آرشیو اخبار پردیس پایین دستی

بهره‌برداري نخستین واحد تولید ماده بودار کننده گاز طبیعی در کشور

رییس پردیس پژوهش و توسعه فناوری‌های پایین‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت:

بهره‌برداري نخستین واحد تولید ماده بودار کننده گاز طبیعی در کشور

 

دکتر زمانیان در نشست خبری امروز كه به دستاوردهاي پژوهشگاه صنعت نفت اختصاص داشت به تشريح فعاليت‌هاي مختلف پرديس پايين دستي پژوهشگاه پرداخت و با تاكيد بر اين‌كه به همت پژوهشگاه، نخستین واحد تولید ماده بودار ( ادورانت) کننده گاز طبیعی در کشور، تا پایان آذرماه امسال به بهرهبرداری میرسد، گفت: این واحد با ظرفیت تولید ۸۰۰ تن در سال، با دانش فنی پژوهشگاه طراحی و ساخته شده و در مرحله پیشراهاندازی قرار دارد.

وی گفت: این واحد که طی سه ماه آینده به بهرهبرداری می‏رسد، میتواند افزون بر تامین نیاز کشور به ماده بودارکننده گاز طبیعی، فرصت صادرات این محصول را نیز در اختیار کشور قرار دهد.

بر اساس این گزارش، به منظور جلوگیری از خطرات ناشی از نشت احتمالی گاز طبیعی، لازم است از مادهای هشداردهنده استفاده شود و به این منظور، برخی ترکیبات گوگردی به دلیل بوی نافذ و تند، به عنوان ماده بودار کننده گاز قابل استفادهاند. در ایران برای رفع این نیاز از مواد بو دار كننده وارداتی استفاده می‌شود که به همت پژوهشگاه صنعت نفت و با همکاری شرکت ملی گاز ایران، تلاش برای خودکفایی در تولید این ماده راهبردی رقم خورد و اکنون نخستین واحد تولیدی ماده بودارکننده گاز طبیعی در کشور در آستانه بهرهبرداری رسمی قرار گرفته است.

تجاري‌سازي كاتاليست‌هاي پر مصرف صنعت نفت

زمانیان از تولید انبوه و تجاری سازی برخی انواع کاتالیستهای مصرف صنعت پالایش و پتروشیمی کشور به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای پژوهشگاه صنعت نفت در مسیر کاهش وابستگی به واردات و اشتغالزایی نام برد و گفت: بیش از پنج هزار تن مصرف کاتالیست و جاذب در صنعت پتروشیمی و پالایش کشور وجود دارد که خودکفایی در تولید این محصولات میتواند گام بزرگی در مسیر اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی باشد.

وی عنوان کرد: از ۱۲ مورد کاتالیستی که طراحی و ساخت آن در برنامه پژوهشگاه صنعت نفت قرار دارد، هفت کاتالیست طراحی و برای تولید به بخش خصوصی و تولیدکنندگان داخلی واگذار شده كه چهار مورد آنها به تولید انبوه رسیده و در صنعت مورد بهره‌برداردي مي‌باشد.

زمانیان گفت: کاتالیست مورد نیاز برای فرایند ریفرمینگ نفتای پالایشگاه ستاره خلیج فارس با دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت و به همت یک شرکت داخلی تولید شده و هماکنون در حال استفاده است؛ همچنین کاتالیست آروماتیکسازی هم توسط پژوهشگاه صنعت نفت توسعه یافته، از سوی بخش خصوصی تولید شده و در حال حاضر در پتروشیمی بندر امام مورد استفاده قرار میگیرد.

پیشرفت بيش از ۵۰ درصدی طراحي، ساخت و اجرا واحد DMC فازهای ۲ و ۳ با ظرفيت 80 هزار بشكه در روز

زمانیان از پیشرفت ۵۰ درصدی ساخت و نصب واحد DMC (واحد مرکاپتان زدایی میعانات گازی) در فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی هم خبر داد و افزود: این واحد ظرف ۱۸ ماه آینده به بهرهبرداری میرسد.

به گفته وی، هزینه این پروژه با ایجاد ارزش افزوده برای میعانات گازی، در کمتر از سه سال بازمیگردد.

وی از توسعه تجهیزات کامپوزیتی هم به عنوان راهبرد دیگری که در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت قرار دارد نام برد و گفت: نخستین خط لوله کامپوزیتی انتقال نفت خام کشور به همت متخصصان پژوهشگاه و با حمایت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با قطر هشت اینچ و به طول ۱۰ کیلومتر برای انتقال نفت خام ترش از مارون به اهواز، طراحی، احداث و اجرا شد.

 

دو نوع كاتاليست پرمصرف صنعت نفت تجاري‌سازي شد

با همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت؛

دو نوع كاتاليست پرمصرف صنعت نفت تجاري‌سازي شد

 

 

تجاري‌سازي و توليد انبوه دو نوع كاتاليست پرمصرف صنعت نفت با استفاده از دانش‌هاي فني پژوهشگاه با موفقيت انجام شد.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، براساس قرارداد‌هاي دانش‌فني منعقد شده بين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت اكسير نوين فرآيند آسيا، توليد انبوه كاتاليست‌هاي مصرفي در فرآيند‌هاي تبديل كاتاليستي نفتا و آروماتيك‌سازي محقق شد.

گفتني است دانش فني اين كاتاليست‌ها پس از تدوين توسط متخصصين پژوهشكده توسعه فناوري‌هاي كاتاليست و با مشاركت شركت مذكور در مقياس صنعتي توليد و در شركت‌هاي پتروشيمي بندر امام خميني (ره) و پالايشگاه ستاره نفت خليج فارس مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

با توجه به اهميت و ضرورت موضوع اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال، بومي‌سازي ساير كاتاليست‌هاي مصرفي در صنايع نفت، گاز و پتروشمي در آينده نزديك جزو برنامه‌هاي پژوهشگاه صنعت نفت مي‌باشد.

پايلوت جذب سطحي مرجع تست جاذبهاي كشور

رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت:

پايلوت جذب سطحي مرجع تست جاذبهاي كشور

 

 

نتايج مطالعات محققان در حوزه‌هاي نفت و انرژي نشان مي‌دهد كه در پالايشگاه‌هاي گاز، شيرين‌سازي و جدا‌سازي، دو فرآيند مهم و اساسي به حساب مي‌آيد كه عمليات جداسازي بر اساس فرآيند جذب سطحي صورت مي‌گيرد و اين امر يكي از مهم‌ترين عملكرد‌هاي صنعت فرآورش گاز محسوب مي‌شود؛ از اين رو به منظور دستيابي به دانش فني فرآيند جذب سطحي، طرحي در شركت ملي گاز ايران تعريف و به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد.

دكتر اكبر زمانيان، رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت، با اشاره به اين‌كه فرآيند جذب سطحي يكي از دو فرآيند مهم در صنعت فرآورش و شيرين‌سازي گاز بوده كه در صنعت گاز و پالايشگاه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد، گفت: به منظور دستيابي به دانش فني فرآيند جذب سطحي طرحي در شركت ملي گاز ايران تعريف و به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد كه هدف اين طرح دستيابي به دانش فني فرآيند جذب سطحي در زمينه جاذب و فرآيند‌هاي TSA و PSA براي جداسازي و خالص‌سازي برخي از تركيبات مضر در جريان گاز است.

اين طرح چهار سال پيش از سوي شركت ملي گاز تعريف و به پژوهشگاه واگذار شد و يكي از پروژه‌هاي مهم طراحي، ساخت، نصب و راه‌اندازي پايلوت جذب سطحي است كه با همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت تمامي مراحل مربوط به آن به اتمام رسيده و آماده انتقال به پالايشگاه گاز پارسيان است.

رييس پرديس پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت با تاكيد بر اين كه‌ در طراحي و ساخت اين پايلوت 3 هدف مدنظر پژوهشگاه و كارفرماي اين پروژه است، افزود: در حال حاضر جاذب‌هاي مورد نياز پالايشگا‌ه‌هاي گاز كشور از منابع خارج از كشور تامين مي‌شوند و هيچ‌گونه مرجعي براي بررسي و تست اين جاذب‌ها در داخل وجود ندارد و پس از خريداري بلافاصله در واحد‌هاي عملياتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در زمان تحريم، دسترسي به منابع اصلي تامين كننده اين جاذب‌ها امكان پذير نبوده و جاذب‌هايي با كيفيت بسيار پايين وارد كشور مي‌شد از اين رو طراحي و ساخت اين پايلوت، مرجعي مناسب براي تست اين جاذب‌ها در داخل كشور فراهم كرده است.

اين عضو هيات علمي پژوهشگاه صنعت نفت به ديگر اهداف طراحي اين پايلوت نيز اشاره كرد و گفت: تشويق سازندگان داخل به منظور ساخت جاذب‌ها و تست آن‌ها در داخل كشور از اهداف اين پروژه محسوب مي‌شود كه براي تحقق اين امر لازم است، سيستم و شبكه آزمايشگاهي براي ارزيابي جاذب‌ها در مقياس آزمايشگاهي، بنچ و پايلوت در داخل كشور در نظر گرفته شود.

ايشان هدف سوم اين پروژه را توسعه فرآيند دانست و افزود: براي طراحي واحد‌هاي TSA و PSA دستيابي به برخي اطلاعات از جاذب‌ها ضروري است تا بتوان از داده‌هاي موجود در نرم افزار‌ها و شبيه‌ساز‌ها براي طراحي و فرآيند‌هاي مورد نظر استفاده نمود و خوشبختانه با طراحي پايلوت مورد نظر هر سه هدف از پيش تعيين شده محقق شده است و از آنجا كه پايلوت به صورت قابل حمل ساخته شده است قابليت آن را دارد كه پس از نصب در پالايشگاه پارسيان در ديگر واحد‌هاي مورد نظر نيز مورد استفاده قرار گيرد.

زمانيان با تاكيد بر اين‌كه ساخت و طراحي اين پايلوت به طور كامل در پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده است گفت: اين پايلوت نمونه ديگري در كشور ندارد و براي اولين بار در كشور طراحي و ساخته شده و نمونه‌هايي كه تاكنون موجود بوده است در مقياس بنچ و آزمايشگاهي است.

وي در خاتمه قابل حمل بودن اين پايلوت را از ويژگي‌هاي بارز اين پايلوت دانست و گفت: با توجه به درخواست شركت ملي گاز اين پايلوت در پالايشگاه گاز پارسيان نصب خواهد شد و اين پالايشگاه مركاپتان كم‌تري دارد ولي ميزان بخار آب در گاز‌ بسيار بالا است كه اين پايلوت فرآيند جداسازي آن را انجام خواهد داد.

دانش فني ميني ال ان جي در كشور توسعه داده مي‌شود

با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و شركت ملي گاز ايران

دانش فني ميني ال ان جي در كشور توسعه داده مي‌شود

 

 

ال ان جي يكي از روش‌هاي مطمئن صادرات گاز طبيعي به حساب مي‌آيد و امروزه با توجه به قوانين و مقررات موجود در زمينه محيط زيست، يكي از سوخت‌هاي متداول و قابل اعتماد براي خريداران و فروشندگان اين محصول مي‌باشد، از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت و شركت ملي گاز ايران توسعه دانش فني LNG در كشور را در دستور كار قرار داده‌اند.

دكتر اكبر زمانيان، رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت، ضمن تاييد مطلب فوق گفت: براي جايگزيني سوخت خودرو‌ها و ديگر وسايل حمل و نقل به سوخت‌هاي پاك، اصولا از سه سوخت سي ان جي، جي تي ال و ال ان جي استفاده مي‌شود كه كاربرد سوخت LNG در حال توسعه بوده و در بخش‌هاي مختلفي از آن مي‌توان استفاده كرد.

وي با بيان اين‌كه اين سوخت علاوه بر اين‌كه يك روش مطمئن براي صادرات گاز طبيعي به حساب مي‌آيد ، با محيط زيست نيز سازگار مي‌باشد، تصريح كرد: امروزه ال ان جي از نظر فرآيندي و تجهيزات به عنوان يك تكنولوژي انحصاري در دنيا محسوب مي‌شود و صرفا چندين شركت آمريكايي و اروپايي در اين زمينه فعال مي‌باشند .

رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت در همين راستا ادامه داد: انحصار اين فناوري باعث شد كه كشورهاي ديگري نظير كره و چين به دنبال توسعه دانش فني ال ان جي باشند و از چند سال پيش شروع به توسعه اين دانش در بخش فرآيند و تجهيزات كرده‌اند و با توجه به زمان تحريم و عدم همكاري ايران با تامين كنندگان تجهيزات بين‌المللي تصميم بر آن شد كه با كشورهايي نظير كره جنوبي در اين زمينه همكاري داشته باشيم.

وي با تاكيد بر اينكه از سه سال پيش مذاكرات پژوهشگاه صنعت نفت با شركت ملي گاز در زمينه توسعه فناوري ال ان جي در داخل آغاز شده است، گفت: ال ان جي مورد استفاده در دنيا داراي سه مقياس كوچك، mid scale و based load يا همان مقياس بزرگ مي‌باشد كه شركت‌هاي صنعتي بزرگ در دنيا عمدتا از مقياس‌هاي بزرگ براي فعاليت‌هاي خود استفاده مي‌كنند.

زمانيان به بازار مصرف ال ان جي نيز اشاره كرد و افزود: بازار مصرف براي مقياس‌هاي‌ بزرگ عمدتا براي صادرات مي‌باشد ولي براي مصارف داخلي و ظرفيت‌هاي كوچك مقياس‌هاي بزرگ كارايي نداشته و مقرون به صرفه نمي‌باشند از اين رو در اين بخش‌ها از ميني ال ان جي استفاده مي‌شود.

وي به كاربرد ميني ال ان جي در سطح دنيا اشاره كرد و گفت: اين فناوري كاربردهاي بسياري دارد كه از اين ميان مي‌توان به تبديل منابع گازي كوچك به ال ان جي اشاره كرد و همچنين سوخت‌هاي گازي كه به فلر ارسال مي‌شوند و تبديل آن به LNG و ايجاد ارزش افزوده بالا از ديگر فوايد اين دانش فني مي‌باشد.

زمانيان ادامه داد: گازرساني به مناطق دور دست كه از طريق خط لوله امكان پذير نمي‌باشد و همچنين توليد LNG براي مصرف خود‌رو‌ها و اتوبوس‌ها از ديگر كاربردهاي ميني ال ان جي است كه بسياري از اين فعاليت‌ها با همكاري شركت ملي گاز در حال پيگيري و انجام است.

وي با تاكيد بر اين‌كه اين سوخت دوست‌دار محيط زيست است گفت: هم اكنون سوخت موجود در كشتي‌ها مازوت است كه داراي گوگرد بسيار بالايي بوده و براي محيط زيست آسيب‌هاي جبران ناپذيري را به همراه دارد از اين رو تمهيداتي از سوي جوامع بين‌المللي در نظر گرفته شده است كه ال ان جي جايگزين سوخت‌ مازوت شود.

دكتر زمانيان، به همكاري ايران و كره در زمينه ال ان جي نيز اشاره كرد و گفت: شركت‌‌هاي داراي دانش فني LNG با هيچ كشوري در توسعه دانش فني همكاري نمي‌كنند و اين شركت‌ها به كشورهايي كه به دنبال توسعه اين دانش هستند و درصدد سهمي در فناوري و بازار مي‌باشند پاسخ مثبت نمي‌دهند و از طرف ديگر كره جنوبي خود به دنبال توسعه اين دانش بوده و چون منابع گازي كافي ندارند علاقه‌مندي مضاعفي براي همكاري با ايران براي آنها به منظور مشاركت در اين زمينه به وجود آمده است.

ايشان ادامه داد: از آنجايي كه ايران اولين دارنده منابع گاز طبيعي در دنيا مي‌باشد، يكي از بازارهاي مناسب براي كره جنوبي، كشور ما محسوب مي‌شود و با تحقيقات و بررسي‌هاي انجام شده تصميم بر آن شد كه ايران و كره جنوبي در زمينه ال ان جي وارد كنسرسيوم مشترك براي توسعه فناوري LNG شوند، از اين رو توافق‌نامه‌اي ميان اين دو كشور با هدف توسعه مشترك دانش فني و بازاريابي به امضاء رسيد.

اين مقام مسئول دو ركن اساسي را براي اين كنسرسيوم‌ها مهم و اساسي دانست و گفت: با توجه به اين توافق‌نامه، مركز تجميع دانش از سوي كشور كره شركت كايتك و از طرف ايران پژوهشگاه صنعت نفت مي‌باشند و همچنين وجود شركت‌هاي سازنده‌ در هر دو كنسرسيوم به منظور ساخت تجهيزات مورد نياز اين فرآيند ضروري است.

زمانيان با تاكيد بر اينكه اين پروژه داراي دو بخش است گفت: در بخش B كه مربوط به شيرين‌سازي و جداسازي گاز است ايران مسئول و شركت‌هاي كره‌اي در بخش‌هاي مختلف آن همكاري خواهند داشت و در قسمت A كه مرتبط با مايع سازي است كشور كره جنوبي مسئول و ايران در حوزه‌هاي مختلف با آنها همكاري مي‌كند.

وي ادامه داد: طبق توافقات انجام شده مقرر شده است كه جلسات فني با حضور نمايندگان كنسرسيوم‌ها در دو كشور برگزار و همچنين كميته راهبري از سوي دو كشور تشكيل شده تا نتايج مختلف بدست آمده از جلسات فني، مصوب و مورد بررسي و تحليل قرار گيرد.

 

توسعه سيستم اختلاط پيوسته نفت خام در پژوهشگاه صنعت نفت


 

امروزه اختلاط نفت خام و فرآورده نقش بسزايي در بخشهاي مختلف صنعت نفت دارا مي باشد. در حقيقت استفاده از اين تكنولوژي باعث مي شود تا مشخصات مختلف ماده نفتي به مقداري مطلوب تغيير يابد تا امكان انتقال بهتر فراهم شده و يا فرآيند نفتي مشخصي تسهيل شود. علاوه بر آن باعث خواهد شد تا نفت خام و فرآورده با مشخصات مطلوب مشتري وارد بازار فروش شود. با عنايت به اين موارد،‌ توسعه فناوری اختلاط پيوسته نفت خام و فرآورده در پژوهشگاه صنعت نفت از سالها پيش در دستور كار قرار گرفت. از جمله اهداف مورد نظر پژوهشگاه صنعت نفت در اين راستا مي توان به تامين خوراك با كيفيت ثابت براي پالايشگاههاي نفتي كشور،‌ تامين و تضمين كيفيت فرآورده هاي نفتي توليدي پالايشگاههاي مختلف و همچنين تنوع بخشي به سبد نفت صادراتي كشور با توليد نفتهاي خام با مشخصات مختلف اشاره نمود.

دكتر سرود زاهدي عبقري، مدير پروژه و استاديارپژوهشي‌پژوهشكده توسعه فرآيند و فناوري تجهيزات پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين‌كه در ایران نیز با توجه به تغییرات کیفیت نفت خام و لزوم تنوع بخشی به سبد صادراتی و مديريت مناسب توليد در پالايشگاههاي نفتي، توسعه تكنولوژي اختلاط از سالها پيش در دستور کار قرار گرفته، گفت: از سال 1387 به منظور توسعه سيستم مزبور در پژوهشكده توسعه فرآيند و فناوري تجهيزات فعاليتهاي گسترده اي با همكاري ساير بخشهاي پژوهشگاه صنعت نفت از جمله پژوهشكده توسعه فن آوري هاي پالايش و فرآورش نفت آغاز شده است.

وي با بيان اينكه اختلاط نفت خام و فرآورده به دو شيوه اختلاط در مخزن (سيستم ناپيوسته) و اختلاط در خط انجام مي شود،‌تصريح كرد:روشاختلاط در مخزن (ناپيوسته)،شامل انتقال همزمان حجم معيني ازهريك ازجريانهاي مخلوط شونده ازمخازن ذخيره به مخزن محصول ميباشد كه عمليات اختلاط جريانها وهمچنين يكنواخت شدن محصول،درمخزن و با استفاده ازهمزنهاي مكانيكي يا پمپهايي با جريان برگشتي انجام مي‌پذيرد. اين روش،‌ روش سنتي اختلاط بوده كه انرژي و زمان زيادي را به خود اختصاص داده و از سود آوري پاييني نيز برخوردار مي باشد.

زاهدي ادامه داد: در مقابل آن روش اختلاط در خط(پيوسته) روش مدرن اختلاط مي باشد كه در آن اختلاط با استفاده از تجهيزات اختلاط گر در خط انجام مي شود. استفاده از اين شيوه ضمن تسريع در فرآيند اختلاط باعث كاهش مصرف انرژي نيز خواهد شد. فرآيندهاي پيوسته بگونه‌اي طراحي مي شوند كه اغلب در هنگام انتقال نفت خام و فرآورده، اختلاط صورت مي گيرد. همين امر باعث مي شود كه از اين شيوه در مراحل مختلف توليد،‌انتقال و فرآورش نفت خام به راحتي بتوان استفاده نمود.

زاهدي با تاكيد بر اينكه از سال 1387 مطالعات گسترده اي در زمينه توسعه سيستم اختلاط پيوسته نفت خام و فرآورده آغاز شده است،‌افزود در اولين گام نرم افزار RIPI Blend با حمايت پژوهش و توسعه شركت پخش و پالايش توسعه داده شد و بعد از گذراندن مراحل و آزمونهاي مختلف سرانجام در شواري عالي انفورماتيك كشور به ثبت رسيد. در اين ميان تجربه هاي مختلفي در زمينه اختلاط بهينه نفت خام در پالايشگاههاي مختلف كشور،‌ با استفاده از اين نرم افزار حاصل شد.

 اين عضو هيات علمي پژوهشگاه صنعت نفت به هدف اصلي اين نرم افزار نيز اشاره كرد و گفت: در حقيقت با استفاده از نرم افزار توسعه داده شده مي توان با در اختيار داشتن چند خوراك نفتي و يا فرآورده نفتي به نسبت اختلاط بهينه اين مواد براي رسيدن به محصولي با كيفيت مشخص دست يافت.

وي با بيان اينكه اين نرم افزار بومي توانايي شناسایی خواص نفت خام و برشهای نفتی با استفاده از چند خاصيت پايه را دارد، محاسبه خواص مخلوط حاصل از چند نفت خام و یا برش نفتی، بهینه سازی اختلاط نفت خام و برشهای نفتی برای صادرات، تولید و توزیع در کشور را از مهم‌ترين مزاياي اين نرم افزار بر شمرد.

 زاهدي به  ديگر مزاياي سيستم اختلاط نفت خام اشاره كرد و گفت: توليد نفت خامهاي مختلف از مجموعه محدودي از نفت خامها از جمله مزاياي استفاده از اين سيستم مي باشد. بديهي است،‌ استفاده از اين سيستم در بخش صادرات نفت خام مي تواند باعث گسترش سبد صادراتي كشورمي  شود. بدين صورت كه با اختلاط نفت خام با نسبتهاي مشخص و محاسبه شده مي توان نفت خام مورد نياز مشتريان مختلف در بازار بين المللي نفت را تامين نمود و علاوه براين نوسانات قيمت نفت خامهاي مختلف را مديريت نمود.

اين عضو هيات علمي پژوهشگاه در همين راستا تصريح كرد:  وجود اين مزيت باعث شد تا همكاري تنگاتنگي مابين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت پايانه هاي نفتي ايران براي طراحي سيستم پيوسته اختلاط نفت خام در پايانه صادراتي خارگ از مدتها پيش آغاز گردد. در اين سيستم با استفاده از نفت خامهاي در دسترس در محدوده نفت خامهاي فوق سبك با API56و نفت خام فوق سنگين با API18، امكان توليد طيف گسترده اي از نفت خامها وجود خواهد داشت كه از جمله مي توان به توليد نفت خامهايي با مشخصات نزديك به مشخصات نفت خامهاي توليد شده در خاور ميانه اشاره نمود.

وي با بيان اينكه،‌ در دنيا، كشورهاي آمريكا،‌ مكزيك،‌ هلند،‌ ونزوئلا و هند سيستمهايي بر اساس اين تكنولوژي توسعه داده و براي توليد نفت خام و برشهاي نفتي مختلف استفاده كرده اند ، ‌افزود: سود آوري بالاي استفاده از اين سيستم به قدري است كه در صورت بازاريابي مناسب نفت توليدي آن مي توان در كمتر از دو ماه استفاده از آن سرمايه گذاري ثابت آنرا مستهلك نمود.

زاهدي با بيان اينكه،‌ تاكنون پژوهشگاه صنعت نفت مطالعات امكان سنجي،‌طراحي مفهومي و طراحي پايه سيستم اختلاط پيوسته نفت خام را انجام داده افزود بعد از جمع بندي و اعمال تغييرات مورد نياز اين دو فعاليت،‌طراحي تفصيلي اين سيستم با همكاري جهاد دانشگاهي دانشگاه تربيت مدرس آغاز خواهد شد.

اين محقق پژوهشگاه صنعت نفت ،‌ توسعه تكنولوژي اختلاط را حاصل تلاش جمع كثيري از كارشناسان و محققين در بخشهاي مختلف پژوهشگاه صنعت نفت دانست كه طبيعتا طراحي سيستم برآمده از اين تكنولوژي در زمينه صادرات نفت خام حاصل تلاش و همكاري مشترك و مستمر بخشهاي مختلف شركت پايانه نفتي ايران شامل اداره تحقيق و توسعه،‌ اداره عمليات و اداره مهندسي ساختمان با پژوهشگاه صنعت نفت بوده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


rss aparat instagram linkedin

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت