ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
چهارشنبه, 03 خرداد 1396

توليد غشا اولترافیلتراسیون در مقیاس نیمه صنعتی

در پژوهشگاه صنعت نفت انجام می پذیرد:

توليد غشا اولترافیلتراسیون در مقیاس نیمه صنعتی

 

 

با اجرای پروژه‌های پژوهشی فناور محور در حوزه ساخت غشا در پژوهشکده توسعه فناوری‌های شیمیایی، پلیمری و پتروشیمی، پژوهشگاه صنعت نفت در زمره صاحبان دانش فنی ساخت پیوسته غشا اولترافیلتراسیون در مقیاس نیمه صنعتی قرار گرفت.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، با راه‌اندازی سامانه ساخت غشا پيوسته و کسب دانش فنی فرمولاسیون غشاهاي اولترافیلتراسیون،امكان توليد رول‌های غشایی با عرض 50 سانتی‌متر و نرخ تولید 15 متر بر دقیقه با کاربری‌های پیش تصفیه سیستم اسمز معکوس،بیوراکتور غشایی و تصفیه و بازیافت پساب‌های صنعتی و زیرلایه غشاهای جداسازي گاز در پژوهشگاه صنعت نفت فراهم شده است.

بر پايه اين گزارش، اولين محصول فناورانه این طرح، ساخت اولین مدول بومی حلزوني 2521 در سیستم شیرین‌سازی آب (UF/RO)  است که با همكاري شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي در قالب تفاهم نامه در حوزه فعاليت هاي غشايي انجام پذیرفته و چشم‌انداز ادامهء این طرح، تولید غشا با عرض یک متر و ساخت ماژول صنعتی فیلتراسیون غشایی در ابعاد 8040 و 4040 می‌باشد.

این گزارش می افزاید : سامانه‌های غشایی دارای ویژگی‌های بارزی چون گزینشپذيري بالا، مصرف پایین انرژی، هزینه نصب و راه‌اندازی پایین، هزینه عملیاتی اندک و امکان ایجاد سطح بالا در حجم اندک هستند و علاوه بر این ، نقش گسترده‌ای در بسیاری از صنایع مختلف برای جداسازی، تغلیظ، خالص‌سازی و یا فرآوری نهایی محصول تولیدی دارند.

گفتنی است، فرآیندهای جداسازی گاز (GS)، میکروفیلتراسیون (MF)،  اولترافیلتراسیون (UF)، اسمز معکوس (RO) و تراوش تبخیری (PV) را می‌توان از جمله شناخته‌شده‌ترین حوزه‌های غشایی معرفی کرد که در مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌های نفت و گاز کشور قابل استفاده هستند.

بومی سازی فناوری نمک زدا در پژوهشگاه صنعت نفت

 

 بر اساس استانداردهای تعریف شده، ميزان آب و نمك دو عامل اساسي تعيين­كننده كيفيت نفت­خام توليدي محسوب مي شوند که در اثر انجام فرایند مناسب اين عوامل ، از بروز معضلاتي نظير خوردگي خطوط لوله در تجهيزات پايين‌دستي و همچنين از مسموميت كاتاليست‌هاي پالايشگاهي جلوگيري شده و با تضمين كيفيت نفت­خام صادراتي، از افت قيمت فروش نفت­خام نيز پيشگيري مي‌گردد.

دکتر محمدی ، مسئول طرح توسعه فناوری نمک زدایی نفت خام پژوهشگاه صنعت نفت، با بیان اینکه نفت استخراج شده از چاه‌هاي نفت به دلیل همراه داشتن مقدار زیادی گاز و ناخالصی‌ باید در تأسیسات سطح­الارضي فرآورش شود گفت : بخشي از آب شور به روش ثقلي ، قابل جداسازي است که تنها با استفاده از روش الكتروستاتيك قابل انجام است.

وی همچنین بومی سازی فناوری نمک زدا، شناسایی گلوگاه­هاي تكنولوژي و تلاش در جهت دستيابي به دانش را از اهداف این فرایند برشمرد و گفت: قطعه بوشينگ ورودي ولتاژ بالا به مخزن نمك­زدا از مهمترين بخش­هاي اين تكنولوژي به شمار مي­آيد که طراحي و ساخت اين قطعه حياتي (در ابعاد صنعتي) در پژوهشگاه انجام و عملكرد آن نيز با موفقيت تست شده و مورد تأييد قرار گرفته است.

ایشان با بیان اینکه این طرح در مرحله ساخت پایلوت نیز پیشرفت داشته تصریح کرد: اين داده‌گيري­ها از يك سو عملكرد موفق پايلوت با راندمان جداسازي بسيار بالا را تأييد می کند و از سوي ديگر با توجه به بررسي تأثير شرايط عملياتي مختلف و نوع نفت­خام، منجر به ايجاد دانش­فني اين فرآيند در مقياس نيمه­صنعتي می شوند.

وی افزود:این پیلوت دارای قابلیت ها و کاربردها ی مختلفی در صنعت است که تست عملكرد شرايط عملياتي براي انواع نفت‌خام و انتخاب شرايط عملياتي بهينه و يا براي بررسي عملكرد و انتخاب ماده شيميايي مصرفي دمولسیفایر از آن جمله است.

دکتر محمدی به موفقيت‌هاي به دست آمده در بخش نرم افزار نیز اشاره کرد و با توجه به استفاده از نتایج و توابع ریاضی منطبق بر داده های پایلوتی گفت: این نرم­افزار در کشور منحصر به فرد است و در هيچيك از نرم افزارهاي تجاري شبيه­ساز فرآيند، برنامه­ای که بتواند عملیات نمکزدایی را شبیه­سازی نمايد وجود ندارد.

وی در ادامه به دستاوردهاي اين طرح پژوهشي براي صنعت نفت نیز اشاره کرد و افزود :پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به تجربیاتی كه تاكنون در بخش‌هاي مختلف سخت‌افزاري و نرم‌افزاري اين فناوري و از جمله در ساخت پایلوت نمك‌زدا كسب نموده است قادر است تا در تأمین اين فناوری در صنعت نفت كشور و رفع مشکلات عملیاتی در واحدهای نمکزدایی موجود در خدمت صنعت باشد.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد :این طرح چه به لحاظ دانشي در پژوهشگاه و چه به لحاظ توانمندي ساخت در شركت‌هاي داخلي، به خوبی از ویژگی های بالقوهء دستیابی به خودکفایی برخوردار است.

 

خودکفایی در تولید جاذب های لکه های نفتی

پژوهشگر برتر کشور مطرح کرد؛

خودکفایی در تولید جاذب های لکه های نفتی

 

 

"طراحی و ساخت جاذب­ لکه­های نفتی از سطح آب"، يکی از پروژه­های کليدی طرح "توسعه روش­های نوین جهت کاهش آلاینده­های زیست محیطی" است که در پژوهشکده توسعه فرآيندهای شیمیايی، پلیمری و پتروشيمی با مشارکت پرديس انرژی و محيط زيست و با حمایت مالی شرکت ملی نفت ایران انجام گرفته است.

مهندس طلعت خلخالی، مسئول طرح پژوهشکده توسعه فرآيندهای شیميايی، پلیمری و پتروشيمی پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و ساخت انواع جاذب­ها جهتپاک­سازی لکه­های نفتی از سطح آب رودخانه­ها، نواحی ساحلی درياها و حوضچه­های تبخيری را از اهداف این پروژه برشمرد و گفت: توليد جاذب­های تجاری پرمصرف صنعت نفت و بررسی امکان ارتقاء ميزان جذب نفت آنها با استفاده از فناوری­های نوين نظير نانو فناوری در دستور کار قرار­ گرفته است.

وی مهمترین ویژگی این پروژه را تهيه بسته فناورانه (package) " انواع جاذب­ها و تجهيزات مصرفی در جذب لکه­های نفتی از سطح آب" دانست و افزود: فرآيند پاک­سازی لکه­های نفتی از سطح آب نيازمند استفاده از انواع جاذب­ها و به کارگيری انواع تجهيزات مناسب جهت بازيابی نفت و امحاء آسان جاذب­های مصرفی است. در این پروژه سعی شده است تا حتی الامکان بسته کاملی از جاذب ها و تجهیزات لازم در زمینه جمع آوری و بازیابی لکه­های نفتی طراحی و ساخته شود.

ایشان با بیان اینکه این جاذب ها كاملاً از مواد تولیدی در داخل کشور ساخته شده اند تصریح کرد: در ساخت جاذب­ها جهت افزايش کارایی، از نانوذرات سيليکا آئروژل استفاده شده که منجر به افزايش کارايی جاذب­ها در دراز مدت گرديده است.

مهندس خلخالی از دستاوردهای ديگر اين طرح، به طراحی و ساخت دستگاه نفت­گير و اسکيمر طنابی اشاره کرد و گفت : با طراحی و ساخت دستگاه نفت­گير امکان بازيابی نفت از جاذب­های مستعمل فراهم و کاربرد مجدد جاذب­ها ميسر می­­گردد.

این مسئول طرح در ادامه گفت : جاذب­های ساخت پژوهشگاه به نام "SUPER PAD" در وزن و ابعاد مشابه جاذب­های تجاری وارداتی، از ظرفيت جذب دو برابر برخوردارند و سرعت جذب آنها به مراتب بالاتر است.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: با انجام این طرح در زمینه تولید انواع جاذب­های لکه­های نفتی به خودکفایی رسیده ایم و ضمن ایجاد زمینه اشتغال و استفاده از مواد اولیه تولیدی در داخل کشور جهت تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر، از خروج مقادیر متنابهی ارز جلوگیری به­عمل می­آيد.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت