آرشیو اخبار پردیس محیط زیست

اعتبار پروانه صلاحيت آزمايشگاه همكار پژوهشگاه صنعت نفت تمديد شد

از سوي سازمان استاندارد ايران؛

اعتبار پروانه صلاحيت آزمايشگاه همكار پژوهشگاه صنعت نفت تمديد شد

 

 

سازمان ملي استاندارد، صلاحيت آزمايشگاه‌هاي مركز پژوهش تجزيه و ارزيابي مواد، گروه سوخت و احتراق و گروه پژوهش ارزيابي‌هاي تخصصي مواد پژوهشگاه صنعت نفت را در زمينه آزمايشگاه همكارتاييد كرد.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، پس از مميزي آزمايشگاه‌هاي مذكور توسط سر‌مميز و مميزان سازمان ملي استاندارد ايران در خرداد ماه و مرداد ماه 96 گواهي‌نامه تاييد صلاحيت آزمايشگاه همكار پژوهشگاه در زمينه آناليز انواع سوخت، آناليز كيفي گازهاي خنك كننده و مهار كننده آتش را به مدت يكسال تمديد شد.

شايان ذكر است با تمديد اين گواهي‌نامه، ماهانه تعداد زيادي نمونه از سوي گمركات و سازمان ملي استاندارد براي آناليز به پژوهشگاه ارسال مي‌شود.

تصفيه پساب‌هاي همراه نفت و گاز در دستور كار اين مجموعه قرار گرفته است

مدير گروه تصفيه و بازيافت آب و مجري طرح تصفيه خانه پساب‌هاي صنعتي پژوهشگاه صنعت نفت:

تصفيه پساب‌هاي همراه نفت و گاز در دستور كار اين مجموعه قرار گرفته است

 

 

توليد پساب‌هاي همراه نفت و گاز يكي از معضلات صنايع بالادستي نفت و گاز مي‌باشد كه مي‌بايست تصفيه و به صورت مناسب دفع شود،‌ اين نوع فاضلاب‌ها حجم زيادي داشته و در حال حاضر در اكثر مناطق بدون انجام تصفيه به حوضچه‌هاي تبخيري ارسال و يا به مخازن تزريق مي‌شود، از اين رو در راستاي رسيدن به توسعه پايدار و حفظ محيط زيست لازم است تصفيه و حذف آلودگي‌هاي اين نوع پساب تا رسيدن به استانداردهاي تخليه پساب تصفيه شده به محيط زيست انجام شود.

دكتر كريم قاسمي پناه مدير گروه تصفيه و بازيافت آب و مجري طرح تصفيه خانه پساب‌هاي صنعتي، گروه تصفيه و بازيافت آب پژوهشكده محيط زيست و بيوتكنولوژي پژوهشگاه صنعت نفت، با اشاره به اين‌كه بيشتر فعاليت‌هاي اين بخش در زمينه تصفيه آب و فاضلاب‌هاي صنايع بالادستي و پايين‌دستي نفت است، گفت: با توجه به اين‌كه شعار پژوهشگاه صنعت نفت خلق فناوري و توسعه پايدار بوده و يكي از پايه‌هاي توسعه‌ پايدار حفظ محيط زيست است، از اين رو پساب‌هاي نفتي و صنعتي كه مي‌توانند مشكلات متعددي را براي محيط زيست ايجاد كنند از موضوعات بسيار مهم بوده و كليه فعاليت‌هاي اين گروه بر روي اين امر حياتي متمركز شده است.

وي در همين راستا تصريح كرد: آب و فاضلاب‌هايي كه در بخش‌هاي مختلف نفت، گاز و پتروشيمي توليد مي‌شوند در مجتمع‌ها نمونه‌برداري و آناليز مي‌شوند و مشخصات دقيق كمي و كيفي و تعيين موارد داراي مشكل براي محيط زيست شناسايي مي شوند و براي هر يك بر اساس نوع آلاينده، دانش و تجربه موجود و همچنين با استفاده از تجهيزات آزمايشگاهي و پايلوتي، بررسي‌هاي تصفيه پذيري انجام مي شود و در نهايت طرح مناسبي براي تصفيه و استفاده مجدد يا تخليه به محيط بر اساس استانداردهاي سازمان محيط زيست انتخاب و معرفي مي‌شود.

قاسمي پناه با بيان اين‌كه توليد پساب هاي همراه نفتو گاز (Produced Water) يكي از معضلات صنايع بالادستي نفت و گاز مي باشد، افزود: اين پساب‌ها مي‌بايست تصفيه و به صورت مناسب دفع شود، اين نوع فاضلاب‌ها حجم زيادي داشته و داراي بار آلي (ترکیبات آلی موجود در نفت و گاز طبیعی)، تركيبات نفتي شناور، امولسيون، محلول، املاح محلول بسيار بالا، مواد معلق و ساير آلاينده‌ها بوده و در حال حاضر در اكثر مناطق بدون انجام تصفيه به حوضچه‌هاي تبخيري ارسال يا به مخزن تزريق مي شود.

مدير گروه تصفيه و بازيافت آب پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: در راستاي رسيدن به توسعه پايدار و حفظ محيط زيست لازم است تصفيه و حذف آلودگي‌هاي اين نوع پساب تا رسيدن به استانداردهاي تخليه پساب تصفيه شده به محيط زيست انجام شود. در هنگام استخراج و در واحدهاي بهره برداري نفت و گاز، همواره با مقداري آب همراه نفت و گاز مواجه مي‌شويم كه شوري آن گاهي اوقات تا 7برابر شوري آب دريا براي آب‌هاي همراه نفت و مقادير كمتر براي آب‌هاي همراه گاز است.

وي ادامه داد: با تجهيزات موجود، پيش تصفيه‌هايي انجام مي‌شود و مي‌توان با روش‌هاي مختلف ذرات معلق و روغن سطحي آب همراه نفت را تصفيه كرد و صرفا شوري موجود در آب باقي مي‌ماند كه اين گروه با استفاده از انرژي خورشيدي و در حوضچه هاي تقطير خورشيدي املاح آن را حذف و قابل استفاده مجدد مي كند.

قاسمي پناه در رابطه با استفاده از انرژي خورشيدي براي تصفيه آب‌هاي شور افزود: اين طرح بسيار موفق عمل كرده ولي ظرفيت توليد آب آن كم است و نياز به فضاي زيادي مي‌باشد ولي با تمام اين توضيحات مي‌توان براي واحد‌هاي كوچك مورد استفاده قرار گيرد.

وي با بيان اينكه با اقدامات پژوهشي و اجرايي انجام شده در گروه تصفيه و بازيافت آب پژوهشكده محيط زيست و بيوتكنولوژي، كاهش مواد معلق و بار آلي با موفقيت در مقياس پايلوتي انجام شده و دانش فني آن موجود است ، گفت: با استفاده از انرژي خورشيدي كاهش املاح محلول تا حد استفاده مجدد انجام شده است ولي با توجه به حجم بالاي اينگونه پساب‌ها، در حال حاضر فعاليت‌هاي اين گروه متمركز بر استفاده از انرژي حرارتي و سامانه‌هاي تبخيري براي نمكزدايي و كاهش املاح محلول پساب‌هاي همراه نفت با همكاري شركت‌هاي دانش بنيان و مهندسي داخلي متمركز است.

وي در همين راستا ادامه داد: با دستيابي به دانش فني و فن آوري تصفيه اين‌گونه پساب‌ها علاوه بر رفع مشكلات آلودگي محيط و فراهم شدن امكان استفاده مجدد در واحدهاي صنعتي، نياز به واردات تجهيزات و سامانه هاي تصفيه رفع خواهد شد.

قاسمي پناه بومي سازي و استفاده از تجهيزات داخلي را يكي از مهم‌ترين پيشرفت‌هاي اين حوزه دانست و گفت: تا قبل از رسيدن كشور به خودكفايي در زمينه تصفيه پساب‌هاي صنعتي تقريبا تمامي تجهيزات و امكانات لازم از سوي كشورهاي خارجي محدودي به كشور وارد مي‌شد ولي اخيرا با همت متخصصان و محققان داخلي موفق به بومي سازي اكثر اين تجهيزات در داخل شده‌ايم.

مدير گروه تصفيه و بازيافت آب پژوهشگاه صنعت نفت به تجهيزاتي كه در اين مجموعه ساخته شده است نير اشاره كرد و گفت: از مهمترين تجهيزاتي كه در پژوهشگاه ساخته شده است ميتوان به آشغالگير اتوماتيك، حوضچه متعادل ساز، سامانه جداسازي روغن با صفحات موجدار CPI(Corrugated Plate Interceptor)، سامانه شناورسازي با هواي محلولDAF(Dissolved Air Flotation) ، سامانه هاي فيلتر شني و همچنين حوضچه هاي تقطير خورشيدي اشاره كرد كه براي حذف املاح محلول از پساب‌هاي همراه نفت به طور موفقي استفاده شده است.

ايشان در رابطه با ساير فعاليت‌هاي تصفيه آب و فاضلاب‌هاي صنعتي گفت: نوع ديگر از فاضلاب‌هاي ويژه، فاضلاب کاستیک مستعمل (Spent Caustic ) است كه در اثر شستشوی جریان های گازی در مجتمع های پالایشگاهی گاز و نفت و برخی از مجتمع های پتروشیمیایی تولید می گردد.این فاضلاب ها با دارا بودن مقادیر زیادی از ترکیبات سولفیدی شامل نمک های سولفیدی و نمک های مرکاپتان ، بار آلی بالا ، pH بالاتر از 13 و وجود جامدات محلول (TDS) فراوان، یکي از فاضلاب های بسیار خطر ناک و سمی محسوب شده و تخلیه آن قبل از تصفیه به محیط زیست، صدمات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت كه تاكنون صرفا خنثي‌سازي آن انجام شده است كه آن هم مشكلات بسياري را به همراه داشته است ولي هم اكنون در پژوهشگاه صنعت نفت بيشتر اين مشكلات برطرف شده و اين‌گونه تصفيه‌ها در مقياس پايلوت در اين مجموعه در حال انجام است.

 

آزمون مرجع تجهیزات خورشیدی حرارتی

دستاورد پژوهشگاه در دومین جشنواره ملی انرژی های تجدید پذیر؛

آزمون مرجع تجهیزات خورشیدی حرارتی

 

 

به گزارش واحد خبر روابط عمومی، دومین جشنواره ملی انرژی های تجدیدپذیر با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پنجم و ششم بهمن ­ماه در دانشگاه علم و صنعت ایران، برگزار شد و پژوهشگاه صنعت نفت خدمات فناورانه خود در زمینه آزمون تجهیزات خورشیدی - حرارتی را در این نمایشگاه عرضه کرد.

بر پایه این گزارش، با توجه به بهره ­وری تجهیزات خورشیدی - حرارتی در کشور و هزینه­ های ثانویه ناشی از انتخاب تجهیزات غیراستاندارد، راه اندازی این خدمات فناورانه، برای اولین بار در کشور توسط محققان پژوهشگاه به انجام رسیده است.

دکتر محمدایمان غیاثی، مدیر پروژه انرژی‌های خورشیدی- حرارتی با اشاره به اینکه یکی از اهداف این خدمات، جلوگیری از واردات تجهیزات خورشیدی – حرارتی و تامین داخلی فیلترهای مورد نیاز صنعت می باشد، افزود: با توجه به گسترش استفاده از آب گرمکن ­های خورشیدی در کشور، این آزمایشگاه با هدف انجام آزمون­هاي فني و عملكردی بر روي سيستم ­هاي حرارتي خورشيدي اعم از كلكتورهاي حرارتي، مخازن ذخيره و آبگرمكن­ هاي خورشيدي راه اندازی شده و با تکیه بر علم و دانش روز دنیا، قابلیت انجام آزمونهای فنی مطابق با استانداردهای معتبر را دارا می باشد.

دکتر غیاثی در ادامه به بکارگیری استانداردISO در این آزمون­ها اشاره کرد و گفت: در واقع این آزمایشگاه اولین مرکزی است که عملکرد این تجهیزات را طبق سه استاندارد و 14 آزمون انجام می‌دهد.

وی قیمت تمام شده این تجهیزات که به صورت دانش بومی ساخته شده است را چندین برابر کمتر از نمونه خارجی آن دانست و افزود: دانش ساخت این دستگاه، تاکنون در اختیار کشورهای آلمان، ایتالیا، ایالت متحده و فرانسه بوده و در این مدل، هر دوبخش کلکتور و آبگرمکن در یک دستگاه در نظر گرفته شده است.

طرح تاييد كيفيت محصولات توليدكنندگان رنگ صنعتي داخلي

با همكاري متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت در دستور كار قرار گرفت؛

طرح تاييد كيفيت محصولات توليدكنندگان رنگ صنعتي داخلي


به منظور افزايش طول عمر پوشش‌هاي حفاظتي مورد استفاده در تاسيسات صنعت نفت ، طرح تأييد كيفيت محصولات توليد كنندگان رنگ صنعتي داخلي، در دستور كار گروه پژوهش پوشش پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت.

حميرا شريعت پناهي، مدير گروه پژوهش پوشش پژوهشگاه صنعت نفت ضمن تاييد مطلب فوق تصريح كرد: در اين طرح ضمن نمونه‌برداري از پوشش‌هاي در حال توليد، نتايج  آزمون‌هاي كنترل كيفيت با  استانداردهاي بين المللي و معيارهاي پژوهشگاه مطابقت و نهايتا" فهرست محصولات پوششي ويژه سطوح اتمسفريك تاييد شده در سال 1395 براي ارائه به صنعت  تهيه شد.

وي با بيان اين‌كه متخصصان پژوهشگاه پس از بازديد‌هاي مختلف از سيستم ‌هاي پوششي تاسيسات و تجهيزات صنعت نفت متوجه تخريب زود‌هنگام اين سيستم‌ها در بسياري از واحد‌هاي صنعتي شدند، تصريح كرد: طول عمر متوسط سیستم های پوششی در بعضي از موارد  تا زیر 2 سال گزارش شده و  ازآن جایی که متوسط عمر مفید این سیستم ها در دنیا 10 سال مي باشد و با توجه به هزينه بالاي پوشش دهي سطوح ،  این دوره نمي تواند مورد قبول باشد.

وی به طرح تایید‌یه کیفیت محصولات تولیدکنندگان رنگ اشاره کرد و گفت : در این طرح از روش کار مشابه شرکت استرالیاییAPAS الگو گرفته شده كه گسترده ترین و موفق ترین طرح تایید رنگ دنیا را داشته و مسئوليت تاييد كيفي محصولات پوششي را در قاره اقيانوسيه به عهده دارد.

وي افزود: در این مرحله از طرح، با بیش از 80 شرکت رنگسازی مکاتبه و ضمن نمونه‌برداري از پوشش‌هاي در حال توليد، آزمون‌هاي كنترل كيفيت بر اساس استانداردهاي روز بين‌المللي، روي اين نمونه ها انجام و نتايج حاصله با معيارهاي پژوهشگاه مطابقت داده شد و نهايتا" فهرست محصولات پوششي ويژه سطوح اتمسفريك مورد تاييد تهيه گرديد.

شریعت پناهی از در دسترس بودن لیست محصولات مورد تایید پژوهشگاه صنعت نفت برای سطوح اتمسفریک در سال 1395 خبر داد و اظهار داشت: این مجموعه درصدد است لیست محصولات مورد تایید برای سطوح اتمسفریک را به طور سالیانه تهیه نموده و در فاز بعدی طرح، بررسی کیفیت محصولات پوششی برای سایر سطوح مانند سطوح داخلی فرآورد‌ه های نفتی را نیز انجام دهد.

ساخت حسگر تشخیص آلاینده های محیط زیست

موفقیت پژوهشگران ایرانی در؛

ساخت حسگر تشخیص آلاینده های محیط زیست

 

sensor 111095 ripi

 

 طراحی و ساخت حسگر تشخیص آلاینده های زیست محیطی ناشی از فعالیتهای صنایع بالادستی با استفاده از فناوریهای جدید و پیشرفته توسط پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت به سرانجام رسید.

به گزارش واحد خبر روابط عمومی پژوهشگاهصنعت نفت، در راستای فراهم نمودن زیر ساخت های اصلی و مهم ساخت سنسور در داخل کشور، برای اولین بار آزمایشگاه حسگرهای زیست محیطی در سال 1394 در پژوهشكده محيط زيست و بيوتكنولوژي پژوهشگاه راه اندازی و پس از پس از طی مراحل تحقیق و توسعه، به مرحله تجاری سازی رسیده است.

دکتر حمیده ثمری جهرمی مسئول طرح ساخت این سنسورها گفت: در راستای برنامه پنجم توسعه در سال 1389 ایده­ای را در خصوص ساخت دستگاه های پرتابل پایش و سنجش آلاینده های مختلف زیست محیطی، در قالب طرح های سبد پژوهشی شرکت ملی نفت ایران ارائه کردم، که خوشبختانه پس از تلاش های زیادی که از طرف مدیریت محترم پژوهشگاه در خصوص تسریع در فرآیند تصویب و ابلاغ طرح های پژوهشی صورت گرفت، این طرح در سال 1393 به پژوهشگاه ابلاغ شد.

وی با اشاره به اینکه این طرح در رتبه بندی پروژه های پژوهشگاه، یکی از بزرگترين طرح هاي مصوب و جاري پرديس انرژي و محيط زيست محسوب مي شود، درزمینه کاربری این طرح افزود: کارفرمای این طرح، شرکت ملی نفت ایران و کاربران این دستگاه ها، شرکت های عملیاتی وابسته هستند که درحال حاضر در مرحله کالیبراسیون و دیبادینگ قراردارند و مقرر گردیده دستگاه های مربوط به فاز هوا و آب تا پایان امسال مورد تست عملیاتی قرار گیرند.

ایشان در خصوص ویژگی های متمایز این طرح نسبت به طرح های مشابه خارجی آن گفت: برخی از این دستگاه ها مانند دستگاه پرتابل تشخیص فنل و COD برای اولین بار ساخته شده و مشابه خارجی ندارد و همه اندازه­گیری ها بصورت آفلاین در آزمایشگاه صورت می گیرد و دستگاه هایی که مشابه خارجی دارند، مانند حسگرهای مربوط به گازها از نظر عملکرد و ساختار چندین گام فراتر می باشند.

وی در پایان با تاکیدبر اینکه دستگاه های ساخته شده در پژوهشگاه صنعت نفت، فراتر از Chip سنسور بوده و با توانمندسازی ساختار سنسور با فناوری های مختلف مانند فیبرنوری، الکتروشیمیایی و نانو عملکرد بهتر و موثرتری را از خود نشان می دهد افزود: آزمايشگاه حسگرهاي زيست محيطي با تجهيزاتِ کاملِ مربوط به ساخت يك سنسور از صفر تا صد مورد نظر بوده و در راستای حمایت از تولیدات داخل، عمدهء اين تجهيزاتِ حرفه اي ساخت ايران است و به جرات می توانن ادعا کرد که این آزمایشگاه یکی از مجهزترین آزمایشگاه های داخل کشور می باشد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


rss aparat instagram linkedin

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت