کارگاه آموزشی مدیریت خوردگی برگزار شد

کارگاه آموزشی مدیریت خوردگی برگزار شد

 

در بیست و سومین نمایشگاه نفت تهران،کارگاه آموزشی مدیریت خوردگی برگزار شد

کارگاه آموزشی مدیریت خوردگی از سوی پژوهشکده حفاظت صنعتی پژوهشگاه صنعت نفت روز دوشنبه 17 اردیبهشت ماه در بیست و سومین نمایشگاه نفت تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، تدوین، پیاده سازی و اجرای سند مدیریت خوردگی در سطح شرکت ملی گاز توسط پژوهشگاه صنعت نفت اجرایی خواهد شد.

بر اساس همین گزارش این کارگاه در راستای طرحی است که پژوهشگاه با شرکت ملی گاز در زمینه خوردگی کلید زده است و معاونت مهندسی وزارت نفت نیز حامی این طرح محسوب می شود.

بر اساس این گزارش تصمیم بر آن است که پس از گذشت 18 ماه از شروع این پروژه، طرح مدیریت خوردگی پیاده سازی شود و در نهایت به صورت یک پکیج کامل در اختیار شرکت ملی گاز قرار گیرد.

 

مصرف آب در پالايشگاه‌ها و پتروشيمي‌ها كاهش مي‌يابد

مصرف آب در پالايشگاه‌ها و پتروشيمي‌ها كاهش مي‌يابد

 

دكتر جابر نشاطي:

مصرف آب در پالايشگاه‌ها و پتروشيمي‌ها كاهش مي‌يابد

 

رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت، درگفتگوي اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي، به حضور اين پرديس در بيست و سومين نمايشگاه نفت تهران اشاره كرد و گفت: در اين نمايشگاه درصدد هستيم تا پروژه‌هاي صنعتي و تجاري‌سازي شده خود را ارايه دهيم و ميزان اثر بخشي هر يك از طرح‌ها و پروژه ها در صنعت را در معرض بازدید قرار دهيم.

نشاطي با تاكيد بر اينكه در حوزه محيط‌ زيست فعاليت‌هاي گسترده‌اي در حال انجام است، تصريح كرد: با توجه به اين‌كه آلودگي خاك منجر به آلودگي‌ آب‌هاي زيرزميني و نهايتا منابع گياهي، حيواني و انساني مي‌شود از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت در زمينه پاك‌سازي خاك‌هاي آلوده بيش از 4 سال به صورت ميداني تحقيقات انجام داده و امسال نيز پروژه هاي بزرگي را در اين زمينه كليد زده است.

وي در ادامه افزود: پاك‌سازي آب‌هاي آلوده از ديگر پروژه‌هاي اثر بخش پرديس انرژي و محيط زيست است كه ماکت اين طرح در ايام نمايشگاه گویای ابعاد مختلف و اهمیت این پروژه خواهد بود .

نشاطي به ساخت دستگاه‌هاي پرتابل اندازه‌گيري آلاينده‌هاي زيست محيطي در اين پرديس نيز اشاره كرد و گفت: اين سنسور‌ها قادر به اندازه‌گيري آلاينده‌هاي آب، خاك و هوا هستند و هم‌اكنون بهره‌برداران نهايي(end – user) اين پروژه رضايت و تاييد خود را از اين دستگاه‌ها ابزار كرده‌اند.

ايشان كاهش مصرف آب در پالايشگاه‌ها و پتروشيمي‌ها را از ديگر برنامه هاي پرديس انرژي و محيط زيست خواند و گفت: استفاده ازفناوري‌هاي جديد و پيشنهاد آن‌ها به واحد‌هاي آب، برق و بخار پالايشگاه‌ها با هدف كاهش ميزان مصرف آب در دستور كار اين پرديس قرار گرفته است و اميدواريم با توجه به بحران آب در اين مناطق اين پروژه‌ها اجرايي شود.

وي در همين راستا تصريح كرد: يكي از راهكار‌هاي پيشنهادي از سوي پژوهشگاه صنعت نفت به منظور كاهش ميزان مصرف آب استفاده از خنك‌كننده‌هاي هيبريدي در كنار سيستم‌هاي خنك‌كننده باز است كه در خيلي از مناطق عملياتي قابل اجرا است.

 

بكار‌گيري روش‌هاي زیستی برای حذف آلودگی‌هاي نفتی

بكار‌گيري روش‌هاي زیستی برای حذف آلودگی‌هاي نفتی

 

رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت :

بكار‌گيري روش‌هاي زیستی برای حذف آلودگی‌هاي نفتی

 

دكتر ابراهيم علايي،رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت در جمع خبرنگاران حاضر در نشست خبري به طرح تصويب شده در شركت ملي نفت در زمينه خوردگي اشاره كرد و گفت: در طرح مديريت خوردگي از يك سو نگاهي يك‌پارچه به مباحث خوردگي در واحد‌هاي عملياتي شركت ملي نفت و گاز وجود دارد و از سوي ديگر هدف اصلی از پیاده سازی نظام مدیریت خوردگی، ساماندهی فرآیندهای مرتبط با مهندسی خوردگی در میان مدت و بلند مدت براي بهبود مستمر شرايط و كاهش هزينه هاي مستقيم و غير مستقيم آن است.

وي در همين راستا ادامه داد: اين طرح از اواخر سال 96 كليد خورده است و در يك دوره زماني 1/5 ساله قرار است راهكار‌ها و دستور‌العمل‌هاي آن آماده و در گام بعدي مقرر شده است كه به صورت عملياتي و میدانی در برخی از واحد های صنعتی و استان های کشور اين فرآيند دنبال شود.

علايي با تاكيد بر اين‌كه خوردگي در فرآيند‌هاي نفتي دو نوع است، تصريح كرد: اولين نوع خوردگي یا خوردگی الکتروشیمیایی ناشي از فرآيند‌ها و واكنش‌هاي شيميايي است و ديگري مباحث مرتبط با خوردگي زيستي است كه خوردگي ميكروبي هم ناميده مي‌شود؛ اما نكته حايز اهميت در اين زمينه بررسي تمامي اين موارد به صورت يكپارچه بوده و هيچ يك به صورت مجزا و مستقل مورد بررسي قرار نمي‌گيرند.

ايشان با بيان اين‌كه در حوزه محيط‌زيست پژوهشگاه در سطح ملي تعاملات گسترده‌اي داشته و زير‌ساخت‌هاي محكمي را در اين زمينه ايجاد كرده است، بيان كرد: پژوهشگاه در راستاي سياست‌هاي كلان كشور در زمينه فناوري‌هاي زيستي و بيوتكنولوژي با ستاد ملي زيست فناوري و پژوهشگاه ملي زیست فناوری و ژنتيك شبكه‌اي را در جهت تدوین سند زیست فناوری نفت و چشم انداز ميان مدت و بلند مدت مرتبط با آن ايجاد كرده است كه ماحصل آن واگذاري دو حوزه كاري در سطح ملي به اين مجموعه بوده است

دكتر علايي در همين راستا افزود: توسعه فناوري‌هاي زيستي در راستاي پاك‌سازي آلودگي‌هاي آب‌هاي زيرزميني يكي از پروژه‌هايي است كه براي اولين بار در كشور اجرايي شده است چراكه در گذشته در خصوص آبهای جاری و در بخش سطح‌الارض فعاليت‌هاي متنوعي را در حوزه دانشگاهي و پژوهشگاهي انجام داده است ولي پاك‌سازي آب‌ها و منابع زيرزميني كار بسيار ارزشمندي است كه براي نخستين بار در پژوهشگاه انجام شده است.

رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه به عملياتي شدن اين پروژه در يكي از مجتمع هاي پارس جنوبي اشاره كرد و گفت: در اين مجتمع كه مشكلات عديده‌اي در بحث آلودگي منابع سفره‌هاي آب زيرزميني وجود داشت پروژه‌اي تعريف شد و با استفاده از تكنولوژي‌هاي زيستي موفق به پاك‌سازي مقادیر متنابهی الودگي در آب‌هاي زيرزميني شديم و با ارزيابي اين پروژه در سطح بين‌المللي توسط انجمن سبز اروپا توانست در منطقه خاورميانه رتبه اول و در سطح بين‌الملل به عنوان سيزدهمين پروژه سبز جهاني در كشور اتريش معرفي شود.

وي در خصوص آلودگي هاي زيست محيطي نيز افزود: در مقابل آلودگي‌هاي زيست محيطي تابع پروتكل‌هاي استاندارد و بين‌المللي مي‌باشيم از اين رو طرح جامعي در شركت ملي نفت ایران با هدف ایجاد توسعه پایدار و بررسي پسماندهاي خطرناك نفتي و غير نفتي از سوي پژوهشگاه در حال بررسي است.

دكتر علايي به موضوع طراحي و ساخت دستگاه پرتابل تشخيص آلاينده‌هاي زيست محيطي در پژوهشگاه نيز اشاره كرد و گفت : تاكنون طراحي و ساخت 17 حسگر تشخيص آلاينده‌هاي موجود در آب ، خاك و هوا بومي‌سازي شده است و با تست‌هاي عملياتي و میدانی به اين نتيجه دست يافتيم كه اين حسگر‌ها از آنجايي كه با ظرفيت و شرايط خاص كشور طراحي شده‌اند نسبت به نمونه‌هاي خارجي خود از كارآيي بالاتري برخوردار هستند.

 

كارگاه آموزشي مديريت خوردگي در بيست و سومين نمايشگاه نفت تهران

كارگاه آموزشي مديريت خوردگي برگزار مي‌شود

 

در دومين روز از نمايشگاه نفت تهران؛

كارگاه آموزشي مديريت خوردگي در بيست و سومين نمايشگاه نفت تهران

پژوهشگاه صنعت نفت در دومين روز از بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي كارگاه آموزشي در زمينه مديريت خوردگي برگزار خواهد كرد.

دكتر نشاطي، رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت ضمن تاييد مطلب فوق گفت: امسال يكي از پروژه‌هاي جامع اين مجموعه در زمينه مديريت خوردگي با شركت ملي گاز است و اميدواريم كه با تلاش محققان و كارشناسان اين سازمان بتوانيم اين پروژه را درسایر شرکت­ های زیر مجموعه پياده‌سازي و اجرا كنيم.

وي در همين راستا تصريح كرد: از اين رو كارگاه آموزشي با عنوان مديريت خوردگي را در ايام نمايشگاه در نظر گرفته‌ايم كه قرار است اين دوره با مشاركت مديركل دارايي‌هاي فيزيكي وزارت نفت به صورت مشترك برگزار شود.

نشاطي به عمر زياد تاسيسات نفتي در شركت ملي نفت نيز اشاره كرد و گفت: اجراي طرح مديريت خوردگي يكي از راهكار‌هاي كاهش حوادث محسوب مي‌شود و اگر بتوانيم نظام مناسبي را در راستاي بهبود عمر اين تاسيسات اجرا كنيم ميزان حوادث جاني، مالي و تحميل هزينه‌‌هاي هنگفت به شركت ملي نفت تا ميزان قابل ملاحظه‌اي كاهش مي‌يابد.

ايشان با تاكيد بر اين‌كه مديريت خوردگي از سال‌ها قبل در شركت‌هاي بزرگ دنيا اجرايي مي‌شود، تصريح كرد: در ايران طرح تاكنون به مرحله اجرا نرسيده است و پژوهشگاه صنعت نفت از دو سال پيش كارگروهي در زمينه مديريت خوردگي تشكيل داده و اميدواريم با تلاش همه دست‌اندركاران اين حوزه بتوانيم نظام بومی مدیریت خوردگی را پیاده سازی کنیم.

وي ادامه داد: نظام مديريت خوردگي صنعت نفت در سال 93 از سوي وزير محترم نفت ابلاغ شده است و بر اساس اين ابلاغيه تمامي شركت‌هاي زير مجموعه ملزم به پياده‌سازي آن هستند.

قرارداد همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و شركت ژاپني

قرارداد همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و شركت ژاپني

 

روز چهارشنبه 23 اسفند‌ماه قرارداد همكاري بين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت نيپون كوئل ژاپن (Nippon Koel) با حضور دكتر جعفر توفيقي و نماينده اين شركت ژاپني به امضاء رسيد.

در حاشيه مراسم امضاء اين قرارداد دكتر توفيقي، رييس پژوهشگاه صنعت نفت، به آلودگي آب دريا‌ها اشاره كرد و گفت: با توجه به حضور صنايع مختلف در حاشيه دريا‌ها و ايجاد آلودگي زيست محيطي در اين مناطق، پروژه‌اي با عنوان پايش وضعيت زيست محيطي آب و رسوبات تعريف و مقرر شد كار مشتركي به منظور پايش سواحل هرمزگان از سوي پژوهشگاه و اين شركت ژاپني انجام شود.

وي در همين راستا تصريح كرد: در اين پروژه قرار است نمونه برداري از آب، رسوبات و پساب كل سواحل استان هرمزگان انجام شود و پس از آناليز‌هاي به دست آمده شركت نيپون كوئل ژاپن راه‌حل‌هاي مناسب براي اين مشكلات را ارايه كند.

گفتني است اين شركت همكار آژانس همكاري‌هاي بين‌المللي دولت ژاپن (جايكا) است كه چندي پيش نيز پژوهشگاه با آن پروژه‌اي مشترك را تعريف كرده است.

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


rss aparat instagram linkedin

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت