با تلاش پژوهشگاه صنعت نفت:

تعليقشکن ساخت ايران، زمستان امسال آب و نمک را
از نفت چشمه خوش جدا مي
کند

16/06/1390

به گفته رييس واحد فرآوردههاي پتروشيمي پژوهشگاه صنعت نفت، دمولسيفاير ساخت داخل، که با تلاش محققان پژوهشکده شيمي و پتروشيمي بوميسازي شده است، زمستان امسال براي جداسازي آب و نمک از نفت خام در منطقه چشمه خوش تست ميداني خواهد شد.

داريوش فرخاني، رييس واحد فرآوردههاي پتروشيمي پژوهشگاه صنعت نفت، در گفتوگو با خبرنگار پايگاه اطلاعرساني شرکت ملي نفت ايران با بيان اين مطلب گفت: دانش فني توليد تعليقشکنها، به عنوان يک دانش قوي و کارآمد، نقش استراتژيک در صنعت نفت دارد.

وي افزود: وجود آب و نمکها در نفت از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نيست، زيرا وجود آب و نمک در نفت باعث ميشود شرايط لازم براي معامله و صادرات را نداشته باشد و از سوي ديگر بر روي نفت خامي که نمک و آب آن جدا نشده باشد نميتوان عمل پالايش انجام داد.

فرخاني تصريح کرد: محصولات بومي دمولسيفاير با قيمتي پايينتر از قيمت خارجي به صنعت نفت عرضه ميشود و از دستاوردهاي آن ميتوان به بعد استراتژيک، اشتغالزايي، و ارزبري آن اشاره کرد.

وي افزود: هر نفت خام يک مشخصات خاص دارد که با توجه به ويژگيهاي آن بايد دمولسيفاير متناسب با آن را تعريف و استفاده کرد و دمولسيفايرهايي که توسط پژوهشگاه صنعت نفت ساخته شده پاسخگوي نياز صنعت نفت است.

فرخاني تاکيد کرد: دمولسيفاير ساخت پژوهشگاه صنعت نفت تاکنون توانسته متناسب با نفت خام مناطق خارگ، چشمه خوش، اهواز ـ آسماري، پازنان و مناطق نفتخيز جنوب موفقيتآميز عمل کند.

وي گفت: دمولسيفايرها از نظر عملکرد به 3 نوع، Fastactive, Mediumactive, Slowactive تقسيم ميشوند که هر کدام از اين نوع دمولسيفايرها با توجه به نوع نفت خام و تاسيسات ميتوانند نقش ايفا کنند.

نقش تعليقشکن، شکسته شدن امولسيون آب درنفت خام است، به طوري که با استفاده از دمولسيفاير مناسب، امولسيون آب درنفت خام شکسته شده و مراحل جدسازي آب و نفت انجام ميشود.

فرخاني تاکيد کرد: پژوهشگاه صنعت نفت درصدد ثبت پتنت دانش فني دمولسيفايرها (تعليقشکنها) است و تست ميداني اين دانش فني در چشمه خوش زمستان امسال انجام خواهد شد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت