در پژوهشگاه صنعت نفت انجام می پذیرد:

توليد غشا اولترافیلتراسیون در مقیاس نیمه صنعتی

 

 

با اجرای پروژه‌های پژوهشی فناور محور در حوزه ساخت غشا در پژوهشکده توسعه فناوری‌های شیمیایی، پلیمری و پتروشیمی، پژوهشگاه صنعت نفت در زمره صاحبان دانش فنی ساخت پیوسته غشا اولترافیلتراسیون در مقیاس نیمه صنعتی قرار گرفت.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، با راه‌اندازی سامانه ساخت غشا پيوسته و کسب دانش فنی فرمولاسیون غشاهاي اولترافیلتراسیون،امكان توليد رول‌های غشایی با عرض 50 سانتی‌متر و نرخ تولید 15 متر بر دقیقه با کاربری‌های پیش تصفیه سیستم اسمز معکوس،بیوراکتور غشایی و تصفیه و بازیافت پساب‌های صنعتی و زیرلایه غشاهای جداسازي گاز در پژوهشگاه صنعت نفت فراهم شده است.

بر پايه اين گزارش، اولين محصول فناورانه این طرح، ساخت اولین مدول بومی حلزوني 2521 در سیستم شیرین‌سازی آب (UF/RO)  است که با همكاري شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي در قالب تفاهم نامه در حوزه فعاليت هاي غشايي انجام پذیرفته و چشم‌انداز ادامهء این طرح، تولید غشا با عرض یک متر و ساخت ماژول صنعتی فیلتراسیون غشایی در ابعاد 8040 و 4040 می‌باشد.

این گزارش می افزاید : سامانه‌های غشایی دارای ویژگی‌های بارزی چون گزینشپذيري بالا، مصرف پایین انرژی، هزینه نصب و راه‌اندازی پایین، هزینه عملیاتی اندک و امکان ایجاد سطح بالا در حجم اندک هستند و علاوه بر این ، نقش گسترده‌ای در بسیاری از صنایع مختلف برای جداسازی، تغلیظ، خالص‌سازی و یا فرآوری نهایی محصول تولیدی دارند.

گفتنی است، فرآیندهای جداسازی گاز (GS)، میکروفیلتراسیون (MF)،  اولترافیلتراسیون (UF)، اسمز معکوس (RO) و تراوش تبخیری (PV) را می‌توان از جمله شناخته‌شده‌ترین حوزه‌های غشایی معرفی کرد که در مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌های نفت و گاز کشور قابل استفاده هستند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت