ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
پنج شنبه, 30 شهریور 1396

دو نوع كاتاليست پرمصرف صنعت نفت تجاري‌سازي شد

با همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت؛

دو نوع كاتاليست پرمصرف صنعت نفت تجاري‌سازي شد

 

 

تجاري‌سازي و توليد انبوه دو نوع كاتاليست پرمصرف صنعت نفت با استفاده از دانش‌هاي فني پژوهشگاه با موفقيت انجام شد.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، براساس قرارداد‌هاي دانش‌فني منعقد شده بين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت اكسير نوين فرآيند آسيا، توليد انبوه كاتاليست‌هاي مصرفي در فرآيند‌هاي تبديل كاتاليستي نفتا و آروماتيك‌سازي محقق شد.

گفتني است دانش فني اين كاتاليست‌ها پس از تدوين توسط متخصصين پژوهشكده توسعه فناوري‌هاي كاتاليست و با مشاركت شركت مذكور در مقياس صنعتي توليد و در شركت‌هاي پتروشيمي بندر امام خميني (ره) و پالايشگاه ستاره نفت خليج فارس مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

با توجه به اهميت و ضرورت موضوع اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال، بومي‌سازي ساير كاتاليست‌هاي مصرفي در صنايع نفت، گاز و پتروشمي در آينده نزديك جزو برنامه‌هاي پژوهشگاه صنعت نفت مي‌باشد.

دانش فني ميني ال ان جي در كشور توسعه داده مي‌شود

با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و شركت ملي گاز ايران

دانش فني ميني ال ان جي در كشور توسعه داده مي‌شود

 

 

ال ان جي يكي از روش‌هاي مطمئن صادرات گاز طبيعي به حساب مي‌آيد و امروزه با توجه به قوانين و مقررات موجود در زمينه محيط زيست، يكي از سوخت‌هاي متداول و قابل اعتماد براي خريداران و فروشندگان اين محصول مي‌باشد، از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت و شركت ملي گاز ايران توسعه دانش فني LNG در كشور را در دستور كار قرار داده‌اند.

دكتر اكبر زمانيان، رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت، ضمن تاييد مطلب فوق گفت: براي جايگزيني سوخت خودرو‌ها و ديگر وسايل حمل و نقل به سوخت‌هاي پاك، اصولا از سه سوخت سي ان جي، جي تي ال و ال ان جي استفاده مي‌شود كه كاربرد سوخت LNG در حال توسعه بوده و در بخش‌هاي مختلفي از آن مي‌توان استفاده كرد.

وي با بيان اين‌كه اين سوخت علاوه بر اين‌كه يك روش مطمئن براي صادرات گاز طبيعي به حساب مي‌آيد ، با محيط زيست نيز سازگار مي‌باشد، تصريح كرد: امروزه ال ان جي از نظر فرآيندي و تجهيزات به عنوان يك تكنولوژي انحصاري در دنيا محسوب مي‌شود و صرفا چندين شركت آمريكايي و اروپايي در اين زمينه فعال مي‌باشند .

رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت در همين راستا ادامه داد: انحصار اين فناوري باعث شد كه كشورهاي ديگري نظير كره و چين به دنبال توسعه دانش فني ال ان جي باشند و از چند سال پيش شروع به توسعه اين دانش در بخش فرآيند و تجهيزات كرده‌اند و با توجه به زمان تحريم و عدم همكاري ايران با تامين كنندگان تجهيزات بين‌المللي تصميم بر آن شد كه با كشورهايي نظير كره جنوبي در اين زمينه همكاري داشته باشيم.

وي با تاكيد بر اينكه از سه سال پيش مذاكرات پژوهشگاه صنعت نفت با شركت ملي گاز در زمينه توسعه فناوري ال ان جي در داخل آغاز شده است، گفت: ال ان جي مورد استفاده در دنيا داراي سه مقياس كوچك، mid scale و based load يا همان مقياس بزرگ مي‌باشد كه شركت‌هاي صنعتي بزرگ در دنيا عمدتا از مقياس‌هاي بزرگ براي فعاليت‌هاي خود استفاده مي‌كنند.

زمانيان به بازار مصرف ال ان جي نيز اشاره كرد و افزود: بازار مصرف براي مقياس‌هاي‌ بزرگ عمدتا براي صادرات مي‌باشد ولي براي مصارف داخلي و ظرفيت‌هاي كوچك مقياس‌هاي بزرگ كارايي نداشته و مقرون به صرفه نمي‌باشند از اين رو در اين بخش‌ها از ميني ال ان جي استفاده مي‌شود.

وي به كاربرد ميني ال ان جي در سطح دنيا اشاره كرد و گفت: اين فناوري كاربردهاي بسياري دارد كه از اين ميان مي‌توان به تبديل منابع گازي كوچك به ال ان جي اشاره كرد و همچنين سوخت‌هاي گازي كه به فلر ارسال مي‌شوند و تبديل آن به LNG و ايجاد ارزش افزوده بالا از ديگر فوايد اين دانش فني مي‌باشد.

زمانيان ادامه داد: گازرساني به مناطق دور دست كه از طريق خط لوله امكان پذير نمي‌باشد و همچنين توليد LNG براي مصرف خود‌رو‌ها و اتوبوس‌ها از ديگر كاربردهاي ميني ال ان جي است كه بسياري از اين فعاليت‌ها با همكاري شركت ملي گاز در حال پيگيري و انجام است.

وي با تاكيد بر اين‌كه اين سوخت دوست‌دار محيط زيست است گفت: هم اكنون سوخت موجود در كشتي‌ها مازوت است كه داراي گوگرد بسيار بالايي بوده و براي محيط زيست آسيب‌هاي جبران ناپذيري را به همراه دارد از اين رو تمهيداتي از سوي جوامع بين‌المللي در نظر گرفته شده است كه ال ان جي جايگزين سوخت‌ مازوت شود.

دكتر زمانيان، به همكاري ايران و كره در زمينه ال ان جي نيز اشاره كرد و گفت: شركت‌‌هاي داراي دانش فني LNG با هيچ كشوري در توسعه دانش فني همكاري نمي‌كنند و اين شركت‌ها به كشورهايي كه به دنبال توسعه اين دانش هستند و درصدد سهمي در فناوري و بازار مي‌باشند پاسخ مثبت نمي‌دهند و از طرف ديگر كره جنوبي خود به دنبال توسعه اين دانش بوده و چون منابع گازي كافي ندارند علاقه‌مندي مضاعفي براي همكاري با ايران براي آنها به منظور مشاركت در اين زمينه به وجود آمده است.

ايشان ادامه داد: از آنجايي كه ايران اولين دارنده منابع گاز طبيعي در دنيا مي‌باشد، يكي از بازارهاي مناسب براي كره جنوبي، كشور ما محسوب مي‌شود و با تحقيقات و بررسي‌هاي انجام شده تصميم بر آن شد كه ايران و كره جنوبي در زمينه ال ان جي وارد كنسرسيوم مشترك براي توسعه فناوري LNG شوند، از اين رو توافق‌نامه‌اي ميان اين دو كشور با هدف توسعه مشترك دانش فني و بازاريابي به امضاء رسيد.

اين مقام مسئول دو ركن اساسي را براي اين كنسرسيوم‌ها مهم و اساسي دانست و گفت: با توجه به اين توافق‌نامه، مركز تجميع دانش از سوي كشور كره شركت كايتك و از طرف ايران پژوهشگاه صنعت نفت مي‌باشند و همچنين وجود شركت‌هاي سازنده‌ در هر دو كنسرسيوم به منظور ساخت تجهيزات مورد نياز اين فرآيند ضروري است.

زمانيان با تاكيد بر اينكه اين پروژه داراي دو بخش است گفت: در بخش B كه مربوط به شيرين‌سازي و جداسازي گاز است ايران مسئول و شركت‌هاي كره‌اي در بخش‌هاي مختلف آن همكاري خواهند داشت و در قسمت A كه مرتبط با مايع سازي است كشور كره جنوبي مسئول و ايران در حوزه‌هاي مختلف با آنها همكاري مي‌كند.

وي ادامه داد: طبق توافقات انجام شده مقرر شده است كه جلسات فني با حضور نمايندگان كنسرسيوم‌ها در دو كشور برگزار و همچنين كميته راهبري از سوي دو كشور تشكيل شده تا نتايج مختلف بدست آمده از جلسات فني، مصوب و مورد بررسي و تحليل قرار گيرد.

 

توسعه سيستم اختلاط پيوسته نفت خام در پژوهشگاه صنعت نفت


 

امروزه اختلاط نفت خام و فرآورده نقش بسزايي در بخشهاي مختلف صنعت نفت دارا مي باشد. در حقيقت استفاده از اين تكنولوژي باعث مي شود تا مشخصات مختلف ماده نفتي به مقداري مطلوب تغيير يابد تا امكان انتقال بهتر فراهم شده و يا فرآيند نفتي مشخصي تسهيل شود. علاوه بر آن باعث خواهد شد تا نفت خام و فرآورده با مشخصات مطلوب مشتري وارد بازار فروش شود. با عنايت به اين موارد،‌ توسعه فناوری اختلاط پيوسته نفت خام و فرآورده در پژوهشگاه صنعت نفت از سالها پيش در دستور كار قرار گرفت. از جمله اهداف مورد نظر پژوهشگاه صنعت نفت در اين راستا مي توان به تامين خوراك با كيفيت ثابت براي پالايشگاههاي نفتي كشور،‌ تامين و تضمين كيفيت فرآورده هاي نفتي توليدي پالايشگاههاي مختلف و همچنين تنوع بخشي به سبد نفت صادراتي كشور با توليد نفتهاي خام با مشخصات مختلف اشاره نمود.

دكتر سرود زاهدي عبقري، مدير پروژه و استاديارپژوهشي‌پژوهشكده توسعه فرآيند و فناوري تجهيزات پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين‌كه در ایران نیز با توجه به تغییرات کیفیت نفت خام و لزوم تنوع بخشی به سبد صادراتی و مديريت مناسب توليد در پالايشگاههاي نفتي، توسعه تكنولوژي اختلاط از سالها پيش در دستور کار قرار گرفته، گفت: از سال 1387 به منظور توسعه سيستم مزبور در پژوهشكده توسعه فرآيند و فناوري تجهيزات فعاليتهاي گسترده اي با همكاري ساير بخشهاي پژوهشگاه صنعت نفت از جمله پژوهشكده توسعه فن آوري هاي پالايش و فرآورش نفت آغاز شده است.

وي با بيان اينكه اختلاط نفت خام و فرآورده به دو شيوه اختلاط در مخزن (سيستم ناپيوسته) و اختلاط در خط انجام مي شود،‌تصريح كرد:روشاختلاط در مخزن (ناپيوسته)،شامل انتقال همزمان حجم معيني ازهريك ازجريانهاي مخلوط شونده ازمخازن ذخيره به مخزن محصول ميباشد كه عمليات اختلاط جريانها وهمچنين يكنواخت شدن محصول،درمخزن و با استفاده ازهمزنهاي مكانيكي يا پمپهايي با جريان برگشتي انجام مي‌پذيرد. اين روش،‌ روش سنتي اختلاط بوده كه انرژي و زمان زيادي را به خود اختصاص داده و از سود آوري پاييني نيز برخوردار مي باشد.

زاهدي ادامه داد: در مقابل آن روش اختلاط در خط(پيوسته) روش مدرن اختلاط مي باشد كه در آن اختلاط با استفاده از تجهيزات اختلاط گر در خط انجام مي شود. استفاده از اين شيوه ضمن تسريع در فرآيند اختلاط باعث كاهش مصرف انرژي نيز خواهد شد. فرآيندهاي پيوسته بگونه‌اي طراحي مي شوند كه اغلب در هنگام انتقال نفت خام و فرآورده، اختلاط صورت مي گيرد. همين امر باعث مي شود كه از اين شيوه در مراحل مختلف توليد،‌انتقال و فرآورش نفت خام به راحتي بتوان استفاده نمود.

زاهدي با تاكيد بر اينكه از سال 1387 مطالعات گسترده اي در زمينه توسعه سيستم اختلاط پيوسته نفت خام و فرآورده آغاز شده است،‌افزود در اولين گام نرم افزار RIPI Blend با حمايت پژوهش و توسعه شركت پخش و پالايش توسعه داده شد و بعد از گذراندن مراحل و آزمونهاي مختلف سرانجام در شواري عالي انفورماتيك كشور به ثبت رسيد. در اين ميان تجربه هاي مختلفي در زمينه اختلاط بهينه نفت خام در پالايشگاههاي مختلف كشور،‌ با استفاده از اين نرم افزار حاصل شد.

 اين عضو هيات علمي پژوهشگاه صنعت نفت به هدف اصلي اين نرم افزار نيز اشاره كرد و گفت: در حقيقت با استفاده از نرم افزار توسعه داده شده مي توان با در اختيار داشتن چند خوراك نفتي و يا فرآورده نفتي به نسبت اختلاط بهينه اين مواد براي رسيدن به محصولي با كيفيت مشخص دست يافت.

وي با بيان اينكه اين نرم افزار بومي توانايي شناسایی خواص نفت خام و برشهای نفتی با استفاده از چند خاصيت پايه را دارد، محاسبه خواص مخلوط حاصل از چند نفت خام و یا برش نفتی، بهینه سازی اختلاط نفت خام و برشهای نفتی برای صادرات، تولید و توزیع در کشور را از مهم‌ترين مزاياي اين نرم افزار بر شمرد.

 زاهدي به  ديگر مزاياي سيستم اختلاط نفت خام اشاره كرد و گفت: توليد نفت خامهاي مختلف از مجموعه محدودي از نفت خامها از جمله مزاياي استفاده از اين سيستم مي باشد. بديهي است،‌ استفاده از اين سيستم در بخش صادرات نفت خام مي تواند باعث گسترش سبد صادراتي كشورمي  شود. بدين صورت كه با اختلاط نفت خام با نسبتهاي مشخص و محاسبه شده مي توان نفت خام مورد نياز مشتريان مختلف در بازار بين المللي نفت را تامين نمود و علاوه براين نوسانات قيمت نفت خامهاي مختلف را مديريت نمود.

اين عضو هيات علمي پژوهشگاه در همين راستا تصريح كرد:  وجود اين مزيت باعث شد تا همكاري تنگاتنگي مابين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت پايانه هاي نفتي ايران براي طراحي سيستم پيوسته اختلاط نفت خام در پايانه صادراتي خارگ از مدتها پيش آغاز گردد. در اين سيستم با استفاده از نفت خامهاي در دسترس در محدوده نفت خامهاي فوق سبك با API56و نفت خام فوق سنگين با API18، امكان توليد طيف گسترده اي از نفت خامها وجود خواهد داشت كه از جمله مي توان به توليد نفت خامهايي با مشخصات نزديك به مشخصات نفت خامهاي توليد شده در خاور ميانه اشاره نمود.

وي با بيان اينكه،‌ در دنيا، كشورهاي آمريكا،‌ مكزيك،‌ هلند،‌ ونزوئلا و هند سيستمهايي بر اساس اين تكنولوژي توسعه داده و براي توليد نفت خام و برشهاي نفتي مختلف استفاده كرده اند ، ‌افزود: سود آوري بالاي استفاده از اين سيستم به قدري است كه در صورت بازاريابي مناسب نفت توليدي آن مي توان در كمتر از دو ماه استفاده از آن سرمايه گذاري ثابت آنرا مستهلك نمود.

زاهدي با بيان اينكه،‌ تاكنون پژوهشگاه صنعت نفت مطالعات امكان سنجي،‌طراحي مفهومي و طراحي پايه سيستم اختلاط پيوسته نفت خام را انجام داده افزود بعد از جمع بندي و اعمال تغييرات مورد نياز اين دو فعاليت،‌طراحي تفصيلي اين سيستم با همكاري جهاد دانشگاهي دانشگاه تربيت مدرس آغاز خواهد شد.

اين محقق پژوهشگاه صنعت نفت ،‌ توسعه تكنولوژي اختلاط را حاصل تلاش جمع كثيري از كارشناسان و محققين در بخشهاي مختلف پژوهشگاه صنعت نفت دانست كه طبيعتا طراحي سيستم برآمده از اين تكنولوژي در زمينه صادرات نفت خام حاصل تلاش و همكاري مشترك و مستمر بخشهاي مختلف شركت پايانه نفتي ايران شامل اداره تحقيق و توسعه،‌ اداره عمليات و اداره مهندسي ساختمان با پژوهشگاه صنعت نفت بوده است.

پايلوت جذب سطحي مرجع تست جاذبهاي كشور

رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت:

پايلوت جذب سطحي مرجع تست جاذبهاي كشور

 

 

نتايج مطالعات محققان در حوزه‌هاي نفت و انرژي نشان مي‌دهد كه در پالايشگاه‌هاي گاز، شيرين‌سازي و جدا‌سازي، دو فرآيند مهم و اساسي به حساب مي‌آيد كه عمليات جداسازي بر اساس فرآيند جذب سطحي صورت مي‌گيرد و اين امر يكي از مهم‌ترين عملكرد‌هاي صنعت فرآورش گاز محسوب مي‌شود؛ از اين رو به منظور دستيابي به دانش فني فرآيند جذب سطحي، طرحي در شركت ملي گاز ايران تعريف و به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد.

دكتر اكبر زمانيان، رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت، با اشاره به اين‌كه فرآيند جذب سطحي يكي از دو فرآيند مهم در صنعت فرآورش و شيرين‌سازي گاز بوده كه در صنعت گاز و پالايشگاه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد، گفت: به منظور دستيابي به دانش فني فرآيند جذب سطحي طرحي در شركت ملي گاز ايران تعريف و به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد كه هدف اين طرح دستيابي به دانش فني فرآيند جذب سطحي در زمينه جاذب و فرآيند‌هاي TSA و PSA براي جداسازي و خالص‌سازي برخي از تركيبات مضر در جريان گاز است.

اين طرح چهار سال پيش از سوي شركت ملي گاز تعريف و به پژوهشگاه واگذار شد و يكي از پروژه‌هاي مهم طراحي، ساخت، نصب و راه‌اندازي پايلوت جذب سطحي است كه با همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت تمامي مراحل مربوط به آن به اتمام رسيده و آماده انتقال به پالايشگاه گاز پارسيان است.

رييس پرديس پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت با تاكيد بر اين كه‌ در طراحي و ساخت اين پايلوت 3 هدف مدنظر پژوهشگاه و كارفرماي اين پروژه است، افزود: در حال حاضر جاذب‌هاي مورد نياز پالايشگا‌ه‌هاي گاز كشور از منابع خارج از كشور تامين مي‌شوند و هيچ‌گونه مرجعي براي بررسي و تست اين جاذب‌ها در داخل وجود ندارد و پس از خريداري بلافاصله در واحد‌هاي عملياتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در زمان تحريم، دسترسي به منابع اصلي تامين كننده اين جاذب‌ها امكان پذير نبوده و جاذب‌هايي با كيفيت بسيار پايين وارد كشور مي‌شد از اين رو طراحي و ساخت اين پايلوت، مرجعي مناسب براي تست اين جاذب‌ها در داخل كشور فراهم كرده است.

اين عضو هيات علمي پژوهشگاه صنعت نفت به ديگر اهداف طراحي اين پايلوت نيز اشاره كرد و گفت: تشويق سازندگان داخل به منظور ساخت جاذب‌ها و تست آن‌ها در داخل كشور از اهداف اين پروژه محسوب مي‌شود كه براي تحقق اين امر لازم است، سيستم و شبكه آزمايشگاهي براي ارزيابي جاذب‌ها در مقياس آزمايشگاهي، بنچ و پايلوت در داخل كشور در نظر گرفته شود.

ايشان هدف سوم اين پروژه را توسعه فرآيند دانست و افزود: براي طراحي واحد‌هاي TSA و PSA دستيابي به برخي اطلاعات از جاذب‌ها ضروري است تا بتوان از داده‌هاي موجود در نرم افزار‌ها و شبيه‌ساز‌ها براي طراحي و فرآيند‌هاي مورد نظر استفاده نمود و خوشبختانه با طراحي پايلوت مورد نظر هر سه هدف از پيش تعيين شده محقق شده است و از آنجا كه پايلوت به صورت قابل حمل ساخته شده است قابليت آن را دارد كه پس از نصب در پالايشگاه پارسيان در ديگر واحد‌هاي مورد نظر نيز مورد استفاده قرار گيرد.

زمانيان با تاكيد بر اين‌كه ساخت و طراحي اين پايلوت به طور كامل در پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده است گفت: اين پايلوت نمونه ديگري در كشور ندارد و براي اولين بار در كشور طراحي و ساخته شده و نمونه‌هايي كه تاكنون موجود بوده است در مقياس بنچ و آزمايشگاهي است.

وي در خاتمه قابل حمل بودن اين پايلوت را از ويژگي‌هاي بارز اين پايلوت دانست و گفت: با توجه به درخواست شركت ملي گاز اين پايلوت در پالايشگاه گاز پارسيان نصب خواهد شد و اين پالايشگاه مركاپتان كم‌تري دارد ولي ميزان بخار آب در گاز‌ بسيار بالا است كه اين پايلوت فرآيند جداسازي آن را انجام خواهد داد.

كك نفتي در مسير صنعتي شدن


 

پژوهشگاه صنعت نفت با همكاري مشترك سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران( ايميدرو) موفق به دستيابي به فناوري كك نفتي گرديد و همچنين واحد نيمه صنعتي آن در شهريور ماه 94 با حضور مديران دو سازمان افتتاح شد. فرآيند ككينگ يك فرآيند ارتقاء كيفيت مهم و متداول در پالايشگاه‌هاي دنيا محسوب مي‌شود و فراورده‌هاي ميان تقطير و كك به عنوان محصولات اين فرآيند هستند كه كك آن در صنايع فلزي مانند آلومينيوم‌سازي و فولاد مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

دكتر جواد ايوك‌پور، مدير طرح كك نفتي و مدير گروه تبديل و بهينه سازي پژوهشكده پالايش پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اين‌كه طرح كك نفتي از سال 91 با مشاركت شركت ايميدرو آغاز شد گفت: دليل اصلي راه انداري اين طرح نياز اين شركت به كك نفتي به عنوان ماده اوليه توليد آلومينيوم بود از اين رو ايميدرو پروژه چند مرحله‌اي را با پژوهشگاه آغاز كرد كه اين پروژه مطالعات خوراك و همچنين موضوعات مرتبط با كاهش گوگرد را شامل مي‌شود. در مراحل بعدي ساخت پايلوت، داده‌گيري و شبيه‌سازي طرح در دستور كار قرار گرفت.

وي با تاكيد بر اين‌كه ظرفيت اين پايلوت حدود 2بشكه خوراك در هر بچ مي باشد افزود:  اين پايلوت توانايي تست خوراك هاي مختلف و مناسب براي كك سازي را در شرايط مختلف عملياتي داشته و اين پايلوت شباهت هاي زيادي به واحد صنعتي دارد و داده هاي مورد نياز براي طراحي واحد جديد را مي تواند فراهم نمايد.

ايوك پور با بيان اين‌كه طرح احداث كارخانه توليد كك آندي در مسير صنعتي شدن بوده و تخصيص خوراك اين كارخانه با همكاري پژوهشگاه نهايي شده تصريح كرد: گزارش هاي زيست محيطي و مجوز آن با مشاوره پژوهشگاه اخذ شده است. همچنين بررسي هاي اوليه در زمينه احداث كارخانه انجام گرفته و در حال حاضر تهيه اسناد مناقصه بين المللي در حال انجام مي باشد و اميدواريم تا تابستان سال آينده مراحل مناقصه اين پروژه نيز به اتمام برسد و احداث كارخانه هر چه سريعتر انجام شود.

مدير طرح كك نفتي با اشره به انتخاب شركت فرانسوي اكسنس براي تهيه گزاش امكان سنجي گفت: پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مشاور بر روند فعاليت‌هاي فني تهيه گزارش توسط اين شركت فرانسوي نظارت داشته و تمام مدارك ارسالي از سوي اين شركت مورد بررسي قرارگرفته و پيشنهادات و نظرات متناسب از سوي پژوهشگاه به سازمان ايميدرو منتقل شده است.

وي به مراحل مختلف امكان‌سنجي اين پروژه  اشاره كرد و افزود: امكان سنجي اين پروژه شامل دو فاز مي‌باشد كه انتخاب ساختار فرايندهاي مناسب براي توليد كك نفتي با لحاظ نمودن شرايط اقتصادي مناسب فاز اول اين امكان سنجي به حساب مي‌آمد. فاز دوم اين امكان سنجي، شامل بررسي ساختار منتخب، تخمين دقيق تر هزينه ها و زيرساختهاي مورد نياز و آناليز اقتصادي بود. نتايج نهايي امكان سنجي بيانگر فاكتورهاي اقتصادي قابل توجه و بالا براي اين واحد مي باشد.

ايوك پور به بيان اين‌كه كارخانه قرار است در منطقه آزاد اروند احداث شود بيان داشت: اين كارخانه در زميني به مساحت 50 هكتار با ظرفيت 27 هزار بشكه احداث خواهد شد كه از اين ميان 20 هزار بشكه آن ته مانده برج تقطير در خلاء پالايشگاه ابادان است و حدود 7 هزار بشكه آن به عنوان خوراك جانبي از ته ماند سنگين و پالايش شده يكي از واحدهاي پالايشگاه اراك تامين مي گردد. از محصولات با ارزش اين كارخانه مي توان به كك نفتي آندي، ديزل با استاندارد يورو 5 و نفتا به عنوان خوراك پتروشيمي اشاره نمود.

وي با تاكيد بر اين‌كه كك سازي از دو جنبه  براي كشور حايز اهميت و بسيار استراتژيك است افزود: مورد اول توليد كك مورد نياز صنايع به خصوص صنايع فلزي است كه تا كنون براي رفع اين نياز به ميزان قابل ملاحظه‌اي كك از ديگر كشور‌ها وارد ايران شده است. مورد دوم كه مي‌تواند جنبه بسيار مثبتي را در بر داشته باشد ارتقاء كيفيت نفت كوره است.

وي پژوهشگاه را در زمينه فرآيند كك سازي توانمند دانست و تصريح كرد: با توجه به تجربيات پژوهشگاه در زمينه كك سازي، وجود تجهيزات آزمايشگاهي و پايلوتي و تخصص هاي مختلف موجود در گروه هاي مختلف پژوهشگاه، امكان انجام طيف وسيعي از همكاري ها در اين حوزه با بخش هاي خصوصي و يا دولتي فراهم مي باشد.

ايوك پور ادامه داد:  فعاليت هايي مانند نمونه گيري، آناليز و بررسي خوراك، تست هاي پايلوتي، انجام امكان سنجي اوليه، تهيه گزارش زيست محيطي و در نهايت تهيه بسته طراحي فرايند و مهندسي پايه واحد كك سازي و همچنين تهيه اسناد مناقصه ساخت از جمله مواردي است كه تجربيات پژوهشگاه مي تواند بسيار سودمند واقع شود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت