دانش فني توليد بومي كاتاليست را توسعه داده‌ايم

دانش فني توليد بومي كاتاليست را توسعه داده‌ايم

 

رئيس پرديس پايين‌دستي پژوهشگاه صنعت نفت:

دانش فني توليد بومي كاتاليست را توسعه داده‌ايم

روز دوشنبه 19 آذر ماه نشستي مشترك ميان پژوهشگاه صنعت نفت و شركت اكسير نوين فرآيند با هدف بررسي روند پيشرفت توليد صنعتي كاتاليست‌هاي واحد آروماتيك‌سازي و ريفورمينگ نفتا و توسعه ساير كاتاليست‌ها و جاذب‌ها با حضور رئيس پرديس پايين دستي و رئيس پژوهشكده كاتاليست پژوهشگاه و نمايندگاني از شركت مزبور تشكيل شد.

دكتر اكبر زمانيان، رئيس پرديس پايين‌دستي پژوهشگاه در حاشيه اين نشست با تاكيد بر اين‌كه اين پژوهشگاه وظيفه توسعه فناوري‌هاي مورد نياز صنعت را بر عهده دارد، تصريح كرد: در حوزه صنايع پايين‌دستي فناوري‌هاي مورد نياز صنعت نفت، گاز، پالايش را توسعه و در اختيار آن‌ها قرار مي‌دهيم و عمدتا اين فعاليت‌ها شامل فناوري‌هاي فرآيندي و مواد شيميايي مي‌باشد كه يكي از مهم‌ترين مواد شيميايي كه در اين صنايع مورد استفاده قرار مي‌گيرد كاتاليست‌ها و جاذب‌ها مي‌باشد.

وي در ادامه تصريح كرد: هدف اصلي پژوهشكده كاتاليست پژوهشگاه ، تحقيقات بر روي كاتاليست‌ها با هدف بومي‌سازي، سنتز و تجاري‌سازي كاتاليست‌ها و جاذب‌ها است كه خوشبختانه در چند سال اخير توانسته‌ايم دانش فني چندين جاذب و كاتاليست را توسعه دهيم و به سازندگان و توسعه‌دهندگان داخلي آن‌ها را واگذار كنيم.

رئيس پرديس پايين دستي پژوهشگاه دانش فني كاتاليست‌هاي ريفورمينگ نفتا و آروماتيك‌سازي را متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت دانست و گفت: دانش فني اين كاتاليست‌ها از چندين سال قبل توسعه داده شده و به شركت اكسير نوين فرآيند با هدف ساخت، توليد انبوه و تجاري‌سازي واگذار شده است و خوشبختانه اين شركت با همكاري متخصصان پژوهشگاه اين كاتاليست‌ها را به توليد انبوه رسانده است.

ايشان ادامه داد: اين دو نوع كاتاليست تا قبل از توليد داخل، از شركت‌هاي سازنده خارجي وارد مي‌شدند و كشور در اين حوزه وابستگي به اين شركت‌ها داشت كه خوشبختانه با ساخت اين كاتاليست‌ها وابستگي‌ها نيز قطع گرديد و اولين نمونه صنعتي كاتاليست ريفورمينگ نفتا در سال 96 در پالايشگاه ستاره خليج فارس بارگذاري شده و تا كنون نيز بدون هيچ‌گونه مشكلي در حال فعاليت مي‌باشد.

وي به ديگر كاتاليست توسعه داده شده توسط شركت اكسير نوين فرآيند نيز اشاره كرد و گفت: كاتالیست آروماتيك‌سازي دومين كاتاليست توسعه داده شده است كه از سال 94 به پتروشيمي بندر امام واگذار شد و اين كاتاليست هم در سرويس بوده و همچنان كار مي‌كند.

ايشان در همين راستا تصريح كرد: در جلسه‌اي كه پژوهشگاه با شركت اكسير نوين فرآيند برگزار كرد مقرر شد ساخت و توسعه 3 كاتاليست هيدروكراكينگ، RCD و اتيلن اكسايد كه تحقيقات آن در حال تكميل است براي توليد انبوه به اين شركت واگذار شود.

زمانيان بر فضاي رقابتي توليد اين‌ كاتاليست‌ها نيز تاكيد كرد و افزود: تمامي دانش‌هاي فني توسعه داده شده در زمينه كاتاليست‌ها در پژوهشگاه صنعت نفت در يك فضاي رقابتي بدست آمده است چرا كه دانشگاه‌ها، شركت‌هاي تحقيق و توسعه و بسياري از شركت‌هاي خارجي مي‌توانند در اين زمينه با پژوهشگاه رقابت كنند و همواره پژوهشگاه در انتخاب شركت‌هاي توسعه دهنده نيز رقابتي عمل مي‌كند؛ به عبارتي شركت‌هاي مختلف را از نظر زير‌ساخت، تجربه، زمينه فعاليت و همكاري‌هاي قبلي بررسي كرده و سپس دانش فني را به آن واگذار مي‌كند از اين رو اين مجموعه به صورت انحصاري با هيچ شركت خاصي همكاري نمي‌كند.

رئيس پرديس پايين‌دستي به ديگر كاتاليست‌هاي تجاري‌سازي شده اين مجموعه نيز اشاره كرد و گفت: دانش فني كاتاليست‌هاي آلومينا، تيتانيا و آلوميناي پروموت شده با همكاري شركت ملي گاز ايران تكميل و در يك فرايند رقابتي توسعه آن را به شركت سراميك صنعتي اردكان واگذار كرديم و ابتدا در مقياس نيمه صنعتي و سپس صنعتي اين دانش فني توسعه داده شد.

وي در همين راستا ادامه داد: اولين نمونه كاتاليست تيتانيا در چند ماه گذشته بر اساس دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت به پالايشگاه پنجم عسلويه فروخته شد و شركت توسعه دهنده از توسعه و تجاري‌سازي آن بسيار راضي بوده و علاقه‌مندي خود را براي تجاري‌سازي دو كاتاليست ديگر نيز اعلام كرد.

زمانيان به صرفه اقتصادي ساخت اين كاتاليست‌ها نيز اشاره كرد و گفت: توليد داخلي توسعه و ساخت كاتاليست‌ها داراي اثرات مستقيم و غير مستقيم در كشور مي‌باشد و در چند سال گذشته خوشبخاته توانسته‌ايم با ساخت اين‌ كاتاليست‌ها 250 ميليون دلار صرفه اقتصادي را براي كشور فراهم كنيم همچنين بومي‌سازي، اشتغال داخلي، رفع وابستگي در شرايط تحريم‌ها از ديگر مزاياي ساخت اين‌گونه كاتاليست‌ها محسوب مي‌شود و در نبود اين محصولات، بسياري از واحد‌هاي صنعتي نمي‌توانند به فعاليت خود ادامه دهند و يا مي‌بايست از كاتاليست‌هاي با راندمان كم‌تر و دست دوم و يا سوم استفاده نمايند.

.

پژوهشگاه صنعت نفت، میزبان شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی کشور

پژوهشگاه صنعت نفت، میزبان شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی کشور

نشست مديران مراكز عضو شبكه آزمايشگاهي فناوري‏ هاي راهبردي در تاريخ 23 آبان‏ ماه 1397با حضور مديران عالي ‏رتبه از مراکز پژوهشی، دانشگاهی، شركت‏ ها و موسسات دانش‏ بنيان در سالن كاسپين مركز همايش ‏هاي بين‏ المللي پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، در اين نشست، كه با همكاري مشترك پژوهشگاه و شبكه آزمايشگاهي فناوري‏ هاي راهبردي ستاد نانو رياست جمهوري برگزار شد، مديران مراكز عضو شبكه ضمن تبادل تجربيات در زمينه فعاليت‏ هاي آزمايشگاهي، از سياست‏ هاي جديد شبكه آزمايشگاهي فناوري ‏هاي راهبردي در حمايت از مراكز عضو ، ارتقاي سيستم اخذ و درخواست خدمات و اطلاعات و ديگر همكاري‏ هاي بين شبكه ‏اي اطلاع یافتند.

دكتر زمانيان، رئيس پرديس پژوهش و توسعه صنايع پايين ‏دستي پژوهشگاه صنعت نفت ضمن معرفی توان‏مندي‏ ها و دستاوردهاي اين مركز در ارايه خدمات پژوهشي و تجاري‏سازي دستاوردها و نتايج تحقيقات آزمايشگاهي و همکاری با شبکه ازمایشگاهی نانو آمادگي پژوهشگاه براي همكاري نزديك‏‏تر و بهتر با مراكز عضو شبكه آزمايشگاهي را اعلام داشت.

در ادامه این نشست دكتر جباري آزاد، مدير سابق آزمايشگاه مركزي دانشگاه فردوسي مشهد، در سخناني به تشريح برنامه يك‏پارچه ‏سازي آزمايشگاه‏ هاي اين دانشگاه پرداخت و همچنین مهندس نسب، دبير شبكه آزمايشگاهي، گزارش عمل‏كرد شبكه را ارائه نمودند.

در خاتمه گروهی از مدعوین از سوله نانو، آزمايشگاه‏ هاي پژوهشكده كاتاليست و گروه تجزيه و ارزيابي بازدید کردند و با توانمندی های پژوهشگاه در انجام امور پژوهشي و ارايه خدمات آزمايشگاهي در این حوزه آشنا شدند.‏

انتصابات جديد در پرديس پايين‌دستي پژوهشگاه صنعت

انتصابات جديد در پرديس پايين‌دستي پژوهشگاه صنعت

 

روز دوشنبه‌ بيست ودوم آبان ماه مراسم معارفه دكتر علي مهاجري و مهندس مجيد كاكاوند با حضور دكتر جعفر توفيقي و جمعي از معاونان، مديران و كاركنان در پژوهشگاه برگزار شد.

در اين مراسم با صدور حكمي از سوي دكتر توفيقي، رئيس پژوهشگاه صنعت نفت دكتر علي مهاجري به سرپرستي "مركز توسعه علوم و فناوري‌هاي نانو" و مهندس مجيد كاكاوند به سرپرستي "پژوهشكده مهندسي" منصوب شدند.

گفتني است همزمان با اعطاي احكام مسئوليت‌هاي جديد، از زحمات علمي و اجرايي دكتر حميد گنجي و دكتر علميراد رشيدي در دوره تصدي اين مسئوليت‌ها تقديربه عمل آمد

نماینده پژوهشگاه در شبکه های آزمایشگاهی نانو و راهبردی کشور تعیین شد

نماینده پژوهشگاه در شبکه های آزمایشگاهی نانو و راهبردی کشور تعیین شد

 

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت در حکمی، نمايندگان پژوهشگاه صنعت نفت در شبكه‌هاي آزمايشگاهي نانو و شبكه‌هاي آزمايشگاهي فناوري‌هاي راهبردي كشور را به مدت دو سال منصوب کرد.

براساس اين گزارش، روز سه‌شنبه 22 آبان ماه با حضور معاونين و مديران پژوهشگاه صنعت نفت، دكتر صديقه صادق حسني در سمت شبكه‌هاي آزمايشگاهي نانو، ابقاء و مهندس مهرداد شجاعي در شبكه‌هاي آزمايشگاهي فناوري‌هاي راهبردي كشور به عنوان نماینده پژوهشگاه صنعت نفت منصوب شدند.

دكتر توفيقي رئيس پژوهشگاه در احكام افراد انتخاب شده بر انجام امور محوله با هدف ارتقاء رتبه پژوهشگاه در نهايت دقت و تلاش تاكيد کرد.

دستاوردهای تجاری شدهء پژوهشگاه در نمایشگاه یازدهم نانو فناوری

دستاوردهای تجاری شدهء پژوهشگاه در نمایشگاه یازدهم نانو فناوری

 

دكتر زحل صفايي، مدير پژوهشي شركت نفزا در گفتگوي اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، به همكاري شركت نانو فناوري زاگرس ايرانيان و پژوهشگاه اشاره كرد و گفت: عمده‌ترين محصول توليدي شركت نانو فناوري زاگرس توليد نانو ساختار‌هاي كربني نظير CNT و گريد‌هاي مختلف آن مي‌باشد كه تحت دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت و با مشاركت شركت كاتاليست اكسير نوين خط توليد آن در حال راه‌اندازي است.

صفايي در همين راستا تصريح كرد: ظرفيت توليد نانولوله‌هاي كربني ٥٠٠تن در سال است كه باهمكاري مشترك پژوهشگاه صنعت نفت و شركت دانش بنيان نفزا در حال راه اندازي و توليد مي باشد از جمله محصولات ديگر اين شركت دانش بنيان توليد نانواكسيدهاي فلزي است كه در نمايشگاه عرضه شده  و مصارف زيادي در صنايع نفت و گاز و پتروشيمي دارد.

وي با بيان اين‌كه متقاضيان بسياري از صنعت براي اجراي پروژه‌ مشترک با اين شركت مذاكره كرده‌اند، گفت: اين فرصت‌ها بسيار مناسب است چراكه با همكاري پژوهشگاه مي‌توانيم بسياري از آن‌ها را در سطح ملي به سرانجام رسانيم  به طور مثال در اجراي پروژه "طرح كهاب" در حوزه بازرگاني همكاري مشترك داشته ايم و  در حوزه ساخت نانو جاذب ها  نیز مشاركت خواهيم داشت.

گفتني است يازدهمين نمایشگاه فناوری نانو 21 الی 24 مهر ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شده و غرفه پژوهشگاه در  سالن خلیج فارس ميزبان بازديد‌كنندگان است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت