روحانی: به‌زودی هیئت‌هایی به کشورهای منطقه و صادرکننده نفت اعزام می‌شود

روحانی: به‌زودی هیئت‌هایی به کشورهای منطقه و صادرکننده نفت اعزام می‌شود

 

رئیس جمهوری گفت: به‌زودی هیئت‌هایی را به همه کشورها و صادرکنندگان نفت در منطقه و خارج از منطقه اعزام می‌کنم، زیرا مبنای ما صحبت کردن و با هم حرف زدن از طریق منطق و گفت‌وگوست و ان‌شاء‌الله این روند را ادامه می‌دهیم.

به گزارش شانا، دکتر حسن روحانی شامگاه دوشنبه (۱۵ مردادماه) در گفت‌وگویی تلویزیونی در پاسخ به این پرسش که آیا واقعا در ادامه برجام، چین و روسیه به اندازه اروپایی‌ها به تعهدهایشان عمل می‌کنند یا نه و این‌که آیا براساس مصالح و منافع ملی با اینها کار می‌کنیم، اظهارکرد: برای ما در روابط خارجی منافع ملی مهم است. رابطه‌ای که با روسیه یا با چین داریم، با اروپا قابل مقایسه نیست. با چین رابطه بیشتر و بهتری داریم. یعنی امروز چین است که در زمینه هسته‌ای رآکتور اراک را بر مبنای تعهد برجامی خودش دنبال و به عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری با ما معامله می‌کند.

وی افزود: در مذاکراتی که در حاشیه سازمان شانگهای با مقام‌های چینی داشتم آنها متعهد بودند به این‌که به روابط خودشان با ایران ادامه دهند و روابط را حفظ کنند. ممکن است تفاوت‌هایی از نظر اجرای تعهدها باشد، اما در عین حال هم چین و هم روسیه به صراحت می‌گویند که ایستادگی کرده و به تعهدهایشان عمل می‌کنند و قراردادها را اجرا می‌کنند و شما دیدید در قرارداد توتال وقتی توتال اعلام کرد که خارج می‌شود، شرکت چینی اعلام کرد که ادامه می‌دهم.

مردم خیال‌شان درباره آب و برق و حمل‌ونقل راحت باشد

رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره راه‌های جلوگیری از ایجاد فضای رانت در بحث ارز پاسخ داد: ممکن است عده‌ای نگرانی داشته باشند. پیش‌تر برای کالای اساسی اوج ارز آزاد در بازار ۴ هزار تومان کمتر  یا بیشتر بود. همین ارز را برای کالای اساسی البته یک مقدار بازتر ۳۸۰۰ می‌دادیم و کنترل می‌کردیم و با همان قیمت به دست مردم می‌رسید. بنابراین تجربه این کار را در کالای اساسی داریم و همیشه در شرایط سخت ممکن است دیدگاه‌های دیگری هم باشد، برای نمونه می‌گویند که چرا سوخت ارزان به مردم می‌دهید، این را گران کنید بعد پولش را به مردم بدهید، چرا برق و آب ارزان می‌دهید. می‌خواهم به مردم بگویم که به غیر از این کالاهای اساسی تا آخر سال باید حتی راجع به آب و برق و حمل‌ونقل هم مطمئن باشند.

می‌توانیم آمریکا را پشیمان کنیم، اگر متحد باشیم

روحانی با تاکید بر این‌که معتقدم اگر متحد باشیم، تحریم هر چه زودتر شکسته می‌شود، افزود: تحریمی که آمریکا از امروز آغاز کرده است و از پیش اجرایی و عملیاتی شده با همان شعارهایی که دی‌ماه پارسال دادند این تحریم از امروز به طور رسمی آغاز شده است، به نظر من اگر متحد باشیم و با هم کار کنیم خیلی زود آمریکا را پشیمان می‌کنیم، اگر با دنیا خوب کار و تلاش کنیم، آمریکایی‌ها می‌فهمند این تحریم‌شان بی‌اثر است و نمی‌تواند تأثیرگذار باشد، زودتر برمی‌گردند.

 وی افزود: ترامپ از آن لحن تندی که علیه ملت ایران و حکومت داشت یک قدم برگشته است. البته امروز هم در این فرمان اجرایی‌اش باز هم حرف‌های تندی را زده است، اما در عین حال یک قدم برگشته است. ترامپ باید چند قدم برگردد، یعنی باید حداقل به قبل از دوران خودش برگردد تا شرایط مناسبی برای تضمین بهتر منافع ایران، آمریکا و جهان  ایجاد شود.

 رئیس جمهوری با تاکید بر این که هر چه متحدتر کار کنیم، آمریکا را زودتر را پشیمان می‌کنیم و ما می‌توانیم تحریم را از بین ببریم، تصریح کرد: این دست خود ماست. اگر بپرسید این تحریم چند ماه طول می‌کشد من می‌گویم زمانش دست ما یعنی همه قواست. اگر دولت، قوای دیگر، نیروهای مسلح و مردم کنار هم قرار بگیرند این تحریم را خیلی سریع‌تر خاتمه می‌دهیم. اگر از هم فاصله بگیریم سبب اختلاف شود، بی‌تحملی نشان دهیم به‌طور حتم این تحریم طولانی می‌شود. زمان تحریم دست ماست. به نظن به حول و قوه الهی مردم و دولت دست به دست هم می‌دهیم و آن‌را کوتاه‌تر می‌کنیم.

از وضع مردم مطلعم؛ آنها صبورند

رئیس جمهوری در ادامه این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی درباره این که چقدر در جریان مطالبات و خواسته‌های مردم قرار دارید، پاسخ داد: اولا این‌که مردم به‌طور مداوم با تلفن و نامه با ریاست جمهوری در تماس هستند، وزیران هم مرتب به شهرهای مختلف و استان‌های مختلف می‌روند و دایما استاندارها و وزرا را می‌بینم، در فضای مجازی هم مقداری وقت می‌گذارم و دیدگاه‌های مردم را می‌بینم، بنابراین به‌طور حتم از وضع مردم مطلع هستم.

وی افزود: مردم ما امسال با فشار شدید روبه‌رو بودند. یعنی از یک طرف به دلیل خشکسالی مشکل آب داشتیم، در کنار آب مشکل برق پیش آمد، زیرا نیروگاه‌های برق آبی‌ دچار مشکل شد، در کنار آن مشکل محیط زیست داشتیم، در کنار آن مشکلات ارزی به‌وجود آمد و در بازار و زندگی مردم تأثیر گذاشت. اما در عین حال مردم ما، بسیار نجیب و صبور هستند؛ مردمی هستند که واقعا مشکلات را با دست خودشان حل می‌کنند.

روحانی اظهار کرد: دنیا این همه فشار روانی می‌آورد و تبلیغ می‌کند، همه رسانه‌ها جمع می‌شوند، در فضای مجازی و حقیقی مردم به اغتشاش و اعتراض فرا خوانده می‌شوند و یک روزی را اعلام می‌کنند که مردم به خیابان‌ها بیایند، اما مردم ما نمی‌آیند. یک تعداد معدود و ناچیزی به خیابان می‌آیند، این نشان‌دهنده صبر و تحمل و بیداری و هوشیاری و توجه مردم است.

یارانه فساد می‌آورد

رئیس جمهوری در ادامه اظهار کرد: در هر چیز یارانه‌ای در کشور مانند سوخت، نان، آرد، که شما یارانه‌ای به مردم بدهید، درست است کمک به مردم است، اما در کنارش هم فساد و هم خروج است. یعنی کالای ما در مرزها قاچاق می‌شود. الان بنزین از کشور ما قاچاق می شود، برای این‌که بنزین در اینجا هزار تومان و در ترکیه ۱۰ هزار تومان است. اینجا گازوئیل ۳۵۰ تومان و در عربستان سعودی ۳ هزار تومان است. در دارو نیز به همین شکل.

روحانی ادامه داد: هر چیزی که به صورت یارانه‌ای شد و اختلاف قیمت بین ما و کشورهای منطقه  نظیر عراق و افغانستان و دیگر کشورها زیاد شد، محل رانت و فساد است. اصل اقتصادی‌ها این است که در هیچ موردی یارانه ندهیم و کالاها به قیمت باشد که از لحاظ اصول درست می‌گویند، اما در یک شرایط خاص، آن هم در شرایطی که دشمن به ما فشار می‌آورد و مردم در فشار هستند، معتقدم این یارانه را باید بدهیم و این کالاها را در اختیار مردم بگذاریم و حتی‌الامکان از مرزها مراقبت کنیم.

وی افزود: برای این‌که مردم ما مستحضر باشند، در جنوب، مسئولیت مبارزه با قاچاق را به نیروی دریایی سپاه دادیم. بنابراین امروز مرز شرق و غرب دست سپاه و بعضی جاها دست نیروی انتظامی و نیروهای اطلاعات است. همه ما، مسئولان و گمرکات، باید دست به دست هم دهیم و مراقبت کنیم این فساد را به حداقل برسانیم و با افراد فاسد بجنگیم و مبارزه کنیم.

روحانی تاکید کرد: دولت هیچ خط قرمزی در این زمینه ندارد و هر مقام و کسی اگر تخلف کرده باید با او برخورد شود؛ دادگاه‌ها باید طبق قانون با او برخورد کنند و ما هم حامی خواهیم بود. حامی قوه قضائیه و مبارزه با فساد هستیم و در این زمینه ان‌شاء‌الله تلاش‌مان را مضاعف خواهیم کرد.

تشکیل کارگروه مدیریت آب و انرژی در پژوهشگاه صنعت نفت

تشکیل کارگروه مدیریت آب و انرژی در پژوهشگاه صنعت نفت

 

مهندس غلامرضا حجار خبر داد:

تشکیل کارگروه مدیریت آب و انرژی در پژوهشگاه صنعت نفت

معاون پشتيباني پژوهشگاه صنعت نفت بر اهمیت تمرکز طرح‎های بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش‌هاي مختلف اين سازمان و كاهش ميزان مصرف آب در كارگروه انرژي و آب تاكيد كرد.

مهندس غلام‌رضا حجار، معاون پشتيباني پژوهشگاه صنعت نفت در گفتگوي اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي، به تشكيل كارگروه انرژي و آب در پژوهشگاه صنعت نفت اشاره كرد و گفت: با توجه به مشكلات ناشي از كمبود انرژي در كشور و ابلاغيه‌هاي دولتي در خصوص كاهش مصرف آن، پژوهشگاه صنعت نفت نيز هم راستا با اين تصميم‌گيري بر آن شد تا كارگروهي براي بهينه سازی مصرف انرژی تشكيل دهد.

وي ادامه داد: اين كارگروه متشکل از متخصصان حوزه انرژي ، نمايندگاني از پرديس‌هاي سه‌گانه و ستاد پژوهشگاه تاكنون سه جلسه در راستاي اهداف و سياست‌هاي بهينه‌سازي مصرف انرژي برگزار کرده و با توجه به اهمیت توجه به میزان مصرف آب درسازمان، مقرر شد نام اين كارگروه را " كميته آب و انرژي " قرار دهيم و ميزان مصرف هر يك از واحد‌هاي اين مجموعه را به تفكيك مشخص كنيم.

ايشان افزود: هدف اصلي اين كارگروه رساندن مصرف آب سازمان به يك سوم ميزان مصرف فعلی است؛ از اين رو مصرف بهينه آب شرب شهري و حتي چاه‌هاي موجود در پژوهشگاه در دستور كار قرار گرفته و با توجه به تصميم اخير شهرداري مبني بر عدم کاشت فضا‌هاي سبز، در پژوهشگاه نيز آبیاری چمن‌های مجموعه به صورت خیلی محدود و براي درختان نيز آبياري قطره‌اي در نظر گرفته شده است.

همچنین در این کارگروه مقرر شده است که حداکثر برداشت آب از چاه 400 الی 500 متر مکعب در روز باشد که با توجه به برنامه های صرفه جویی، صرف موتورخانه و استخر شود و از پساب­های تصفیه شده آن نیز جهت آبیاری درختان به صورت قطره­ای و چمن ورزشگاه استفاده گردد.

وي در همين راستا افزود: قرار است اعضاء كارگروه و كارشناسان پژوهشگاه جايگزين مناسبي براي چمن‌هاي موجود انتخاب كنند كه یا نيازي به آبياري نداشته و یا نیاز به حداقل مصرف آب داشته باشد و از اين طريق بتوان آب بيشتري را ذخيره كرد و همچنين تعمير لوله‌هاي فرسوده كه باعث هدر رفت آب نيز مي‌شود از ديگر اقداماتي است كه مي‌بايست در دستور كار قرار گيرد.

ايشان همچنين به مصرف برق نيز اشاره كرد و گفت: با بررسي‌هاي انجام شده به اين نتيجه رسيديم كه ميزان دماي اتاق‌ها را تا دو درجه كاهش دهيم كه اين امر نيز صرفه‌جويي 150 متر مكعب آب موتورخانه را در روز به دنبال خواهد داشت و اين نكته را نبايد فراموش كرد كه سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي اين مجموعه به دليل عدم نظارت مناسب پيمانكار نواقصي را دارد كه در برنامه‌هاي آتي اين كارگروه به آن‌ها نيز رسيدگي خواهد شد.

مهندس حجار در خاتمه اظهار كرد: اميدواريم تمامي همكاران پژوهشگاه صنعت نفت با همكاري خود بتوانند به اين كار گروه در صرفه جویی مصرف آب و برق كمك كنند و پژوهشگاه را به منزله خانه خود بدانند تا بتوانيم مديريت هزينه و انرژي را به درستي انجام دهيم.

صنعت نفت،دانش بنيان و فناور محور شود

صنعت نفت دانش بنيان و فناور محور شود

 

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت:

صنعت نفت، دانش بنيان و فناور محور شود

مصاحبه ذيل بخش اول گفتگوي دكتر جعفر توفيقي، با هفته‌نامه مشعل پيرامون صنعت نفت دانش بنيان و فناور‌محور است. در بخش‌هاي بعدي رئيس پژوهشگاه صنعت نفت به اهداف پژوهشگاه در حوزه‌هاي آينده‌پژوهي در تکنولوژی تجاري‌سازي و شناخت نياز‌هاي صنعت نفت پرداخته است.

  • جایگاه پژوهش در صنعت نفت کجاست؟

صنعت نفت امروز یکی از مهمترین بخش‌های صنعتی و اقتصادی در کشور محسوب می شود به دلیل اینکه بسیاری از مناسبات و معادلات اقتصادی " تولیدکننده بخش مهمی از بودجه و بیشترین ارزش افزوده " را به خود اختصاص داده است.

بر اساس تجارب امروز ایجاد ارزش افزوده موکول به توانمندی های دانش و فناوری است و به میزانی که صنایع مختلف بخصوص صنعت نفت و گاز از مزیت های فناوری بیشتری برخوردار باشند توانشان هم برای خلق ارزش بیشتر می شود. اینجاست که جایگاه پژوهش بیش از پیش در صنعت نفت مشخص می شود چرا که پژوهش ابزاری است برای توسعه دانش فنی و فناوری که پژوهشگران با تلاش خود می توانند نسبت به توسعه آن اقدام کنند و نفوذشان را در صنعت افزایش دهند.

به عبارتی صنعت نفت کشور باید تبدیل به یک صنعت دانش بنیان و فناور محور شود و این ممکن نیست مگر با تقویت پژوهش و زیرساخت‌های پژوهشی.

امروز پژوهش به یک مزیت بسیار مهم و اولویت جدی تبدیل شده و پژوهشگاه صنعت نفت که چنین رسالتی را برعهده دارد باید بتواند صنعت نفت را حمایت و پشتیبانی کرده و تا جایی که می تواند با خلق دانش و فناوری های جدید و روز آشنا کند.

قطعا جایگاه پژوهش در صنعت نفت با وضعیت ایده آل فاصله دارد و با موانعی هم در این ارتباط مواجه هستیم ؛ ولی باید در این مسیر تلاش و حرکت کرد البته تلاش هایی در سالهای گذشته صورت گرفته اما با توجه به اهمیت صنعت نفت و گاز و ظرفیت اقتصادی که در این حوزه وجود دارد بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

  • آیا پژوهش در صنعت نفت به تغییر نگرش و روش نیاز دارد یا خیر؟

مشکل دیرینه‌ای که در بخش پژوهش کشورمان وجود دارد بحث نگرش اهمیت دادن به نقش پژوهش است. واقعیت این است که صنعت نفت ما صنعت دیرینه ای است که سال‌های زیادی از سوی دانش و فناورهای شرکتهای خارجی اداره و این باعث شده که مدتها اهمیتی برای پژوهش قائل نباشیم. لذا بحث نگرش ها به نقش و اهمیت پژوهش در صنعت نفت یکی از موانع شکل گیری کامل زیرساختهای پژوهشی است.

اینکه برخی اعتقاد دارند صنعت نفت صرفا یک صنعت عملیاتی و تولیدی است و پژوهش اینجا جایگاهی ندارد و برخی دیگر معتقدند ما نیازمند پژوهش برای تقویت ظرفیت های فناوری صنعت هستیم ، این دوکانگی در نگرش ها مانع جدی در توسعه این بخش است که من بسیار خوشبینم با تلاش های صورت گرفته در این زمینه و برگزاری جلسات بحث ، نقد ، بررسی ، گفتگو و اقداماتی که در وزارت نفت برای ایجاد معاونت مهندسی ، پژوهش و فناوری انجام شده ، اهمیت این موضوع تا اندازه زیادی در صنعت نفت درک شده بنابراین باید تلاش کرد با این تغییر نگرش مثبتی که در وزارتخانه صورت گرفته ، زمینه های عملیاتی شدن پژوهش فراهم شود.

  • یافته های پژوهشی در بخش های عملیاتی تا چه اندازه به کار گرفته می شود؟

معمولا یافته‌های پژوهشی به ندرت مستقیما مورد استفاده در صنعت قرار می‌گیرند چرا که باید یافته های پژوهشی از مسیر تکنولوژی عبور کند و زبان صنعت ، زبان تکنولوژی و فناوری است که باید مشکلی را حل کند و راه حلی ارائه دهد. بنابراین مساله اول این است که ما چگونه بتوانیم دستاوردهای پژوهشی را به تکنولوژی ، دانش فنی و فناوری تبدیل کنیم که در اینجا نیاز به مراکزی مثل پژوهشگاه صنعت نفت داریم.

هر چند بنظر من با وجود اینکه اسم این مرکز پژوهشگاه است اما اینجا یک مرکز تحقیق و توسعه هست. به این معنا که موظف است پژوهش را به تکنولوژی و فناوری تبدیل کند که قابل استفاده در صنعت باشد. بنابراین تقویت مراکزی مثل پژوهشگاه صنعت نفت که وظیفه اش تحقیق و توسعه است بسیار کمک به تبدیل دستاوردهای پژوهشی به فناوری و در مرحله بعد تجاری سازی دستاوردهای فناوری می کند.

  • پژوهش های انجام شده تا چه اندازه به سمت تجاری شدن رفته و راهکارهای شما برای تجاری سازی پژوهش ها چیست؟

تبدیل نتایج علمی به فناوری و تکنولوژی طبیعتا ساز و کارهای مخصوص به خود را دارد و مستلزم این است که نهادهایی مثل پژوهشگاه صنعت نفت و حتی مراکز توسعه تکنولوژی که در واقع وظیفه اشان عمدتا توسعه تکنولوژی است ، یافته های پژوهشی را اخذ و به تکنولوژی تبدیل کنند.

در مرحله بعد ، بحث تجاری سازی فناوری پیش می آید که فناوری هایی که توسعه پیدا کرده و ثبت شدند چگونه باید تجاری شوند. اینجا هم ساز و کارهای خودش را دارد. تجاری سازی فناوری ها معمولا کار شرکتهای دانش بنیان ، طراحی و مشاوره مهندسی است و پژوهشگاه معمولا خودش مستقیم اقدام به تجاری سازی نمی کند. در واقع پژوهشگاه یک مرکز تحقیق و توسعه است که به توسعه تکنولوژی اقدام میکند. مثلا دانش فنی کاتالیستی را توسعه می دهد و برای تجاری سازی اش از محیط شرکتهای مهندسی و دانش بنیان استفاده می کند.

به عبارتی حرکت پژوهشگاه به این سمت است که قراردادهایش سه جانبه باشد. یعنی کارفرما که نیاز به یک دانش فنی دارد. پژوهشگاه که دانش فنی مورد نیاز را توسعه می دهد و یک پایه سوم به اسم شرکت مهندسی ، تولیدی و خدماتی از جمله شرکتهای دانش بنیان که می توانند دانش فنی را تجاری سازی کنند.

برای بحث تجاری سازی باید شرکتهای دانش بنیان و شرکتهای مهندسی را تقویت کرد، منتهی در کنار اینها باید به استانداردهای دانش فنی هم توجه شود ؛ چرا که بعضا بهره‌برداران تکنولوژی نگران استاندارد تکنولوژی هستند که اخیرا وزارت نفت ساز و کاری برای نظام استاندارد و کیفیت کالا و خدمات طراحی کرده که دانشهای فنی که در داخل توسعه پیدا می کنند شرایط اخذ استاندارد را داشته باشند.

در واقع معاونت مهندسی ، پژوهش و فناوری در کنار انجمن نفت در حال طراحی یک نهاد تضمین کیفیت است که بتوانند کالا و خدماتی که در داخل تولید می‌شود را با ساز و کارهایی ارزیابی کند.

  • ساز و کار وزارت نفت برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان چیست؟

مسئولیت اصلی توسعه و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. زمانی که در این نهاد بودم سعی کردیم حوزه های اولویت دار صنعت نفت و گاز را تشخیص دهیم که اگر در این حوزه ها کمبود شرکتهای دانش بنیان احساس می شد به تاسیس اشان اقدام می کردیم.

همچنین سیاستهای تشویقی داشته باشیم و برای استقرار شرکتهای دانش بنیان از بستر پارکهای علم و فناوری استفاده کنیم که در این راستا معاونت علمی و فناوری مجموعه ای از سیاستهای تشویقی را اعمال کرد. مثل صندوق نوآوری و شکوفایی که به همین منظور با مصوبه مجلس در کشور تاسیس شد و سیاستهای حمایتی خوبی از شرکتهای دانش بنیان دارد.

مهمتر از همه نبود بازار مناسب به عنوان یکی از موانع تجاری سازی است چرا که کمبود بازار برای محصولات فناورانه مشکل اساسی شرکتهای دانش بنیان محسوب می شود. مثلا یک تکنولوژی در داخل توسعه پیدا کرده ، شرکتی هم در داخل وجود دارد که آنرا تجاری کند ولی بازار کافی برای ورود این محصول فناورانه در داخل نیست یا محدود هست. بنابراین یکی از سیاستهای تشویقی در این معاونت کمک به بازارسازی محصولات فناورانه در داخل است تا تکنولوژی که از سوی مراکز تحقیق و توسعه ، توسعه پیدا می کند و می خواهد تجاری شود یک بازار تضمین شده داشته باشد و صنعت تضمین خرید بدهد که در این راستا معاونت کمک می کند شرایط برای تجاری سازی فناوری با ریسک حداقل همراه باشد که بتوانند با فراغ بال کار تجاری سازی را انجام دهند.

  • وضعیت شرکت های دانش بنیان در صنعت نفت چگونه است؟

پژوهشگاه صنعت نفت سال‌های گذشته اقدام به تاسیس چند شرکت دانش بنیان کرد و سه شرکت تاسیس شد اما در یک مقطعی با موانع حقوقی روبرو شدند که خوشبختانه این موانع برطرف شده و در حال حاضر شرکتها مشغول فعالیت هستند و فعالیتهایشان رو به گسترش است.

یکی دیگر از اهداف این شرکت‌ها تجاری سازی دستاوردهای فناورانه پژوهشگاه است البته ارتباط پژوهشگاه صنعت نفت محدود به این شرکتها نیست و ما از ظرفیت های تمام شرکت‌های دانش بنیان در کشور استفاده می‌کنیم.

طرحی که پژوهشگاه اخیرا در دست مطالعه دارد تاسیس مرکز نوآوری است که به کمک شتاب دهنده های موجود یا تازه تاسیس این فرایند را تسریع کنیم که هم نتایج پژوهشی امان سریع تر به فناوری تبدیل شود و هم فناوری هایی که توسعه می دهیم از سوی شتاب دهنده با سرعت بیشتری تجاری و وارد بازار صنعت نفت شود.

این طرح در مرحله مقدماتی و مطالعه است و بازدیدهایی از مراکز مشابه انجام شده که امیدواریم بتوانیم در این مسیر گام برداریم و حلقه واسط بین تکنولوژی و تجاری سازی را در این مرکز پیاده کنیم.

همچنین پژوهشگاه صنعت نفت به دلیل پیچیدگی مسئولیتی که دارد برای توسعه تکنولوژی بسیار اهتمام به استفاده از ظرفیت های داخل و خارج دارد که مسئولیت ها و ماموریت هایمان را در یک شبکه همکاری با دانشگاههای داخل و شرکتهای خارج انجام دهیم لذا پژوهشگاه صنعت نفت یک حجم وسیع از تفاهم نامه ها و قراردادهای همکاری با شرکتهای خارجی و داخلی دارد که بتواند با کیفیت بیشتری به انجام وظیفه بپردازد.

واقعیت این هست که در زمینه ارتباط با مراکز پژوهشی دنیا دچار فراز و نشیب بودیم یک دوران قبل از برجام را داشتیم و بعد از برجام که فضا بسیار مساعد شد و پژوهشگاه توانست همکاران پژوهشی خوبی را از کشورهای مختلف جذب کند و قرارداد ببندد تا این مسایل اخیر که امریکا از برجام خارج شد و فضا دچار ابهام شده است.

ماجرای خروج آمریکا از برجام و بحث اتحادیه اروپا و اعلام موضع شرکتهای اروپایی و روسی الان مطرح هست که دوران جدیدی را داریم سیر می کنیم که ببینیم چه تحولاتی پیش روی ماست و باید برای چه سناریوهایی آمادگی داشته باشیم.

طبیعتا یک پیش بینی این هست که ما در پسابرجام دوباره مواجه شویم با شدت تحریم ها و محدودیت های حضور شرکتهای خارجی و مجدد برگردیم به سمت سرمایه گذاری بر روی توان و شرکتهای داخل یا اینکه منتظر شرایط سیاسی کشور پس از برجام باشیم که ببینیم مذاکرات به چه سمت می رود که بتوانیم سناریوهای جدیدی پیش روی خودمان را ترسیم و اجرایی کنیم.

گفتنی است پس از برجام پژوهشگاه ارتباط خوبی با شرکتهای مطرح خارجی برقرار کرد بطوری که در حال حاضر پژوهشگاه با شرکتهایی از کانادا ، فرانسه ، هلند ، استرالیا انگلستان، نروژ ، کره جنوبی، آفریقای جنوبی، روسی و آلمانی قرارداد یا تفاهم نامه دارد. در واقع پژوهشگاه در سه سال گذشته 39 تفاهم نامه با شرکتهای خارجی در زمینه زمین شناسی ، ال ان جی ، خدمات آزمایشگاهی ، جی تی ال " تبدیل گاز طبیعی به مایع"، شیرین سازی گاز، حلال ها ی مختلف گاز ، کاتالیست ، تصفیه آب و فاضلاب ، ازدیاد برداشت و ... امضا کرده است.      

رئيس انجمن روابط عمومي ايران درگذشت

رئيس انجمن روابط عمومي ايران درگذشت

 

رئيس انجمن روابط عمومي ايران درگذشت

به گزارش روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، به نقل از شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)، ميرزابابا‌ مطهري‌نژاد رئيس انجمن روابط‌عمومي ايران صبح روز شنبه 13 مرداد‌ماه درگذشت.

گفتني است، مطهري‌نژاد كه سمت رياست انجمن روابط‌عمومي ايران را برعهده داشت، مدت‌ها به بيماري سرطان مبتلا بود كه نهايتا صبح روز شنبه بر اثر اين عارضه دارفاني را وداع گفت.

موسسه كارگزار روابط‌عمومي، دبيرخانه كنفرانس بين‌المللي روابط‌عمومي و شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عومي ايران اين ضايعه بزرگ را به خانواده ايشان و جامعه شريف روابط‌عمومي ايران تسليت مي‌گويد.

توسعه و آبادانی کشور از مسیر پژوهش می گذرد

توسعه و آبادانی کشور از مسیر پژوهش می گذرد

 

سردار صفوی در دیدار با مدیران و پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت؛

توسعه و آباداني كشور از مسير پژوهش مي‌گذرد

سردار صفوي، مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا، روز چهارشنبه 27 تير‌ماه با رياست پژوهشگاه صنعت نفت و مدیران آن مجموعه دیدار و از دستاورد‌ها و توانمندي‌هاي پژوهشگران بازديد به عمل آورد.

سردار صفوي در مصاحبه اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت به برنامه ششم توسعه كه از سال جاري آغاز مي‌شود و تا سال 1400 ادامه دارد، اشاره كرد و گفت: بر اساس اين برنامه در تلاش هستيم كه با توانمندي و ظرفيت‌هاي موجود در مناطق مختلف كشور آشنا شويم و در همين‌ راستا از دستاوردهاي مهم اين مجموعه و ظرفیت‌های این سازمان از حیث اندیشمندان و پژوهشگرانی که در آن فعالیت می کنند استفاده كنيم و اين موضوع به عنوان بخشی از برنامه در دستور کار قرار گيرد.

وي با تاكيد بر اين‌كه پژوهشگاه صنعت نفت از توانمندي‌­هاي بسيار بالايي برخوردار است، تصريح كرد: اميدواريم مسئولين ساير وزارت‌خانه‌ها و نهاد‌ها كه مرتبط با امور پژوهشي اين مجموعه فعاليت مي‌كنند، با امكانات اين مركز تحقيقاتي آشنا شوند و در آينده بتوانند پروژه‌هاي تحقيقاتي مشتركي را با يكديگر تعريف كنند.

سردار صفوي با تاكيد بر اين‌كه پس از بازديد از اين پژوهشگاه به عنوان مُبلِغ براي اين سازمان عمل خواهم كرد اظهار داشت: يقين دارم بسياري از مشكلات كشور در بخش‌هاي آب، محيط زيست، نفت، گاز و پتروشيمي با توانمندي پژوهشگران اين مركز تحقيقاتي قابل حل مي‌باشد و اين مركز تحقيق و توسعه قادر است فعاليت‌هاي پژوهشي را به ارزش افزوده تبديل كند و كشور را از صادرات نفت خام يا ورود تكنولوژي به داخل كشور بي نياز نمايد.

وي در همين راستا تصريح كرد: اميدواریم با اعتبار مدیریت فعلي پژوهشگاه و ظرفيت­هاي بالاي این مجموعه، پژوهشگاه صنعت نفت بتواند طي 5 سال آينده خدمات بزرگي را در ارتباط با بخش‌هاي خصوصي نيز انجام دهد. به طور مثال در بسياري از پالايشگاه‌ها،كاتاليست‌هاي مورد نياز كشور از خارج تهيه مي‌شود در حالي كه بسياري از آن‌ها در اين مجموعه قابليت طراحي و ساخت دارند و با ساخت آن‌ها مي‌توان كشور را در اين حوزه بي‌نياز نمود.

مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا به مقوله پر اهميت پژوهش نيز اشاره كرد و گفت: با اعتمادی که مقام معظم رهبری به دانشمندان و جوانان کشور دارند، نگاه و توجه بیشتر مسئولان کلان کشور به موضوع پژوهش را مي‌طلبد، به طوري كه در بودجه‌ بندی، در مجلس، وزارت علوم و همینطور دانشگاه‌ ها، مي بايست به اين امر مهم توجه ويژه‌اي داشته باشيم.

وي در انتها افزود: بر اين باور هستم كه راه توسعه و آباداني كشور از مسير پژوهش مي‌گذرد و يكي از راه‌هاي قدرتمند شدن، ارتقاء قدرت پژوهشي است و به این ترتیب می توانیم یک ایران قدرتمند در برنامه 1404 بسازیم.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


rss aparat instagram linkedin

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت