آرشیو اخبار پردیس بالادستی

نخستين كنفرانس بین المللی ازدياد و بهبود برداشت از مخازن نفتي و گاز

در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار مي شود ؛

نخستين كنفرانس بین المللی ازدياد و بهبود برداشت از مخازن نفتي و گاز

 

 

نخستين كنفرانس بین المللی ازدياد و بهبود برداشت از مخازن نفتي و گاز در روزهاي دوم تا چهارم ارديبهشت ماه در مركز همايش‌هاي بين‌المللي پژوهشگاه صنعت نفت برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت به نقل از دبیرخانه کنفرانس ، اين رویداد توسط انجمن علمي- تخصصي محيط‌هاي متخلخل ( اينترپور ايران) و انجمن صنفي مهندسين پليمر و شيمي با مشاركت پژوهشگاه صنعت نفت و فدراسيون صنعت نفت ايران برپا خواهد شد.

بر اساس اين گزارش، در اين كنفرانس علاوه بر ارايه مقالات تخصصي براي اولين بار، شركت‌هاي تخصصي توليد كننده نفت و گاز نيز در فضايي علمي و با رويكرد فن‌آورانه، فرصت‌هاي پروژه‌هاي در دست اقدام در زمينه ازدياد و بهبود برداشت از مخازن نفت و گازي را در طي نشست‌هاي تخصصي ارايه خواهند كرد.

اين ميزگردهاي تخصصي در 7 محور برنامه‌ريزي شده است كه شركت‌هاي مناطق نفت خيز جنوب، نفت مناطق مركزي، نفت و گاز پارس، مهندسي و توسعه نفت و نفت فلات قاره هدايت و راهبري ميز‌گردها را بر عهده دارند.

گفتني است در روز اول كنفرانس، شركت‌هاي مناطق نفت خيز جنوب، نفت مناطق مركزي، مهندسي و توسعه نفت و نفت و گاز پارس در چهار ميزگرد تخصصي، پذيراي محققين و صنعت‌گران داخلي و خارجي خواهند بود.

شركت مناطق نفت خيز جنوب، بزرگ‌ترين توليد كننده نفت در كشور، چالش‌هاي ازدياد برداشت در مخازن ايران و پيش‌گيري و كنترل آب‌زدگي و گاز‌زدگي را به منظور ارايه راه‌حل‌ از سوي شركت‌هاي دانش بنيان داخلي و خارجي در ميزگرد تخصصي كه با حضور مديران ارشد اين مجموعه و شركاي فن‌آورانه آن‌ها برگزار خواهد شد، مطرح خواهند كرد.

همچنین این شرکت، با حضور مدير عامل و مديران ارشد خود، فرصت‌هاي فن‌آورانه ازدياد و بهبود برداشت با رويكرد مديريت پايه مخزن و مديريت مخازن گازي ميعاني را با حضور كارشناسان خبره و برجسته اين حوزه مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار خواهند داد.

بر پايه اين گزارش شركت‌هاي مهندسي و توسعه نفت و نفت و گاز پارس هم در پنل‌هاي تخصصي جداگانه موضوعات غربالگري روش‌هاي ازدياد برداشت و مديريت مخازن گاز ميعاني را با رويكرد معرفي پروژه‌هاي ميدان محور و ارايه نوين‌ترين روش‌هاي بهبود ازدياد برداشت بررسي خواهند كرد.

در روز دوم اين برنامه، شركت نفت فلات قاره چالش‌هاي ازدياد برداشت در فراساحل را مورد بررسي قرار خواهد داد و در پايان، ميزگرد هفتم با محوريت توسعه پايدار و ذخيره‌سازي گاز‌هاي گلخانه‌اي با رويكرد ازدياد برداشت و با حضور كارشناسان برجسته داخلي و خارجي برگزار خواهد شد.

داود امير احمدي، دبير اجرايي نخستين كنفرانس ازدياد و بهبود برداشت از مخازن نفتي و گاز ، با اشاره به اين‌كه در اين كنفرانس چهره‌هاي برجسته علمي دنيا در زمينه ازدياد و بهبود برداشت از مخازن نفتي به عنوان سخنران حضور دارند، گفت: پرفسور فاروق علي از دانشگاه كلگري كانادار به عنوان اولين سخنران كليدي ، محدوديت‌هاي ازدياد برداشت از مخازن نفتي را بررسي خواهد كرد و پرفسور زيتا و برونينگ نيز از دانشگاه صنعتي دلفت هلند روش‌هاي نوين فن‌آورانه ASF را در قالب دومين سخنران كليدي ارايه خواهند کرد.

وي در همين راستا تصريح كرد: سومين سخنران كليدي پرفسور برايان از دانشگاه كرتين استراليا بوده كه در زمينه فناوري‌هاي پيشرفته حفاري سخنراني خواهد كرد و پرفسور كوينتارد از دانشگاه تولوز فرانسه روش‌هاي آپ اسكيلينگ در مخازن نفتي را به عنوان سخنران كليدي چهارم مورد بررسي قرار مي‌دهد.

خاطر نشان مي‌شود در اين كنفرانس پنج دوره آموزشي يك روزه توسط محققيني از دانشگاه‌هاي سهند ايران، ‌واترلو كانادا، شركت تي ان او هلند، شركت ژيو كانسالتنسي انگلستان و شركت نپتا هلند برگزار خواهد شد.

مذاکرات نهایی طرح توسعه میدان گازی هما

 

اکبر قائد امینی مدیر مهندسی نفت شرکت نفت مناطق مرکزی و هیئت همراه در دومین روز از نمایشگاه نفت و انرژی کیش از غرفه پژوهشگاه صنعت نفت، بازدید نمودند.
به گزارش واحد خبر روابط عمومی ، هدف از این بازدید مذاکره در خصوص مراحل نهایی عقد قرارداد طرح مطالعه میدان هما و تعیین اولویت های کارفرما در این طرح است
گفتنی است طرح مطالعه میدان هما شبیه سازی مخزن در میدان هما با ارائه طرح توسعه میدان (MDP) با نگاه بهبود و رفع مشکلات تولید، انجام مطالعات آزمایشگاهی بر روی نمونه های سنگ سیال مخزن به منظور کاهش عدم قطعیت ها می باشد

ارائه راه­ حل‌هاي فناورانه و پژوهش محور به منظور رفع مشكلات حوزه بالادستي نفت

ماموريت اصلي پژوهشكده مهندسی نفت؛

ارائه راه حل‌هاي فناورانه و پژوهش محور به منظور رفع مشكلات حوزه بالادستي نفت

 

 

پژوهشكده مهندسي نفت از گروه هاي مختلف پژوهشي، حفاري و تكميل چاه، تكنولوژي حفاري، سنگ و سيال، توليد و بهره وري و ازدياد برداشت تشكيل شده است.

به گزارش واحد ارتباطات، دکتر عزت ا... کاظم زاده رییس پژوهشکده مهندسی نفت در خصوص ماموریت اصلی این پژوهشکده گفت: ماموريت اصلي اين پژوهشكده ارائه راه حل‌هاي فناورانه و پژوهش محور به منظور رفع مشكلات حوزه بالادستي نفت در زمينه هاي حفاري، توليد و ازدياد برداشت با انجام پروژه هاي پژوهشي و كاربردي با تاكيد بر فناوري هاي نوين و همچنين ارائه خدمات فناورانه در خصوص سنگ و سيال مخزن، حفاري، آسيب سازندي، ژئومكانيك با روش‌هاي پيشرفته از ديگر ماموريت هاي اين پژوهشكده است.

رئیس پژوهشکده مهندسی نفت در خصوص همكاري پژوهشكده مهندسی نفت با ساير پژوهشكده هاي پژوهشگاه گفت: پروژه هاي زيادي به صورت مشترك بين اين پژوهشكده با دو پژوهشكده ديگر پرديس بالادستي يعني علوم زمين و مطالعات مخازن و توسعه ميادين انجام شده و همچنين بيشترين تعداد پروژه هاي مشترك با پژوهشكده هاي، پرديس پايين دستي و انرژي و محيط زيست در سال هاي گذشته مربوط به اين پژوهشكده است.

کاظم زاده در ادامه در خصوص موضوعات مشترك كاري فناوري هاي مربوطه به استفاده از نانو مواد به منظور افزايش راندمان حفاري و مكانيسم هاي ازدياد برداشت گفت: افزودني هاي مرتبط با سيال حفاري و سيمان كاري چاه هاي نفت و گاز، افزايه هاي اسيدكاري و شناسايي و ارائه راه كار جهت برطرف نمودن رسوبات توليدي از مخازن و مديريت آب هاي توليدي است.

وی در ادامه گفت: از طرفي ديگر پروژه هاي تحقيقاتي با درخواست و همكاري اين پژوهشكده با ساير پرديس ها با حمايت معاونت محترم فناوري و روابط بين الملل در حال انجام مي باشد كه هدف نهايي اين پروژه ها تسريع در تكميل فرايند تجاري سازي پژوهش هاي كاربردي درچرخه ايده تا محصول و ارائه نتايج و محصول پژوهش به صنعت مي باشد.

کاظم زاده در خصوص شاخص‌ترين ويژگي پژوهشكده مهندسی گفت: داشتن پرسنل متخصص، با تجربه، متعهد و دل سوز از شاخص ترين ويژگي هاي اين پژوهشكده است كه با پشتوانه اين سرمايه عظيم توانسته اطمينان صنعت را جلب نموده، به طوري كه در مطالعات آزمايشگاهي سنگ و سيال، ازدياد برداشت، فرمولاسيون سيال حفاري و سيمان كاري چاه هاي نفت و گاز هم اكنون به عنوان مرجعي براي صنعت باشد.

وی در ادامه گفت: مهم ترين مزيت هاي پژوهشگاه در پرديس بالادستي، علاوه بر داشتن تمامي نيروهاي متخصص و با تجربه در رشته هاي مختلف بالادستي آزمايشگاه هاي متنوع و پيشرفته مي باشد که به همت و تلاش نيرو هاي پژوهشگاه در صف و ستاد و حمايت هاي مديريتي راه اندازي شده و جزو محدود آزمايشگاه‌هاي معتبر در دنیا مي‌باشد و در داخل كشور اين آزمايشگاه ها به عنوان مرجع مي باشند و درحال حاضر حدود200 سرویس فناورانه در اين پژوهشكده ارائه می شود که امكان ارائه داده‌هاي اساسي مورد نياز جهت پروژه هاي مرتبط با ازدياد و بهبود برداشت از مخزن را فراهم مي سازد.

رییس پژوهشکده مهندسی نفت در خصوص مهمترين پروژه هاي اين پژوهشكده گفت: خوشبختانه با حمايت ها و پيگيري هاي تيم مديريتي پژوهشگاه پروژه افزايش ضريب بازيافت از مخزن بنگستان ميدان اهواز با روش هاي فناورانه در راستاي واگذاري طرح هاي مديريت يكپارچه ميادين به موسسات و مراكز پژوهشي و دانشگاه ها ميادين، طي سال جاري عملا شروع به كار كرده و از كارهاي بسيار مهم و اولويت دار اين پژوهشكده مي باشد و بقيه پروژه هاي مرتبط با اين طرح در مراحل تاييد نهايي شرح كار با كار فرما مي باشد.

وی در خصوص مهمترين طرحي كه در حال حاضر در دست اجرا است، طرح خودکفائی افزایه‌های پرمصرف و راهبردي در صنعت حفاری، تکمیل و انگیزش چاه (كيميا) گفت: در طرح كيميا پيش‌بيني شده كه در طول 5 سال متجاوز از 50 قلم از افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي از مرحله شناسائي تا توليد انبوه مورد بررسي و نهايتا بومي‌سازي قرار گيرد.

کاظم زاده در ادامه گفت: اين طرح متشكل از 5 فاز اصلي بوده كه در فاز صفر، امكان‌سنجي ساخت و شناسايي، غربال گري افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي مورد مطالعه قرار خواهند گرفت، بعد از استخراج مواد افزودني منتخب، مراحل سنتز و فرمولاسيون، توليد آزمايشگاهي، تست در شرايط عملياتي در مدل فيزيكي، توليد در مقياس نيمه صنعتي، تست ميداني، طراحي فرآيند توليد و تهيه بسته دانش فني براي واگذاري ارائه خواهد شد كه در اين صورت حلقه كامل تجاري سازي محصول تكميل مي شود.

وی در ادامه گفت: با توجه به اينكه اولويت‌بندي اجراي پروژه‌هاي طرح با آن دسته از موادي بود كه مراحل اوليه خود را سپري نموده باشند، پروژه طراحي و فرمولاسيون سيالات حفاري سبك و فوق‌سبك، پروژه مطالعه، طراحي و فرمولاسيون سيال مناسب جهت كنترل هرزروي و پروژه طراحي، فرمولاسيون و انتخاب سيال حفاري مناسب و زيست سازگار جهت حفاري لايه‌هاي شيلي پس از طي فازهاي مطالعاتي و آزمايشگاهي مراحل آزمايش ميداني خود را در چاه هاي ميادين منتخب با موفقيت سپري كرده اند.

کاظم زاده در پایان به دستیابی دانش فنی و بومی سازی محصول و خودكفايي، بررسی سازگاری مواد افزودنی با یکدیگر جهت بالا بردن قدرت عمل کرد آنها در شرایط چاه‌های ایران اشاره کرد و گفت: ماندگاری محصول در بازار، تولید انبوه و تجاری سازی، کسب درآمد از بازارهای داخلی و خارجی و رسيدن به سطوح استاندارد در فاز طراحی و اجرا، طراحي فرآيند توليد بهينه و تدوين بسته دانش فني جهت واگذاري با استفاده از توانايی های موجود در کشور با جلب همکاری موسسات دانش‌بنيان و تولیدکنندگان و توسعه دهنده گان بخش خصوصي از دستاوردهاي اين طرح مي باشند.

بومي‌سازي افزايه‌هاي پرمصرف در سيمانكاري‌ چاه‌هاي نفت

بومي‌سازي افزايه‌هاي پرمصرف در سيمانكاري‌ چاه‌هاي نفت

 

 

بر اساس قرارداد پژوهشي بين پژوهشگاه صنعت نفت و مديريت پژوهش فناوري شركت ملي نفت ايران براي پروژه پژوهشي " توليد بومي بسته ده قلم افزايه پر مصرف و راهبردي در عمليات سيمانكاري چاه‌هاي نفت و گاز" در قالب طرح ملي كيميا، عمليات آزمايش ميداني 6 قلم افزودني بومي سازي و عملياتي شد.

دكتر حميد سلطانيان، مسئول پروژه بومي‌سازي 10 قلم از افزايه‌هاي سيمان حفاري راهبردي در صنعت نفت و گاز ضمن اعلام اين مطلب افزود: فاز اول اين پروژه كه آزمايش ميداني سه قلم افزايه بود در ماه گذشته انجام و در شهريور ماه جاري نيز آزمايش ميداني سه قلم افزايه ديگر با موفقيت انجام شد.

وي ادامه داد: مرحله دوم اين پروژه توسط تيم اجرايي پژوهشگاه صنعت نفت و با حضور ناظر فني پروژه از مديريت نظارت بر توليد نفت و گاز و همچنين نماينده كارفرما در شهريور ماه در چاه چشمه خوش به منظور طراحي و فرمولاسيون دوغاب سيمان راهنما و دنباله لوله جداري 8/95 اينچ مطابق با مشخصات برنامه و شرايط چاه انجام شد.

اين مسئول پروژه مهمترين هدف عمليات سيمان­کاري اوليه را فراهم كردن يک پوشش ناحيه­اي از نواحي توليدي تا سطح دانست و افزود: اين پوشش ناحيه­اي بايد در تمام طول عمر چاه وجود داشته باشد و در فضايي که سيمان وجود دارد، نبايد حرکت سيال اعم از گاز و مايع صورت گيرد.

وي در همين راستا تصريح كرد: در طي عمليات سيمان­کاري، فضاي حلقوي بين لوله­جداري و سازند توسط دوغاب سيمان که داراي ترکيب مشخصي است، براي جلوگيري از نفوذ سيال سازند پر مي­شود.

سلطانيان با تاكيد بر اين‌كه با وجود گذشت100 سال كه از قدمت نفت در كشور ما مي‌گذرد:‌ اكثر افزودني‌هايي كه در صنعت نفت استفاده مي‌شود وارداتي بوده و همچنين به دليل تحريم‌هاي همه جانبه‌ مدت زمان زيادي است كه واردات آن نيز به كشور لغو شده است، از اين رو افزودني‌هاي تهيه شده از كيفيت پايين‌تري از كشورهاي متفرقه خريداري شده‌اند، از سوي ديگر، با توجه به طراحي افزايه‌هاي مربوطه در محيط‌هاي عملياتي متفاوت، نمونه‌هاي متعددي از عدم سازگاري بين افزايه‌هاي به كار برده شده با يكديگر ديده شده است كه نتيجه ي امر، كاهش بازده فرآيند‌هاي طراحي شده خواهد بود كه اين امر مي‌تواند به طور مستقيم تاثير خود را بر روي نرخ توليد و عمر چاه‌هاي حفر شده بگذارد.

اين عضو هيات علمي پژوهشگاه صنعت نفت با بيان‌ اين‌كه خوشبختانه توانستيم در مقياس آزمايشگاهي اين 10 قلم افزودني را به نتيجه برسانيم گفت: پس از مقياس آزمايشگاهي، بر اساس پيشنهاد فني پروژه، توليد نيمه صنعتي اين اقلام در حضور كارفرما و ناظرين طرح انجام و پس از كنترل كيفي افزودني‌هاي مذكور در شرايط واقعي چاه و تاييد كارفرما، در مرحله نخست سه قلم و در مرحله بعدي سه افزايه ديگر از اين افزودني‌ها در چاه چشمه خوش 22 كه متعلق به مناطق نفت مركزي است استفاده و نتايج مناسبي حاصل شد.

وي در ادامه با اشاره به اين‌كه استفاده از افزودني‌هاي اروپايي و آمريكايي هزينه بسيار بالايي را در بردارند افزود: براي نمونه افزودني كنترل كننده افت صافي دما بالا با نام تجاري D-167كه در گذشته از آمريكا وارد مي‌شده است كه حدود 150 دلار به ازاي هر پوند هزينه در بر داشته ولي در مقابل اين افزودني پس از بومي سازي در داخل كشور حدود 15 دلار است از اين رو بومي‌سازي اين افزودني‌ها از لحاظ اقتصادي كاملا مقرون به صرفه بوده و همچنين از خروج ارز نيز جلوگيري مي‌كند.

سلطانيان با بيان اين‌كه سه قلم از افزودني­هايي كه در مرحله اول آزمايش ميداني شده‌اند، شامل ریتار­در دما پایین و متوسط و پراکنده ساز آب شیرین است، تصريح كرد: اين پراكنده‌‌ساز‌ها در بيشتر تركيبات دوغاب سيمان كه فاقد نمك باشد وجود داشته و ريتار‌ها نيز در سيستم‌هاي نمكي و غير نمكي قابل استفاده هستند.

وي ريتارها و پراكنده‌ساز‌ها را از افزودني‌هايي دانست كه در بيشتر تركيبات دوغاب سيمان چاه‌هاي نفت و گازي استفاده مي‌شوند و افزود: در مرحله دوم اين پروژه ، کارفرمای پروژه درخواست انجام عملیات سیمانکاری لوله جداری 8/5 9 اینچ همین چاه را با استفاده از سه قلم از افزودنی های دیگر شامل ریتار در دما بالا، پراکنده ساز آب شور و افزودنی جلوگیری کننده از نفوذ گاز بومی سازی شده را به پژوهشگاه پیشنهاد داد كه آزمايش ميداني آن نيز در شهريور ماه سال 95 با موفقيت كامل انجام شد.

تحقيقات و تجهيزات پژوهشگاه صنعت نفت من را تحت تاثير قرار داد

معاون دانشگاه كرتين استراليا:

تحقيقات و تجهيزات پژوهشگاه صنعت نفت من را تحت تاثير قرار داد

 

 

 

پرفسور اندريس استل بویکس ( Andris Stelbovics)، معاون دانشگاه كرتين استرالياپس از بازديد از پرديس بالادستي پژوهشگاه صنعت نفت در دفتر يادبود اين مجموعه نوشت:

بسيار خرسندم كه از پژوهشگاه صنعت نفت بازديد كردم و مورد مهمان نوازي اين مجموعه قرار گرفتم.

گروه دانشگاه كرتين استراليا براي بازديد از آزمايشگاه‌هاي تحقيقاتي اين مركز دعوت شده بود. تجهيزات و تحقيقاتي كه در اين مجموعه انجام شده است ما را بسيار تحت تاثير خود قرار داد.

محققان و كاركنان اين مجموعه داراي دانش بسيار بالايي بوده و ملاقات با برخي از كارمندان اين مجموعه كه از دانشگاه كرتين استراليا فارغ‌التحصيل شده‌اند باعث خوشحالي من است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


rss aparat instagram linkedin

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت