آرشیو اخبار پردیس بالادستی

بهره گیری از ظرفیت های دانشجويي و صنعتي كشوردر صنعت حفاري

بهره گیری از ظرفیت های دانشجويي و صنعتي كشوردر صنعت حفاري

 

در اختتامیه اولین مسابقه مهندسی نفت عنوان شد؛

بهره گیری از ظرفیت های دانشجويي و صنعتي كشوردر صنعت حفاري

دبير علمي اولين دوره مسابقات دانشجويي مهندسي نفت كشور، روز يك‌شنبه 26 آذر ماه در مراسم اختتاميه اين مسابقه كه در دانشگاه اميركبير برگزار شد، به مشكلات صنعت حفاري در بخش سيالات اشاره كرد و گفت: اولین دوره این مسابقات به نحوي برنامه ریزی شده است که بتوان از پتانسيل دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي صنعتي جهت رفع مشکلات و چالش های مهم در حوزه حفاري استفاده نمود.

دکتر علیرضا نصیری بهره گیری از ايده هاي جديد وخلاقانه دانشجویان در حوزه های مهندسی نفت و ساير علوم مهندسي و علوم پایه را از دیگر اهداف این مسابقه عنوان کرد و افزود: امیدواریم با استفاده از همه ظرفیت های موجود کشور بتوانیم در شناسايي مشکلات و رفع مسائلی که در حوزه سيالات حفاري همچون هرزروي، عبور از لايه‌هاي شيلي و سبك‌سازي سيال حفاري با آن روبرو هستیم قدم های مثبتی برداریم.

ایشان با بيان اينكه تيم‌هاي شركت كننده از امكانات و افزايه هاي شركت‌هاي صنعتي نيز بهره‌مند بودند، تصريح كرد: در برنامه ریزی این مسابقات، هر يك از تيم‌هاي شركت كننده،از همراهی يك تا دو نفر از افراد فعال در صنعت برخوردار بودند تا ضمن انتقال تجربيات صنعتي به دانشجويان، در يك محيط علمي با يكديگر به رقابت سالم بپردازند.

نصيري در خاتمه بر مشاركت شركت‌هاي صنعتي و انتقال تجارب بين اين شركت‌ها و دانشجويان تاكيد كرد و افزود: تيم‌هاي شركت‌كننده از نوآوري‌هاي خلاقانه‌اي در فعاليت خود استفاده كردند که بسياري از آنها بطور مستقیم قابليت بهره‌برداري در صنعت را دارند.

طرح خودكفايي افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي در صنعت حفاري در حال انجام مي باشد

در پژوهشگاه صنعت نفت؛

طرح خودكفايي افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي در صنعت حفاري در حال انجام مي باشد

 

دكتر عزت‌الله كاظم‌زاده، رييس پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه صنعت نفت، با اشاره به ‌اين‌كه پژوهشگاه در زمينه حفاري تجربيات موفقي را در كارنامه خود دارد، گفت: اين مجموعه فعاليت‌هاي موثري را در زمينه‌هاي مختلف پژوهشي انجام داده و از اين رو توانسته اطمينان صنعت را به خود جلب كند. در اين راستا در طرح خودكفايي افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي در صنعت حفاري، تكميل و انگيزش چاه كه متقاضي آن شركت ملي نفت ايران بوده در دستور كار پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت.

وي در همين راستا ادامه داد: از سه سال پيش اين طرح آغاز و تاكنون چندين قلم از اين افزايه‌ها به مراحل تست آزمايشگاهي، توليد نيمه صنعتي، صنعتي و ميداني رسيده است كه همگي در عمليات‌ ميداني نتايج مثبتي نشان داده‌اند و اين امر باعث شده كه در همين مدت كوتاه درخواست متعددي از صنعت براي بكارگيري اين دستاوردها در شركت‌هاي عملياتي داشته باشيم.

رييس پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه صنعت نفت با تاكيد بر اين‌كه افزايه‌هاي طراحي شده در اين مجموعه كاملا در صنعت حفاري كاربردي شده است، تصريح كرد: اين افزايه‌ها در فهرست كالاي مورد نياز صنعت حفاري قرار گرفته است و از آن‌جايي كه اين امر مي‌تواند براي كشور ارز آوري خوبي به همراه داشته و همچنين از خروج ارز نيز جلوگيري كند از دستاورد‌هاي بسيار ارزشمند اين پژوهشكده محسوب مي‌شود.

ايشان در ادامه افزودند: در فاز دوم اين طرح ساخت و فرمولاسيون ساير افزايه‌هاي مورد نياز صنعت حفاري، تكميل و انگيزش چاه كشور در دستور كار قرار دارد.

در ادامه دكتر عليرضا نصيري، مسئول پروژه گروه پژوهش و فناوري‌هاي حفاري و تكميل چاه به ساخت مواد شيميايي و افزايه‌هاي صنعت حفاري نيز اشاره كرد و گفت: در راستای خودکفایی در ساخت مواد شیمیایی و افزایه‌های مهم سیالات حفاری، فرمولاسیون، ساخت و بهره‌برداری از این مواد در طی سه سال انجام و برای نخستین بار افزایه‌های جدیدی در زمينه هرزروي، سبك‌سازي و سيالات بازدارنده شيل‌ها به صنعت حفاري معرفي شدند كه با كاهش مشكلات حفاري از افزايش هزينه‌ها ممانعت به عمل آورند.

وي ادامه داد: این افزایه‌ها در مقایسه با سایر کنترل‌کننده‌های رایج از کارآمدی و كيفيت بسیار بالاتری برخوردار بوده و در بعضي موارد از لحاظ هزينه به مراتب مقرون به صرفه‌تر مي‌باشد. سازگاری با محیط‌زیست، کاهش زمان حفاری، کاهش صدمات وارده به مخازن و در نهایت کاهش هزینه‌های حفاری از مشخصات بارز این افزایه‌های بومی است.

نصيري به نتايج موفقيت آميز به كارگيري مواد كنترل كننده هرزروي در پژوهشگاه صنعت نفت نيز اشاره كرد و افزود: تست میدانی این مواد در چاه‌های اکتشافی پازن 1، چارک 1، گردان 3 و گیسکان 1 با وجود ریسک بالای چاه‌های اکتشافی با موفقیت انجام و تاییدیه‌های لازم از بهره‌بردار اخذ شده است. براي مثال در آزمون میدانی افزایه‌ها، هرزروي در چاه‌های گردان 3 و گیسکان1 در طی 10روز رژيم هرزروي از 250 بشکه بر ساعت به كمتر از 10 بشكه رسيد، كه در هزینه‌های سیال حفاری كاهشي حدود 50 تا 70 درصد را شاهد بوديم ، بدیهی است که در حفاری چاه‌های نفتی و گازي که احتمال هرزروی‌های بيشتري باشد، این كاهش هزینه‌ها بسیار قابل ملاحظه‌تر خواهد بود.

وي ادامه داد: در همين راستا براي اولين بار از افزايه‌هاي جديدي براي ساخت سيالات فوق سبك دوستدار محيط زيست استفاده شد كه نتايج ميداني آن در چاه آغار 20 بسيار موفقيت‌آميز بوده است و همچنين نخستين سيال بدون جامد(non solid) كشور در كنترل لايه‌هاي شيلي در منطقه دهلران با كارايي قابل قبولي طراحي و مورد استفاده قرار گرفت.

به گفته نصيري برخي از موادي كه به طور سنتي درصنعت سيالات حفاري مورد استفاده قرار مي‌گيرند در داخل كشور توليد مي‌شوند كه متاسفانه از كارايي مناسبي برخوردار نمي‌باشند، از اين‌رو در پاره‌اي از موارد به ناچار بعضي از اين مواد از خارج كشور وارد مي‌شوند. خوشبختانه در اين طرح موادي طراحي شده‌اند كه علاوه بر كارايي بالاتر نسبت به نمونه‌هاي خارجي، از لحاظ هزينه‌ نيز قيمت پايين‌تري داشته كه اين امر مي‌تواند نويد بخش قطع وابستگي تكنولوژيكي در اين زمينه باشد.

نسل جدید سیالات حفاری به منظور افزایش راندمان دستور كار محققان پژوهشگاه صنعت نفت

 

پژوهشگاه صنعت نفت موفق شد نوع ويژه‌اي از سيالات حفاري را طراحي كند كه با توجه به فرمولاسيون ويژه‌اي كه ساختار آن را تشكيل داده است صرفه‌‌جويي اقتصادي و افزايش راندمان حفاري را در پي خواهد داشت.

دكتر عزت‌اله كاظم زاده، رئیس پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبري روز سه‌شنبه 4 مهر ماه با اشاره به تحقیقات انجام شده در حوزه‌های حفاری و ازدیاد برداشت، گفت: دستاوردهای محققان زمانی اثربخش خواهد بود که در صنعت به کار گرفته شود.

وي در همين راستا تصريح كرد: در زمینه حفاری با اجرای طرح ملی «خودکفایی در افزایههای پرمصرف و راهبردی صنعت حفاری، تکمیل و انگیزش چاه»، تاکنون ۹ افزایه توسط پژوهشگاه صنعت نفت بومیسازی شده است و در صنعت حفاري مورد بهره‌برداري قرار گرفته است.

رييس پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه هرزروی سيال حفاري را يكي از چالش‌هاي اساسي در صنعت حفاري دانست و گفت: هرزروی سیال حفاری، هزینههای زیادی را به صنعت نفت تحمیل میکند، از اين رو نوع ویژهای سیال حفاری برای کنترل هرزروی و کاهش هزینهها توسط پژوهشگران این حوزه در پژوهشگاه به صنعت معرفی شده است که با طراحی و فرمولاسیون سیال حفاری جدید و بکارگیری آن در چاه‌های اکتشافی چارک یک، گیسکان یک، گردان یک و پازن سه ضمن بالا بردن راندمان حفاری، از کاهش ۷۰ درصدی هزینههای هرزروی دارد و میلیاردها تومان سودآوری برای صنعت در پي خواهد داشت.

وي همچنين به قراردادی كه در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ايران است نيز اشاره كرد و گفت: بر اساس اين قرارداد منعقده این سیال در دیگر چاهها نیز استفاده خواهد شد تا بتوان از مزايا و نتايج كاربردي آن استفاده حداكثري نمود.

كاظم زاده استفاده از سيالات سبك و فوق سبك را از ديگر دستاوردهاي محققان پژوهشگاه صنعت برشمرد و گفت: با انجام تست میدانی در چاه‌های اکتشافی سفید دنگ 1، چارک 1و چاه آغار 20 با استفاده از اين سيال جديد سرعت حفاري تا 10 متر بر ساعت افزايش يافته است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در حفاري از فوم‌های دترجنتیمايع استفاده مي‌شود که برای انتقال آن‌ها نیاز به 40 تریلی است، ولی با استفاده از این مواد جدید بکار گرفته شده به صورت جامد تنها با یک تریلی می‌توان مواد لازم برای این توع از سیالات حفاری را به منطقه عملياتي منتقل کرد که سبب کاهش هزینه‌ها می گردد.

وي در همين راستا تصريح كرد: به منظور رفع مشکلات حفاری در لایه های شیلی فرمولاسیون و طراحی سیالات مناسب و زیست سازگار بکار گرفته شده است که در در 108 متر عملیات حفاری در چاه اکتشافی آبان جنوب غربی نتایج مطلوبی داشته است. این سیال دوستدار محیط زیست بوده و بر روی سایر پارامترهای حفاری نظیر خاصیت لوبریستی، بهبود عملکرد پمپ‌ها، جلو گیری از توپی شدن مته، ریزش دیوار چاه و حمل کنده‌ها بسیار مناسب می باشد و راندمان حفاری به مقدار قابل توجهی بهبود می یابد.

با دستيابي به دانش فني نانو افزايه‌ها، عمليات حفاري تا مرحله تست ميداني با موفقيت انجام مي‌شود

با دستيابي به دانش فني نانو افزايه‌ها؛

عمليات حفاري تا مرحله تست ميداني با موفقيت انجام مي‌شود

 

 

پژوهشگاه صنعت نفت در راستاي بكارگيري فناوري‌هاي نوين در صنعت حفاري، با استفاده از نتايج مطالعات اوليه و نقشه راه فناوري نانو در بخش بالادستي و انجام چندين پروژه تحقيقاتي- آزمايشگاهي و عملياتي، توانسته است براي اولين بار در كشور، با دستيابي به دانش فني تهيه و به كارگيري نانو افزايه‌ها موارد بسياري را در شرايط مختلف عمليات حفاري تا مرحله تست ميداني با موفقيت به پايان برساند.

امروزه بكارگيري فناوري‌هاي نوين در بخش‌هاي مختلف صنايع بالادستي نفت از موضوعات و اقدامات اساسي در جهان به شمار مي‌رود و مخازن هيدروكربني ايران، در ميان كشورهاي عمده نفت خيز، با داشتن شرايط خاص نيازمند استفاده از فناوري‌هاي مختلف و راهكارهاي مناسب براي كاهش آسيب سازند در راستاي صيانت از مخزن مي‌باشد .

با توجه به گسترش سريع تكنولوژي و بروزتحولات ودگرگوني‌هاي بنيادين در تنوع افزايه‌هاي حفاري و افزايش عمق دسترسي به ذخاير هيدروكربني، ايجاب مي‌كند تا مخازن هيدروكربني بيشتر كشف و توسعه يابند كه لازمه آن بكارگيري فناوري نوين در بخش عمليات حفاري است .

اين گزارش مي‌افزايد از آنجایی‌كه سيالات پايه آبي از اركان اصلي و پرهزينه در عمليات حفاري چاه‌ها هستند بايد ازخواص رئولوژيكي، چگالي، انتقال حرارت مطلوب، فشار هيدرواستاتيكي مناسب و همچنين پتانسيل آسيب‌رساني و اثرات زيست‌محيطي حداقل برخوردار بوده تا وظايف خود را به طور مناسبي انجام دهند از اين رو استفاده از علم نانو در بهبود خواص سيالات حفاري به سبب بازده بالا، پايداري قابل توجه و روش‌هاي متنوع اعمال روي چاه، يكي از مهم‌ترين جنبه‌هاي مورد بررسي بوده است.

بر همين اساس به منظور استفاده و بهره‌مندي بهينه از تكنولوژي‌‌هاي بكارگيري افزايه‌ها در مقياس نانو در بخش بالادستي حفاري، پژوهشگاه صنعت نفت با اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي قدم‌هاي اساسي برداشته شده و دستاوردهاي فراواني براي اولين بار در تهيه و بكارگيري نانو افزايه‌ها با هدف رفع چالش‌ها و مشكلات اساسي در حفاري چاه‌هاي نفت و گاز حاصل شده است.

بر پايه اين گزارش با دستيابي محققان پژوهشگاه به دانش فني تهيه و به كارگيري نانو افزايه‌ها، بررسي عملكرد فناوري نانو در بهينه‌سازي خواص رئولوژيكي سيالات حفاري درشرايط يكي از ميادين هدف، دانش فني تهيه و طراحي نانو سيالات حفاري بمنظور كاهش تورم و جذب آب و جلوگيري از ريزش لايه‌هاي شيلي سازندهاي هدف با عملكرد بالاي 80 % نسبت به نوع بازدارنده متعارف در سيالات حفاري سنگين لايه گچساران، بخش مخزني و Top holeو دانش فني تهيه و طراحي نانو سيالات حفاري براي كاهش اصطكاك و افزايش روان‌سازي با عملكرد بالاي 85 % نسبت به پايه روغني در سيستم‌هاي سيالات حفاري نيمه‌سنگين، بنتونيتي، گلايكولي، سنگين و امولسيوني ميسر مي‌شود.

گفتني است بومي‌سازي نانو افزايه‌ها، طراحي نانو سيالات حفاري با خواص رئولوژيكي بهبود يافته و با پايداري حرارتي زياد، تعديل فشار هيدرواستاتيكي، سبك‌سازي، انتقال حرارت سريع و افزایش راندمان عملیات حفاری با توجه به خصوصيات منطقه، تقليل صدمات وارده به مخزن و محيط زيست را مي‌توان از دستاوردها و مزيت‌هاي اين تحقيقات دانست.

خاطر نشان مي‌شود با بكارگيرى اين فناورى قابليت توليد محصولات جديد براساس نياز و رفع مشكلات بسيارصنعت نفت بويژه بخش حفارى و تكميل چاه، باعث عدم نياز به محصولات خارجى را نيز فراهم مى‌آورد که اقدام و دستاوردی قابل توجه است.

تحقيقات و مطالعات مورد نياز به منظور ازدياد برداشت در ميدان يادآوران انجام گرديد

با همكاري متخصصين پژوهشگاه صنعت نفت؛

تحقيقات و مطالعات مورد نياز به منظور ازدياد برداشت در ميدان يادآوران انجام گرديد

 دكتر عزت‌اله كاظم‌زاده، رييس پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه صنعت نفت از مطالعات، تحقيقات آزمايشگاهي و خدمات فناروانه در راستاي ازدياد برداشت در ميدان يادآوران خبر داد.

دكتر كاظم‌زاده با بيان اين كه در اين طرح، تحقيقات جامع آزمايشگاهي و مطالعاتي در بخش‌هاي مختلف انجام شده است، گفت: اين تحقيقات در بخش‌هاي ازدياد برداشت، زمين‌شناسي، آناليز معمولي و ويژه مغزه، آسيب سازندي و سيال مخزن به منظور طراحي پايلوت ميداني فرآيندهاي ازدياد برداشت مانند تزريق متناوب آب و گاز، تزريق امتزاجي و غير امتزاجي گاز بر روي ميدان يادآوران انجام شده است تا بتوانيم از عدم قطعيت و ريسك‌‌هاي احتمالي جلوگيري كنيم.

وي تصريح كرد: در راستاي توسعه ميدان نفتي يادآوران، شركت سينوپك با انعقاد دو قرارداد، مطالعات، تحقيقات آزمايشگاهي و خدمات فناورانه اين ميدان را به منظور ازدياد برداشت به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار كرده است.

رييس پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه به فعاليت‌هاي انجام گرفته در راستاي راه‌اندازي پايلوت ازدياد برداشت نيز اشاره كرد و افزود: تحقيقات آزمايشگاهي فرآيند‌هاي ازدياد برداشت و خدمات فناورانه، نظير بررسي مشكلات عملياتي تشكيل رسوب آسفالتين در محيط متخلخل در حين توليد طبيعي و تزريق گاز به صورت امتزاجي و غير امتزاجي، بررسي‌هاي همه‌جانبه مرتبط با تزريق گاز مانند حداقل فشار امتزاجي، تورم، بررسي خصوصيات و مشكلات محتمل آب كانديداي تزريق در فرآيند متناوب گاز و آب و بررسي و بهينه‌سازي فاكتور‌هاي مختلف تزريق متناوب گاز و آب به منظور اجراي پايلوت ميداني از مهم‌ترين اقداماتي است كه در پرديس بالادستي پژوهشگاه صنعت نفت انجام گرفته است.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت