دكتر حميد رضا كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت:

رشد متوسط 10 درصدي پژوهشگاه در سال 95

 

پژوهشگاه صنعت نفت در سال 94 سال پر تحركي را پشت سر گذاشته و با هدف‌گذاري رشد متوسط 10 درصدي براي سال 95 برنامه‌ريزي‌هاي مناسبي انجام شده است.

دكتر حميد رضا كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت، روز دوشنبه 16 فروردين ماه در مراسم آغاز سال كاري و ميلاد حضرت فاطمه و روز زن كه در اين مجموعه برگزار شد ضمن تبريك سال جديد و ميلاد دخت نبي مكرم اسلام اظهار داشت: سالروز ملي شدن صنعت نفت و شكست استعمار كه با تلاش و مجاهدت‌هاي ملت ايران صورت گرفت را فرخنده مي داريم.

رييس پژوهشگاه با تاكيد بر اين‌كه سال گذشته سال پر تحركي براي پژوهشگاه صنعت نفت به حساب آمد تصريح كرد: فعاليت‌هاي انجام شده توسط همكاران به سمت رشد و ترقي سازمان در بخش‌هاي مختلف جهت‌گيري داشته و همه نشانه ها حاكي از اعتلاي سازمان و پيشرفت مناسبي است كه مورد انتظار بوده است و اميد است در سال جديد بتوانيم اهداف خود را هر چه دقيق‌تر محقق سازيم و با توكل بر خدا سالي بهتر آينده روشن‌تر و مترقي‌تر براي پژوهشگاه در پيش خواهيم داشت.

اين مقام مسئول به برخي از ويژگي‌هاي كاري پژوهشگاه در سال 94 اشاره كرد و افزود: در سال گذشته در قراردادهاي جاري 17 درصد رشد نسبت به سال 93 وجود داشته كه اين رقم بسيار قابل ملاحظه است گرچه ظرفيت رشد در داخل پژوهشگاه بيشتر است ، اميدواريم اين ظرفيت‌ها در سال 95 بيشتر مورد بهره‌برداري قرار گيرد.

كاتوزيان به سهم افزايش درآمد هر يك از پرديس‌ها در سال گذشته اشاره كرد و گفت: پرديس بالادستي 40 درصد و هر يك از پرديس‌هاي پايين دستي و انرژي و محيط زيست به ترتيب 80 و 55 درصد افزايش درآمد نسبت به سال 93داشته اند و البته اين افزايش نسبت به سال 92، چند برابري است.

وي با اشاره به اين‌كه پيشرفت پروژه‌ها در شرايط مطلوب قرار دارد و در برخي موارد اندك، وضعيت در مرز مطلوب و نامطلوب است، گفت: در شرايط مرزي پروژه‌ها، يك بي تحركي و ضعف مي‌تواند ما را به وضعيت نامطلوب برساند و البته نبايد اين نكته را ناديده گرفت كه برخي از پارامتر‌هاي دخيل در پروژه‌ها از حوزه اختيارات پژوهشگاه خارج است.

رييس پژوهشگاه با بيان اين‌كه برخي از پروژه‌ها از تاخير مالي برخوردار هستند افزود:  دريافتي پژوهشگاه مطابق پيشرفت پروژه‌ها نيست و اين مشكلات مربوط به شرايط عمومي كشور بوده و اين نويد به پژوهشگاه صنعت نفت داده شده كه در سال 95 وضعيت مالي پروژه‌ها بهبود خواهد يافت و البته در برخي مواردي مشكلات به عدم برنامه‌ريزي‌هاي مناسب و ناهماهنگي ها مسئولين زيربط پروژه‌ها مربوط است كه اصلاحات در سال جاري انجام خواهد شد و شرايط بايد به نحوي تغيير كند كه پيشرفت‌هاي مالي مطابق با پيشرفت پروژه‌ها انجام شود.

كاتوزيان در ادامه اين مراسم تاكيد بسياري بر برآورد دقيق مالي و زماني پروژه‌ها داشت و افزود: هر يك از پژوهشكده‌ها و پرديس‌ها مي بايست در ابتداي تعريف پروژه‌ها مطالعاتي دقيق انجام دهند تا از بروز مشكلات آتي جلوگيري به عمل آيد.

كاتوزيان با بيان اين‌كه در سال 94همكاري‌هاي بين‌المللي و علمي در اين مجموعه رشد چشم‌گيري داشته است افزود: اين نتايج مرهون تلاش‌هاي شبانه روزي معاون فناوري و زير مجموعه اين معاونت و همچنين روساي پرديس‌ها است و در سال 95  نيز بايد همكاري‌هاي بين‌المللي توسعه يافته و هم  توافقات قبلي را عملياتي كنيم.

اين مقام مسئول به موافقت‌نامه‌هاي همكاري اشاره داشت و گفت: در آينده نزديك در نمايشگاه نفت تهران نيز ديگر توافقات منعقد خواهد شد و با توجه به توافق‌هاي انجام شده در حوزه‌هاي ديپلماتيك شرايط مناسبي براي طرح‌هاي توسعه‌اي پژوهش محور و ارايه خدمات فناورانه فراهم خواهد شده است.

رييس پژوهشگاه به برخي از دستاوردهاي بزرگ اين مركز در سال 94 اشاره كرد و گفت: كسب تنديس برنزين در بالاترين سطح به عنوان گواهي‌نامه بالندگي مديريت دانش، رتبه اول تا سوم در جشنواره روابط عمومي‌ها، رتبه اول ثبت اختراع، رونمايي از واحد نيمه صنعتي پايلوت نمك‌زدا، رونمايي از اولين فناوري ايراني كك نفتي، ثبت نخستين پروژه مكانيسم توسعه پاك در سازمان ملل و رونمايي از فناوري توليد گوگرد‌هاي دانه بندي شده كشاورزي از مهم‌ترين دستاوردهاي اين مجموعه در سال گذشته به حساب مي‌آيد.

كاتوزيان به جلسات كميسيون دايمي و هيئت امنا پژوهشگاه اشاره داشت و گفت: در اين جلسات سلسله مسايلي مطرح شد كه با موافقت اعضاء هيات امنا به تصويب رسيد و توانستيم برخي از مشكلات پژوهشگاه را برطرف كنيم.

وي افزود: در همين راستا مي توان به تصويب ساختار جديد پژوهشگاه در هيات امنا و كوچك شدن ستاد و كاهش نيروي اين بخش و انتقال آنها به صف و تقويت پرديس بالادستي، ارتقاء گروه نانو فناوري، ارتقاء جايگاه گروه تجزيه و ارزيابي مواد و ارتقاء ديگر واحد‌هاي آزمايشگاهي اشاره كرد.

كاتوزيان به ديگر فعاليت‌هايي كه در پژوهشگاه در سال گذشته انجام شد اشاره و تصريح كرد: اصلاح اساس نامه پژوهشگاه كه مربوط به دهه 70 بوده در دستور كار قراردارد و با توجه به رشد و پيشرفت كشور و فناوري‌هاي موجود اين اساسنامه مي‌بايست مورد بازبيني و اصلاح قرار گيرد.

رييس پژوهشگاه در همين راستا تصريح كرد: پژوهشگاه نيز همانند ديگر موسسات آموزش عالي و پژوهشي مي بايست داراي آيين نامه‌هاي اداري- استخدامي باشد كه اين موضوع نيز در هيات امنا مطرح و در حال تدوين آن هستيم.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت