از سوي انجمن سبز اروپا ؛

پروژه پاك‌سازي  آب و خاك آلوده زيرزميني به عنوان پروژه اول زيست محيطي كشور برگزيده شد

 

 

امسال براي اولين بار پاك‌سازي آب و خاك آلوده زيرزميني در يكي از مجتمع‌هاي پتروشيمي توسط پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه انجام شد و انجمن سبز اروپا اين پروژه را به‏عنوان پروژه  اول زيست‏محيطي كشور برگزيده و در ارزيابي‌ها نيز اين پروژه توانسته در سال 2016 رتبه هفدهم پروژه‌هاي پژوهشي و زيست‏محيطي در جهان را كسب كند.

مهندس محمود تركي، رئيس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت، ضمن اشاره به شرايط ويژه كشور در سال 1394 گفت: همكاران اين پرديس، با وجود تمام مشكلات پيش روي، شبانه‏روز تلاش كردند و توانستند پروژه‌هايی متعدد را با صنعت نهايي كنند، و تعداد بسياري ديگر پس از تامين منابع مالي منعقد خواهند شد.

وي با تاكيد بر اين ‌كه تمامي پروژه‌هاي سال 1394 پژوهشگاه متقاضي‏محور بوده‏اند اظهار داشت: اين پرديس همواره به‏دنبال حل مشكلات فناورانه صنعت بوده و از اين رو پروژه‌ها با تمركز بر اين موضوع انتخاب شده‏اند و اميدواريم در سال جديد بتوانيم مشكلات مالي را حل كنیم و تمام پروژه‌ها را به مرحله اجرا برسانيم.

فعاليت در حوزه مرزهاي دانش/ گونه جديد باكتري/ پروژه مديريت خوردگي/ توسعه مكانيسم پاك

رئيس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت به فعاليت‌هاي اين پرديس در حوزه مرزهای دانش اشاره كرد و گفت: شناسايي گونه‏ای جديد از باكتري در جزيره سيري كه به نام خليج فارس ايران ثبت شد از ديگر اقدامات اين پرديس بوده كه تاكنون اين باكتري شناخته نشده بوده است.

تركي ساخت و تجهيز تصفيه‏خانه و راه‌اندازي‌ آن در پالايشگاه گاز شهيد هاشمي‏نژاد را از ديگر اقدامات اين پرديس برشمرد و افزود: پژوهشگاه در سال 1394 توانست از سازمان استاندارد تاييديه‌ آزمايشگاه مرجع را براي ارزيابي سوخت‌هاي توليدي كشور مانند بنزين، گازوييل و نفت سفيد اخذ كند.

وي در ادامه تصريح كرد: آزمايشگاه‌هاي پرديس انرژي و محيط زيست بار ديگر در سال 1394 به‏عنوان معتمد محيط زيست شناخته شدند و براي اولين بار در كشور آزمايشگاه ارزيابي عمل‏كرد آب‏گرمكن‌هاي خورشيدي با همكاري معاونت فناوري رياست جمهوري در پژوهشگاه ايجاد شد.

تركي موضوع مديريت خوردگي را در صنعت بسيار مهم برشمرد و ابراز امیدواری کرد که اوايل سال آينده پروژه مديريت خوردگي در شركت گاز انجام شود.

اين مقام مسئول به پروژه توسعه مكانيسم پاك(CDM) در پالايشگاه سرخون و قشم اشاره كرد و گفت: اين پروژه براي اولين بار در صنعت گاز انجام شده و ثبت بين‌المللي نيز دارد و براساس نتايج آن آلودگي پالايشگاه سرخون قشم حدود 35 درصد كاهش یافته است. با توجه به تعهدات جمهوري اسلامي ايران مبني بر اين كه صنايع كشور تا سال 2020 حدود 12 درصد كاهش آلايندگي داشته باشند، اين پروژه‌ مي‌تواند كمك شاياني به اين پالايشگاه كند.

وي در همين راستا گفت: نرم‏افزاري را توسعه داده‌ايم كه مقدار گاز‌هاي آلاينده را محاسبه می‏کند كه خوش‏بختانه در سرور‌هاي شركت گاز نصب شده است.

پروژه‌هاي اولويت دار سال 95

وي در ادامه به پروژه‌هاي اين پرديس در سال 1395 اشاره كرد و گفت: پروژه‌اي بزرگ با شركت نفت و گاز غرب، نفت و گاز زاگرس و هم‏چنين نفت و گاز شرق خواهيم داشت كه كنترل خوردگي و مسائل محيط زيستي را در بر مي‌گيرد. در شركت نفت و گاز اروندان در منطقه دارخوين هم مدیریت آب‌هاي همراه نفت از ديگر اقدامات خواهد بود.

وی در ادامه به محاسبه مقدار انتشار و مدل پراكندگي انتشار در پالايشگاه‌هاي نفت و منطقه عسلويه اشاره کرد که از برنامه‌هاي آتي اين پرديس است.

تركي در پايان اظهار داشت: پژوهشگاه مراحل ابتدايي خود را پشت سر گذاشته و به مرحله بلوغ رسيده و اميدواريم كه صاحبان صنعت در اين مسیر ما را ياري كنند تا بتوانيم خدماتی مفيد را به اين مرز و بوم ارایه کنیم.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت