مردم آن منطقه از مزایا و قابلیت‌های آن بهره مند شوند.

جوادی با تاکید بر اینکه امروزه زوایایی مختلفی در مسولیت‌های اجتماعی باید در نظر گرفته شود تا ذینفعان از آن سود ببرند ،اظهار داشت: اولین وظیفه مسئولیت اجتماعی اداره اقتصادی و حرفه‌اي این سازمان است تا صاحبان مالکیت و سهام بتوانند از آن بهره مند شوند.

وی به دومین گروه ذینفعان از مسئولیت‌های اجتماعی نیز اشاره کرد و افزود : دومین گروه، کارکنان صنعت هستند که اداره این صنعت را به عهده دارند و این کارکنان، نیازمند شرایطی هستند که خود و خانواده‌هايشان از رفاه و امکانات مناسبی برخوردار باشند .

معاون نظارت بر منابع هيدروكربوري وزیر نفت، نیاز آموزش و بهداشت و ایمنی را از مهمترین نیاز‌های کارکنان و خانواده کارکنان این منطقه دانست و گفت: با آغاز فعالیت‌های توسعه‌ای در منطقه، همواره مجموعه ای از مزایا و مشکلات برای تمامی ساکنین این مناطق رقم می خورد که آلودگی و اختلاف طبقاتی از نمونه های بارز این مشکلات است.

جوادی ادامه داد: ما برای اینکه صنعت نفت را توسعه دهیم واز برکات آن، کشور و عموم مردم بهره‌مند شوند می بایست شرایط زندگی را همان طور که برای همکاران خود فراهم می کنیم برای ساکنین این مناطق نیز مهیا کنیم.

وی با اشاره به اینکه طرح عمران مناطق نفت خیز با توجه به حمایت‌های مادی و معنوی در دستور کار قرار دارد گفت: به طور مثال اگر در این مناطق قرار است مدرسه ای ساخته شود ما میتوانیم در تامین منابع مالی آن به صورت هدایت شده مشارکت کنیم و یا اگر بیمارستانی در منطقه قرار است احداث شود با مشارکت در برنامه ریزی و تامین بخشی از هزینه‌های مالی فرصت را برای تحقق این خدمات و سرویس‌های مناسب فراهم نماییم .

وی در خاتمه تصریح کرد: امیدواریم در این گردهمایی به مرور تصمیمات در گردهمایی‌های قبلی و همچنين با پايش اقدامات و حرکت‌هایی که هر روز شاهد سازمان یافته‌تر شدن و حرفه ای تر شدن و توسعه آن هستیم این همایش در جهت تعميق فرهنگ مسئولیت پذیری و انجام مسئولیت های اجتماعی گام اساسی بردارد.

چالش‌هاي حوزه اجتماعي و محيط زيستي مناطق نفتي بررسي شد

با تاكيد بر مسئوليت اجتماعي صنعت نفت و دستگاه‌هاي حاكميتي؛

چالش‌هاي حوزه اجتماعي و محيط زيستي مناطق نفتي بررسي شد

 

 

دكتر قابضي رئيس واحد ارتباط با صنايع پژوهشگاه در پانل دوم همايش مسئوليت اجتماعي كه روز چهارشنبه 28 تير ماه در پژوهشگاه برگزار شد، به تجربيات ملموس خود در مناطق نفتي و همچنين چالش‌هاي موجود نيز اشاره كرده و افزود: يكي از چالش‌هايي كه همواره صنعت نفت با آن روبه رو است وابستگي اقتصاد كشور به نفت است و اگر اين باور در كشور تغيير كند بخش عمده‌اي از چالش‌هاي اجتماعي نيز قابل حل است.

وي در همين راستا ادامه داد: دومين چالش مربوط به سرمايه اجتماعي و تعامل و ارتباط آن با مسئوليت اجتماعي است. به عبارتي سرمايه اجتماعي نحوه تعامل و اعتماد حاكميت و مردم است و اين نكته بسيارمهم است كه در حوزه مسئوليت اجتماعي احساس مردم نسبت به صنعت نفت به چه صورت است.

قابضي با تاكيد بر اينكه بررسي احساس مردم مناطق نفت خيز نسبت به فعاليت‌هاي صنعت نفت نكته بسيار مهمي است، افزود: بررسي نظرات و ديدگاه ساكنين مناطق جنوب در زمينه اينكه آيا نفت در كنار آن‌ها است و يا بر عليه آنها موضوع مهمي است كه مي‌بايست پيگيري شود تا راه‌گشاي بسياري از مسايل باشد. يكي از عوامل مهم كه در اين مسئله دخالت دارد عدم توسعه متوازن مسئوليت اجتماعي و توسعه صنعت نفت است.

قابضي در همين راستا تصريح كرد: از چالش‌هاي مهم ديگري كه مي‌توان به آن اشاره كرد موضوع پيشرو بودن صنعت نفت در مسايل اجتماعي است و البته اين وضعيت در مقطعي راهگشا بوده اما امروز با توجه به ابعاد و پيچيدگي هاي جديدي كه ايجاد كرده است به يكي از چالش هاي صنعت نفت تبديل شده است.

قابضي با تاكيد بر اين‌كه صنعت نفت به طور کامل متولی مسئولیت اجتماعی نیست اظهار داشت: اين صنعت همواره در این زمینه پیش قراول بوده بطوري كه فعالیت‌هایش در این حیطه وظیفه تلقی میشود و انتظارات زیادی ايجاد كرده است. حد و مرز مشخصی میان خواسته‌ها و انتظارات مسئولان محلی و ‌مسئولیت‌های اجتماعی واقعی صنعت نفت وجود ندارد و این حد و مرز باید مشخص شود.

رییس ارتباط با صنایع و مراکز تحقیقاتی پژوهشگاه صنعت نفت، به تناسب برداشت از ميادين نفتي و توسعه صنعت نفت و ميزان توجه به انجام مسئوليت اجتماعي در مناطق نفت خيز نيز اشاره كرد و گفت: از تولید نفت در مسجد سلیمان قریب به صد و ده سال مي گذرد اما طرح دو در هزار که به نوعی به موضوع مسئولیت اجتماعی برمیگردد در کدام سال اجرا شده است. این طرح با فشار بدنه اجتماعی با تاخيري 24 ساله در سال 79 توسط مجلس تصویب و در سال 81 توسط دولت وقت اجرایی گرديد. که برخی از اثار و تبعات اجرای آن را از نزدیک مي‌توان مشاهده كرد و البته اين نكته را نبايد ناديده گرفت كه اين ميزان بعدها به دو درصد و سه درصد افزایش یافته که چالش‌های جدیدی هم ایجاد کرده است.

وي با با بيان اينكه از ديگر چالش‌هاي موجود در حوزه مسائل اجتماعي ، فاصله طبقاتي و اختلاف هنجاري ميان ساكنان شهرك هاي نفتي و ساير اقشار است، تصريح كرد: توجه به اين مناطق از جنبه‌هاي مختلف حايز اهميت است و استفاده از مشاوران براي ارايه راه‌حل و حل مشكلات افراد مناطق اقماري و شهرك‌هاي نفتي يكي از مهم‌ترين مسائلي است كه مي‌بايست در حوزه مسئوليت اجتماعي به آن بها داده شود.

دكتر قابضي در خاتمه با اشاره به انجام مسئوليت اجتماعي صنعت نفت در حوزه محيط زيست و فعاليتهاي پژوهشگاه در اين زمينه به برخي توانمندي‌هاي پژوهشگاه صنعت نفت در اجراي پروژه‌هاي زيست محيطي اشاره كرد و با اشاره به سخنان وزير نفت در مراسم افتتاح همايش مسئوليت اجتماعي مبني بر ضرورت وجود مشاور در كنار طرح‌هاي وزارت نفت خواستار استفاده از ظرفيت پژوهشگاه به عنوان مشاوري امين در كنار پروژه‌هاي زيست محيطي وزارت نفت شد.

 

توسعه اجتماعي صنعت نفت، همپاي توسعه صنعتي بوده است

دبیر سومین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت:

توسعه اجتماعي صنعت نفت، همپاي توسعه صنعتي بوده است

 

 

می‌توانیم ادعا کنیم که در چهار سال فعالیت دولت تدبیر و امید، صنعت نفت توانسته است، در مسیر توسعه اجتماعی، همپای توسعه صنعتی گام‌های موثری بردارد.

سید امیر طالبیان، دبیر سومین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت، روز سه‌شنبه، ۲۷ تیرماه با بيان اين‌كه امروز با همت همگاني تمامي دست‌انداركاران مي‌توان اين همايش عظيم را برگزار كرد گفت: با افتخار اعلام می‌کنیم که حمایت‌های همه جانبه وزیر نفت از مسئولیت‌های اجتماعی صنعت نفت به بار نشسته است و امروز شاهد برگزاري اين بنياد بزرگ مي‌باشيم.

وي در ادامه به روند پيشرفت فعاليت‌ها در حوزه CSR نيز اشاره كرد و گفت: شاهد اين مدعا دريافت بيش از 30 فقره گزارش پايدار شركتي است كه با همت دست اندرکارانخانواده صنعت نفت و توسط دبیرخانه دریافت شده است و میتوان به راحتی اذعان كرد كه در 4 سال فعالیت دولت تدبیر و امید، صنعت نفت توانسته است توسعه اجتماعی را هم پای توسعه صنعتی به پیش ببرد.

دبیر سومین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت، در همين راستا تاكيد كرد: درست است كه موظف شديم كه طبق اساس نامه شرکت ملی نفت ایران در حوزه های جغرافيايي نسبت به ایفای مسئولیت اجتماعی در قالب توسعه پایدار و حفظ محیط زیست مستقیما و یا از طریق شرکت های طرف قرارداد در بودجه سنواتی شرکت اقدام کنیم اما اين گزارشات نشان مي‌دهد كه فعاليت‌هاي انجام شده همگي فراتر از تكاليف قانوني ما بوده و اين خود گام موثري در كارنامه صنعت عظيم نفت به شمار مي‌رود.

وی ادامه داد: همکاران ما افزون بر فعالیت‌های تولیدی برابر سیاست اعلامی وزارت نفت از ارائه خدمات به روستاها و مناطق دور افتاده حتی پیرامون خطوط لوله نیز غفلت نکرده‌اند و از ظرفیت‌های خود برای آموزش و توانمندسازی نیروهای بومی علاقه‌مند در حرفه‌های مهارتی و فنی استفاده کرده‌اند.

وي در ادامه بر اجراي مفاهيم و موضوعات مسئوليت اجتماعي نيز تاكيد كرد و گفت: از تمامي مديران مي‌خواهم همانطور كه در تهيه و انتشار گزارش پايدار شركتي ما را ياري كردند سعي بر اجراي آن داشته باشند تا شاهد بهبود كيفيت زندگي مردم در تمامي مناطق كشور باشيم.

دبیر سومین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت به شفاف سازي برخي امور و همچنين اطلاع‌رساني آن‌ها تاكيد كرد و افزود: باید همگان بدانند که در فرآیند تولید و توزیع بنزین تحویلی روزانه به مردم، چند استاندارد بین‌المللی کیفیت و زیست محیطی در پالایشگاه‌ها، شرکت پالایش و پخش، شرکت خطوط لوله و مخابرات رعایت می‌شود.

طالبیان در خاتمه ضمن تشكر از تمامي دست‌اندركاراني كه باعث برپايي اين همايش شدند اظهار كرد: امیدوارم سومین همایش مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت به اهداف موردنظر که همان هدفمند کردن خدمات به جامعه و کمک به ارتقای کیفیت زندگی مردم در مناطق عملیاتی و ایجاد اعتبار برای صنعت نفت است، دست یابد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت