ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
شنبه, 02 بهمن 1395

ساخت حسگر تشخیص آلاینده های محیط زیست

موفقیت پژوهشگران ایرانی در؛

ساخت حسگر تشخیص آلاینده های محیط زیست

 

sensor 111095 ripi

 

 طراحی و ساخت حسگر تشخیص آلاینده های زیست محیطی ناشی از فعالیتهای صنایع بالادستی با استفاده از فناوریهای جدید و پیشرفته توسط پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت به سرانجام رسید.

به گزارش واحد خبر روابط عمومی پژوهشگاهصنعت نفت، در راستای فراهم نمودن زیر ساخت های اصلی و مهم ساخت سنسور در داخل کشور، برای اولین بار آزمایشگاه حسگرهای زیست محیطی در سال 1394 در پژوهشكده محيط زيست و بيوتكنولوژي پژوهشگاه راه اندازی و پس از پس از طی مراحل تحقیق و توسعه، به مرحله تجاری سازی رسیده است.

دکتر حمیده ثمری جهرمی مسئول طرح ساخت این سنسورها گفت: در راستای برنامه پنجم توسعه در سال 1389 ایده­ای را در خصوص ساخت دستگاه های پرتابل پایش و سنجش آلاینده های مختلف زیست محیطی، در قالب طرح های سبد پژوهشی شرکت ملی نفت ایران ارائه کردم، که خوشبختانه پس از تلاش های زیادی که از طرف مدیریت محترم پژوهشگاه در خصوص تسریع در فرآیند تصویب و ابلاغ طرح های پژوهشی صورت گرفت، این طرح در سال 1393 به پژوهشگاه ابلاغ شد.

وی با اشاره به اینکه این طرح در رتبه بندی پروژه های پژوهشگاه، یکی از بزرگترين طرح هاي مصوب و جاري پرديس انرژي و محيط زيست محسوب مي شود، درزمینه کاربری این طرح افزود: کارفرمای این طرح، شرکت ملی نفت ایران و کاربران این دستگاه ها، شرکت های عملیاتی وابسته هستند که درحال حاضر در مرحله کالیبراسیون و دیبادینگ قراردارند و مقرر گردیده دستگاه های مربوط به فاز هوا و آب تا پایان امسال مورد تست عملیاتی قرار گیرند.

ایشان در خصوص ویژگی های متمایز این طرح نسبت به طرح های مشابه خارجی آن گفت: برخی از این دستگاه ها مانند دستگاه پرتابل تشخیص فنل و COD برای اولین بار ساخته شده و مشابه خارجی ندارد و همه اندازه­گیری ها بصورت آفلاین در آزمایشگاه صورت می گیرد و دستگاه هایی که مشابه خارجی دارند، مانند حسگرهای مربوط به گازها از نظر عملکرد و ساختار چندین گام فراتر می باشند.

وی در پایان با تاکیدبر اینکه دستگاه های ساخته شده در پژوهشگاه صنعت نفت، فراتر از Chip سنسور بوده و با توانمندسازی ساختار سنسور با فناوری های مختلف مانند فیبرنوری، الکتروشیمیایی و نانو عملکرد بهتر و موثرتری را از خود نشان می دهد افزود: آزمايشگاه حسگرهاي زيست محيطي با تجهيزاتِ کاملِ مربوط به ساخت يك سنسور از صفر تا صد مورد نظر بوده و در راستای حمایت از تولیدات داخل، عمدهء اين تجهيزاتِ حرفه اي ساخت ايران است و به جرات می توانن ادعا کرد که این آزمایشگاه یکی از مجهزترین آزمایشگاه های داخل کشور می باشد.

دو دستاورد جديد مركز پژوهش تجزيه و ارزيابي مواد پژوهشگاه صنعت نفت

 

به همت متخصصان و كارشناسان مركز پژوهش تجزيه و ارزيابي مواد پژوهشگاه صنعت نفت، آناليز تركيبات موجود در LPG مطابق روش استاندارد ASTM D2163 و كنترل كيفيت مايع Adblue طبق استاندارد ايزو ISO 22241-2 پیاده سازی شد.

به گزارش ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت، گاز مايع به عنوان خوراك‌ واحد‌هاي اولفين در مجتمع‌هاي پتروشيمي و در بعضي موارد به عنوان سوخت دوم در نيرو‌گاه‌هاي سيكل تركيبي استفاده مي‌شود.

از اين رو با تلاش متخصصان پژوهشگاه، آناليز تركيبات موجود در LPG مطابق روش استاندارد ASTM D2163 در محدوه غلظتي ppm-100 V01%100 به همراه پارامتر‌هاي گاز از جمله جرم مولكولي و ارزش حرارتي خالص و ناخالص امكان پذير شده است.

بر همين اساس تركيبات قابل اندازه‌گيري شامل بوتادي ان، 1 بوتن، سيس و ترانس 2 بوتن، ايزوبوتيلن، پروپيلن، اتيلن و استيلن است.

همچنين با توجه به اهميت و ضرورت انطباق خودرو‌هاي ديزلي با استاندارد يورو4، مركز پژوهش تجزيه و ارزيابي مواد پژوهشگاه صنعت نفت كنترل كيفيت مايع Adblue را طبق استاندارد ايزو ISO 22241-2 در دستور كار قرار داده و آمادگي انجام كليه آزمايش‌هاي مندرج در استاندارد فوق را دارد.

گفتني است كه Adblue به عنوان كاهش دهنده ميزان گاز‌هاي سمي اكسيد نيتروژن (NOx) خروجي از اگزوز، كاربرد دارد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت