عملیاتی شدن دانش های فنی در پالایشگاه ها

عملیاتی شدن دانش های فنی در پالایشگاه ها

 

دکتر پاک سرشت در نشست خبری نمایشگاه 23 :

عملیاتی شدن دانش های فنی در پالایشگاه ها

دكتر سعيد پاك‌سرشت، مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران در نشست خبري مشترك با جعفر توفيقي، رييس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: سياست احداث انستيتو‌هاي تخصصي در جهت كاربردي‌تر كردن وضعيت موجود و دستیابی به دانش فنی براي پاسخگويي به نياز‌هاي فناورانه، از سال 1394 در سطح صنعت نفت ابلاغ شده است.

پاك‌سرشت با اشاره به اين‌كه ما از سال 96 براي تحقق اين امر در دانشگاه‌هايي نظیر تربيت مدرس، سهند، تبريز ، شيراز برنامه‌ريزي كرده‌ايم تا به برنامه‌هاي اولويت‌دار رسيديم افزود: اين برنامه‌ها سه محور اصلي دارد که پالایشگاه های ما متقاضی اصلی آنها هستند و مباحثي همچون شيرين‌سازي گاز به روش‌هاي مختلف، دانش فني جدا‌سازي گاز‌هاي اسيدي با استفاده از حلال‌ها و .....را پوشش مي‌دهد.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: البته ما سابقه همکاری بسیاری با پژوهشگاه صنعت نفت داریم، ولی سعی کردیم در برنامه‌های اخیر به مسایل کاربردی توجه بیشتری داشته باشیم و خوشبختانه در این زمینه، از حمایت وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران نیز به نحو احسن برخورداریم.

پاک‌سرشت با بیان این که در بحث طراحی واحد بازیافت گوگرد، یک پالایشگاه هدف را مد نظر قرار داده‌ایم، گفت: امیدواریم بتوانیم طراحی واحد SRU را در یکی از پالایشگاه ها به صورت عملی انجام دهیم و به نتیجه مطلوب برسیم.

وی در ادامه اظهار داشت: در کنار این موضوع، در خصوص طراحی برای کاهش گازهای فلر هم پالایشگاه گاز پارسیان را به عنوان پالایشگاه هدف انتخاب کرده این و با تامین تجهیزات لازم، در زمینه کاهش گازهای فلر با همکاری مشترک جلو می رویم.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این که سیاست وزارت نفت در جهت عملیاتی کردن دانش های فنی است گفت: در این بخش رشد خوبی در کشور داشته ایم و باید تلاش کنیم تا مشتریان و ذینفعان را از جهت اثربخش بودن این فعالیت ها مجاب کنیم .

 

گازهای فلر مهار می شوند

گازهای فلر  مهار می شوند

دکتر توفیقی در نشست خبری انستیتو فرآورش گاز

گازهای فلر مهار می شوند

دكتر جعفر توفيقي،رييس پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبري كه روز سه شنبه ١٨ ارديبهشت ماه در غرفه این سازمان برگزار شد یكي از سياست هاي  وزارت نفت را تاسيس انستيتو هاي مختلف در دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي كشور دانست و گفت : انستيتو فراورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت، قرار است در زمينه توسعه دانش هاي فني  مختلف  در صنعت نفت فعالیت کند.

وي با بيان اينكه اين انستيتو در سه محور اصلي شيرين سازي گاز با فناوري هاي مختلف اقدامات لازم را انجام می دهد گفت: تاكنون پروژه هاي مختلفي در اين انستيتو به انجام رسيده كه يكي از حوزه هاي در دست اقدام ، توسعه  تكنولوژي هاي موجود در حوزه شيرين سازي با انرژي و هزينه كم تر است.

توفيقي به محور ديگري از فعاليت هاي اين انستيتو اشاره كرد و افزود: انستيتو در حوزه مهار گاز هاي فلر كه يكي از معضلات صنعت نفت است نيز فعاليت مي كند و تلاش مي شود با روش هاي جديد از زيان هايي كه به اقتصاد كشور و محيط زيست وارد مي شود جلوگيري كند.

رييس پژوهشگاه، محور ديگر فعاليت هاي اين انستيتو را مرتبط با فرآيندهاي سولفورزدايي خواند و گفت: با سنگين تر شدن نفت و تركيبات نفتي، سولفورزدايي اهميت زيادي پيدا مي كند و پس از آن  چرخه بازيافت گوگرد و استفاده از اين محصول بسيار حائز اهميت است كه مي بايست در دستور كار قرار گيرد.

وي در خاتمه تصريح كرد: اين انستيتو ابتدای سال جاری افتتاح و نقشه راه آن تدوين شده است و اميدواريم يكي از انستيتو هاي پيش رو در صنعت نفت باشد.

توسعه همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت کره ای

توسعه همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت کره ای

 

نمایندگان شرکت Ko-gas کره و رییس پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت در غرفه پژوهشگاه با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت ملی گاز، پژوهشگاه و این شرکت کره ای از چندی قبل به منظور توسعه دانش فنی ایزو کانتینر مینی ال ان جی با یکدیگر همکاری داشته اند.

گفتنی است این طرح که به کارفرمایی شرکت ملی گاز در حال انجام است، طراحی و ساخت بخش تصفیه گاز آن را پژوهشگاه و بخش مایع سازی را شرکت کره ای پیگیری می کنند، ولی دو طرف در هر دو بخش مشارکت و همکاری نزدیکی دارند.

تفاهم نامه سه جانبه تولید صنعتی کاتالیست ها در حوزه پالایش

تفاهم نامه سه جانبه تولید صنعتی کاتالیست ها در حوزه پالایش

 

در سومین روز بیست و سومین نمایشگاه نفت و گاز صورت گرفت؛

تفاهم نامه سه جانبه تولید صنعتی کاتالیست ها در حوزه پالایش

روز سه شنبه، 18 اردیبهشت ماه تفاهم نامه همکاری تولید صنعتی کاتالیست های هیدروکراکینگ و تصفیه هیدروژنی برش های سنگین نفتی (RCD) بین پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت های ملی پالایش و بخش فرآورده های نفتی و شرکت اکسیر نوین فرایند آسیا به امضا رسید.

رییس پژوهشگاه صنعت در حاشیه امضا این تفاهم نامه، کاتالیست ها را یکی از پرمصرف ترین مواد در صنعت نفت و گاز دانست و گفت: کاتالیست ها مواد بسیار گران قیمتی هستند که خوشبختانه پژوهشگاه صنعت نفت در سال های گذشته مجهز به انواع پایلوت های مختلف تست آنها و همچنین سنتز این کاتالیست ها شده است.

وی در همین راستا تصریح کرد: در زمینه سنتز کاتالیست ها، یکی از کاتالیست های پیچیده برای فرآیند (RCD) در پژوهشگاه سنتز و با موفقیت تست شده است و در بسیاری از پالایشگاه های کشور مصرف خواهد داشت.

بهره گیری از فناوري نانو با هدف ازدياد برداشت

بهره گیری از فناوري نانو با هدف ازدياد برداشت

 

برگزاري کارگاه آموزشی در نمایشگاه بیست و سوم نفت و گاز،

بهره گیری از فناوري نانو با هدف ازدياد برداشت

 

پژوهشگاه صنعت نفت، كارگاه آموزشي با عنوان " كاربرد فناوري نانو در ازدياد برداشت" را در بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي برگزار مي‌كند.

دكتر عليمراد رشيدي رييس گروه توسعه و فناوري نانو و كربن پژوهشگاه صنعت نفت، به برگزاري اين كارگاه در ايام نمايشگاه اشاره كرد و گفت: در اين كارگاه توانمندي‌هاي چندين ساله پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه بكارگيري فناوري نانو در ازدياد برداشت در مخازن نفتي ارايه می شود.

وي در همين راستا تصريح كرد: پژوهشگاه طرحي به كارفرمايي شركت ملي نفت و كاربري نهايي فلات قاره را از سه سال پيش در دست اجرا دارد كه قرار است در اين طرح نانو ساختار‌ها در يكي از مخازن فلات قاره با هدف ازدياد برداشت تست ميداني شوند.

رشيدي ضمن اشاره به فعاليت‌ شركت‌هاي مختلف در زمينه ازدياد برداشت افزود: تحقيقات گسترده‌اي در زمينه تزريق آب و گاز به مخازن به منظور ازدياد برداشت از سوي مجموعه‌هاي متعدد در حال انجام است از اين رو كارشناسان و محققان اين شركت‌ها با هدف اطلاع رساني و به اشتراك‌گذاشتن تجربيات در كارگاه آموزشي مورد نظر دعوت شده‌اند.

رييس گروه توسعه و فناوري نانو ادامه داد: در دنيا نانو مواد‌هاي مختلفي به منظور ازدياد برداشت استفاده ميشوند كه پژوهشگاه در تحقيقات خود مناسب‌ترين و مطلوب‌ترين نوع نانو مواد كه با شرايط مخزن‌هاي فلات قاره سازگار باشد را انتخاب كرده است.

ايشان با تاكيد بر اينكه اين نانو مواد انتخاب شده از سوي پژوهشگاه در هر شوري و دمايي شرايط پايداري دارند، گفت: برخلاف موادي كه در گذشته استفاده مي‌شد و در مخزن رسوب مي‌كرد اين مواد بسيار پايدار است و دانش آن كاملا متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت است و به عبارتي اين طرح هيچ وابستگي به كشور ديگري ندارد و از نظر مواد انتخاب شده و تكنولوژي كاملا بومي است و از توانمندي‌هاي پرديس بالادستي اين مجموعه و دانشگاه‌هاي كشور نيز در اين طرح بهره‌مند شده‌ايم.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


rss aparat instagram linkedin

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت