ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
شنبه, 29 مهر 1396

در نمايشگاه نانو تهران، دستاوردها و دانش‌هاي فني پژوهشگاه صنعت نفت ارايه خواهد شد

دردهمين جشنواره و نمايشگاه بين‌المللي فناوري نانو تهران؛

دستاوردها و دانش‌هاي فني پژوهشگاه صنعت نفت ارايه خواهد شد

 

 

پژوهشگاه صنعت نفت با حضور در دهمين جشنواره و نمايشگاه بين‌المللي فناوري نانو تهران، دستاورد‌ها و دانش فني‌هاي خلق و توسعه‌يافته و همچنين محصولات مربوط به حوزه نانو را كه حاصل تلاش يك سال اخير بخش‌هاي مختلف اين مجموعه است را ارايه خواهد كرد.

به گزارش روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، اين مجموعه با هدف استفاده از فناوري نانو براي رفع نياز‌هاي تحقيقاتي صنعت نفت و دستيابي به دانش فني توليد نانو مواد و ساخت تجهيزات پيشرفته مورد نياز صنايع نفت،‌ گاز و پتروشيمي فعاليت مي‌كند.

بر همين اساس در دهمين جشنواره و نمايشگاه بين‌المللي فناوري نانو تهران ، پژوهشگاه صنعت نفت تصميم دارد اهم دستاودهاي خود را نظير دانش فني سيستم بازيافت بخارات هيدروكربن‏ها با نانو جاذب، دانش فني توليد بازدارنده‏ خوردگي براي چاه‏هاي نفت و گاز ، نانو افزايه‌هاي حفاري، نانو حسگر‌ها، روش‌هاي حذف آلاينده‌ها و ذخيره‌سازي و جداسازي گاز را معرفي كند.

ارايه دستاورد‌هاي نانو در صنعت، ارايه دانش‌هاي فني قابل واگذاري به شركت‌هاي دانش بنيان و به‌كارگيري توانمندي‌هاي ايجاد شده در صنايع ديگر، از مهم‌ترين اهداف پژوهشگاه براي حضور در اين نمايشگاه مي‌باشد.

همچنين ماكت طراحي شده حذف آلاينده‌ بخارات بنزين و ساخت سامانه ارزيابي انتقال حرارت نانو عايق‌ها به منظور ارايه بهتر دستاوردها به نمايش گذاشته خواهد شد.

گفتني است نهمين نمایشگاه فناوری نانو 14 الی 17 مهر ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار و غرفه پژوهشگاه در  سالن خلیج فارس ميزبان بازديد‌كنندگان خواهد بود.

الزامات، فرصت‎‏ها و برنامه‌هاي اچ‎اس‎یی پژوهشگاه بررسی شد

با حضور رييس بهداشت، ايمني، محيط زيست و پدافند غيرعامل پژوهشگاه صنعت نفت،

الزامات، فرصت‏ها و برنامه‌هاي  اچاسیی پژوهشگاه بررسی شد

 

 

توجه به حفظ سلامت و زندگي انسان‌هاو به تبع آن بهره‌وري افزون‌تر سازمان‌ها با استقرار و حفظ نظام مديريت HSE محقق مي‌شود كه اين مهم يكي از اصول توسعه پايدار بوده و در جوامع پويا به عنوان يك ارزش شناخته مي‌شود. اثر‌بخشي HSE تنها زماني حاصل مي‌شود كه رويكرد پيشگيرانه در مورد حوادث، بيماري‌هاي شغلي و آسيب‌هاي زيست محيطي وجود داشته باشد؛ از اين رو بر آن شديم تا مصاحبه‌اي با مهندس مجتبي جليلي رييس واحد HSE و پدافند غیرعامل پژوهشگاه صنعت نفت انجام دهيم كه در ادامه مي‌خوانيد.

آقاي مهندس جليلي به طور كلي واحد HSE پژوهشگاه چه وظايفي را بر عهده دارد؟

اين واحد بعنوان متولي نظام مديريت بهداشت،‌ايمني، محيط‌زيست و پدافند غيرعامل و با رسالت حفظ سرمايه‌هاي انساني و مادي عهده‌دار يكي از مهم‌ترين مسئوليت‌ها در پژوهشگاه صنعت نفت مي‌باشد كه موارد ذيل تنها بخشی از فعاليت‌هاي واحد HSE پژوهشگاه است.

به طور كلي مي‌توان فعاليت‌هايي نظير برنامه‌ريزي و نظارت بر انجام کامل معاينات شغلي كليه كاركنان اعم از رسمي، پيماني، قراردادي و پيمانكاري، بازنگري و بومي‌سازي مستندات داخلی بر اساس مستندات و الزامات سيستم مديريت بهداشت، ايمني و محيط زيست، ابلاغي از سوي وزارت نفت و شركت ملي نفت ايران، ارايه خدمات ایمنی و آتش‌نشاني به كليه پروژه‌هاي پايلوتي و آزمايشگاهي در طول دوره فعاليت و بررسي كليه قراردادهاي پژوهشگاه از ديدگاه HSE و ارايه الزامات مربوط به آن‌ها را جزء  برنامه‌هاي اين وحد محسوب كرد.

البته نبايد اين نكته را فراموش كرد كه برنامه‌هاي ديگري مانند انجام برنامه‌ريزي و پيش‌بيني الزامات مرتبط با مبحث پدافند غيرعامل، تجزيه و تحليل خطرات شغلي، ارزيابي عوامل زيان‌آور محيط كار، اجرايي نمودن الزامات مديريت پسماند،  HSEپيمانكاران، تجزيه و تحليل حوادث و راه اندازي سامانه هاي ثبت اعمال و شرايط ناايمن (آنومالي)، سامانه انتقادات و پيشنهادات مرتبط با  HSE ، سامانه مديريت پسماند، سامانه MSDS (4700 ماده شيميايي) و همچنين تجميع، پايش و رفع نقص سيستم‌هاي اعلام حريق و همكاري در استقرار سيستم‌هاي استاندارد مديريت زيست محيطي (ISO 14001) و ايمني و سلامت شغلي ( OHSAS 18001) نيز بخش‌ دیگری از فعاليت‌هاي اين واحد را به خود اختصاص مي‌دهد.

يكي‌از بخش هاي اصلي حوزه HSE مقوله بهداشت شغلي و محيط كار است، در اين زمينه چه فعاليت هايي تاكنون انجام شده است؟

همانند ديگر بخش‌هاي اين واحد، اين حوزه‌ نيز از اهميت بسزايي برخوردار است تا جايي كه ارزيابي عوامل زيان‌آور محيط‌كار با همكاري دانشگاه‌هاي معتبر كشور و تفسير نتايج و اقدامات اصلاحي در اين زمينه و همچنين تهيه گزارش‌هاي آماري و تحليلي از روند انجام معاينات شغلي و هماهنگي با بيمارستان‌هاي اطراف پژوهشگاه و مركز سلامت كار به منظور پذيرش كاركنان قراردادي و پيمانكاري در زمان بروز بيماري‌ها و حوادث اورژانسي و ارائه خدمات مورد نظر را در دستور كار قرار داده‌ايم.

يكي از مهم‌ترين اقدامات همكاران واحد HSE در اين زمينه برنامه‌ريزي جهت برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي كاركنان به منظور آشنايي با عوامل زيان‌آور محيط كار و بيماري‌هاي مرتبط با آن‌ها مي‌باشد تا بتوانيم به بهترين صورت اين مشكلات را كنترل كرده و از بروز بیماری های شغلی پیشگیری كنيم و حتي در زمينه بهداشت محیط تدوين دستورالعمل‌هاي مرتبط و انجام اقدامات و بازديدهاي مربوطه نظير برنامه ريزي براي سم پاشي ساختمان‌ها،نظارت بر رستوران و.... نيز انجام شده است.

آقاي مهندس! در بخش ايمني با عنوان چالش برانگيزترين و مهمترين مبحث حوزه HSE چه فعاليت‌هايي در واحد شما صورت پذيرفته است ؟

با توجه به وجود خطرات و ريسك فاكتورهاي متعدد و متنوعي كه در بخش‌هاي مختلف آزمايشگاهي و پايلوتي در پژوهشگاه وجود دارد و احتمال بروز حوادث جبران‌ناپذير از جمله حريق، انفجار، نشت گازهاي سمي و ... كه بصورت بالقوه مي‌تواند سلامتي كاركنان و سرمايه‌هاي مادي سازمان را تهديد كند، با اتخاذ استراتژي‌هاي مناسب اقدامات فراواني در پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده است.

از ميان فعاليت‌هاي انجام شده در بخش ايمني مي‌توان به بازديد مستمر و شبانه‌روزي از كليه تاسيسات، ساختمان‌ها و تجهيزات توسط كارشناسان و آتش نشانان واحد HSE، برنامه‌ريزي لازم در خصوص راه اندازي سيستم ثبت / اعمال و شرايط نا ايمن (آنومالي) و تهيه دستورالعمل مرتبط با آن، بازنگري و تكميل چك ليست‌هاي ايمني ساختمان‌ها، راه‌اندازي پايلوت‌ها و آزمايشگاه‌ها و همچنين مجوزهاي انجام كار مطابق با راهنماهاي ابلاغي از شركت ملي نفت ايران اشاره كرد.

پايش و رفع نقص سيستم‌هاي اعلام و اطفاء حريق بگونه‌اي كه ساختمان‌ها و تاسيسات بطور يكپارچه و آنلاين از طريق سيستم مانيتورينگ ايستگاه آتش‌نشاني، قابل رصد بوده و هرگونه انتشار دود و حرارت در بخش‌هاي مختلف به سرعت شناسايي  شوند تا بتوان اقدام لازم جهت پيشگيري ازگسترش حريق صورت پذيرد از ديگر اقدامات مهم اين بخش به حساب مي‌آيد.

با توجه به اين‌كه پروژه‌هاي پژوهشي متنوع از جمله پايلوتي، آزمايشگاهي و مطالعات میدانی در اين مجموعه تعريف مي‌شود بازنگري كامل روش اجرايي مديريت ريسك بر مبناي خطرات احتمالي در دستور كار قرار گرفته و در حال حاضر سبدی از روش‌هاي مختلف وجود دارد كه اجرا و پياده‌سازي آن‌ها در پژوهشگاه در حال انجام است.

آيا فعاليت ديگري كه مربوط به حوزه ايمني بشود توسط همكاران شما پيگيري مي‌شود؟

بله. فعاليت‌هاي اين حوزه از گستردگي بسياري برخوردار است و نكات بالا موارد اندكي از فعاليت‌هاي اين بخش محسوب مي‌شود و البته مي‌توان موارد ديگري را نيز به آن‌ها اضافه كرد.

به طور مثال توجه بهHSE  پيمانكاران و الزام پيمانكاران به معرفي مسئول HSE جهت نظارت بر كليه فعاليت‌هاي اجرايي و اخذ مجوزهاي لازم از واحد HSE پژوهشگاه مطابق دستورالعمل HSE پيمانكاران شركت ملي نفت ايران، نظارت بر لزوم انجام بازرسي فني در طراحي پايلوت‌ها و Setup ها، برنامه‌ريزي و هماهنگي جهت اجراي مانورهاي ايمني و آتش نشاني،ریزش مواد شيميايي و نشت گازهاي سمي و همچنين سنجش واكنش در شرايط اضطراري از ديگر برنامه‌ها ما در حوزه ايمني مي‌باشد.

آقاي مهندس با ارزيابي‌هاي انجام گرفته در اين بخش نيازي به برگزاري دوره‌هاي آموزشي احساس شد؟

بله اين مهم نيز پس از بررسي‌هاي همكاران ما به صورت مناسبي انجام شد. اجراي آموزش‌هاي تخصصي براي كارشناسان HSE با عناوین: مديريت ريسك، تجزيه و تحليل رويدادها و حوادث ،شاخص های ارزيابي عملكرد HSE، برگزاري آموزش‌هاي عملياتي و تخصصي آتش نشاني براي آمادگي آتش نشانان پژوهشگاه صنعت نفت با حضوراساتيد مجرب و كارآزموده آتش نشاني و براساس استانداردهاي ملي و بين المللي در محل پژوهشگاه (1188 نفر ساعت آموزش عملیاتی) مواردي است كه پس از نیازسنجی كارشناسان اين واحد براي كاركنان مرتبط برگزار شد.ضمنا دوره های آشنایی با عوامل زیان آور محیط کار ، واکنش در شرایط اضطراری، ایمنی و آتش نشانی برای کارکنان پژوهشگاه در حال برنامه ریزی و اجرا می باشد.

با توجه به اهميت مقوله محيط زيست و چالش هايي كه امروزه با آن ها روبرو هستيم در اين خصوص چه اقداماتي در پژوهشگاه صورت پذيرفته است؟

پژوهشگاه صنعت نفت بعنوان يكي از سازمان‌هاي پيشرو در اين خصوص و با توجه به ماهيت فرآيندهاي جاري آن درصدد ايجاد فعاليت‌ها و فرآيندهايي با كمترين آسيب به محيط زيست مي‌باشد از اين رو مواردي نظير برنامه ريزي و اجراي راهنماي مديريت پسماند در كليه مراحل ذخيره، جداسازي، انتقال، بازيافت و امحاء، گزارش آماري ميزان پسماندهاي توليدي در طبقه‌بندي‌هاي؛ پسماند شهري، شيميايي، عفوني و ويژه، پايش سالانه آلاينده‌هاي خروجي واحدها و موتورخانه توسط پژوهشكده محيط زيست و بيوتكنولوژي و انجام برنامه ريزي هاي لازم و تدوين دستورالعمل مديريت مصرف انرژي در حال پيگيري و اجرا مي‌باشد.

همچنين ارزيابي ريسك جنبه هاي زيست محيطي پروژه هاي پژوهشي و خدمات آزمايشگاهي، بازيافت حلال‌هاي مصرفي در آزمايشگاه‌ها، تصفيه فاضلاب‌هاي بهداشتي و شيميايي در تصفيه‌خانه پژوهشگاه و به روزرساني ناوگان حمل و نقل پژوهشگاه و رعايت الزامات معاينه فني خودروها از ديگر فعاليت‌هاي مهمي‌است كه پژوهشگاه در زمينه‌هاي مرتبط با محيط زيست انجام مي‌دهد.

و سخن آخر

در پایان ضمن تشکر از توجه و صرف زمان شما در انجام این مصاحبه، خاطر نشان مي‌سازد از آنجائي‌كه به دليل ماهيت كاري و پژوهشي، مهم‌ترين سرمايه پژوهشگاه نيروي انساني  آن مي‌باشد، آقاي دكتر كاتوزيان، رييس پژوهشگاه همواره برنامه‌هاي HSE را در اولويت كارهاي خود قرار داده و حمايت‌هاي همه جانبه ايشان راه‌گشاي توسعه و بهبود مستمر فعاليت‌هاي واحد HSE متناسب با پيچيدگي كاري در پژوهشگاه مي‌باشد، از اين رو رويكرد HSE در پيشگيري از بروز حوادث، صدمات جاني، خسارت هاي مالي، حفظ منابع و محيط زيست و جلوگيري از تحميل هزينه‌هاي مستقيم و غيرمستقيم ناشي از موارد ذكر شده و در نهايت ارتقاء بهره‌وري را مي‌توان از مصاديق تحقق و پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي در كشور دانست.

پیام دكتر كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت، به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس

 

رييس پژوهشگاه صنعت نفت به ‌مناسبت هفته‌ دفاع مقدس پیامی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، متن کامل پیام دكتر كاتوزيان به شرح زیر است:

 

باسمه تعالي

قال رسول الله (ص): حسين مني و انا من حسين

هشت سال دفاع مقدس، بيانگر ايثار و از خودگذشتگي ملت سرافرازي است كه با بهره‌مندي از تعاليم عاشورايي، عزت و افتخار را سرلوحه خويش قرار دادند.

تقارن هفته دفاع مقدس با ماه محرم، فرصتي است تا توامان با يادآوري رشادت‌هاي رزمندگان اسلام، با استعانت از درس‌هاي ماه محرم، خود و جامعه را در مسير تعالي قرار دهيم.

اينجانب ضمن جلب توجه همكاران به فلسفه عاشورا، از خداوند متعال توفيق در بهره‌مندي از اين مراسم، حركت در مسير آرمان‌هاي امام راحل و پاسداشت خون شهيدان هشت سال دفاع مقدس را مسئلت دارم.

ثبت 130 اختراع از سوي محققان پژوهشگاه صنعت نفت

 

دكتر منصور بزمی در نشست خبری امروز كه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، اين مجموعه را یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی خاورمیانه دانست و گفت: این پژوهشگاه در سال‌های بسياري به عنوان مرکز پژوهشی برتر کشور شناخته شده است و یکی از ملاک‌های اين انتخاب ثبت 130 اختراع و پتنت در کشورهای اروپایی و آمریکا است.

وی با تاکید بر این‌که ثبت پتنت به خودی خود ارزش زیادی ندارد، افزود: زمانی اختراعات دارای ارزش می‌شوند که نتایج آن‌ها در قالب لیسانس و یا خدمات فناورانه و کاربردی به ديگر كشورها صادر شوند و از آن‌جايي كه ثبت پتنت‌ها هزينه‌هاي بسياري به دنبال دارد ثبت این اختراعات، تنها آمار اختراعات کشور را افزایش می‌دهند.

آمادگی این پژوهشگاه برای همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی

وی با تاکید بر این‌که تمام پروژه‌های اجرا شده در این پژوهشگاه به صورت پروژه محور است، گفت: همواره پژوهشگاه تعاملات گسترده‌اي با مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي در طول‌ سال‌ها فعاليت خود داشته است، به گونه‌ای که تعداد زیادی از دانشجویان دوره دکتری و فوق لیسانس در این پژوهشگاه مشغول گذارندن پایان‌نامه‌های خود هستند و هيچ گاه اين مجموعه خود را رقيب دانشگاه‌ها و مراكر علمي نمي‌داند.

بزمي ادامه داد: معمولا فعاليت‌هاي آكادميك و آزمايشگاهي و مقياس بنچ در دانشگاه‌ها انجام مي‌شود و فعاليت‌هاي مربوط به پايلوت و تجاري‌سازي در مراكز پژوهشي دنبال مي‌شود؛ از اين رو هيچ‌گاه نمي‌توان دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي را رقيب يكديگر دانست بلكه اين دو مجموعه در طول هم قرار دارند و اعلام مي‌كنيم كه پژوهشگاه به منظور توسعه همكاري‌هاي خود آمادگي همكاري با تمام دانشگاه‌هاي كشور را دارد.

 

اولين نشست تخصصي بين كنسرسيوم ايراني و كره‌‌اي برگزار شد

با هدف توسعه دانش فني ايزو كانتينر‌هاي ميني ال ان جي؛

اولين نشست تخصصي بين كنسرسيوم ايراني و كره‌‌اي برگزار شد

 

 

اولين نشست تخصصي مابين كنسرسيوم ايراني و كره‌‌اي پس از امضاء توافق‌نامه به منظور توسعه دانش فني ايزو كانتينر‌هاي ميني ال ان جي در روز‌هاي شنبه و يكشنبه 21 و 22 مردادماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

دكتر سعيد پاك سرشت،‌ مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران با بيان اين‌كه توسعه دانش فني ايزو كانتينر‌هاي ميني ال ان جي در دستور كار شركت ملي گاز ايران قرار گرفته است گفت،: براي تحقق اين هدف از مشاركت شركت‌هاي ايراني و كره‌اي در قالب دو كنسرسيوم استفاده شده است كه كنسرسيوم ايراني شامل شركت ملي گاز ايران ، پژوهشگاه صنعت نفت و انستيتو ال ان جي و ديگر سازندگان بوده و طرف كره‌اي يك مجموعه‌اي از شركت‌هاي فني و مهندسي و سازندگان تجهيزات هستند كه با هدف توسعه فناوري به صورت مشترك با يكديگر فعاليت مي‌كنند.

وي در همين راستا تصريح كرد: در اين توافق‌نامه هر كدام از طرفين قرارداد ، هزينه‌هاي بخش خود را متقبل شده‌اند و طبق اين توافق، فناوري‌هاي مورد نياز توسعه يافته و تجهيزات مورد نياز نيز ساخته ‌مي شود. ساخت بخشي از اين تجهيزات در كشوركره و بخشي ديگر در داخل ايران انجام خواهد شد و پس از اتمام مراحل، نتايج به صورت تلفيق شده مورد تحليل و بررسي قرار خواهد گرفت.

مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران با تاكيد بر اين‌كه طرفين يك همكاري بلند مدت را در زمينه تبادل دانش و كارشناس در برنامه خود قرار داده‌اند ، افزود: دستاوردهاي حاصل از فعاليت‌هاي كنسرسيوم‌هاي ايراني و كره‌اي در نهايت منجر به انتخاب فناوري مناسب و ساخت تجهيزات خواهد شد و اين خدمات در طول 4 سال برنامه‌ريزي شده است.

پاك سرشت همكاري دو جانبه ايران و كره را در زمينه ميني ال ان جي را فرصت مناسبي براي هر دو طرف دانست و گفت: اين فعاليت‌ها از امسال آغاز خواهد شد و در ابتدا مراحل طراحي مفهومي، پايه و جزيي در دستور كار قرار گرفته است و بعد از آن مراحل ساخت تجهيزات و تست آن دنبال خواهد شد.

اين مقام مسئول افزود: اين واحد از آن‌جايي كه به صورت ايزو كانتينر طراحي مي‌شود قابليت حمل و جابه‌جايي خواهد داشت و در مكان‌هاي مختلف قابليت بهره‌برداري داشته و از اين رو رسيدن به اين فناوري افق‌هاي بازاري مناسبي را فراهم مي‌كند.

وي با تاكيد بر اينكه فناوري ال ان جي در قالب ايزو كانتينر ، يك تكنولوژي جديد محسوب مي‌شود، اظهار كرد: هم اكنون كاربردهاي مختلفي بر روي ال ان جي توسعه داده شده است كه يكي از مهم‌ترين‌ آن‌ها استفاده از ال ان جي به عنوان سوخت خودرو‌هاي سنگين و كشتي ها مي‌باشد؛ و از آن‌جايي كه دنيا به سمت سوخت‌هاي پاك حركت مي‌كند ما نيز تلاش مي‌كنيم در اين مسير قدم برداريم.

پاك سرشت در همين راستا تصريح كرد: در حال حاضر، فناوري‌هاي استفاده از اين نوع سوخت‌ها در خودرو‌هاي سنگين ، كشتي‌ها و ترن‌ها توسعه داده مي‌شود و كاربرد آنها در آينده نيز بيشتر خواهد شد.‌

وي در خاتمه به مقررات وضع شده توسط IMO به عنوان يك سازمان بين‌المللي در زمينه كشتي راني نيز اشاره كرد و گفت: اين سازمان قانون و مقرراتي را مصوب كرده است كه از سال 2020 سوخت كشتي‌ها مي‌بايست از حداقل آلايندگي برخوردار باشند از اين رو بسياري از شركت‌ها استفاده از سوخت‌هاي پاك نظير ال ان جي را در دستور كار خود قرار داده‌اند.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت